آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کاشت مو به روش BHT : برداشت مو از بدن و ریش برای کاشت مو

کاشت مو به روش BHT : برداشت مو از بدن و ریش برای کاشت مو


در بدن به طور طبیعی حدود یک صد هزار مو روی سر و حدود یک میلیون مو در تمام نقاط بدن وجود دارد. فرد مبتلا به کچلی دسته  7 (تقریبا 75000 مو از کل 100000 مو از دست رفته است) ممکن است میزان موهای لازم و قابل اهدا را در پشت و کنار سر خود نداشته باشد (تنها 12500 موی دائمی باقی مانده است، نسبت به 25000 موی لازم برای پیوند). در اغلب موارد موهای داوطلبان ممکن است حتی کمتر از این باشد. این وضعیت باعث شده است تا برخی جراحان از موهای نقاط دیگر بدن استفاده کنند. برداشت مو از بدن برای کاشت مو روی سر (BHT) به عنوان نقطه عطف بزرگی در عمل‌های زیبایی شناخته شده است که می‌تواند موهای قابل اهدا را افزایش دهد زیرا موهای دائمی DHT موجود در پوست سر جوابگوی موهای مورد نیاز برای پوشاندن الگوی طاسی موی سر مردانه یا MPB (طاسی سر با الگوی مردانه) نیستند.

الگوی طاسی مردانه نیاز به عمل پیوند مو برای ایجاد موی دائمی دارد. با استفاده از تکنیک‌های FUT و FUE، امروزه میزان موفقیت این روش به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. متخصصین کلینیک زیبایی رازی، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و روش‌های مدرن با طاسی، ریزش و کچلی ابرو، سبیل، ریش مردان و زنان مبارزه می‌کنند. در مورد طاسی گسترده و فقدان منطقه اهدا کننده کافی، برداشت مو از بدن و ربش در میان جراحان و بیماران به طور یکسانی محبوب شده است.

علل ریزش مو


هنگام تعیین واجد شرایط بودن برای پیوند موی سر از بدن، مهم است که دلایل ریزش مو و نتایجی که از این عمل دنبال می‌کنید را در نظر بگیرید. از دست دادن مو می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. این دلایل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تروما- برخی از ضایعات، از جمله تصادفات جاده‌ای، سوختگی و نتایج عمل‌های جراحی می‌تواند منجر به ریزش مو شود. این ریزش می‌تواند به طور موقت از طریق آسیب به افلیوم تلوژن باشد، که در اثر آن مو به سرعت می‌ریزد اما مجددا رشد می‌کند و یا از طریق آسیب به فولیکول‌های مو در صورت عدم درمان، دیگر رشد نمی‌کند.
 • ژن‌های شما – اگر شما به طور ژنتیکی مستعد ریزش مو هستید، این نقص می‌تواند بر روی هر قسمتی از بدن شما، از پوست سر گرفته تا موهای صورت، قفسه سینه و سایر قسمت‌های بدنتان تاثیر بگذارد.
 • استرس- استرس اغلب می‌تواند بدن ما را از طریق عدم تعادل هورمون‌ها دچار مشکل کند، از جمله اینکه می‌تواند در چرخه رشد مو مرحله “ریزش” را تسریع کند. ایجاد تغییر در رژیم غذایی، بیماری، افزایش وزن و هورمون‌ها دارای توان بالقوه‌ای برای تاثیر بر کیفیت موهای ما هستند.
 • داروها – بعضی از داروها می‌توانند سبب ایجاد ریزش مو شوند، البته این اثر موقتی است.
 • کمبود مواد مغذی – اگر کمبود مواد مغذی خاصی نظیر ویتامین A، B-12، C و D، آهن و روی دارید، ممکن است ریزش مو یا موهای شکننده و مواج بیشتری داشته باشید.

پس از تعیین علت ریزش مو، بهتر است تصمیم بگیرید که آیا کاشت موی سر از موهای بدن شما انتخاب مناسبی شماست یا خیر. به طور معمول، کسانی که ریزش مو را به علت تروما یا عوامل ژنتیکی تجربه می‌کنند، کاندیدای بهتری برای کاشت مو هستند، اگرچه برخی از بیماران مبتلا به الگوهای ریزش مو نیز ممکن است بتوانند از پیوند مو استفاده کنند.

کاندیدای مناسب برای کاشت مو به روش BHT


فرایند تشخیص اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای پیوند مو است، بسیار مهم می‌باشد. معیار اصلی برای این تشخیص در این نیز میزان کمبود مو و الگوی موهای شخصی اهدا کننده است. طاسی گسترده در بیماران و نتایج ناکارآمد جراحی‌های قبلی نیز جنبه‌های مهمی را در تعیین بیمار ایفا می‌کند.

 • افرادی که دارای موی کافی در ناحیه ریش، سینه، پاها، بازوها و سایر قسمت‌های بدن هستند نامزدهای ایده آلی برای این روش هستند.
 • در مواردی که موهای پوست سر شخص اهدا کننده کافی نباشد، استفاده از این روش و گرفتن مو از سایر نقاط بدن موثر است.
 • هنگامی که جراحی‌های ترمیمی قبلی، بخش‌هایی از نقاط طاسی را پوشش نمی‌دهند، این روش برای رسیدن به نتایج بازسازی کننده و زیبایی شناختی بسیار موثر است.
 • هنگامی که پوشش و تراکم موی پوست سر نیاز به بهبود دارد، فرآیند پیوند مو FUE کمک می‌کند تا گرافت‌های بیشتری استفاده شده و تراکم طبیعی ایجاد کند.
 • افراد مبتلا به خط زخم FUT در ناحیه اهدا کننده سر خود معمولا عمل پیوند مو از بدن را انتخاب می‌کنند. فرایند دستکاری و پوشاندن زخم‌های قابل مشاهده، به بازسازی ظاهر فرد کمک می‌کند.
 • متخصصان کاشت مو از موهای خوب بدن برای بهبود ظاهر طبیعی و بازسازی کاشت مو استفاده می‌کنند.

مزایای استفاده از موهای بدن


 • ESP هنگامی که موهای قابل استفاده از ناحیه سر محدود باشند، این روش ارزشمند می‌شود. شواهد ناخوشایند کمی در رابطه با باقی ماندن جای زخم در تکنیک FUE وجود دارد.
 • منطقه دهنده یا دونور بزرگتری برای برداشت مو فراهم می‌شود.
 • ممکن است گزینه‌های بهتری برای کاشت ابرو ایجاد شود که ممکن است بیشتر به موهای ابرو بخورد و سپس موهای آن سریع رشد می‌کنند.
 • موهایی که نسبت به DHT مقاومت می‌کنند.
 • BHT را می‌توان با استفاده از موهای خوب بدن موجود در بیمارانی که کم مویی ذاتی دارند، بهبود بخشید.

هشدار


برای جلوگیری از نابودی فاز تلوژن موهای اهدا شونده، لازم است حدود 4 تا 5 روز قبل از این عمل، موهای ناحیه اهدا شونده تراشیده شود زیرا ممکن است موهای تلوژن در حین استخراج به علت حساس بودن ساختار ثانویه آنها، آسیب ببینند. موهای بدن از نظر ضخامت، بافت و رنگ متفاوت است. توصیه می‌شود که موهای بدن را با موی پوست سر مخلوط کنید تا یک ظاهر یکنواخت ایجاد شود.

انجام تست قبل از شروع کاشت مو


پزشکان در مرحله اول یک نمونه آزمایشی کوچک را با استفاده از 50 تا 500 موی بدن قبل از انجام جلسات اصلی طولانی، امتحان می‌کنند. این کار کمک می‌کند تا دکتر تخمین بزند که کدام نوع رشد از کاشت موی شما حاصل می‌شود. علاوه بر اینکه این آزمایش اجازه می‌دهد تا شما قبل از انجام کاشت بیشتر، بتوانید نتایج آن را پیش بینی و ارزیابی کنید. سپس دکتر پس از مشاوره و تحلیل نتایج، جلسات یا روش‌های جدیتری را برنامه ریزی می‌کند.

عمل کاشت مو


استخراج واحد فولیکولار (FUE

روش اف یو ای یا استخراج واحد فولیکولار برای اهداف ترمیم موهای بدن شما مناسب است. هر واحد فولیکولی به صورت مجزا استخراج خواهد شد، به جای اینکه نواری از مو با پوست برداشته شود. زخم‌های دایره‌ای پس از عمل به سرعت بهبود می‌یابند و این روند برای بیماران اهمیت کمتری دارد. فرایند پیوند، با استفاده از گرافت‌های انتخاب شده، بیشتر مناطق را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پیوند موی اف یو تی

عمل کاشت مو به روش اف یو تی به معنی فرایند برداشت فولیکول‌ها از پوست اهدا کننده و انتقال آنها به مناطق دچار ریزش موی پوست سر است. اما اغلب، مقدار فولیکول‌های قابل استفاده برای پوشش دادن بخش‌های بدون مو ناکافی است. این حالت در موارد شدید آلوپسی دیده می‌شود و جراحان فولیکول‌های مو را از ریش، سینه، بازوها و پاها برمی‌دارند تا به عنوان منبع موی اهدا شونده استفاده شوند.

در روش اف یو تی، استریومیکروسکوپ‌های ویژه گرافت‌های مو را قادر می‌سازند تا بتوانند یكی از واحدهای فولیکولی را حفظ كنند. این فرایند همچنین باعث حذف دقیق پوست بخش‌های اطراف که بدون مو هستند می‌شود. این فرآیند تضمین می‌کند که تمام عناصر رشد فولیکول مو باقی می‌مانند و گرافت‌های مو تا اندازه ممکن کوچک نگه داشته خواهند شد. روش اف یو تی تحت کنترل استریو میکروسکوپ با برداشت‌های تک نواری انجام شده و در حال حاضر قوی‌ترین روش ترمیم مو است که به طور پیوسته بیشترین پیوندهای حیاتی و طبیعی‌ترین شکل را ارائه می‌دهد و به جراح توانایی انجام پیوندهای بیشتر را در یک جلسه می‌دهد.

تعداد گرافت‌ها


تعداد پیوند یا گرافت‌ها بستگی به قسمت دهنده مو دارد. موهای ریش، هرچند که از موهای پا ضخیم‌تر هستند، اما بلندتر از موی سایر قسمت‌های بدن می‌باشند.

جای زخم


جای زخم ناشی از جراحی‌های FUT از بین می‌روند. از سوی دیگر، روش FUE تضمین می‌کند که بیمارانی که با استفاده از فرآیند برداشت فولیکول‌های موی فرد از مناطق بزرگ که با استفاده از پانچ و تیغه‌های CIT خوب کالیبره شده باشند، پیوند مو را انجام داده‌اند، هیچ گونه زخم قابل مشاهده‌ای نخواهند داشت.

BHT نیاز به مخلوط سازی خوب و تراکم کافی دارد


کلید موفقیت BHT در متفرق و مخلوط کردن مناسب موهای بدن و فولیکول‌های برداشت شده از روی پوست سر است. فولیکول‌های پوست سر اغلب با یک خط موی برداشته شده از یک نقطه دیگر بدن پیوند گرفته و با موهای بدن ترکیب می‌شوند. اینکار به این دلیل است که موهای سایر نقاط بدن به طور قابل توجهی ضخیم‌تر هستند. همچنین بافت و نوع آنها با منطقه دریافت کننده تفاوت دارد. موی سر ممکن است با موهای سینه یا ران تفاوت داشته باشد. با این حال، موی پیوند شده از سایر نقاط بدن به سختی قابل تشخیص هستند.

مانند هر نوع عمل کاشت موی دیگری، پزشکان سعی می‌کنند که BHT را نیز به خوبی انجام دهند و به اندازه کافی پیوند مو بزنند و بر روی نتایج مثبت آن تاکید دارند.

نتایج امیدوار کننده


تعادل بین تراکم و ترکیب مناسب باعث می‌شود مو به طور طبیعی جلوه کند. اغلب متخصصان با استفاده از تعداد محدودی از موهای بدن برای تعیین سرعت رشد و ارزیابی نتایج، ابتدا آزمایشات کوچکی را انجام می‌دهند. پس از انجام این جلسات، بیماران تصمیم می‌گیرند که آیا جلسات اصلی و طولانی‌تر را انجام دهند یا خیر که طبیعتا این بسته به رضایت مشتری از نتایج جلسات آزمایشی دارد. این تکنیک نسبتا جدید نتیجه‌های طولانی‌تر و رشد ضخیم‌تر و ترمیم بهتر مو را تضمین می‌کند. این روش به عنوان جایگزین ارزشمندی در روش‌های کاشت مو شناخته شده است.

معایب


این روش تدریجی بوده و نیاز به کار بسیار زیادی دارد که نه تنها به دلیل موقعیت ناخوشایند آن است بلکه به علت این است که فولیکول‌های بیشتری باید پیوند زده شوند. فولیکول‌ها اغلب از بافت‌های نرم و بزرگ‌تر برداشته می‌شوند تا نواحی استخوانی. برخی از موهای بدن را به راحتی نمی‌توان برای پیوند برداشت و همه موهای بدن نیز از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و در نتیجه رشد کردن آنها ممکن است طول بکشد و حتی ممکن است به اندازه کافی بلند و ضخیم نباشد (پزشکان معتقدند موهای ریش، زیر بغل و موی ناحیه تناسلی موهای با کیفیت‌تری برای پیوند روی سر هستند) و این ممکن است سبب سفید شدن یا هیپو پیگمنتیشن مو در ناحیه اهدا شونده شود. در پوست‌های تیره بیشترین FU، یک و در موارد کمی 2 مو است. در حالی که 3 و 4 موی FU در BHT عملا وجود ندارد. بنابراین پزشکان تعداد موهای کمتری را انتقال می‌دهند و انجام BHT برای بیماران گران‌تر می‌شود. میزان پوششی که موهای بدن ارائه می‌دهند نیز در میان افراد مختلف فرق دارد. معمولا موهای بدن اغلب وقتی که از محل اصلی خود دور می‌شوند، دیرتر رشد می‌کنند البته از موهای پوست سری که اصلا رشد نداشتند سریعتر رشد می‌کنند! در افراد مبتلا به نوع فیتزپاتریک نوع 3-6 پوست مستعد تیرگی اولیه است (بسیار شبیه به لک‌های تیره‌ای که شما به طور موقت بعد از آکنه با آنها مواجه می‌شوید) و گاهی اوقات، به جای این رنگدانه‌های تیره، شما می‌توانید رنگدانه‌های روشن‌تر (رنگدانه‌های هیپو پیگمنتیشن یا بی رنگ شدن) را در فاز اولیه مشاهده کنید. بهبود پر رنگ شدن پوست یا هایپر پیگمنتیشن (لکه‌های تیره) را می‌توان با استفاده از کرم‌های محو کننده بهبود بخشید. زخم‌هایی که در ابتدا توسط هایپرپیگمنتیشن ایجاد می‌شوند، می‌توانند در نهایت به نقطه‌ای بسیار کمرنگ تبدیل شده که به رنگ طبیعی یا رنگی نزدیک به پوست اطرافشان باشند و چندان غیر طبیعی به چشم نیایند.

هزینه‌های کاشت مو با روش BHT


این روش کاشت و ترمیم موی بدن در میان سایر تکنیک‌های ترمیمی مو گران‌تر است. دلیل آن نیز جلسات وقت گیر، کار فشرده، و یک فرایند کاملا پیچیده استخراج فولیکول‌های مو می‌باشد که نیاز به آموزش و مهارت‌های فراوانی دارد. استخراج و گرفتن پیوند کاشت مو میزان موفقیت این روش را تعیین می‌کند و فقط جراحان حرفه‌ای چنین مواردی را قبول می‌کنند. چگالی بخش‌های اهدا دهنده موی بدن بسته به ناحیه آن متفاوت است و گرافت یا پیوند با موهای چندگانه بدن نادر است. در نتیجه، انجام مقدار قابل توجهی پیوند برای کسب نتایج دلخواه ضروری است. با توجه به این چالش‌ها هزینه‌های کاشت مو در روش BHT از سایر روش‌ها بالاتر است.

تزریق بوتاکس: مزایا، نحوه و کاربرد آن

مشاوره رایگان