آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کاشت سبیل به چه روشی انجام می‌شود؟

کاشت سبیل یک روش درمانی برای جبران ریزش موهای سبیل در میان مردان است. ممکن است این عمل به تنهایی انجام شود البته متخصصین غالباً پیوند سبیل را همراه با عمل‌های دیگر پیوند مو در صورت نظیر کاشت ریش یا حتی کاشت ابرو انجام می‌دهند.

کاشت سبیل و همین طور کاشت ریش یا ابرو معمولاً به روش DHI (کاشت موی مستقیم) یا روش FUE (استخراج واحد فولیکولار) انجام می‌شوند. همه این عمل‌ها باید با دقت بالا انجام شوند تا به تکنسین کاشت مو این امکان را بدهد که بتواند مطابق خواسته‌های بیمار، عمل کاشت را انجام دهد. هر دو روش مزایایی از جمله باقی نماندن اسکار در محل اهدا را دارند.

کاندیداهای کاشت سبیل


تا این اواخر، کاشت مو در صورت و به خصوص کاشت سبیل برای بیمارانی انجام می‌شد که سبیل‌های خود را در اثر ابتلا به برخی بیماری‌ها یا بروز بعضی اتفاق‌ها (مانند سوختگی شدید و…) از دست داده بودند. به هر حال، بسیاری از بیماران نیز از کم‌پشت بودن موهای سبیل خود ناراضی بوده و تمایل به کاشت سبیل داشتند بنابراین، اگر شما از نداشتن سبیل ناراحت هستید می‌توانید به یک متخصص مو مراجعه کرده و عمل کاشت سبیل را انجام دهید.

عمل کاشت سبیل در بیمارانی که سن آنها حداقل 20 تا 23 سال است انجام می‌شود تا هورمون‌ها فرصت کافی برای رسیدن به اندازه مطلوب داشته باشند. بیشتر بیمارانی که تمایل به انجام عمل کاشت سبیل دارند معمولاً دارای لکه‌های خالی یا نامنظم سبیل هستند.

 آیا من حائز شرایط کاشت سبیل هستم؟


زمانی که از لکه‌های طاسی یا الگوی پراکنده الوپسی رنج می‌برید می‌توانید در مورد انجام عمل کاشت سبیل تصمیم بگیرید.

آماده شدن برای انجام عمل کاشت سبیل


همانند همه عمل‌های دیگر کاشت مو، بیماران باید از یک هفته قبل از انجام عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین خودداری کنند زیرا در صورت مصرف این داروها، احتمال افزایش خونریزی در حین انجام عمل یا پس از آن وجود دارد. در صورت رعایت اقدامات احتیاطی قبل از انجام عمل کاشت سبیل، احتمال زنده ماندن فولیکول‌های تازه کاشته شده افزایش می‌یابد. از یک هفته قبل از انجام عمل کاشت سبیل باید از مصرف چای‌های گیاهی، ویتامین‌های یا داروهای ضدالتهابی نیز پرهیز کنید.

عمل کاشت سبیل چگونه انجام می‌شود؟


عمل کاشت سبیل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که رایج‌ترین آن، استخراج واحد فولیکولار یا FUE و کاشت موی مستقیم یا DHI است.

همانند اکثر روش‌های دیگر کاشت مو از موهای پشت سر بیمار برای کاشت سبیل استفاده می‌شود. در روش FUE، متخصص کاشت مو از پانج کوچکی برای برداشتن گرافت ها از قسمت اهداکننده استفاده می‌کند. در هر گرافت بین یک تا چهار فولیکول مو وجود دارد. سپس گرافت ها توسط تکنسین کاشت مو به واحدهای کوچک‌تر که شامل 1 تا 2 فولیکول مو است تقسیم می‌شوند. زمانی که بخشی از عمل انجام شد، توسط متخصص کاشت مو سوراخ‌های دقیقی در ناحیه سبیل برای کاشت موها ایجاد می‌شود تا جهت موهای کاشته شده طبیعی باشد. در روش استخراج واحد فولیکولار نتایج بسیار عالی بدون باقی ماندن اسکارهای زیاد حاصل می‌شود. تنها عیب استفاده از این روش این است که مدت زمان انجام آن طولانی‌تر از روش‌های دیگر است و فقط باید توسط متخصصین بسیار متبحر انجام شود، به همین دلیل روش گران‌تری است.

روش کاشت موی مستقیم بسیار شبیه روش استخراج واحد فولیکولار است و تنها تفاوت آن این است که در این روش از میکرو پانچ‌ها برای برداشتن گرافت های مویی از قسمت اهداکننده استفاده می‌شود. عرض این میکرو پانچ‌ها فقط چند میلی‌متر است و باعث می‌شود که اسکارهای ایجاد شده در ناحیه اهداکننده بسیار نامشهود باشد.

 دوران بهبودی پس از کاشت سبیل


دوران بهبودی پس از کاشت سبیل

 

دوران بهبودی پس از کاشت سبیل بسیار کوتاه است. پس از رشد موها، بیمار می‌تواند برود. در دومین روز، وی می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود از جمله راه رفتن ادامه دهد. به هر حال تا مدتی باید از انجام فعالیت‌های شدیدتر خودداری نماید. یکی از توصیه‌های مهم برای دوران بهبودی پس از کاشت سبیل این است که برای ایجاد یک وضعیت مناسب برای رشد موهای جدید، سبیل‌های خود را خشک نگه دارید.

 خطرات احتمالی و عوارض کاشت سبیل


با این که برای برداشتن مو از شکاف‌های بسیار ریز استفاده می‌شود اما هنوز احتمال بروز عفونت‌های خفیف وجود دارد که به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. علاوه بر این، تورم و کبودی غیر عادی نیز ممکن است پس از کاشت سبیل ایجاد شود. در این موارد توصیه می‌شود که با متخصص مو تماس بگیرید.

عوارض جانبی کاشت سبیل


عوارض جانبی ناشی از کاشت مو شامل تورم در قسمت اهداکننده و در قسمت تحت درمان است که یک واکنشی طبیعی در بدن پس از انجام عمل کاشت مو است. بیماران ممکن است دچار تورم شدیدتر نیز شوند که به راحتی با مصرف داروهای آنتی بیوتیک و داروهای ضدالتهابی چند هفته پس از انجام عمل کاشت مو درمان می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که موهای سبیل تازه کاشته شده ظرف مدت دو هفته پس از انجام عمل کاشت می‌ریزند اما دوباره و دو تا سه ماه بعد از عمل و پس از طی شدن دوران بهبودی دوباره شروع به رشد می‌کنند.

 میزان موفقیت عمل کاشت سبیل


تخمین زده می‌شود که 90 درصد از عمل‌های کاشت سبیل که توسط متخصصین متبحر انجام می‌شود موفقیت‌آمیز است. زنده ماندن گرافت های یک عامل بسیار مهم است که به تبحر و تخصص پزشک بستگی دارد پس در انتخاب پزشک دقت کنید.

 پس از انجام عمل کاشت سبیل


موهای جدید به طور طبیعی پس از دو تا سه هفته شروع به رشد می‌کنند و شما خواهید توانست موهای جدید را در قسمت‌هایی که قبلاً مو نداشت مشاهده کنید.

 سؤالات رایج در مورد کاشت سبیل


آیا عمل کاشت سبیل یک عمل مطمئن و بی‌خطر است؟

بله، عمل کاشت سبیل در مقایسه با عمل‌های زیبایی دیگر یک عمل نسبتاً مطمئن و بی‌خطر است و فقط احتمال بروز عفونت‌های جزئی (به ندرت) در آن وجود دارد بنابراین جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

آیا نتایج حاصل از کاشت سبیل رضایت‌بخش است؟

با فرض این که شما یک متخصص پیوند موی متبحر را انتخاب کرده‌اید از ظاهر سبیل‌های تازه کاشته شده خود راضی خواهید بود. 90 درصد گرافت هایی که توسط یک متخصص متبحر کاشته شده‌اند، زنده خواهند ماند.

 چرا برای کاشت سبیل از روش استخراج واحد فولیکولار استفاده می‌شود؟

در حالی که انجام این روش به زمان بیشتری نیاز دارد اما باعث باقی ماندن اسکارهای دائمی نمی‌شود و شما می‌توانید به راحتی سبیل‌های خود را اصلاح کنید بنابراین بیشتر عمل‌های کاشت سبیل به روش استخراج واحد فولیکولار انجام می‌شوند.

مشاوره رایگان