آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کوچک کردن سینه در مردان: مزایا و نحوه عمل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه مردان عارضه‌ای است که بسیاری از مردان به آن دچار می‌شوند. ژنیکوماستی در دوره نوجوانی به علت تاثیرات هورمونی شایع می‌باشد. در این مرحله از زندگی، معمولاً به درمان نیازی نمی‌باشد؛ چرا که بزرگی سینه پس از یک یا دو سال به خودی خود رفع خواهد شد. امکان دارد بزرگ بودن سینه در دوره‌های بعدی زندگی به مشکل دائمی تبدیل شده و منجر به کاهش اعتماد به نفس در افراد شود. در چنین مواردی معمولاً تنها راه حل این مشکل، استفاده از جراحی می‌باشد.

علت بزرگ شدن سینه مردان 


علت بزرگ شدن سینه مردان

دلایل بزرگ شدن سینه مردان یا ژنیکوماستی شامل تاثیرات هورمون‌های مردانه و یا داروهای هورمونی می‌باشد. در برخی از موارد، این عارضه در اثر عوامل ژنتیکی بروز می‌کند. در افراد دیگر بزرگ شدن سینه به مصرف داروها و استروئید (مورد استفاده افراد بدنساز یا ورزشکار) مرتبط می‌باشد. شایع‌ترین علت بزرگ شدن سینه مردان تجمع بافت‌های چربی در ناحیه سینه می‌باشد.

مشورت با جراح پلاستیک 


 در جلسه مشاوره، بیمار در ارتباط با عارضه ژنیکوماستی و جراحی کوچک کردن سینه با جراح پلاستیک مشورت می‌کند. بسته به شدت عارضه، امکان دارد جراح رویکردهای مختلف جراحی را جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر با استفاده از روش‌های کم‌تهاجمی توصیه کند.

متقاضی می‌تواند سؤالات خود را با جراح در میان گذاشته و در ارتباط با روند جراحی و دوره بهبودی اطلاعات مورد نیاز را کسب کند. پزشک اطمینان حاصل می‌کند که فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی است و پیش از انجام جراحی در ارتباط با مزایا و خطرات این روش درمانی متقاضی را راهنمایی می‌کند.

کاندیدای مناسب جهت انجام جراحی کوچک کردن سینه در مردان 


مردانی که با سینه‌های بزرگ روبرو هستند و مشاهده کرده‌اند که زمان هیچ تأثیری در بهبود وضعیت آن‌ها نداشته است، ممکن است به عنوان کاندیدای مناسب برای انجام جراحی کوچک کردن سینه در نظر گرفته شوند. این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس در این افراد شده است. قبل از انجام جراحی، باید مصرف سیگار متوقف شود و افرادی که تمایل به استفاده از این روش درمانی دارند، باید در مورد نتایج درمان انتظارات واقع‌بینانه داشته باشند. برای حفظ نتیجه درمان، متقاضی باید از مصرف هر گونه دارویی که ممکن است منجر به رشد مجدد سینه‌ها شود، خودداری کند و پس از جراحی وزن خود را ثابت نگه دارد.

 

 

نحوه عمل کوچک کردن سینه در مردان 


نحوه عمل کوچک کردن سینه در مردان

بزرگی سینه در مردان ممکن است ناشی از تجمع بیش از حد چربی باشد. تغییر در روش زندگی یا انجام لیپوساکشن می‌تواند بهبود این مشکل را به همراه داشته باشد. جراحی کوچک کردن سینه در مردان به منظور حذف بافت غده‌ای سینه و همچنین چربی اضافی صورت می‌گیرد. این نوع جراحی به منظور کاهش حجم بافت و تغییر شکل سینه انجام می‌شود. در این روش، بافت غده‌ای سینه و پوست اضافی حذف شده و شکل سینه تغییر داده می‌شود تا به شکل مناسبی دست یابیم.

جراحی کوچک کردن سینه در مردان تحت بی‌هوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. مدت زمان این جراحی بسته به میزان بافتی که باید حذف شود، حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد. در بسیاری از موارد، لیپوساکشن سینه به تنهایی کافی است و این روش با استفاده از برش‌های کوچک انجام می‌شود.

در صورت نیاز به حذف بافت سینه، یک برش کوچک و نیم‌دایره در قسمت پوست اطراف نوک پستان ایجاد می‌شود تا بافت سینه حذف شود و حداقل اسکار باقی بماند. حذف پوست اضافی و در صورت نیاز، سفت کردن پوست نیز از طریق برش‌های اضافی انجام می‌شود.

بهبودی پس از جراحی 


بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه

ازمان بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه در حدود ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد. در طول این مدت، جهت تسریع روند بهبودی و جلوگیری از بروز عوارض، بیمار بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کند. در مدت زمان چند هفته اول، برای کمک به انقباض پوست و جلوگیری از تجمع مایعات، از جلیقه فشرده‌سازی استفاده می‌شود. در طول این مدت امکان ایجاد ورم قابل توجه و احتمال بروز مقدار کبودی وجود دارد و برای کنترل درد از داروی مناسب به این منظور استفاده می‌شود.

پس از یک یا دو هفته، شخص می‌تواند فعالیت‌های روزمره مانند ورزش سبک و یا امور شغلی خود را ادامه دهد. کبودی و ورم به تدریج از بین می‌روند و نتایج نهایی حدود ۶ ماه پس از جراحی قابل مشاهده هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟ 


در صورت  بروز اختلال در بهبودی، امکان ایجاد عوارض وجود دارد. این عوارض به بررسی فوری پزشک نیاز دارند. در صورت بروز علائم زیر بایستی به پزشک مراجعه شود:

  • ورم بیش از حد در اطراف سینه‌ها
  • درد شدید در اطراف زخم
  • قطع نشدن تب
  • لرز
  • حالت تهوع یا استفراغ

آیا امکان بزرگ شدن مجدد سینه وجود دارد؟ 


آیا امکان بزرگ شدن مجدد سینه وجود دارد؟

اگر بیمار پس از جراحی کوچک کردن سینه وزن خود را حفظ کند، نتایج این جراحی به صورت دائمی خواهد بود. همچنین، باید علت اصلی بزرگ شدن سینه‌ها را مد نظر قرار داد. به عنوان مثال، اگر مصرف برخی از داروها باعث بزرگ شدن سینه‌ها شده باشد، پزشک پس از جراحی توصیه می‌کند که این داروها را قطع کنید. پزشک در این زمینه اطلاعات بیشتری به بیمار ارائه می‌دهد. دلایل دیگر بزرگ شدن سینه‌ها شامل موارد زیر است:

  • چاقی یا افزایش وزن
  • عدم تعادل سطح هورمون‌ها
  • کاهش تولید تستوسترون
  • مصرف استروئید یا مواد مخدر
  • استرس

هرچند سلول‌های چربی توسط جراحی از بین می‌روند، اما سلول‌های چربی باقیمانده ممکن است به دلیل افزایش وزن باعث بزرگ شدن سینه‌ها شوند. در این حالت، بیمار ممکن است تمایل داشته باشد وزن خود را به سرعت کاهش دهد، اما باید توجه داشت که باید حدود شش تا هفت هفته منتظر بماند تا به منظور ادامه ورزش و کاهش وزن، تأیید پزشک داشته باشد. بیمار نباید در طول دوره بهبودی خود را زیاد زیر فشار قرار دهد، چرا که این ممکن است بر نتایج درمان تأثیر بگذارد. پزشک به بیمار توصیه می‌کند که به منظور حفظ نتیجه درمان، رژیم غذایی و برنامه ورزشی را رعایت کند.

سؤالات رایج در مورد کوچک کردن سینه در مردان 


سؤالات رایج در مورد کوچک کردن سینه در مردان

آیا جراحی جهت کوچک کردن سینه مردان به کوچک شدن نوک پستان نیز کمک می‌کند؟ 

بله. در برخی از مواقع در اثر بزرگ شدن سینه‌ها، نوک پستان نیز بزرگ می‌شود. هدف از انجام جراحی، کوچک کردن سینه‌ها می‌باشد و درمان شامل تغییر اندازه نوک پستان نیز می‌شود.

آیا به جای جراحی می‌توان از دارو جهت کوچک کردن سینه‌ها استفاده کرد؟ 

هیچ دارویی جهت کوچک کردن سینه‌ها وجود ندارد. در حال حاضر تنها روش مؤثر جهت کوچک کردن سینه در مردان استفاده از روش جراحی توسط جراح پلاستیک می‌باشد.

آیا جراحی جهت کوچک کردن سینه مردان باعث ایجاد جای زخم می‌شود؟ 

همه انواع جراحی باعث ایجاد جای زخم می‌شوند ولی در بیشتر موارد لیپوساکشن از طریق برش‌های کوچک انجام می‌شود. در موارد دیگر جراحی کوچک کردن سینه از طریق یک برش بسیار کوچک (برش ۱ اینچی) در قسمت پایین پوست اطراف نوک پستان انجام می‌شود. جای زخم ناشی از این برش معمولاً بسیار ظریف است و با گذشت زمان کمتر قابل توجه می‌باشد.

آیا تمارین ورزشی ویژه‌ای جهت کوچک کردن سینه وجود دارند؟ 

تمارین ورزشی در قسمت سینه می‌تواند باعث تشدید عارضه شود؛ چرا که بزرگ شدن سینه ارتباطی به عضلات سینه ندارد و تقویت این عضلات می‌تواند سبب افزایش حجم سینه شود. البته داشتن عضلات قوی در قسمت سینه سبب بهبود ظاهری سینه‌ها پس از جراحی می‌شود.

آیا پس از جراحی کوچک کردن سینه، ظاهر سینه‌ها طبیعی می‌باشد؟ 

هدف از جراحی کوچک کردن سینه مردان، دستیابی به نتیجه طبیعی می‌باشد. به این منظور تنها بافت اضافی سینه خارج خواهد شد. خارج کرد بیش از حد بافت بر نتیجه درمان تأثیر منفی گذاشته و باعث می‌شود که نتیجه نهایی طبیعی نباشد. در صورتی که جراحی توسط جراح پلاستیک ماهر و با تجربه انجام شود، نتایج حاصل از درمان بسیاری طبیعی خواهند بود.

آیا امکان دارد بزرگی سینه خود به خود رفع شود؟ 

 ژنیکوماستی یا بزرگی سینه تنها در نوزادان و نوجوانان موقتی است. این عارضه در مردان بزرگسال به خودی خود رفع نمی‌شود. برداشتن بافت غده سینه پس از تشکیل شدن تنها توسط جراحی امکان‌پذیر است. به علاوه در صورتی که بزرگی سینه توسط مصرف مواد مخدر یا دارو شامل استروئیدهای آنابولیک ایجاد شده باشد، امکان دارد در اثر ادامه مصرف دارو یا مواد، پس از جراحی سینه‌ها دوباره بزرگ شوند.

ادامه فعالیت‌های ورزشی چه مدت پس از جراحی امکان‌پذیر است؟ 

برای تسریع روند بهبودی، باید به مدتی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. این مسئله، به ویژه برای ورزش‌هایی مانند تمرین با وزنه که بر عضلات سینه تأثیر می‌گذارند، بسیار مهم است. پس از دوره اولیه بهبودی (حدود دو هفته)، می‌توانید از فعالیت‌های ملایم استفاده کنید؛ اما به هیچ عنوان برای مدت حداقل ۴ تا ۶ هفته از تمرینات ورزشی سنگین استفاده نکنید. جراح بسته به روند جراحی و برش‌های ایجاد شده، به بیمار اطلاعات لازم درباره فعالیت‌های ورزشی پس از جراحی را ارائه خواهد کرد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان