آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی (جراحی پلک چشم) نوعی عمل جراحی است که برای درمان افتادگی پلک چشم انجام می‌شود. حین انجام این عمل جراحی زیبایی، پزشک پوست، عضله و گاهی اوقات چربی اضافی اطراف چشم که باعث افتادگی پلک می‌شوند را برمی‌دارد. غالباً افرادی که به دنبال درمان علائم پیری هستند عمل جراحی پلک چشم را انجام می‌دهند. افتادگی پوست اطراف چشم‌ها یک بخش طبیعی از فرایند پیری و افزایش سن است اما ممکن است اگر این عارضه باعث آزار و ناراحتی شما شده باشد، تصمیم به انجام این عمل بگیرید. همچنین افرادی که زیر چشم آن‌ها پف کرده است یا ابروهای آن‌ها دچار افتادگی شده است نیز می‌توانند تحت عمل جراحی بلفاروپلاستی قرار گیرند.

بلفاروپلاستی، عمل جراحی است که برای برخی افراد به عنوان یک مسئله زیبایی فراتر از آن می‌رود. اگر افتادگی پلک باعث کاهش میدان دید شما شده است، می‌توانید اقدام به بلفاروپلاستی کنید. برخی افراد ممکن است به دلیل افتادگی پوست، دید بالای خود را به مشکل بربخشیده و این وضعیت می‌تواند برای آن‌ها ناراحتی ایجاد کند. به منظور کاهش احتمال بروز عوارض جانبی، شما باید از مصرف دخانیات خودداری کرده و همچنین از بیماری‌هایی که ممکن است بر روند بهبودی شما تأثیر بگذارند، آزاد باشید.

آیا شما می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید؟


آیا شما می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید

آیا علاقه‌مندید بدانید آیا بلفاروپلاستی مناسب شماست یا خیر؟ بلفاروپلاستی یک عمل جراحی پلک چشم است که در آن پوست اضافی اطراف چشم برداشته می‌شود. این جراحی معمولاً به منظور بهبود ظاهر پلک‌ها انجام می‌شود و گاهی اوقات به دلایل طبی برای افزایش میدان دید نیز انجام می‌شود. در ادامه به برخی نکاتی که باید قبل از انجام بلفاروپلاستی در نظر گرفته شوند تا شرایط مناسب برای این جراحی فراهم شود، پرداخته می‌شود:

چه کسانی می‌توانند تحت عمل جراحی پلک پایی چشم قرار گیرند؟

افرادی که افتادگی پلک دارند، زیر چشم آن‌ها پف کرده است و یا پوست اضافی یا چین و چروک در اطراف چشمان خود دارند، معمولاً می‌توانند زیر عمل جراحی پلک چشم قرار بگیرند. اگر پوست شما شل شده است یا پلک پایین شما ظاهری پف کرده دارد، می‌توانید زیر عمل بلفاروپلاستی قرار بگیرید. اگر چین و چروک در زیر چشم شما وجود دارد، انجام این عمل یک روش عالی برای رفع این مشکل است. با این حال، انجام عمل جراحی پلک پایین چشم تنها بخشی از مشکلاتی همچون سیاهی زیر چشمان و خطوط و چین و چروک‌های اطراف چشم را برطرف می‌کند.

شرایط لازم برای قرار گرفتن تحت عمل بلفاروپلاستی

در صورت دارا بودن شرایط زیر، شما می‌توانید تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید:

 • چربی‌های انباشته شده در زیر چشم باعث پف‌آلود شدن پلک بالایی شما شده باشد
 • پوست شما شل شده و دچار افتادگی شده است و اطراف چشم شما چین و چروک ایجاد شده یا بر کانتورهای طبیعی پلک بالایی شما تأثیر گذاشته باشد یا میدان دید شما را مختل کرده باشد
 • شما در زیر پلک پایین چشم خود، پوست اضافی یا چین و چروک، پف آلودگی یا افتادگی پلک پایین داشته باشید
 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید
 • سیگار نکشید
 • انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به بهبود ظاهر خود داشته باشید و کمال‌گرا نباشید

چه عواملی باعث می‌شوند که شما شرایط لازم برای این که تحت عمل بلفاروپلاستی قرار بگیرید را نداشته باشید؟

در موارد زیر شما باید در تصمیم خود برای انجام عمل جراحی پلک چشم تجدید نظر کنید:

 • تمایل داشته باشید که خطوط اطراف چشم خود را برطرف نمایید
 • ابروهای شما دچار افتادگی شده باشد، عمل جراحی پلک چشم ممکن است باعث تشدید این عارضه شود.
 • علائم خشکی چشم داشته باشید
 • به عفونت چشم یا بیمارهای چشمی دیگر مبتلا باشید
 • سیگار بکشید
 • بیماری یا عفونت‌های شدید داشته باشید

در مورد این که آیا شما شرایط این را دارید که تحت عمل جراحی پلک چشم قرار گیرید یا نه با چشم پزشک مشورت کنید. آن‌ها مشاوره‌ای کامل با شما خواهند داشت تا مطمئن شوند که آیا نتایج حاصله باعث رضایت و خوشحالی شما می‌شود یا نه. اطلاع داشتن نسبت به نتایج به شما در تشخیص این که آیا نیاز به انجام عمل جراحی دارید یا نه کمک می‌کند.

 آماده‌سازی برای انجام عمل بلفاروپلاستی


آماده سازی برای جراحی پلک چشم یک فرآیند پیچیده است. ابتدا، شما باید یک مشاوره اولیه با جراح پلاستیک داشته باشید تا درباره نگرانی‌ها و نتایج مورد انتظار خود صحبت کنید. همچنین باید از جراح درباره تجربیاتش در انجام این نوع جراحی سؤال کنید.

قبل از اقدام به عمل جراحی، جراح ممکن است دستور انجام برخی آزمایشات را به شما بدهد. همچنین یک معاینه بالینی برای بررسی وضعیت چشم شما صورت می‌گیرد. شرایط بینایی و وضعیت اشکی شما نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در نهایت، پزشک عکس‌هایی از پلک‌های شما می‌گیرد تا در طی عمل جراحی از آنها استفاده کند. حتماً باید به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید، از جمله:

 • داروهای تجویزی
 • داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک
 • مکمل‌های گیاهی

احتمالاً از شما خواسته می‌شود که مصرف برخی داروها که باعث افزایش خونریزی می‌شوند مانند ایبوپروفن (آدویل، موترین) یا وارفارین را قطع کنید. همچنین از چند هفته قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی باید مصرف دخانیات را ترک کنید و باید برای شرایط چند روز اول پس از انجام عمل جراحی نیز آمادگی داشته باشید زیرا پلک‌های شما متورم شده و ممکن است توانایی‌های شما در انجام برخی فعالیت‌ها و کارها را مختل نماید. قبل از این دوره باید برای خود غذا آماده کرده باشید و همه کارها را از پیش انجام داده باشید تا نیازی به خروج از منزل نداشته باشید. پس از انجام عمل جراحی باید یکی از دوستان یا عزیزانتان در منزل در کنار شما بماند.

نحوه انجام عمل جراحی


نحوه انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی

 

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی سرپایی است که به شما اجازه می‌دهد که در فاصله کوتاهی پس از آن به منزل بازگردید. برخی افراد فقط به بیهوشی عمومی نیاز دارند، در حالی که برای دیگران بیهوشی موضعی کافی است. جراح معمولاً عامل بیحسی را در پلک‌های چشم شما تزریق می‌کند.

در این عمل، پلک‌های بالایی ابتدا تحت درمان قرار می‌گیرند. جراح یک شکاف کوچک ایجاد کرده و پوست، ماهیچه و چربی‌های اضافی را برمی‌دارد. برخی از این بافت‌ها ممکن است به قسمت‌های دیگر اطراف چشم منتقل شوند و در نهایت هم جراح، شکاف ایجاد شده را می‌بندد.

در بلفاروپلاستی پلک پایین معمولاً چربی‌هایی که باعث پف اطراف چشم شده‌اند برداشته می‌شوند و گاهی اوقات نیز مقداری از پوست برداشته می‌شود. شکاف ممکن است درون پلک یا در بیرون و در زیر مژه‌ها ایجاد شود. در برخی افراد، پلک پایین ممکن است کشیده شده یا با اسکلت استخوانی محکم شود.

بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی، شما باید تا چند روز پلک چشم خود را استراحت دهید. ممکن است شما کمی دچار تورم و درد شوید. پزشک ممکن است برای تسکین این علائم، مصرف ایبوپروفن را برای شما تجویز نماید. ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد تا این علائم به کلی برطرف شوند. جراح همچنین ممکن است به شما توصیه نماید که تا چند روز از بسته‌های یخی روی محل درمان استفاده کنید. تاری دید و حساسیت نسبت به نور از عوارض جانبی کوتاه مدت پس از عمل هستند. اگر علائم شما بیش از یک تا دو روز ادامه داشت، باید با پزشک خود صحبت کنید.

خطرات احتمالی ناشی از عمل جراحی بلفاروپلاستی


همانطور که می‌دانید، همه جراحی‌ها با خطرات احتمالی همراه هستند. برای بلفاروپلاستی نیز این قاعده صادق است. خطراتی مانند خونریزی، کبودی و عفونت در این جراحی وجود دارد. اما یکی از خطرات جدی‌تری که ممکن است رخ دهد، لخته شدن خون است.

علاوه بر لخته شدن خون، برخی از خطرات دیگری که ممکن است پس از انجام این جراحی رخ دهند، عبارتند از:

 • تاری دید
 • آسیب‌دیدگی ناشی از آفتاب‌سوختگی شدید
 • خشکی چشم
 • خارش اطراف چشم‌ها
 • باقی ماندن اسکار

بهتر است قبل از انجام بلفاروپلاستی با پزشک خود درباره این خطرات احتمالی صحبت کنید. همچنین، اگر در عمل‌های جراحی قبلی خود عوارض جانبی تجربه کرده‌اید، باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

گاهی اوقات، بلفاروپلاستی به همراه عمل‌های جراحی مرتبط دیگر برای بهبود نتایج انجام می‌شود. به عنوان مثال، افرادی که با افتادگی شدید ابرو روبرو هستند، ممکن است برای بهتر شدن وضعیت ابروهای خود، بلفاروپلاستی را به همراه لیفت ابرو انجام دهند. همچنین، برخی افراد ممکن است به منظور بهبود جامع زیبایی صورت، همزمان عمل لیفت صورت را نیز انجام دهند. بهتر است از جراح خود بپرسید که چه عمل‌هایی می‌توانند به بهبود و ارتقاء نتایج بلفاروپلاستی کمک کنند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان