آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

پوسته شدن سر بعد از کاشت مو: راه درمان پوست پوست شدن سر

بعد از کاشت مو، پوست سر ممکن است به دلایل زیادی زخم و پوست پوست شود. این اتفاق طبیعی است و لازم نیست نگران آن باشید. اما دلایل آن چیست؟ آیا فولیکول‌های جدید باعث این مشکل هستند؟ چه مدت طول می‌کشد تا بعد از کاشت مو پوسته‌های سر بریزند؟ مقاله زیر به این سؤالات و سؤالاتی که بسیاری از بیماران پیش از انجام عمل کاشت مو می‌پرسند، پاسخ خواهد داد.

پوسته شدن سر پس از کاشت مو چیست؟


پس از انجام کاشت مو، پوسته‌های کوچکی در پوست سر شکل می‌گیرند که به دلیل برش‌های کوچکی که برای کاشت فولیکول‌های مو جدید ایجاد می‌شوند، به وجود می‌آیند.

 • زمانی که این پوسته‌ها شکل می‌گیرند، معمولاً چند روز طول می‌کشد تا بهبود یابند.
 • این پوسته‌ها ۳ روز پس از کاشت مو به طور خودکار شروع به شکل‌گیری می‌کنند، اما در این زمان هنوز به پوست سر متصل هستند و محکم شده‌اند.
 • عموماً این پوسته‌ها در طی ۷ تا ۱۴ روز از بین می‌روند، اما زمان بهبود آن‌ها به تعداد واحدهای کاشت شده، تراکم آن‌ها و اندازه برش بستگی دارد.
 • این پوسته‌ها همچنین به پیوندهای مو کاشته شده محافظت می‌کنند.

چرا پوسته شدن سر بعد از کاشت مو اتفاق می‌افتد؟


چرا پوسته شدن سر بعد از کاشت مو اتفاق می_افتد؟-min

پس از جراحی کاشت مو، پوست سر ممکن است به دلایل مختلفی تغییر کند:

۱. ممکن است بعضی مایعات به دلیل سوراخ‌های زیادی که برای کاشت پیوند ایجاد می‌شود، در ناحیه پوست سر ظاهر شود و باعث ایجاد ادم شود. این مایعات ممکن است زرد رنگ باشند و به نظر می‌رسد که ناحیه‌ای از پوست متورم شده است. این وضعیت مانند آن است که در هنگام ضربه زدن به زانو، مایعات در ناحیه آسیب دیده ظاهر می‌شوند. دو روز پس از جراحی، مایعات از طریق منافذ کانال‌ها یا زخم‌ها تخلیه می‌شوند. پوست سر خشک می‌شود و پوست‌های مرده در سر باقی می‌مانند که ممکن است باعث پوسته‌پوسته شدن پوست سر شود.

۲. در هنگام باز شدن کانال‌ها یا وقتی پزشکان پیوندها را از پوست سر جمع می‌کنند، ممکن است لکه‌های خونی ظاهر شود. این لکه‌های خون نیز خشک می‌شوند و بعد از ۱۰ روز به پوسته‌های سر تبدیل می‌شوند.

آیا پوسته شدن سر در ناحیه اهداکننده ظاهر می‌شود؟


پوست پوست شدن ممکن است سر در ناحیه اهداکننده نیز ظاهر شوند، در پشت سر، و شما نیز باید آن‌ها را تمیز و پاک کنید. اگر آن‌ها را تمیز نکنید ممکن است پوست سر شما دچار عفونت یا التهاب شود.

پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که ۱۰ روز پس از عمل، از ناحیه پیوند و اهداکننده عکس بگیرند و برای پیگیری پرونده خود برای آن‌ها ارسال کنند تا پزشکان مطمئن شوند که پوسته‌ها از بین رفته‌اند. اگر همه چیز عادی باشد، موهای جدید شروع به رشد می‌کنند.

ریزش مو همراه با پوسته سر پس از کاشت مو


ریزش مو همراه با پوسته سر پس از کاشت مو-min

 

وقتی پوسته‌ها بریزند، موهای کوتاه (پیوند) که تازه کاشته شده‌اند نیز به طور کلی از بین می‌روند. این مرحله طبیعی است. نگران پیوندهای خود نباشید. فولیکول‌های جدید شما در زیر پوست زنده هستند و موهای جدید بعد از حدود ۳-۴ ماه رشد می‌کنند. اگر یکسری از فولیکول‌های موی پیوند شده با  پوسته‌های سر نریختند، به مدت ۳-۶ هفته رشد می‌کنند و سپس تمام آن‌ها می‌ریزند.

چگونه می‌توان پوسته‌های سر را بعد از کاشت مو تمیز کرد؟


چگونه می_توان پوسته_های سر را بعد از کاشت مو تمیز کرد؟-min

 

برای تمیز کردن پوست سر بعد از کاشت مو می توان از روش زیر استفاده کرد:

 • می‌توانید ۷۲ ساعت بعد از عمل شستشوی موهای خود را با شامپو بچه شروع کنید.
 • همچنین شما مجاز هستید که سر خود را در وان با آب و روغن بچه خیس کنید تا پوسته‌ها از بین بروند.
 • لطفاً پوسته‌های سر خود را نکنید. این کار می‌تواند پیوند را به طور کامل از بین ببرد. می‌توانید برای تمیز کردن به آهستگی روی آن‌ها دست بکشید.
 • بعضی اوقات پزشک برای کمک به روند بهبودی شما اسپری سالین را توصیه می‌کند. این اسپری هیچ گونه خطری برای پیوندهای شما ایجاد نمی‌کند.

چگونه می‌توان بعد از کاشت مو از شر پوسته‌های سر خلاص شد؟


چگونه می_توان بعد از کاشت مو از شر پوسته_های سر خلاص شد؟-min

پس از انجام کاشت مو، برای جلوگیری از پوسته‌پوسته شدن سر، مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

۱. به آرامی پوست سر خود را زیر آب ماساژ دهید، اما از ناخن‌هایتان برای این کار استفاده نکنید.
۲. در صورت وجود خونریزی، انتظار داشته باشید که بعضی از موها از بین بروند، این وضعیت طبیعی است.
۳. سعی نکنید پوسته‌ها را زودتر از زمان مقرر بردارید، زیرا ممکن است به فولیکول‌های زیر آن‌ها آسیب برسد. در هفته اول پس از کاشت مو، به هیچ وجه پوسته‌ها را لمس نکنید.
۴. به پوسته‌ها اجازه دهید خودشان خشک شوند و در صورت خونریزی، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.
۵. از روز سیزدهم به بعد، می‌توانید به آرامی و بدون ترس، پوست سر خود را ماساژ دهید. در این زمان، فولیکول‌ها به درستی به پوست سر متصل شده و خون کافی را دریافت می‌کنند.

اگر نتوانم پوسته یا زخم را بعد از کاشت مو به طور کامل از بین ببرم چه می‌شود؟


اگر پوسته‌ها را به حال خود رها کنید و آن‌ها را تمیز نکنید، منافذ و تنفس پوست را مسدود می‌کنند. پزشکان همیشه ۱۰ روز پس از عمل، بیماران را با دقت در مورد کارهایی که باید انجام دهند و اهمیت از بین بردن پوسته‌ها و زخم‌ها آگاه می‌کنند.

مراقبت برای پیشگیری و درمان پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو


قبل از عمل کاشت مو

قبل از جراحی کاشت مو، باید برخی مراقبت‌ها را رعایت کنید:

۱. مصرف آسپرین، ویتامین E، gingko biloba یا هر مولتی ویتامین دیگری که حاوی ویتامین E باشد، باید حداقل ۱۴ روز قبل از جراحی متوقف شود. بسیاری از داروها حاوی آسپرین هستند، بنابراین لطفاً تمام بروشورهای دارویی را بخوانید. می‌توانید استامینوفن (به عنوان مثال تیلنول) را به جای آسپرین مصرف کنید.

۲. داروهای ضد التهابی (مانند ایبوپروفن) حداقل ۳ روز قبل از جراحی باید متوقف شوند و از آفتاب نیز محافظت کنید تا از سوختگی جلوگیری شود.

۳. یک همراه داشته باشید تا بعد از جراحی شما را به خانه ببرد.

۴. اگر موهای خاکستری دارید و آن را رنگ می‌کنید، حتماً ۳ روز قبل از جراحی موهای خود را رنگ کنید تا امکان تجسم بهتر موها فراهم شود. شما می‌توانید ۲ هفته پس از جراحی دوباره آن را رنگ کنید.

۵. برای بهبودی بهتر، حداقل ۱ هفته قبل و ۱ هفته بعد از جراحی از مصرف سیگار خودداری کنید.

۶. مصرف ویتامین C (1000 تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز) نیز حدود ۱ هفته قبل از جراحی ممکن است به بهبودی کمک کند.

روز عمل کاشت مو


در روز کاشت مو شما باید:

 • صبحانه را به طور کامل میل کنید اما کافئین مصرف نکنید. در طول عمل به شما ناهار و استراحت میان وعده داده می‌شود.
 • هر داروی تجویز شده (به عنوان مثال داروی فشار خون) باید صبح روز عمل مصرف شود.
 • پیراهنی را بپوشید که بتوانید دکمه‌های جلوی آن را باز کنید. هیچونه جواهرات، ساعت و … نداشته باشید.
 • اگر از لنز استفاده می‌کنید و به طور معمول آن‌ها را قبل از خواب درمی‌آورید، به یاد داشته باشید که قبل از عمل نیز باید آن‌ها را دربیاورید.

بعد از عمل کاشت مو


بعد از عمل کاشت مو، برای کسب بهترین نتیجه  باید دستورالعمل‌های پزشک خود را دقیقا را دنبال کنید:

۲۴-۴۸ ساعت بعد از عمل

داروهایی وجود دارد که دو هفته قبل از عمل شما تجویز می‌شود. شما باید این داروها را از داروخانه تهیه کنید و در روز عمل خود با خود بیاورید.

ایبوپروفن و آسپرین برای ۴۸ ساعت بعد از عمل نباید مصرف شود. ممکن است بعد از عمل از به داروی مسکن قوی‌تر از تیلنول احتیاج داشته باشید.

 • ناحیه اهداکننده و ناحیه کاشت را دست نزنید.
 • موهای خود را نشویید. از سالین و اسپریتز روی پیوندها استفاده کنید تا مرطوب بمانند. پزشکان توصیه می‌کنند هنگام خواب از کلاه حمام استفاده کنید تا به مرطوب ماندن پیوندها در طول شب کمک کند.
 • برای جلوگیری از از دست رفتن پیوندها یا افزایش تورم، در طی ۷-۱۰ روز اول از هرگونه فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. ممکن است بتوانید شنا را ۱۴ روز پس از عمل دوباره شروع کنید.
 • در ۵ روز اول بعد از عمل، بیشتر از ۳۰ دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. پوشیدن کلاه به اندازه کافی از سر شما محافظت می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند که از یک کلاه قابل تنظیم (با اندازه سر شما متناسب باشد) استفاده کنید. کلاهی نپوشید یا پوست سر شما تماس پیدا کند (کلاه پشمی و غیره.) کلاه نباید با گرافت‌های تازه پیوند شده تماس داشته باشد. اگر می‌خواهید بیش از ۳۰ دقیقه در خارج از خانه باشید، باید به مدت ۲ هفته از یک اسپری ضد آفتاب روی سر خود استفاده کنید.
 • پانسمان فشاری بر روی قسمت پشتی پوست سر كه گرافت‌ها از آن برداشت شده است، اعمال می‌شود. این پانسمان باید به مدت ۲۴ ساعت باقی بماند. بعد از برداشتن پانسمان، کرم پوست سر را دو بار در روز بر روی ناحیه اهدا کننده بمالید تا بهبود یابد.
 • توصیه می‌شود که در حالت صاف بخوابید تا مایعات به عقب برگردند و از تورم در خط موی جلوی سر جلوگیری شود. اگر در ناحیه تاج سر خود کاشت مو انجام داده‌اید، ممکن است لازم باشد کمی ارتفاع بالشت خود را بیشتر کنید تا هنگام خوابیدن سرتان بالا باشد.

۴۸ ساعت بعد از عمل

این مراقبت‌ها شامل:

 • موهای خود را به مدت ۴۸ ساعت بعد از عمل نشویید.
 • شما می‌توانید ۴۸ ساعت بعد از عمل موهای خود را به آرامی و ملایمت بشویید.
 • سر خود را در حمام با آب گرم مرطوب کنید، از یک فنجان یا پارچ برای ریختن آب روی پوست سر (قسمت بالا ، پهلوها و پشت) خود استفاده کنید.
 • در ۲ هفته اول بعد از عمل، پوست سر خود را هرروز بشویید.
 • ۲ هفته بعد از عمل می‌توانید موهای خود را مانند حالت طبیعی بشویید.
 • شانه زدن در روز سوم مجاز است به شرطی که به آرامی انجام شود. هنگام شستشو و حالت دادن موهای خود، دقت کنید که حتما موهایتان مرطوب باشد. موها را به بالا و به بغل شانه کنید. این کار احتمال خراشیدن پوست سر و خارج کردن گرافت را از بین می‌برد. در ۱۴ روز اول از هیچکدام از محصولات آرایش مو استفاده نکنید.
 • می‌توانید لیزر درمانی با لیزر سطح پایین را ۴۸ ساعت بعد از عمل از سر بگیرید.

۷۲ ساعت بعد از عمل

شما می‌توایند بلافاصله بعد از عمل و ۷۲ ساعت بعد از آن، در هر ساعت ۱۵ دقیقه از کیسه یخ یا کیسه نخود یخ زده در استفاده کنید. دقت کنید که یخ را بر روی پیوندها قرار ندهید.

از عمل کاشت مو چه انتظاری باید داشته باشیم


علاوه پوسته شدن سر بعد از کاشت مو ممکن است عوارض دیگری نیز دیده شود اما جای نگرانی نیست و با مراقبت صحیح می توان شاهد رشد موها بود.

 • ممکن است در ناهیه پیوند و اهدا کننده دچار بی‌حسی شوید. این اتفاق طبیعی است. ممکن است این بی‌حسی چندین هفته و گاهی اوقات چندین ماه طول بکشد.
 • ۳ تا ۴ ماه بعد از عمل ، موهای جدید مو به صورت طبیعی شروع به رشد می‌کنند و با سرعت عادی یک نیم تا ۱ اینچ در ماه به رشد خود ادامه می‌دهند. بعضی اوقات ممکن است ۷ تا ۹ ماه یا بیشتر طول بکشد تا همه موها شروع به رشد کنند. صبور باشید.
 • برای تسریع در رشد موهای جدید، توصیه می‌شود که بیماران از یک ماه پس از عمل، ماینوکسیدیل ۵٪ را یک یا دو بار در روز استفاده کنند. در مورد بیماران زن، توصیه می‌شود از ماینوکسیدیل ۲٪ استفاده کنند. اگر استفاده از ماینوکسیدیل باعث قرمزی یا تحریک پوست سر شما شود، بهتر است استفاده از آن را به مدت یک هفته متوقف کنید و سپس روزی یکبار از آن استفاده کنید. پس از رشد موها، بعد از حدود ۴ ماه، می‌توانید مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید، زیرا موهای پیوند شده به رشد خود ادامه می‌دهند. بعضی از بیماران ممکن است در برابر ماینوکسیدیل حساسیت نشان دهند، مانند خارش پوست سر، تپش قفسه سینه یا سرگیجه. در این صورت، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.
 • استفاده از Propercia را می‌توانید ادامه دهید.
 • صبور باشید تا موها رشد کنند. هر وقت که موها از پوست سر بیرون می‌آیند، گاهی اوقات چند جوش مثل آکنه ایجاد خواهد شد. در صورت بروز چنین اتفاقی، چندین بار در روز و به مدت ۳ روز، از آب گرم و صابون و پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. اگر برطرف نشد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • می‌توانید ۳ هفته بعد از عمل موهای خود را کوتاه کنید. رنگ کردن مو ۶-۸ هفته بعد از عمل مجاز است. به جای رنگ موی دائمی باید از رنگ نیمه دائمی استفاده کنید که باعث آسیب به پیوندهای جدید شما نشود. از رنگ موی دائمی ۳ ماه بعد از عمل می‌توانید استفاده کنید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان