آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر

هنگامی که شما تصمیم به دریافت یک تتو می‌گیرید، احتمالاً فکر می‌کنید که آن را برای همیشه روی پوست خود داشته باشید. اما در طول زمان، به دلایلی مانند مشکلات شخصی، حرفه‌ای یا حتی روابط عاشقانه، ممکن است پشیمان شوید. در این حالت، تتویی که قبلاً مورد علاقه بوده است، به یک مشکل اساسی تبدیل می‌شود، زیرا تتوها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ماندگار باشند. ذرات رنگدانه درون پوست بزرگتر از آن هستند که بدن بتواند آن‌ها را به صورت طبیعی از بین ببرد، به این معنی که برای حذف تتو لازم است این ذرات رنگ شکسته شوند و تجزیه شوند.

استفاده از لیزر برای حذف تتو یکی از بهترین روش‌ها برای این کار است. با این روش، حذف تتو با کمترین آسیب به پوست مناطق اطراف انجام می‌شود، که به نوبه خود می‌تواند از عوارض جانبی غیرمطلوبی که روش‌های سنتی حذف تتو با خود داشتند، جلوگیری کند.

این درمان تحولی در روش‌های پاک کردن خالکوبی محسوب می‌شود. برای اینکه بفهمید آیا لیزر رفع تتو برای پاک کردن رنگ نامطلوب از پوست شما مناسب هست یا خیر، می‍توانید با متخصصین کلیینیک زیبایی رازی مشورت کنید. پزشکان این کلینیک می‌توانند بر اساس شرایط منحصر به فرد شما، بهترین راه حل‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

لیزر رفع تاتو برای چه کسانی مفید است؟


از آنجا که هر تتو دارای ویژگی‌ها و رنگ‌های منحصر به فردی است، روش‌ حذف هر تتو نیز باید به طور خاص برای هر تتو طراحی شود. در گذشته، از روش‌های مختلفی برای حذف تتو استفاده می‌شد. اما در بسیاری از موارد، ایجاد اسکار و جای زخم از پاک کردن تتو، باعث ناخوشایندی بیشتری می‌شد.

استفاده از لیزر برای حذف تتو برای افرادی که قبلا تتو خود را با روش‌های دیگر حذف کرده‌اند نیز می‌تواند مفید باشد. اگر روش حذف تتو قبلی اسکار زیادی ایجاد نکرده باشد، این گونه تتوها ممکن است به خوبی به درمان با لیزر پاسخ دهند.

رنگدانه‌های سیاه تتو، تمام نور لیزر را جذب می‌کنند و حذف آن‌ها از پوست نسبت به رنگ‌های دیگر آسان‌تر است. اما رنگ‌های دیگر مانند قرمز، تنها نور لیزر خاصی را جذب می‌کنند. بسیاری از رنگ‌های دیگر مورد استفاده در تتوها فقط می‌توانند با استفاده از لیزرهای خاصی که بر اساس طیف رنگی انتخاب می‌شوند، حذف شوند.

پاک کردن تاتو با لیزر چه مزایایی دارد؟


لیزر رفع تتو مزایای مشخصی دارد که اکثر این مزایا به نحوی با ویژگی غیر جراحی بودن این روش ارتباط دارند. این مزایا عبارتند از:

 • باقی نگذاشتن اسکار از خود – نور لیزر طوری طراحی شده است که به سلول‌های پوست فرد صدمه‌ای وارد نکند. این بدان معنی است که در این روش، بر خلاف روش‌هایی که مبتنی بر سایش و لایه‌برداری پوست انجام می‌شوند، احتمال ایجاد اسکار پایین است.
 • محو و پاک شدن چشمگیر خالکوبی‌ها – لیزر پاک کردن تتو به خوبی می‌تواند خالکوبی را محو کند بدون این که اثرات ناخوشایند پایداری که ممکن است در اثر روش‌های دیگر حذف تتو ایجاد شوند را از خود به جا بگزارد.
 • کوتاه بودن دوره بهبودی – پس از درمان لیزر رفع تتو ، لازم است برای چند روز از پوست خود در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید. ممکن است کمی قرمزی و حساسیت ایجاد شود اما این مشکلات در عرض چند روز پس از درمان برطرف خواهند شد.
 • پاک کردن بخش‌هایی خاص یا کل خالکوبی – با روش لیزر رفع تتو می‌توان کل خالکوبی‌های بدن یک فرد یا صرفا برخی خالکوبی‎ها را پاک کرد.
 • ایمنی – لیزر رفع تتو یکی از مطمئن‌ترین و بی خطرترین راه‌های پاک کردن تتو است. خطر ابتلا به عفونت با این روش بسیار پایین است و عوارض جانبی ناخواسته بسیار کمی ممکن است بعد از انجام این درمان رخ دهد همچنین در طول فرآیند درمان به مرور فرد احساس ناراحتی کمتری خواهد داشت.

بایدها و نبایدهای قبل از پاک کردن تاتو با لیزر


 • از ۷ روز قبل از درمان لازم است از قرار دادن ناحیه‌ای که می‌خواهید برای آن لیزر رفع تتو انجام شود در معرض نور خورشید، سولاریوم و یا استفاده از کرم‌های مخصوص برنزه کردن روی آن خودداری کنید.
 • برای افرادی که پوست حساس‌تری دارند، قبل از لیزر می‌توان از یک کرم بی‌حسی موضعی برای تسکین درد استفاده کرد.
 • پوست ناحیه‌ای که تتو دارد و قرار است درمان شود باید تمیز باشد: هر نوع مواد آرایشی، کرم ، روغن یا لوسیون بدن باید از روی آن به خوبی پاک شود .
 • پوست ناحیه تحت درمان نباید هیچ گونه زخم، جراحت، حساسیت و یا عفونتی داشته باشد.
 • از ۳-۴ روز قبل از درمان از استفاده از کرم‌های روشن کننده و لایه‌بردار خودداری کنید.

عملکرد روش لیزر رفع تاتو چگونه است؟


لیزرهای پزشکی طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند خالکوبی‌های مختلف را پاک کنند. از خالکوبی‌های تک رنگ که با یک طول موج نوری درمان می‌شوند تا خالکوبی‌هایی با طیف وسیعی از رنگ‌ها که با نورهایی با طول موج‌های مختلف پاک می‌شوند. این تنوع باعث می‌شود لیزر بتواند جوهر تتو را بدون آن که به پوست آسیبی برساند از بین ببرد. هر رنگ خاصی در تتو نور خاص مربوط به خود را جذب می‌کند. انرژی نوری ذرات رنگ را تبخیر کرده و یا به ذرات بسیار کوچکی تبدیل می‌کند که این ذرات کوچک به تدریج توسط سیستم‌های طبیعی دفع مواد زائد بدن از بدن خارج می‌شوند و رنگ در عرض چند هفته پس از جلسه درمان به تدریج محو خواهد شد.

برای پاک کردن یک خالکوبی به چند جلسه درمان با لیزر نیاز است؟


تعداد جلسات لازم برای رفع کامل یک خالکوبی توسط لیزر، به اندازه، رنگ، ترکیب جوهر، محل خالکوبی و مدت زمانی که از انجام خالکوبی گذشته است، بستگی دارد. در جلسه مشاوره، برنامه درمانی لازم برای حذف تتو شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و به سؤالات شما پاسخ داده می‌شود. به طور متوسط، برای حذف یک خالکوبی با استفاده از لیزر حرفه‌ای، معمولاً ۶ تا ۸ جلسه لازم است، در حالی که برای حذف یک خالکوبی غیر حرفه‌ای، به دلیل ساختار مقاوم جوهر استفاده شده، ممکن است ۴ جلسه (یا بیشتر) لازم باشد. فاصله زمانی بین جلسات لیزر معمولاً چهار تا هشت هفته است. تعداد جلسات لیزر به میزان و نوع جوهر مورد استفاده و عمق جایی که جوهر در پوست قرار دارد، بستگی دارد.

جلسه درمان چگونه خواهد بود؟


درد لیزر پاک کردن تتو خیلی کمتر از درد تتو کردن است. یک ساعت قبل از لیزر باید یک کرم بی‌حسی روی ناحیه تحت درمان استعمال شود. پس از درمان ، پوست منطقه‌ای که لیزر شده ممکن است تاول بزند، متورم شود، پوسته پوسته شود و دلمه ببند و یا یک لایه زخیم روی آن تشکیل شود. برای جلوگیری از عفونت و کسب بهترین نتایج ممکن ، لازم است هر روز از ناحیه تحت درمان مراقبت کنید. پس از آن خالکوبی شما به تدریج در عرض ۴-۸ هفته محو خواهد شد. پس از گذشت این زمان می‌توان جلسه بعدی درمان با لیزر را برای رفع تتو انجام داد. ممکن است محو شدن تتو همچنان تا چندین ماه ادامه داشته باشد، به همین دلیل فاصله جلسات درمانی می‌تواند بیشتر هم باشد، اما درمان نباید در فواصل کمتر از ۲ هفته انجام گیرد.

آیا لیزر رفع تاتو دردناک است؟


در کلینیک ما علاوه بر کرم بی‌حسی، در زمان انجام  لیزر از یک دستگاه خنک کننده پیشرفته استفاده می‌شود که پوست را بی‌حس کرده، تورم را کاهش داده، باعث تسریع دوره بهبودی شده و ایمنی بیشتری ایجاد می‌کند. بیماران ما از این تکنولوژی جدید که باعث ایجاد این همه تفاوت می‌شود بسیار راضی هستند.

نتایج نهایی درمان چگونه خواهد بود؟


نتایج نهایی درمان با لیزر پاک کردن خالکوبی در بیماران مختلف متفاوت است. پس از هر جلسه درمان، خالکوبی محوتر و محوتر می‌شود تا زمانی که کاملا از بین می‌رود. بسته به این که خالکوبی چقدر حرفه‌ای انجام شده باشد و نوع جوهر مورد استفاده در آن، نتایج و تعداد جلسات درمان متفاوت خواهند بود. به طور معمول، به چندین جلسه درمانی نیاز است که در فواصل ۴ تا ۸ هفته از هم انجام خواهند شد.

عوارض جانبی‌ احتمالی لیزر رفع تاتو کدامند؟


لیزر رفع تتو عوارض جانبی چندانی ندارد. با این حال، امکان بروز موارد زیر وجود دارد که باید  در زمان تصمیم‌گیری برای درمان آن‌ها را نیز در نظر داشته باشید:

 • خطر عفونت ناحیه تحت درمان وجود دارد.
 • ممکن است رنگ‌ها کاملا پاک نشوند. این مساله نسبتا رایج است. زیرا برخی از رنگ‌های خال کوبی در مقابل لیزر مقاومت می‌کنند و برخی از رنگدانه‌ها آنقدر در عمق پوست فرو رفته‌اند که امکان دست‌یابی به ان‌ها با لیزرهای فعلی ممکن نیست.
 • احتمال کمی وجود دارد که درمان یک اسکار دائمی از خود به جا بگزارد.
 • پوست ناحیه تحت درمان ممکن است از پوست اطرافش روشنتریا تیره‌تر شود.
 • تتوهای آرایشی مانند خط لب، خط چشم و ابرو ممکن است پس از درمان با لیزرهای حذف تتو تیره‌تر شوند که البته طی جلسات بعدی درمان با لیزر معمولا محو می‌شوند.

دوره بهبودی پس از هر جلسه لیزر رفع تتو چقدر طول می‌کشد؟


به طور کلی، بیشتر روند بهبودی طی ۳ روز اول حاصل می‌شود. اما پس از اولین جلسه لیزر ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد تا بهبودی کامل صورت گیرد. زمان بهبودی پس از جلسات درمانی بعدی، کوتاهتر خواهد بود. به عنوان مثال، برای جلسه دوم لیزر این روند ۵ روز و برای جلسه سوم ۳ روز طول خواهد کشید و پس از آخرین جلسه درمان در عرض ۲۴ ساعت بهبود می‌یابید.

راهکارهایی برای مراقبت‌های لازم پس از لیزر پاک کردن تاتو


مراقبت‌های لازم پس از لیزر رفع تاتو را حتما جدی بگیرید. در صورتی که این مراقبت‌ها به درستی انجام شوند، بیمار به سرعت بهبود می‌یابد، اما مراقبت‌ نادرست یا ناکافی منجر به عوارض جانبی خواهد شد. روش‌های مراقبتی درست پس از این درمان شامل موارد زیر است:

در طول دوره بهبودی، حتما ناحیه تحت درمان را خشک و تمیز نگه دارید

معمولا، لازم است خالکوبی خود را در طول چند روز اول پس از درمان خشک و تمیز نگه دارید. می‌توانید از پماد A & D ( ویتامین آ و دی) برای جلوگیری از تشکیل دلمه و رویه بستن پوست استفاده کنید. برای جلوگیری از سایش و قرار گرفتن ناحیه تحت درمان در معرض آفتاب، روی آن را با یک گاز استریل بپوشانید. قبل از دست زدن به ناحیه تحت درمان، دست‌های خود را بشویید.

در هنگام دوش گرفتن، برای تمیز کردن ناحیه تحت درمان از صابون پروتکس استفاده کرده و سپس محل را با گذاشتن و برداشتن حوله به ارامی خشک کنید

۳ روز اول پس از درمان، منطقه تحت درمان را با گاز استریل پانسمان کرده و برای محافظت یک لایه نازک پماد آنتی بیوتیک یا پماد ترمیم کننده روی آن استعمال کنید. پس از ۳ روز، در طول فرآیند بهبودی محل درمان را خشک و تمیز نگه دارید. ناحیه تحت درمان را به آرامی با صابون و آب خنک تمیز کرده و به آرامی با گذاشتن و برداشتن حوله ان را خشک کنید.

 نگران تاول‌هایی که ممکن است پس از درمان لیزر حذف تتو ایجاد شوند نباشید

پس از انجام درمان لیزر، تاول زدن ممکن است به مدت حدود ۸ ساعت ایجاد شود. اما نگران نباشید، تاول‌هایی که پس از رفع تتو با لیزر ایجاد می‌شوند، با مراقبت مناسب به خوبی درمان می‌شوند و بخشی از فرآیند عادی بهبودی هستند.

تاول زدن نشان از فعالیت سیستم ایمنی بدن برای ترمیم ناحیه تحت درمان دارد، و بدن در حال دفع جوهر خالکوبی است. نگران مایعاتی با رنگ‌های عجیب و غریب که از تاول‌ها خارج می‌شود نباشید، این‌ها عموما جوهر خالکوبی است که از بدن خارج می‌شود. ترکیدن تاول‌ها طبیعی است و اغلب به پوست کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود یابد.

پس از ترکیدن تاول‌ها، بهتر است حداقل به مدت ۲۴ ساعت روی آن‌ها از پمادهای مخصوص پوستی استفاده کنید. پزشکان توصیه می‌کنند از تخلیه و ترکاندن تاول‌ها خودداری کرده و اجازه دهید این اتفاق به طور طبیعی رخ دهد.

کندن دلمه‌ها و یا خراشاندن پوست ممنوع است

شما اجازه ندارید خودتان دلمه‌ها را بکنید. اقدامات اشتباه منجر به عفونت و ایجاد اسکار می‌شود. اصلاح کردن و شیو موهای ناحیه تحت درمان تا زمانی که کاملا بهبود نیافته باشد ممنوع است.

ورزش کردن در حد و حدود منطقی آن مجاز است

در صورتی که دستورالعمل‌های مراقبتی ارائه شده انجام شوند می‌توانید ورزش کنید اما شنا کردن ممنوع است.

محافظت از ناحیه تحت درمان در برابر نور خورشید

روی ناحیه تحت درمان از یک کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۲۵ یا بالاتر به مدت ۹۰ روز پس از درمان استفاده کنید. از استعمال مواد آرایشی و یا هر کرم یا داروی دیگری روی ناحیه تحت درمان یا در نزدیکی آن خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که روشن‌تر شدن پوست در ناحیه تحت درمان به مرور زمان برطرف می‌شود. زمانی که خطر در معرض آفتاب قرار گرفتن برطرف شود، آفتاب کمک می‌کند تا نواحی روشن شده پوست مجددا تیره‌تر شده و به رنگ اولیه خود برگردند.

هزینه لیزر پاک کردن تاتو


هزینه لیزر پاک کردن خالکوبی بستگی به تعداد جلسات لازم برای درمان دارد. همچنین عوامل متعددی از جمله نوع و اندازه خالکوبی و مهارت و تجربه جراح نیز در تعیین هزینه‌ها موثر هستند.

پرسش‌های متداول


آیا می‌توان بعد از لیزر پاک کردن خالکوبی دوش گرفت؟

البته، شما می‌توانید ۲- ۳ ساعت پس از درمان با لیزر رفع تتو دوش بگیرید. با این حال، لازم است مراقب فشار آب زیاد باشید تا از وارد آمدن فشار بر منطقه تحت درمان جلوگیری شود.

قبل از بهبود کامل تاول‌ها و دلمه‌ها نمی‌توانید در وان اب داغ قرگرفته به استخر بروید و هر کار دیگری که مستلزم غوطه‌ور شدن در آب است را انجام دهید. زمان بهبودی تاول‌ها و دلمه‌ها معمولا حدود ۲ هفته است. پیروی از دستورالعمل‌های پس از درمان خطر عفونت را کاهش می‌دهد.

بعد از جلسه لیزر رفع تتو چه مدت طول خواهد کشید تا تاول‌ها بهبود پیدا کنند؟

تاول‌ها معمولا تا حدود دو هفته پس از هر جلسه لیزر بهبود می‌یابند. بین جلسات درمانی، باید ۶-۸ هفته فاصله بیاندازید تا بدن فرصت داشته باشد ذرات جوهر خالکوبی را از خود دفع کند. نگران تاول‌ها نباشید، تاول زدن به این معنی است که درمان رفع تتوی شما به درستی در حال انجام است.

چه مدت بعد از یک جلسه لیزر رفع تتو می‌توان جلسه بعدی درمان را انجام داد؟

فاصله توصیه شده بین جلسات درمانی ۶-۸ هفته است. شما باید مطمئن شوید که خالکوبی تحت درمان کاملا بهبود یافته است. پزشک شما این مساله را در آخرین جلسه  درمان یا در یک ویزیت پیگیری بعد از درمان تایید خواهد کرد. نباید هیچ نشانه‌ای از تاول، زخم و یا خونریزی وجود داشته باشد.

آیا خارش بعد از لیزر طبیعی است؟

عوارض پس از لیزر برای حذف خالکوبی معمولاً شامل خارش می‌شود که ناشی از اثر خشک کنندگی درمان با لیزر است. اما در صورت لزوم، می‌توانید در ۲۴ ساعت پس از درمان، با استفاده از کمپرس سرد، خارش پس از لیزر را برطرف کنید و تحریک و التهاب را کاهش دهید. در طول فرایند بهبود، استفاده از کرم‌های خاص می‌تواند بهترین راه برای کاهش درد و تسکین خارش ناشی از حذف خالکوبی با لیزر باشد. این کرم‌ها را می‌توان حداکثر تا ۳ بار در روز در منطقه درمان شده استفاده کرد.

در حین این فرآیند، بهتر است از مصرف آسپرین خودداری کنید، زیرا ممکن است خطر کبودی و/یا خونریزی را افزایش دهد. به جای آن، می‌توانید استامینوفن یا یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مصرف کنید.

آیا روش جایگزینی وجود دارد؟

دیگر روش‌های پاک کردن تتو برای افراد مبتلا به آلرژی شامل برداشتن پوست ناحیه تتو با جراحی یا پاک کردن تتو با یک لیزرهای سایشی و لایه‌بردار است که طی آن لایه بالایی پوست از بین می‌رود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان