چاق شدن ساق پا با جراحی پروتز و تزریق چربی

rt

برای افرادی که به دلیل آتروفی عضلانی، آسیب دیدگی یا سانحه در ناحیه ساق پا دچار مشکل شده‌اند، خبر خوشی داریم؛ به روش جراحی زیبایی پروتز ساق پا و تزریق چربی به ساق پا می‌توان ساق پا را دوباره خوش تراش و متناسب کرد.همچنین چاق کردن ساق پا به افرادی توصیه می‌شود که باشگاه رفتن را تازه شروع کرده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند ماهیچه‌های ساق پا را حجیم کنند.

چاق کردن ساق پا به دو روش زیر انجام می‌شود:

  • جراحی پروتز ساق پا: جراح برشی را در پشت پا نزدیک چین عقبی زانو ایجاد می‌کند تا جای زخم جلب توجه نکند. سپس جراح پروتز مخصوص را در ناحیه ساق پا قرار می‌دهد.
  • تزریق چربی یا لیپوفیلینگ: این روش به بیمارانی توصیه می‌شود که می‌خواهند علاوه بر چاق کردن ساق پا توده‌های چربی انباشته شده در دیگر بخش‌های بدن را نیز از بین ببرند و تناسب اندام را بهبود بخشند. چربی لازم برای تزریق در ساق پا از ناحیه‌ای از بدن گرفته می‌شود که بیمار تمایل به لاغری موضعی آن دارد.جهت دریافت اطلاعات و یا رزرو وقت مشاوره با  متخصصین در کلینیک زیبایی رازی میتوانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

روش‌های حجیم کردن ساق پا


تزریق چربی

چاق کردن ساق پا و ران با تزریق چربی روشی ساده برای زیباسازی است. شرط اصلی انجام جراحی زیبایی ساق پا این است که بیمار چربی اضافی قابل توجهی داشته باشد تا با تخلیه و تزریق مجدد آن بتوان کل پا را چاق کرد؛ برای این کار بسته به بلندی پا به حدود 1000 تا 1500 میلی لیتر چربی نیاز است.

متقاضی ایده‌آل

تزریق چربی به ساق پا برای تقویت ساختار هر ناحیه‌ای از پایین پا مناسب است. این درمان برای افرادی ایده‌آل است که پاهای بسیار لاغر و نامتناسب دارند یا پاهایشان پس از ابتلا به فلج مغزی، فلج اطفال، روماتیسم یا بیماری التهابی مفصل (آرتریت) کمانی شده است. در کل هر نوع آسیب دیدگی یا عدم تقارن را می‌توان به روش تزریق چربی اصلاح کرد.بسیاری از متقاضیان این درمان به دلیل کوچک بودن ساق پا یا کمانی بودن پاها پاهای لاغر و استخوانی دارند. این عدم تناسب گاهی فرد را آماج تمسخر اطرافیان قرار می‌دهد و ترس از مورد تمسخر واقع شدن مانع از لذت بردن از انجام فعالیت‌هایی مانند رفتن به ساحل یا پوشیدن لباس‌های راحتی مانند شلوارک یا دامن کوتاه می‌شود. به علاوه لاغر بودن مچ و ساق پا نیز باعث کمانی بودن پاها شود و بخش پایین پا را نامتناسب می‌کند. قرار دادن پروتز سیلیکونی در ساق پا مشکل این گروه از متقاضیان زیباسازی و چاق کردن ساق پا را حل نمی‌کند و در واقع عدم تناسب را مشخص‌تر می‌کند.

مزایا

تزریق چربی نسبت به پروتز سیلیکونی ساق پا از مزایای متعددی برخوردار است؛ تزریق چربی هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد، راه رفتن را دشوار نمی‌کند، دردی به دنبال ندارد، بیمار می‌تواند سریع به محل کار بازگردد، چربی را می‌توان در هر نقطه‌ای از پا تزریق کرد، احتمال عفونت و خونریزی تقریباً صفر است، چربی تزریق شده مانند پروتز جابجا نمی‌شود؛ حال آن که پروتز گاهی حرکت می‌کند و از روی پوست دیده می‌شود. شاخص‌ترین مزیت تزریق چربی این است که نتایج آن طبیعی است. چاق کردن ساق پا به روش تزریق چربی گزینه‌ای ایده‌آل برای بانوانی است که به پوشیدن دامن کوتاه علاقه دارند. به علاوه آقایان نیز می‌توانند پس از این عمل بدون ترس از معلوم شدن ساق لاغر پاها شلوارک بپوشند.

روش تزریق چربی 

پزشک در ابتدا چربی لازم را با سرنگ و یک کانولای (سوزن) بسیار کوچک از یک یا چند ناحیه از بدن بیمار تخلیه می‌کند، سپس سلول‌های چربی تخلیص و با سلول‌های بنیادی بدن خود بیمار ترکیب می‌شود.  محلول به دست آمده در ناحیه‌ای از پا تزریق می‌شود که حجیم کردن آن مورد نظر است. این عمل تحت بیهوشی عمومی یا با اعمال بی‌حسی موضعی و آرام بخشی انجام می‌شود. به بیمار توصیه می‌شود که یک شب در کلینیک بستری شود.تزریق چربی برای چاق و زیبا کردن ساق پا تعادل و تناسب پا را بهبود می‌دهد و نتایجی دائمی و بدون جای زخم به دست می‌دهد.

دوران بهبود

پا باید به مدت یک ماه با پانسمان مخصوص بسته شود. بیمار پس از باز کردن پانسمان می‌تواند فعالیت‌های معمول را ازسربگیرد.بیمار فردای روز عمل می‌تواند بدون احساس ناراحتی یا با تحمل ناراحتی جزیی به سر کار برگردد.  اکثر بیماران پس از تزریق چربی نیازی به مصرف داروی مسکن ندارند.بیمار پس از 5 روز می‌تواند به باشگاه برود و پس از یک هفته نیز به ساحل برود و با خیال راحت شنا کند.

جراحی پروتز

r3

در این مداخله‌ی جراحی پروتز ژل سیلیکونی در ساق پا قرار داده می‌شود تا پا زیباتر شود و ساق پا چاق‌تر شود.

جراحی پروتز معمولاً برای هر دو پا انجام می‌شود تا تقارن پاها حفظ شود، البته در بعضی موارد در صورت آتروفی ناشی از سانحه یا فلج اطفال پروتز یک پا کافی خواهد بود. پروتز ممکن است بیضی شکل باشد یا شکل کالبدشناختی پا را داشته باشد؛ جراح پروتز مناسب را با توجه به وضعیت بیمار انتخاب می‌کند.

کاربرد جراحی پروتز

این درمان برای بیمارانی توصیه می‌شود که پاهای بسیار لاغر و ساق پای خطی و بدون انحناء دارند.

بی‌حسی/ بیهوشی

جراحی پروتز تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی اپیدورال انجام می‌شود.

تکنیک جراحی

جراح ناحیه قرارگیری پروتز را با در نظر گرفتن سایز و آناتومی بیمار اندازه گیری می‌کند و پوست را با مداد مخصوص نشانه گذاری روی پوست علامت می‌زند و اندازه پاکت یا کیسه یعنی فضایی را محاسبه می‌کند که باید بریده شود تا جا برای قرارگیری پروتز ایجاد شود. جراح برشی افقی را به طول 4 سانتی متر در پشت زانو ایجاد می‌کند، سپس پروتز را زیر فاسیای ساق پا قرار می‌دهد. به این ترتیب پروتز به بخشی از ساختار عضلانی تبدیل می‌شود و همراه با دیگر ساختارهای پا به صورت عضلانی و به شیوه‌ای کاملاً طبیعی حرکت می‌کند. جراح  برش را لایه به لایه با بخیه اینترادرمال می‌دوزد. بیمار پس از جراحی پروتز باید 24 ساعت بستری شود.

مدت زمان جراحی

جراحی پروتز عملی سریع است و حدود 60 دقیقه طول می‌کشد.

دوران بهبود

بیمار باید گن فشرده کننده مخصوص را به پا کند. بیمار می‌تواند مدت کوتاهی پس از عمل بایستد و بدون عصا یا چوب زیربغل راه برود. اگرچه بیمار اجازه دارد تا پس از عمل راه برود، اما باید به پا استراحت بدهد و پا را اندکی بالا بگذارد تا ورم نکند.اگر شغل بیمار مستلزم انجام فعالیت‌های فیزیکی یا پیاده‌روی طولانی نباشد، می‌تواند فعالیت‌های معمول را یک هفته پس از جراحی شروع کند.مصرف آسپرین یا دیگر داروهای حاوی سالیسیلات تا دو هفته قبل و بعد از عمل ممنوع است.بیمار باید به مدت یک هفته به اندازه کافی به پا استراحت بدهد و پا را تا حد امکان بالا بگذارد. بیمار پس از مرخص شدن می‌تواند 4 تا 5 بار در روز، هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه  با سرعت آهسته راه برود و سپس پاها را بالا بگذارد تا از ترومبوز وریدی جلوگیری شود. البته ترمبوز وریدی عارضه‌ای نادر است.

عوارض

عفونت: عفونت بسیار نادر است و با مصرف آنتی بیوتیک از بروز آن جلوگیری می‌شود. در صورت بروز عفونت باید پروتز از ساق پا خارج شود و پروتز جدید پس از چند ماه در ساق پا قرار داده شود.

جابجا شدن پروتز: این عارضه پی‌آمد بزرگ بودن بیش از اندازه پاکت یا کیسه پروتز است که به پروتز اجازه حرکت کردن می‌دهد.

هایپرپیگمانتاسیون (تغییر رنگ) جای زخم: این عارضه از وضعیت بدن بیمار، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا استفاده از داروهای خاص ناشی می‌شود.

جای زخم هیپرتروفیک و کلوئیدی (گوشت اضافه): اسکار هیپرتروفیک بافت همبندی با کیفیت پایین و بسیار ضخیم است که به آهستگی سفید می‌شود. باقی ماندن جای زخم به وضعیت جسمی بیمار و سن وی بستگی دارد. کلوئید نوعی جای زخم است که در اثر آن زائده تومور مانندی روی پوست ایجاد می‌شود. گوشت اضافه در بیماران با پوست سفید نادر، اما در بیماران با پوست سیاه یا تیره شایع است.

انقباض کپسولی: پس از جراحی پروتز ساق پا نیز مانند جراحی پروتز سینه احتمال دارد که به مرور زمان انقباض کپسولی ایجاد شود. البته انقباض کپسولی از عوارض نادر پس از پروتز ساق پا است، چون عضله پا پروتز را حین راه رفتن به طور مداوم ماساژ می‌دهد.

ترومبوز وریدی: یکی از عارضه‌های بسیار نادر پس از جراحی پروتز ساق پا است.

 

مطالب مرتبط

کلینیک زیبایی رازی

مجموعه کلینیکهای تخصصی پوست و مو و زیبایی رازی با دو شعبه بزرگ و مجهز در کشور عزیزمان ایران و ارائه خدمات بین المللی در کشورهای همسایه (عمان، عراق، حریم کردستان و …) با بهره گیری از علم روز و پیشرفته ترین تجهیرات پزشکی مورد تایید FDA آمریکا و CE اروپا و کادر متخصص و مجرب با مشاوره رایگان ۲۴ ساعته در خدمت شما سروران عزیز می باشد.

مقالات اخیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان