کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی (جراحی پلک چشم) نوعی عمل جراحی است که برای درمان افتادگی پلک چشم انجام می‌شود. حین انجام این عمل جراحی زیبایی، پزشک پوست، عضله و گاهی اوقات چربی اضافی اطراف چشم که باعث افتادگی پلک می‌شوند را برمی‌دارد. غالباً افرادی که به دنبال درمان علائم پیری هستند عمل جراحی پلک چشم را انجام می‌دهند. افتادگی پوست اطراف چشم‌ها یک بخش طبیعی از فرایند پیری و افزایش سن است اما ممکن است اگر این عارضه باعث آزار و ناراحتی شما شده باشد، تصمیم به انجام این عمل بگیرید. همچنین افرادی که زیر چشم آن‌ها پف کرده است یا ابروهای آن‌ها دچار افتادگی شده است نیز می‌توانند تحت عمل جراحی بلفاروپلاستی قرار گیرند.

بلفاروپلاستی برای برخی افراد، فراتر از یک مسئله زیبایی است. اگر میدان دید شما به دلیل افتادگی پلک کاهش یافته است نیز می‌توانید تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گیرید. دید بالای برخی افراد ممکن است به دلیل افتادگی پوست مختل شده باشد و این موضوع باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود. برای کاهش احتمال بروز عوارض جانبی شما نباید دخانیات استعمال کنید یا به بیماری‌هایی که در روند بهبودی شما تأثیر می‌گذارند مبتلا باشید.

آیا شما می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید؟


آیا شما می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید

آیا شما کنجکاو هستید که بدانید آیا عمل بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا نه؟ در عمل جراحی پلک چشم که به آن بلفاروپلاستی نیز گفته می‌شود، پوست اضافی اطراف چشم برداشته می‌شود. این عمل غالباً به دلایل زیبایی و به منظور بهبود ظاهر پلک‌ها انجام می‌شود. گاهی اوقات پزشکان انجام عمل بلفاروپلاستی را با اهداف طبی برای افزایش میدان دید بیمار انجام می‌دهند. در ادامه به برخی موارد که باید قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی مورد توجه قرار دهید تا شرایط تحت این عمل قرار گرفتن را پیدا کنید توضیح داده شده است:

چه کسانی می‌توانند تحت عمل جراحی پلک پایی چشم قرار گیرند؟

مردان و زنانی که افتادگی پلک دارند، زیر چشم آن‌ها پف کرده است و پوست اضافی یا چین و چروک در اطراف چشمان خود دارند معمولاً می‌توانند تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرند. اگر پوست شما شل شده است یا پلک پایین شما ظاهری پف کرده دارد می‌توانید تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گیرید. اگر در زیر چشم شما چین و چروک وجود دارد، انجام این عمل یک روش عالی برای رفع این مشکل است. به هر حال، انجام عمل جراحی پلک پایین چشم به تنهایی فقط بخشی از سیاهی زیر چشمان و خطوط و چین و چروک‌های اطراف چشم را برطرف می‌کند.

شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت عمل بلفاروپلاستی

در صورت دارا بودن شرایط زیر، شما می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید:

 • چربی‌های انباشته شده در زیر چشم باعث پف‌آلود شدن پلک بالایی شما شده باشد
 • پوست شما شل شده و دچار افتادگی شده است و اطراف چشم شما چین و چروک ایجاد شده یا بر کانتورهای طبیعی پلک بالایی شما تأثیر گذاشته باشد یا میدان دید شما را مختل کرده باشد
 • شما در زیر پلک پایین چشم خود، پوست اضافی یا چین و چروک، پف آلودگی یا افتادگی پلک پایین داشته باشید
 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید
 • سیگار نکشید
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به بهبود ظاهر خود داشته باشید و کمال‌گرا نباشید
  نکاتی برای پیشگیری از چین و چروک صورت و روش های درمان خانگی

چه عواملی باعث می‌شوند که شما شرایط لازم برای این که تحت عمل بلفاروپلاستی قرار بگیرید را نداشته باشید؟

در موارد زیر شما باید در تصمیم خود برای انجام عمل جراحی پلک چشم تجدید نظر کنید:

 • تمایل داشته باشید که خطوط اطراف چشم خود را برطرف نمایید
 • ابروهای شما دچار افتادگی شده باشد، عمل جراحی پلک چشم ممکن است باعث تشدید این عارضه شود.
 • علائم خشکی چشم داشته باشید
 • به عفونت چشم یا بیمارهای چشمی دیگر مبتلا باشید
 • سیگار بکشید
 • بیماری یا عفونت‌های شدید داشته باشید

در مورد این که آیا شما شرایط این را دارید که تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید یا نه با چشم پزشک مشورت کنید. آن‌ها مشاوره‌ای کامل با شما خواهند داشت تا مطمئن شوند که آیا نتایج حاصله باعث رضایت و خوشحالی شما می‌شود یا نه. اطلاع داشتن نسبت به نتایج به شما در تشخیص این که آیا نیاز به انجام عمل جراحی دارید یا نه کمک می‌کند.

 آماده‌سازی برای انجام عمل بلفاروپلاستی


فرایند آماده شدن برای انجام عمل جراحی پلک چشم، پیچیده است. نخست، شما به یک مشاوره اولیه با جراح پلاستیک نیاز دارید تا در مورد نگرانی‌ها و نتایج دلخواه خود صحبت کنید. همچنین شما باید از جراح در مورد تجربیاتش در انجام این نوع عمل جراحی سؤال کنید.

قبل از این که تحت این عمل جراحی قرار گیرید، جراح دستور انجام برخی آزمایش‌ها را به شما می‌دهد. معاینه بالینی نیز برای بررسی شرایط چشم شما انجام می‌شود. شرایط بینایی و وضعیت اشکی شما نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد. در نهایت، پزشک از پلک‌های شما عکس می‌گیرد تا در حین انجام عمل جراحی از آن استفاده نماید. شما حتماً باید به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. داروهایی نظیر:

 • داروهای تجویزی
 • داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک
 • مکمل‌های گیاهی

احتمالاً از شما خواسته می‌شود که مصرف برخی داروها که باعث افزایش خونریزی می‌شوند مانند ایبوپروفن (آدویل، موترین) یا وارفارین را قطع کنید. همچنین از چند هفته قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی باید مصرف دخانیات را ترک کنید و باید برای شرایط چند روز اول پس از انجام عمل جراحی نیز آمادگی داشته باشید زیرا پلک‌های شما متورم شده و ممکن است توانایی‌های شما در انجام برخی فعالیت‌ها و کارها را مختل نماید. قبل از این دوره باید برای خود غذا آماده کرده باشید و همه کارها را از پیش انجام داده باشید تا نیازی به خروج از منزل نداشته باشید. پس از انجام عمل جراحی باید یکی از دوستان یا عزیزانتان در منزل در کنار شما بماند.

  لابیاپلاستی (جراحی زیبایی واژن): مراحل، عوارض، هزینه

نحوه انجام عمل جراحی


نحوه انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی

 

بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می‌شود بدان معنا که شما می‌تواند در فاصله کوتاهی پس از انجام عمل جراحی به منزل بازگردید. فقط برخی افراد به بیهوشی عمومی نیاز دارند. جراح معمولاً عامل بیحسی را در پلک‌های چشم شما تزریق می‌کند.

نخست پلک‌های بالایی تحت درمان قرار می‌گیرند. جراح یک شکاف کوچک ایجاد کرده و پوست، ماهیچه و چربی‌های اضافی را برمی‌دارد. برخی از این بافت‌ها ممکن است به قسمت‌های دیگر اطراف چشم منتقل شوند و در نهایت هم جراح، شکاف ایجاد شده را می‌بندد.

در عمل بلفاروپلاستی پلک پایین معمولاً چربی‌هایی که باعث پف اطراف چشم شده‌اند برداشته می‌شوند و گاهی اوقات نیز مقداری از پوست برداشته می‌شود. شکاف ممکن است درون پلک یا در بیرون و در زیر مژه‌ها ایجاد شود. در برخی افراد، پلک پایین ممکن است کشیده شده یا با اسکلت استخوانی محکم شود.

شما باید تا چند روز پس از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک چشم استراحت کنید. ممکن است شما کمی دچار تورم و درد شوید. پزشک ممکن است برای تسکین این علائم، مصرف ایبوپروفن را برای شما تجویز نماید. ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد تا این علائم به کلی برطرف شوند. جراح همچنین ممکن است به شما توصیه نماید که تا ‌چند روز از بسته‌های یخی روی محل درمان استفاده کنید. تاری دید و حساسیت نسبت به نور از عوارض جانبی کوتاه مدت پس از عمل هستند. اگر علائم شما بیش از یک تا دو روز ادامه داشت باید با پزشک صحبت کنید.

خطرات احتمالی ناشی از عمل جراحی بلفاروپلاستی


همه جراحی‌ها با خطرات احتمالی نظیر خونریزی، کبودی و عفونت همراه هستند. لخته شدن خون نیز به ندرت اتفاق می‌افتد اما یک عارضه خطرناک و جدی محسوب می‌شود.

برخی از خطرات احتمالی پس از انجام این عمل جراحی عبارتند از:

 • تاری دید
 • آسیب‌دیدگی ناشی از آفتاب‌سوختگی شدید
 • خشکی چشم
 • خارش اطراف چشم‌ها
 • باقی ماندن اسکار

حتماً باید در مورد این خطرات احتمالی قبل از عمل با پزشک خود صحبت کنید. همچنین اگر در عمل‌های جراحی قبلی خود دچار برخی عوارض جانبی شده‌اید باید به پزشک اطلاع دهید.

گاهی اوقات به منظور بهبود نتایج، بلفاروپلاستی در ترکیب با برخی عمل‌های مرتبط دیگر انجام می‌شود. برخی افراد که دچار افتادگی شدید ابرو هستند می‌توانند این عمل را همراه با لیفت ابرو انجام دهند. برخی دیگر نیز ممکن است برای کاهش نگرانی‌های زیبایی خود به طور همزمان، عمل لیفت صورت را نیز انجام دهند. شما می‌توانید از جراح خود بپرسید که چه عمل‌هایی به افزایش و بهبود نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی کمک می‌کنند.

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ