آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟ بوتاکس برای چه کسانی ضرر دارد ؟

 

برای خانم‌هایی که در سنین بین ۲۵ تا ۶۵ سال هستند، تزریق بوتاکس  همیشه یک مساله مهم محسوب می‌شود. بوتاکس یا سم بوتولینوم امروزه موثرترین روش رفع چین و چروک است و یکی از راه‌های مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌باشد. عملکرد تمامی برندهای بوتاکس مشابه هم می‌باشد ولی از لحاظ ترکیب مولکولی و نحوه ساخت با یکدیگر متفاوت هستند. بوتاکس تنها بایستی به‌وسیله فرد متخصص و باتجربه تزریق شود.


با وجود اینکه بوتاکس در کاهش چین و چروک‌های ایجاد شده در اثر انقباض‌های عضلانی بسیار مؤثر عمل می‌کند، ولی تاثیری در کاهش خطوط ظریف صورت ناشی از آفتاب‌سوختگی یا افتادگی پوست ندارد. در افرادی که خطوط خیلی عمیقی در صورتشان وجود دارد، برای بیشترین تأثیر به درمان مداوم نیاز است. استفاده مداوم و زیاد از بوتاکس می‌تواند به علت ایجاد آنتی‌بادی، منجر به افزایش مقاومت بیمار در برابر درمان شود.

شما عزیزان می‌توانید قبل از تزریق بوتاکس با متخصصین کلینیک زیبایی رازی مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما مناسب است و باعث جوان‌سازی پوست شما خواهد شد.

 

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟


تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که پوست صورتشان بسیار سالخورده است

اگر فرد چروک‌های عمیق غیرفعال (استاتیک) داشته باشد، به این معنی است که چروک‌ها همیشه وجود دارند بدون اینکه به حرکت یا عدم حرکت عضلات بستگی داشته باشد، استفاده از بوتاکس قادر به کامل برطرف کردن چروک‌ها نخواهد بود. پس از سن ۵۰ سالگی، چربی استخوان صورت به طور طبیعی کاهش می‌یابد و چروک‌ها در پوست شکل می‌گیرند. در این سن، پوست نازک‌تر می‌شود و در نتیجه چروک‌ها به صورت بیشتری قابل مشاهده هستند و مقدار کافی کلاژن و الاستین تولید نمی‌شود. بوتاکس تنها برای افرادی که سن آنها ۶۵ سال یا کمتر است، مناسب است. بنابراین، افراد بالای ۷۰ و ۸۰ سال بهتر است از فیلر و لیزرهای سفت‌کننده پوست، یا لیزرهایی که تولید کلاژن را تحریک می‌کنند، استفاده کنند.

افرادی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند

افرادی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند

با وجود اینکه در ارتباط با تأثیرات مضر تزریق بوتاکس در دوران بارداری  تحقیقات محدود می‌باشند، از نظر جامعه پزشکی این کار توصیه نمی‌شود. بوتاکس به شکل موضعی متابولیزه می‌شود و به بخش‌های دیگر بدن منتقل نمی‌شود، بنابراین احتمال تأثیر بوتاکس بر جنین در رحم یا تأثیر بر نوزاد در دوران شیردهی بسیار کم می‌باشد؛ به شکلی که برخی از افراد ابتدا از بوتاکس استفاده کرده و سپس متوجه شده‌اند که باردار هستند و هیچ مشکلی ایجاد نشده است. با این حال پزشکان به زنان توصیه می‌کنند که در زمان بارداری بوتاکس تزریق نکنند.

افرادی که دارای اختلالات عضلانی هستند

افرادی که دارای اختلالات عصبی-عضلانی هستند نباید از بوتاکس استفاده کنند، چرا که بوتاکس در پیوندگاه عصبی-عضلانی عمل می‌کند. البته بوتاکس برای افراد با آسیب‌دیدگی اعصاب یا افراد دارای اختلالاتی مانند فلج بل که در آن بخشی از صورت به طور موقتی فلج می‌شود مفید می‌باشد. در این نوع صورت پزشک می‌تواند از بوتاکس برای بهبود تقارن در صورت بیمار یا کمک به رفع آسیب‌های عصبی استفاده کند.

افرادی که برای منظوری خاص از حالت‌های مختلف چهره استفاده می‌کنند

در برخی از مشاغل نیاز است که فرد برای تغییر حالت صورت یا برقراری ارتباط و احساس، عضلات صورت را حرکت دهد. مثل بازیگری که در نقشی خاص نیاز به نشان دادن احساسات خود دارد یا روانشناسی که باید با بیمار خود همدردی کند و یا حتی والدینی که می‌خواهند خود را در مقابل کودک خشمگین نشان دهند.

افرادی که از درمان انتظارات غیر واقع‌بینانه دارند

بسیاری از افرادی که می‌خواهند از بوتاکس استفاده کنند، انتظار دارند که نتایج آن به مدت طولانی باقی بماند، اما واقعیت این است که این اثرات ممکن است موقت باشند. همچنین، بسیاری از افراد از هزینه درمان متوجه نمی‌شوند و ممکن است نخواهند هزینه‌های لازم برای دستیابی به نتایج مطلوب را پرداخت کنند. برخی از افراد فکر می‌کنند که با تزریق مقدار کمی بوتاکس، چین و چروک پوستشان به طور کامل حل می‌شود، اما بوتاکس بهترین نتیجه را در بخش‌های فوقانی صورت که عضلات به پوست نزدیک هستند (مانند بین ابروها، گوشه خارجی چشم‌ها و پیشانی) به ارمغان می‌آورد.

افرادی که دارای پلک‌های افتاده هستند

افرادی که پلک‌هایشان افتاده است، باید موقتیت در استفاده از بوتاکس را در نظر بگیرند. افراد مسنی که پلک‌های سنگین و چین‌های زیادی در پیشانی دارند، باید در مورد استفاده از بوتاکس محتاط باشند. این افراد ممکن است نیاز به بالا بردن ابروهای خود داشته باشند تا پلک چشم به راحتی باز شود. همچنین، در صورت استفاده از بوتاکس در افراد مسن، ممکن است پلک‌ها به میزانی سنگین شوند که باعث بسته شدن غیرارادی آن‌ها شود. استفاده از بوتاکس در اطراف چشم‌ها ممکن است باعث پف‌کردگی بیش از حد گونه‌ها و ظاهر غیرطبیعی صورت فرد شود. بنابراین، قبل از استفاده از بوتاکس، بهتر است با یک متخصص مشورت کرد.

افرادی که مبتلا به بیماری‌های زیر هستند

در صورت ابتلا به بیماری‌های زیر با پزشک مشورت نمایید :
• بوتولیسم
• بیماری لو گریگ
• اختلال در اعصاب محیطی که باعث حرکت می‌شوند.
• بیماری میاستنی گراویس
• ضعف پیش‌رونده عضلانی با کارسینوم
• عارضه‌ای که در آن یک شیء به صورت دو یا چند شیء به نظر می‌رسد.
• دو بینی
• تاریِ دید
• عفونت ریه ناشی از به داخل کشیدن محتویات معده
• کاهش عملکرد ریه
• گرفتگی صدا
• دیس‌آرتری
• دشواری در تنفس
• دشواری در بلع
• مشکل در کنترل مثانه
پیش از تزریق بوتاکس، در مورد تمامی داروهای تجویزی، داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک، داروهای گیاهی یا رژیمی بایستی با پزشک مشورت شود.

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟


افرادی که دارای چین و چروک‌های عمیق هستند و پوستشان در حال نازک شدن است

افرادی که دارای چین و چروک‌های عمیق هستند و پوستشان در حال نازک شدن است

در مورد بیشتر افراد، حالتی که خطوط نازکی در صورت شکل می‌گیرند، در اواخر دهه سوم یا اوایل دهه چهارم زندگی روی می‌دهد و ممکن است زمانی قابل تشخیص باشد. بوتاکس به عنوان یک روش جوان‌سازی صورت عمل می‌کند و به طور موقت خطوط و چین و چروک (مانند خطوط اخم میان دو ابرو) را برطرف می‌کند. هنگامی که فرد خطوط نازک روی صورت خود را متوجه می‌شود، می‌تواند درمان را آغاز کند. بهترین زمان برای تزریق بوتاکس زمانی است که خطوط و چین و چروک‌ها به تازگی در صورت ظاهر شده‌اند؛ زیرا پس از عمیق شدن چین و چروک‌ها و نازک شدن پوست (پس از ۵۰ سالگی)، بوتاکس به تنهایی کافی نخواهد بود برای رفع خطوط.

افرادی که دنبال راهی برای رفع عدم تقارن در صورت می‌باشند

چنانچه یک ابرو پایین‌تر از ابروی دیگر قرار بگیرد و یا یک طرف دهان هنگام لبخند یا صحبت کردن بالاتر قرار بگیرد، می‌توان از بوتاکس برای رفع عدم تقارن استفاده کرد. عملکرد دقیق این روش پیچیده است، ولی در صورتی که به درستی انجام شود، ماندگاری آن می‌تواند بیش از درمان چروک با بوتاکس باشد. رفع عدم تقارن بسیار دشوار می‌باشد و تنها بایستی به‌وسیله متخصص پوست که در تزریق بوتاکس در قسمت پایینی صورت تجربه کافی داشته باشد انجام شود.

افرادی که هنگام تغییر حالت‌های چهره در صورتشان چین و چروک ایجاد می‌شود

افرادی که هنگام تغییر حالت‌های چهره در صورتشان چین و چروک ایجاد می‌شود

زمانی که شخص هیچ تغییری در حالت چهره ندهد، چروک‌های فعال یا دینامیک قابل مشاهده نیستند. رفع چین و چروک‌های غیرفعال، یعنی چروک‌هایی که بدون تغییر حالت چهره هم در صورت باقی می‌مانند، دشوار می‌باشد. در این موارد بوتاکس برای رفع کامل این خطوط کافی نیست. البته بوتاکس با به حداقل رساندن انقباض عضله در ناحیه مورد نظر، می‌تواند عمق خطوط غیرفعال را کاهش داده و از عمیق‌تر شدن و ماندگار شدن آن‌ها جلوگیری کند.

افرادی که تمایل به کاهش حالت لبخند لثه‌ای دارند

لبخند لثه‌ای به حالتی گفته می‌شود که دندان‌ها و لثه فوقانی در زمان لبخند زدن و خندیدن به مقدار زیادی قابل مشاهده هستند. از بوتاکس می‌توان برای پایین آوردن لب استفاده کرد تا بیشتر قسمت لثه پوشانده شود. در چنین مواقعی بسته به آناتومی صورت فرد در محل پایین بینی در قسمتی که با دقت از قبل تعیین شده است یک یا دو بار از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود. تأثیر چنین روش درمانی می‌تواند از چندین ماه تا چندین سال ماندگار باشد.

افرادی که تمایل به کوچک کردن خط فک دارند

ماهیچه ماستر، یا جونده، که در فعالیت‌های جویدن و ساییدن دندان‌ها نقش دارد، در برخی از افراد بزرگتر و قابل مشاهده‌تر است، به خصوص هنگام فشار دادن دندان‌ها. برای تغییر شکل و اندازه خط فک در این منطقه، می‌توان از بوتاکس استفاده کرد. در واقع، استفاده از بوتاکس برای تغییر شکل فک‌های مربع شکل، به عنوان اولین و مهم‌ترین کاربرد آن در زمینه زیبایی بانوان، در بسیاری از کشورها به شمار می‌رود. اگر این روش به درستی انجام شود، می‌تواند در کوچک کردن عضلات، تند و باریک کردن قسمت پایینی صورت و تبدیل فک مربع شکل به حالت قلب یا بیضی بسیار موثر باشد. اما برای انجام این تزریق بوتاکس، نیاز به درک کامل از آناتومی قسمت تحتانی صورت وجود دارد و باید توسط متخصص پوست با تجربه انجام شود.

افرادی که به شدت عرق می‌کنند

بوتاکس، به منظور درمان تعریق شدید، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شده است. برای این منظور، چندین تزریق بوتاکس در مناطق زیر بغل، کف دست یا کف پا انجام می‌شود (به طور معمول، نصف محتوای یک واحد بوتاکس در هر منطقه استفاده می‌شود). بوتاکس از انقباض عضلاتی که باعث تعریق می‌شوند، جلوگیری می‌کند و در نتیجه، منطقه درمان شده برای یک بازه زمانی بیش از ۳ تا ۶ ماه، عرق نمی‌کند. با این حال، در این روش درمانی، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که در مناطق دیگر بدنشان، عرق بیشتری تولید می‌شود؛ زیرا بدن به طریقی نیازمند خنک شدن است.

افرادی که طبق دستور پزشک برای درمان میگرن از بوتاکس استفاده می‌کنند

در صورتی‌که بیمار از نوع خاصی از میگرن و سردردهای تنشی رنج می‌برد، تزریق بوتاکس به عضلات پشت سر و پیشانی می‌تواند تعداد دفعات و شدت سردردها را کاهش دهد. این روش مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان