آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

ژینوپلاستی: جراحی زیبایی چانه برای بزرگ و کوچک کردن چانه

ژنیوپلاستی به عنوان یک نوع از جراحی زیبایی، به منظور بهبود هماهنگی صورت، اصلاح و یا تغییر شکل چانه انجام می‌شود. این روش می‌تواند برای افرادی که نگران شکل چانه خود هستند، مزایای فراوانی داشته باشد. معمولاً قبل از انجام جراحی زیبایی ژنیوپلاستی، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. زمان دقیق جراحی و مدت زمان بازگشت به حالت عادی، به وابستگی از نوع ژنیوپلاستی که انجام می‌شود و میزان اصلاحاتی که جراح انجام می‌دهد، متفاوت است.

مزایا


مزایا

عمل جراحی ژنیوپلاستی می‌تواند ظاهر زیبایی عقب بودن چانه، بیرون زدگی یا انحراف آن را اصلاح کند. شکل چانه در تناسب سایر ویژگی‌های چهره مانند بینی، پیشانی و گونه‌ها نقش اساسی دارد که به تناسب عمومی چهره کمک می‌کند. به طور کلی عمل جراحی ژنیوپلاستی می‌تواند برای افرادی که از شکل چانه خود ناراضی هستند، مزایای قابل توجهی داشته باشد. ژنیوپلاستی معمولاً در ترکیب با عمل لیپوساکشن گردن و جراحی بینی (رینوپلاستی) ، لیفت گردن یا لیزر باز سازی پوست انجام می‌شود.

آیا جراحی چانه ژنیوپلاستی برای شما مناسب است؟


آیا جراحی چانه ژنیوپلاستی برای شما مناسب است

افراد معمولاً برای تغییر ویژگی‌های ظاهری چانه خود تحت عمل ژنیوپلاستی قرار می‌گیرند. در نتیجه بیشتر افراد عمل ژنیوپلاستی را نوعی جراحی زیبایی می‌دانند؛ با این وجود مشکلات پزشکی نیز وجود دارد که ممکن است نیاز به مداخله جراحی ژنیوپلاستی داشته باشد.

یک نمونه از این مشکلات، رتروژنیا یا عقب بودن چانه است. رتروژنیا می‌تواند منجر به آپنه خواب انسدادی شود که نوعی اختلال خواب است که در آن تنفس شخص در طول شب به طور مکرر متوقف می‌شود و مجدداً آغاز می‌گردد.

جراحی ژنیوپلاستی چانه، عقب بودن چانه، عدم تناسب چانه یا جلو بودن چانه را اصلاح می‌کند. اگر درباره تناسب، موقعیت یا شکل چانه خود نگران هستید، ژنیوپلاستی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. عمل جراحی ژنیوپلاستی معمولاً توسط جراح پلاستیک زیبایی انجام می‌شود. ژنیوپلاستی برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردار هستند، بیماری‌های فعال ندارند یا از قبل دچار مشکلات پزشکی جدی نیستند، بهترین گزینه است.

ژنیوپلاستی می‌تواند برای بیمارانی که چانه کوچک دارند یا چانه آنها عقب است بسیار موثر باشد. اگر چانه نسبت به سایر بخش‌های چهره کوچکتر است و باعث می‌شود بینی بسیار دراز به نظر برسد، عمل ژنیوپلاستی توصیه می‌شود. جراحان پلاستیک به طور مداوم از ایمپلنت‌های چانه برای هماهنگی بخشیدن به ویژگی‌های چهره بیماران جوان استفاده می‌کنند؛ یا ممکن است در بیماران مسن‌تر از ژنیوپلاستی همراه با سایر روش‌های زیبایی استفاده نمایند.

محققان دریافته‌اند که افرادی که دارای نقص عقب بودن چانه و نواقص فک هستند در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب قرار دارند. این خطر به ویژه در افراد بالای ۳۰ سال یا دارای اضافه وزن وجود دارد.

جلسه مشاوره شما


جلسه مشاوره شما

در صورت علاقه به انجام عمل جراحی چانه یا ژنیوپلاستی، ابتدا به شما پیشنهاد می‌دهیم که یک جلسه مشاوره با جراح پلاستیک داشته باشید. در این جلسه، شما فرصت خواهید داشت تا با جراح خود درباره اهداف و نتیجه‌ای که می‌خواهید به دست آورید، صحبت کنید. جراح شما به شما کمک می‌کند تا درباره آنچه که باید از این روش زیبایی و مزایای طولانی مدت آن اطلاعاتی به دست بیاورید و آن را درک کنید. در طول مشاوره اولیه خود، موارد زیر را انتظار داشته باشید:

۱. سابقه پزشکی کامل خود را به پزشک ارائه کنید. هر گونه اطلاعات مربوط به عمل‌های جراحی در گذشته و حال و تمام داروها یا مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کنید را ذکر کنید.

۲. جراح شما به طور کامل چهره شما به خصوص پوست و استخوان‌های زیرین را معاینه خواهد کرد.

۳. شما درباره خطرات و عوارض احتمالی با پزشک خود صحبت خواهید کرد.

۴. ممکن است از شما خواسته شود برای تعیین روش مناسب خود، یک عکسبرداری اشعه ایکس انجام دهید.

آماده شدن برای عمل جراحی 


پس از مشاوره و تصمیم گیری درباره عمل جراحی، ما اطلاعات قبل از عمل را به شما ارائه می‌کنیم و هر کاری که باید قبل از عمل جراحی خود انجام دهید و هر آنچه که باید بدانید را برای شما توضیح می‌دهیم. تیم جراحی شما درباره نحوه آماده شدن به شما توضیح می‌دهند. شما باید ترتیبی دهید تا پس از عمل جراحی، شخصی شما را به خانه بازگرداند. همچنین ممکن است در دوره بهبودی، یک تا دو روز پس از عمل به کمک یک نفر احتیاج داشته باشید. در بیشتر موارد افراد باید حداقل ۶ تا ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند. افراد تا دو ساعت قبل از عمل می‌توانند مایعات شفاف بنوشند.

انواع عمل جراحی ژنیوپلاستی 


دو نوع اصلی از عمل ژنیوپلاستی وجود دارد:

 

ژنیوپلاستی اسلایدینگ 

ژنیوپلاستی اسلایدینگ

هنگامی که جراح شما بهترین گزینه برای شما را انتخاب می‌کند، به شما توصیه‌هایی می‌دهد و برنامه‌ریزی برای عمل جراحی شروع می‌شود.

برنامه‌ریزی برای عمل ژنیوپلاستی اسلایدینگ ممکن است شامل تصمیم‌گیری در مورد زاویه برش استخوان چانه و مکان برش باشد. همچنین، پزشک باید نیازمندی‌های پرسنل و تجهیزات مورد نیاز برای انجام این عمل را مدنظر قرار دهد.

در طول عمل ژنیوپلاستی اسلایدینگ، جراح از یک اره برای برش استخوان چانه و جدا کردن آن از سایر نقاط استخوان فک استفاده می‌کند. سپس با جابجا کردن این برش به سمت جلو یا عقب، جلو یا عقب بودن چانه را اصلاح می‌کند. جراحان همچنین می‌توانند با لغزاندن یا شکل دادن به یک طرف استخوان، آن را با طرف دیگر متقارن کنند و چانه نامتقارن را اصلاح نمایند. سپس، پس از جابجایی استخوان چانه، جراح با استفاده از پیچ‌های جراحی آن را مجدداً به فک متصل می‌کند.

عمل جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ

عمل جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ شامل مراحل زیر است:

 • جراح یک برش در پایین لثه و درون لب پایینی ایجاد می‌کند.
 • جراح یک برش در بافت‌های نرم ایجاد می‌کند تا به استخوان چانه دسترسی پیدا کند.
 • هنگامی که استخوان چانه در معرض دید جراح قرار گرفت، جراح یک برش عمودی کوچک در استخوان چانه ایجاد می‌کند که از آن به عنوان یک نقطه مرجع در طول عمل جراحی استفاده می‌شود.
 • سپس جراح یک برش افقی زیر ریشه دندان‌های پایینی ایجاد می‌کند. جراح می‌تواند با برش در زوایای مختلف، ارتفاع چانه را تغییر دهد یا در صورت نیاز به کوچکتر کردن چانه یا کشیدن آن، قطعه گوه شکلی از استخوان را برش دهد.
 • سپس پزشک استخوان را به سمت جلو و عقب یا طرفین حرکت می‌دهد. پس از قرار گرفتن چانه در محل مناسب، جراح تعادل و هماهنگی آن را بررسی می‌کند و هر گونه استخوان اضافه در راستای خط فک را سوهان می‌کشد.
 • سپس با یک صفحه فلزی و پیچ، استخوان چانه را به فک متصل می‌کند. ممکن است برخی از جراحان به جای استفاده از فلز، از صفحات و پیچ‌های زیست تخریب پذیر استفاده کنند تا فرد نتواند پیچ‌های زیرپوست را احساس نماید.
 • سپس جراح برش را می‌بندد و نوار فشرده سازی را روی قسمت جلو و طرفین چانه می‌بندد تا تورم را به حداقل برساند.

تقویت چانه با ایمپلنت

تقویت چانه با ایمپلنت

در این روش جراحان می‌توانند با اتصال ایمپلنت‌های پلاستیکی یا سیلیکونی در اطراف استخوان چانه موجود، شکل چانه فرد را تغییر دهند آن را بکشند یا تقویت کنند.

طی این روش جراحی، جراح یک ایمپلنت را روی استخوان چانه قرار می‌دهد و آن را با بخیه یا پیچ محکم می‌کند. تزریق فیلر پوست  یک جایگزین موقت غیر جراحی برای عمل ایمپلنت چانه است.

در روش تقویت چانه، با استفاده از تزریق مواد پرکننده به پوست، شکل و ظاهر چانه و چهره بهبود می‌یابد. این پرکننده‌ها ممکن است شامل چربی، هیدروکسی‌لاپاتیت کلسیم یا پلی‌کاپرولاکتون باشند. جراحانی که عمل تقویت چانه را برنامه‌ریزی می‌کنند، تصمیم می‌گیرند که از کاشت ایمپلنت، تزریق پرکننده یا ترکیبی از هر دو استفاده کنند. آنها همچنین نوع ماده ایمپلنت و پرکننده را مشخص می‌کنند. عمل تقویت چانه نیازمند بیهوشی عمومی است. اگرچه در برخی موارد افراد ممکن است پس از جراحی به خانه بروند، اما باید قبل از عمل برنامه‌ریزی مناسبی برای رفت و آمد داشته باشند.

عمل جراحی تقویت با ایمپلنت 

عمل‌های جراحی تقویت با ایمپلنت تقریباً یک ساعت طول می‌کشند. عمل‌های جراحی ایمپلنت معمولاً شامل مراحل زیر هستند:

 • جراح یک برش کوچک روی بخش داخلی دهان یا زیر چانه ایجاد می‌کند.
 • سپس ایمپلنت را درون برش قرار داده و آن را در اطراف استخوان چانه تنظیم می‌کند و سپس آن را متصل می‌نماید.
 • جراح برش را با بخیه می‌بندد

اگر فردی روش‌های غیر جراحی تقویت چانه را انتخاب کند، جراح از تزریق فیلرهای پوستی در اطراف دهان، چانه یا فک استفاده می‌کند. ممکن است پس از چند ماه به تزریق مجدد احتیاج باشد زیرا این مواد معمولاً پس از چند ماه جذب می‌شوند.

مراقبت‌های پس از عمل 


مراقبت‌های پس از عمل

پس از جراحی ژنیوپلاستی، افراد ممکن است نیاز داشته باشند حدود دو شب در بیمارستان بمانند. در این مدت، پزشک و پرستاران به نظارت و مراقبت از علائم، عفونت یا هر گونه عوارض دیگر می‌پردازند و به بهبودی بیمار نظارت می‌کنند. قبل از ترخیص، یک جراح یا پرستار دستورالعمل‌های مراقبتی پس از جراحی را به بیمار ارائه می‌دهند.

این دستورالعمل‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • دوز و زمان مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی
 • نکات مربوط به مدیریت درد و تورم
 • نحوه شستشوی دهان با آب یا محلول‌های ضدعفونی کننده دهان
 • روش تغییر و پانسمان زخم
 • مصرف مایعات و غذاهای نرم در چند روز اول پس از جراحی
 • اجتناب از فعالیت‌های سنگین برای سه تا چهار هفته

دستورالعمل‌های مراقبتی پس از جراحی ژنیوپلاستی ممکن است مشابه دستورالعمل‌های مراقبتی پس از جراحی کاشت ایمپلنت باشند. افراد ممکن است با تورم، قرمزی یا کبودی مواجه شوند که به طور طبیعی بهبود می‌یابد. افراد می‌توانند با استفاده از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه و کمپرس آب سرد، درد و تورم را کاهش دهند. بیشتر افراد می‌توانند طی یک هفته به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. پزشکان توصیه می‌کنند افراد به مدت یک تا دو هفته پس از جراحی، به پشت دراز کشیده و سر خود را بالاتر از بدن نگه دارند.

دوره نقاهت 


دوره نقاهت

بسیار مهم است که دستورالعمل‌های جراح خود را دنبال کنید. این امر باعث بهبودی بهتر می‌شود و فرایند حرکت شما به سوی ظاهر جدید خود را سرعت می‌بخشد. همچنین مهم است که در تمام جلسات پیگیری پس از عمل خود حضور داشته باشید تا جراح بتواند نتایج دراز مدت شما را ارزیابی کرده و به هر گونه سوال یا نگرانی درباره نتایج پاسخ دهد. چندین عامل وجود دارند که دوره نقاهت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به عنوان مثال:

 • نوع عمل جراحی انجام شده
 • میزان تغییرات ایجاد شده از طریق جراحی
 • چگونگی سرعت بهبودی بدن شما
 • هرگونه عارضه جانبی مانند عفونت

پس از انجام عمل جراحی تقویت با ایمپلنت، فرد می‌تواند پس از هفت روز استراحت به شغل خود بازگردد:

ممکن است چانه طی چند هفته کاملا بهبود پیدا کند. با این حال بهبودی کامل تنها زمانی اتفاق می‌افتد که هیچ گونه نشانه قابل توجهی از تورم وجود نداشته باشد که این امر می‌تواند سه ماه به طول بیانجامد. افرادی که تحت جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ یا جراحی تقویت چانه با ایمپلنت قرار می‌گیرند باید در ملاقات‌های بعدی با پزشک یا جراح خود حضور داشته باشند تا بهبودی آنها نظارت قرار گرفته و عوارض برطرف شوند. تزریق پرکننده‌های پوست هیچ گونه جای زخمی به جا نمی‌گذارد و معمولاً دوره بهبودی آنها نسبت به جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ و جراحی تقویت چانه با ایمپلنت بسیار کوتاه‌تر است.

خطرات و عوارض 


عمل جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ و تقویت چانه با ایمپلنت هر دو جراحی‌های ایمن و موثری در بهبود ظاهر چانه هستند.

با این حال تمام عمل‌های جراحی خطر و عوارض جانبی را به همراه دارند. عمل جراحی ژنیوپلاستی نیز می‌تواند منجر به عوارض جانبی موقتی مانند موارد زیر شود:

 • قرمزی یا کبودی
 • حساسیت یا درد
 • تورم
 • از دست دادن احساس یا بی‌حسی

هزینه 


هزینه ژنیوپلاستی به موارد مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • دستمزد جراح
 • محل کلینیک یا بیمارستان انجام عمل جراحی
 • نوع مواد ایمپلنت یا پر کننده
 • هزینه‌های بیمارستان و سایر امکانات
 • آزمایش‌های پزشکی
 • ملاقات‌های قبل از عمل و بعد از عمل
 • داروهای تجویز شده
 • هزینه‌های مربوط به بیهوشی

فهرست مطالب

مشاوره رایگان