آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

چه کسانی نباید بوتاکس کنند؟ بوتاکس برای چه کسانی ضرر دارد ؟

 

برای خانم‌هایی که در سنین بین 25 تا 65 سال هستند، تزریق بوتاکس  همیشه یک مساله مهم محسوب می‌شود. بوتاکس یا سم بوتولینوم امروزه موثرترین روش رفع چین و چروک است و یکی از راه‌های مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌باشد. عملکرد تمامی برندهای بوتاکس مشابه هم می‌باشد ولی از لحاظ ترکیب مولکولی و نحوه ساخت با یکدیگر متفاوت هستند. بوتاکس تنها بایستی به‌وسیله فرد متخصص و باتجربه تزریق شود.


با وجود اینکه بوتاکس در کاهش چین و چروک‌های ایجاد شده در اثر انقباض‌های عضلانی بسیار مؤثر عمل می‌کند، ولی تاثیری در کاهش خطوط ظریف صورت ناشی از آفتاب‌سوختگی یا افتادگی پوست ندارد. در افرادی که خطوط خیلی عمیقی در صورتشان وجود دارد، برای بیشترین تأثیر به درمان مداوم نیاز است. استفاده مداوم و زیاد از بوتاکس می‌تواند به علت ایجاد آنتی‌بادی، منجر به افزایش مقاومت بیمار در برابر درمان شود.

شما عزیزان می‌توانید قبل از تزریق بوتاکس با متخصصین کلینیک زیبایی رازی مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما مناسب است و باعث جوان‌سازی پوست شما خواهد شد.

 

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟


تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که پوست صورتشان بسیار سالخورده است

چنانچه فرد دارای چروک‌های عمیق غیر فعال (استاتیک) باشد، به این معنی که چروک‌ها صرف نظر از حرکت دادن یا ندادن عضلات همیشه وجود داشته باشند، بوتاکس قادر به رفع کامل چروک‌ها نمی‌باشد. پس از سن 50 سالگی، چربی استخوان صورت به طور طبیعی تحلیل رفته و چروک در پوست ایجاد می‌شود. در این سن پوست نازک‌تر شده و در نتیجه چروک‌ها بیشتر مشخص هستند و کلاژن و الاستین به مقدار کافی تولید نمی‌شوند. بوتاکس تنها برای افراد 65 سال یا پایین‌تر مناسب است، بنابراین افراد بالای 70 و 80 سال بهتر است از فیلر و همچنین لیزرهای سفت‌کننده پوست و یا لیزر جهت تحریک تولید کلاژن استفاده کنند.

افرادی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند

افرادی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند

با وجود اینکه در ارتباط با تأثیرات مضر تزریق بوتاکس در دوران بارداری  تحقیقات محدود می‌باشند، از نظر جامعه پزشکی این کار توصیه نمی‌شود. بوتاکس به شکل موضعی متابولیزه می‌شود و به بخش‌های دیگر بدن منتقل نمی‌شود، بنابراین احتمال تأثیر بوتاکس بر جنین در رحم یا تأثیر بر نوزاد در دوران شیردهی بسیار کم می‌باشد؛ به شکلی که برخی از افراد ابتدا از بوتاکس استفاده کرده و سپس متوجه شده‌اند که باردار هستند و هیچ مشکلی ایجاد نشده است. با این حال پزشکان به زنان توصیه می‌کنند که در زمان بارداری بوتاکس تزریق نکنند.

افرادی که دارای اختلالات عضلانی هستند

افرادی که دارای اختلالات عصبی-عضلانی هستند نباید از بوتاکس استفاده کنند، چرا که بوتاکس در پیوندگاه عصبی-عضلانی عمل می‌کند. البته بوتاکس برای افراد با آسیب‌دیدگی اعصاب یا افراد دارای اختلالاتی مانند فلج بل که در آن بخشی از صورت به طور موقتی فلج می‌شود مفید می‌باشد. در این نوع صورت پزشک می‌تواند از بوتاکس برای بهبود تقارن در صورت بیمار یا کمک به رفع آسیب‌های عصبی استفاده کند.

افرادی که برای منظوری خاص از حالت‌های مختلف چهره استفاده می‌کنند

در برخی از مشاغل نیاز است که فرد برای تغییر حالت صورت یا برقراری ارتباط و احساس، عضلات صورت را حرکت دهد. مثل بازیگری که در نقشی خاص نیاز به نشان دادن احساسات خود دارد یا روانشناسی که باید با بیمار خود همدردی کند و یا حتی والدینی که می‌خواهند خود را در مقابل کودک خشمگین نشان دهند.

افرادی که از درمان انتظارات غیر واقع‌بینانه دارند

بسیاری از افرادی که می‌خواهند از بوتاکس استفاده کنند، انتظار دارند که نتایج آن طولانی‌مدت باشد؛ در حالی‌که این‌گونه نیست. همچنین بسیاری از متقاضیان از هزینه درمان غافلگیر می‌شوند و مایل به پرداخت هزینه مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه دلخواه نیستند. بعضی از افراد که خواهان بالا بردن افتادگی پوست و گونه هستند، تصور می‌کنند که با تزریق مقدار کمی بوتاکس، چین و چروک پوستشان به طور کامل رفع می‌شود. بوتاکس در بخش‌های فوقانی صورت که عضلات بسیار به پوست نزدیک هستند (برآمدگی پیشانی میان دو ابرو، گوشه خارجی چشم‌ها، پیشانی) بهترین نتیجه را دارد.

افرادی که دارای پلک‌های افتاده هستند

افراد مُسنی که دارای پلک‌های سنگین و مقدار زیادی چروک در پیشانی هستند بایستی در مورد استفاده از بوتاکس محتاط باشند. این افراد معمولاً بایستی ابروهای خود را بالا ببرند تا پلک چشم به راحتی باز بشود. هنگامی که بوتاکس در افراد مُسن استفاده شود، گاهی پلک تا حدی سنگین می‌شود که باعث شده تا پلک به طور غیرارادی بسته شود. گاهی استفاده از بوتاکس در اطراف چشم‌ها باعث می‌شود تا گونه‌ها بیش از حد پف کرده و صورت فرد ظاهری غیرطبیعی پیدا می‌کند. در نتیجه بایستی پیش از استفاده از بوتاکس با فرد متخصص مشورت شود.

افرادی که مبتلا به بیماری‌های زیر هستند

در صورت ابتلا به بیماری‌های زیر با پزشک مشورت نمایید :
• بوتولیسم
• بیماری لو گریگ
• اختلال در اعصاب محیطی که باعث حرکت می‌شوند.
• بیماری میاستنی گراویس
• ضعف پیش‌رونده عضلانی با کارسینوم
• عارضه‌ای که در آن یک شیء به صورت دو یا چند شیء به نظر می‌رسد.
• دو بینی
• تاریِ دید
• عفونت ریه ناشی از به داخل کشیدن محتویات معده
• کاهش عملکرد ریه
• گرفتگی صدا
• دیس‌آرتری
• دشواری در تنفس
• دشواری در بلع
• مشکل در کنترل مثانه
پیش از تزریق بوتاکس، در مورد تمامی داروهای تجویزی، داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک، داروهای گیاهی یا رژیمی بایستی با پزشک مشورت شود.

بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟


افرادی که دارای چین و چروک‌های عمیق هستند و پوستشان در حال نازک شدن است

افرادی که دارای چین و چروک‌های عمیق هستند و پوستشان در حال نازک شدن است

در مورد بیشتر افراد، این حالت در اواخر دهه سوم یا اوایل دهه چهارم زندگی روی می‌دهد و زمانی قابل تشخیص است که خطوط ظریف در صورت ایجاد می‌شوند. بوتاکس باعث جوان‌سازی صورت شده و به طور موقت باعث رفع چین و چروک (مانند خطوط اخم میان دو ابرو) می‌شود. به محض این که فرد متوجه خطوط ظریف روی صورت شود می‌تواند درمان را آغاز کند. بهترین زمان برای تزریق بوتاکس وقتی است که چین و چروک‌ها تازه در صورت ظاهر شده‌اند؛ چرا که پس از عمیق شدن چروک‌ها و نازک شدن پوست (پس از 50 سالگی)، بوتاکس به تنهایی برای رفع خطوط کافی نمی‌باشد.

افرادی که دنبال راهی برای رفع عدم تقارن در صورت می‌باشند

چنانچه یک ابرو پایین‌تر از ابروی دیگر قرار بگیرد و یا یک طرف دهان هنگام لبخند یا صحبت کردن بالاتر قرار بگیرد، می‌توان از بوتاکس برای رفع عدم تقارن استفاده کرد. عملکرد دقیق این روش پیچیده است، ولی در صورتی که به درستی انجام شود، ماندگاری آن می‌تواند بیش از درمان چروک با بوتاکس باشد. رفع عدم تقارن بسیار دشوار می‌باشد و تنها بایستی به‌وسیله متخصص پوست که در تزریق بوتاکس در قسمت پایینی صورت تجربه کافی داشته باشد انجام شود.

افرادی که هنگام تغییر حالت‌های چهره در صورتشان چین و چروک ایجاد می‌شود

افرادی که هنگام تغییر حالت‌های چهره در صورتشان چین و چروک ایجاد می‌شود

زمانی که شخص هیچ تغییری در حالت چهره ندهد، چروک‌های فعال یا دینامیک قابل مشاهده نیستند. رفع چین و چروک‌های غیرفعال، یعنی چروک‌هایی که بدون تغییر حالت چهره هم در صورت باقی می‌مانند، دشوار می‌باشد. در این موارد بوتاکس برای رفع کامل این خطوط کافی نیست. البته بوتاکس با به حداقل رساندن انقباض عضله در ناحیه مورد نظر، می‌تواند عمق خطوط غیرفعال را کاهش داده و از عمیق‌تر شدن و ماندگار شدن آن‌ها جلوگیری کند.

افرادی که تمایل به کاهش حالت لبخند لثه‌ای دارند

لبخند لثه‌ای به حالتی گفته می‌شود که دندان‌ها و لثه فوقانی در زمان لبخند زدن و خندیدن به مقدار زیادی قابل مشاهده هستند. از بوتاکس می‌توان برای پایین آوردن لب استفاده کرد تا بیشتر قسمت لثه پوشانده شود. در چنین مواقعی بسته به آناتومی صورت فرد در محل پایین بینی در قسمتی که با دقت از قبل تعیین شده است یک یا دو بار از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود. تأثیر چنین روش درمانی می‌تواند از چندین ماه تا چندین سال ماندگار باشد.

افرادی که تمایل به کوچک کردن خط فک دارند

عضله ماستر یا جونده که در عمل جویدن و ساییدن دندان‌ها استفاده می‌شود، در برخی از افراد بزرگتر است و هنگام فشار دادن دندان‌ها بیشتر مشخص می‌باشد. برای زاویه‌دار کردن و کوچک کردن خط فک در این قسمت می‌توان از بوتاکس استفاده کرد. در واقع در بسیاری از کشورها استفاده از بوتاکس برای فرم‌دهی به فک‌های مربع شکل ، اولین و مهم‌ترین استفاده بوتاکس برای بانوان محسوب می‌شود. این روش در صورتی‌که به شکل صحیح انجام شود، در کوچک کردن عضلات، باریک نشان دادن قسمت پایینی صورت و تبدیل فک مربع شکل به حالت قلب یا بیضی بسیار مؤثر است. تزریق بوتاکس برای این منظور نیاز به درک کامل از آناتومی قسمت تحتانی صورت دارد و بایستی تنها به‌وسیله متخصص پوست بسیار با تجربه انجام شود.

افرادی که به شدت عرق می‌کنند

استفاده از بوتاکس برای درمان تعریق شدید  مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌باشد. به این منظور چندین تزریق در قسمت‌های زیر بغل، کف دست یا کف پا انجام می‌شود (معمولاً نصف شیشه محتوی بوتاکس برای هر قسمت استفاده می‌شود). بوتاکس از انقباض عضلاتی که باعث تعریق می‌شوند جلوگیری می‌کند و در نتیجه ناحیه تحت درمان برای مدت بیش از 3 تا 6 ماه عرق نمی‌کند. البته در این روش درمانی برخی از افراد متوجه می‌شوند که در قسمت‌های دیگر بدنشان بیشتر عرق تولید می‌شود چرا که بدن به طریقی نیاز به خنک شدن دارد.

افرادی که طبق دستور پزشک برای درمان میگرن از بوتاکس استفاده می‌کنند

در صورتی‌که بیمار از نوع خاصی از میگرن و سردردهای تنشی رنج می‌برد، تزریق بوتاکس به عضلات پشت سر و پیشانی می‌تواند تعداد دفعات و شدت سردردها را کاهش دهد. این روش مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است.

مشاوره رایگان