آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کوچک کردن سینه در مردان: مزایا و نحوه عمل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه مردان عارضه‌ای است که بسیاری از مردان به آن دچار می‌شوند. ژنیکوماستی در دوره نوجوانی به علت تاثیرات هورمونی شایع می‌باشد. در این مرحله از زندگی، معمولاً به درمان نیازی نمی‌باشد؛ چرا که بزرگی سینه پس از یک یا دو سال به خودی خود رفع خواهد شد. امکان دارد بزرگ بودن سینه در دوره‌های بعدی زندگی به مشکل دائمی تبدیل شده و منجر به کاهش اعتماد به نفس در افراد شود. در چنین مواردی معمولاً تنها راه حل این مشکل، استفاده از جراحی می‌باشد.

علت بزرگ شدن سینه مردان 


علت بزرگ شدن سینه مردان

دلایل بزرگ شدن سینه مردان یا ژنیکوماستی شامل تاثیرات هورمون‌های مردانه و یا داروهای هورمونی می‌باشد. در برخی از موارد، این عارضه در اثر عوامل ژنتیکی بروز می‌کند. در افراد دیگر بزرگ شدن سینه به مصرف داروها و استروئید (مورد استفاده افراد بدنساز یا ورزشکار) مرتبط می‌باشد. شایع‌ترین علت بزرگ شدن سینه مردان تجمع بافت‌های چربی در ناحیه سینه می‌باشد.

مشورت با جراح پلاستیک 


 در جلسه مشاوره، بیمار در ارتباط با عارضه ژنیکوماستی و جراحی کوچک کردن سینه با جراح پلاستیک مشورت می‌کند. بسته به شدت عارضه، امکان دارد جراح رویکردهای مختلف جراحی را جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر با استفاده از روش‌های کم‌تهاجمی توصیه کند.

متقاضی می‌تواند سؤالات خود را با جراح در میان گذاشته و در ارتباط با روند جراحی و دوره بهبودی اطلاعات مورد نیاز را کسب کند. پزشک اطمینان حاصل می‌کند که فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی است و پیش از انجام جراحی در ارتباط با مزایا و خطرات این روش درمانی متقاضی را راهنمایی می‌کند.

کاندیدای مناسب جهت انجام جراحی کوچک کردن سینه در مردان 


کاندیدای مناسب جهت انجام جراحی کوچک کردن سینه، مردان دارای سینه‌های بزرگ هستند که گذشت زمان تاثیری در بهبود وضعیت آن‌ها نداشته و این مساله باعث کاهش اعتماد به نفس در این مردان شده است. پیش از جراحی مصرف سیگار بایستی متوقف شود و افرادی که تمایل به استفاده از این روش درمانی دارند بایستی در مورد نتایج درمان انتظارات واقع‌بینانه داشته باشند. جهت حفظ نتیجه درمان، متقاضی بایستی از مصرف هر گونه دارویی که سبب رشد مجدد سینه‌ها می‌شود خودداری کند و پس از جراحی وزن خود را ثابت نگه دارد.

 

 

نحوه عمل کوچک کردن سینه در مردان 


نحوه عمل کوچک کردن سینه در مردان

سینه بسیاری از مردان در اثر تجمع بیش از حد چربی بزرگ می‌شود. تغییر در نحوه زندگی یا لیپوساکشن می‌تواند سبب بهبود این مشکل شود. کوچک کردن سینه در مردان به خارج کردن بافت غده سینه و همچنین چربی اضافی نیاز دارد. جراحی کوچک کردن سینه در مردان روشی جهت کاهش حجم بافت و تغییر شکل سینه محسوب می‌شود. در این نوع جراحی چربی، بافت غده سینه و پوست اضافی خارج شده و شکل سینه جهت دستیابی به ظاهری مناسب تغییر داده می‌شود.

جراحی کوچک کردن سینه در مردان با استفاده از بی‌هوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. روند جراحی بسته به میزان بافتی که بایستی خارج شود، در حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد. در بسیاری از مردان، لیپوساکشن سینه جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر کافی می‌باشد و این روش با استفاده از برش‌های کوچک انجام می‌شود.

در صورت نیاز به خارج کردن بافت سینه، برش کوچک و نیم‌دایره در قسمت پوست اطراف نوک پستان ایجاد می‌شود تا بافت سینه خارج شده و کمترین میزان اسکار باقی بماند. خارج کردن پوست اضافی و سفت کردن پوست (در صورت نیاز) از طریق برش‌های اضافی انجام خواهد شد.

بهبودی پس از جراحی 


بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه

ازمان بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه در حدود 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. در طول این مدت، جهت تسریع روند بهبودی و جلوگیری از بروز عوارض، بیمار بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کند. در مدت زمان چند هفته اول، برای کمک به انقباض پوست و جلوگیری از تجمع مایعات، از جلیقه فشرده‌سازی استفاده می‌شود. در طول این مدت امکان ایجاد ورم قابل توجه و احتمال بروز مقدار کبودی وجود دارد و برای کنترل درد از داروی مناسب به این منظور استفاده می‌شود.

پس از یک یا دو هفته، شخص می‌تواند فعالیت‌های روزمره مانند ورزش سبک و یا امور شغلی خود را ادامه دهد. کبودی و ورم به تدریج از بین می‌روند و نتایج نهایی حدود 6 ماه پس از جراحی قابل مشاهده هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟ 


در صورت  بروز اختلال در بهبودی، امکان ایجاد عوارض وجود دارد. این عوارض به بررسی فوری پزشک نیاز دارند. در صورت بروز علائم زیر بایستی به پزشک مراجعه شود:

  • ورم بیش از حد در اطراف سینه‌ها
  • درد شدید در اطراف زخم
  • قطع نشدن تب
  • لرز
  • حالت تهوع یا استفراغ

آیا امکان بزرگ شدن مجدد سینه وجود دارد؟ 


آیا امکان بزرگ شدن مجدد سینه وجود دارد؟

در صورتی که بیمار پس از جراحی وزن خود را ثابت نگه دارد، نتایج حاصل از جراحی کوچک کردن سینه دائمی هستند. همچنین  علت اصلی ایجاد این عارضه نیز بایستی در نظر گرفته شود. برای نمونه اگر مصرف برخی از داروها سبب بزرگ شدن سینه‌ها شده باشد، پزشک قطع مصرف این داروها را پس از جراحی توصیه می‌کند. پزشک در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار بیمار قرار می‌دهد. دیگر دلایل بزرگ شدن سینه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • چاقی یا افزایش وزن
  • عدم تعادل سطح هورمون‌ها
  • کاهش تولید تستوسترون
  • مصرف استروئید یا مواد مخدر
  • استرس

با وجود این که سلول‌های چربی توسط جراحی خارج می‌شوند، سلول‌های چربی باقیمانده می‌توانند همچنان در اثر افزایش وزن سبب بزرگ شدن سینه‌ها شوند. در این حالت بیمار تمایل دارد که خیلی سریع وزن خود را کاهش دهد، ولی بایستی توجه شود که بیمار بایستی به منظور تأیید پزشک جهت ادامه ورزش و کاهش وزن حدود شش هفته منتظر بماند. در طول دوره بهبودی بیمار نباید بیش از حد خودش را تحت فشار قرار دهد چرا که در غیر این صورت ممکن است بر نتایج درمان تأثیر گذاشته شود. پزشک جهت حفظ نتیجه درمان، رعایت رژیم غذایی و استفاده از برنامه ورزشی را به بیمار توصیه می‌کند.

سؤالات رایج در مورد کوچک کردن سینه در مردان 


سؤالات رایج در مورد کوچک کردن سینه در مردان

آیا جراحی جهت کوچک کردن سینه مردان به کوچک شدن نوک پستان نیز کمک می‌کند؟ 

بله. در برخی از مواقع در اثر بزرگ شدن سینه‌ها، نوک پستان نیز بزرگ می‌شود. هدف از انجام جراحی، کوچک کردن سینه‌ها می‌باشد و درمان شامل تغییر اندازه نوک پستان نیز می‌شود.

آیا به جای جراحی می‌توان از دارو جهت کوچک کردن سینه‌ها استفاده کرد؟ 

هیچ دارویی جهت کوچک کردن سینه‌ها وجود ندارد. در حال حاضر تنها روش مؤثر جهت کوچک کردن سینه در مردان استفاده از روش جراحی توسط جراح پلاستیک می‌باشد.

آیا جراحی جهت کوچک کردن سینه مردان باعث ایجاد جای زخم می‌شود؟ 

همه انواع جراحی باعث ایجاد جای زخم می‌شوند ولی در بیشتر موارد لیپوساکشن از طریق برش‌های کوچک انجام می‌شود. در موارد دیگر جراحی کوچک کردن سینه از طریق یک برش بسیار کوچک (برش 1 اینچی) در قسمت پایین پوست اطراف نوک پستان انجام می‌شود. جای زخم ناشی از این برش معمولاً بسیار ظریف است و با گذشت زمان کمتر قابل توجه می‌باشد.

آیا تمارین ورزشی ویژه‌ای جهت کوچک کردن سینه وجود دارند؟ 

تمارین ورزشی در قسمت سینه می‌تواند باعث تشدید عارضه شود؛ چرا که بزرگ شدن سینه ارتباطی به عضلات سینه ندارد و تقویت این عضلات می‌تواند سبب افزایش حجم سینه شود. البته داشتن عضلات قوی در قسمت سینه سبب بهبود ظاهری سینه‌ها پس از جراحی می‌شود.

آیا پس از جراحی کوچک کردن سینه، ظاهر سینه‌ها طبیعی می‌باشد؟ 

هدف از جراحی کوچک کردن سینه مردان، دستیابی به نتیجه طبیعی می‌باشد. به این منظور تنها بافت اضافی سینه خارج خواهد شد. خارج کرد بیش از حد بافت بر نتیجه درمان تأثیر منفی گذاشته و باعث می‌شود که نتیجه نهایی طبیعی نباشد. در صورتی که جراحی توسط جراح پلاستیک ماهر و با تجربه انجام شود، نتایج حاصل از درمان بسیاری طبیعی خواهند بود.

آیا امکان دارد بزرگی سینه خود به خود رفع شود؟ 

 ژنیکوماستی یا بزرگی سینه تنها در نوزادان و نوجوانان موقتی است. این عارضه در مردان بزرگسال به خودی خود رفع نمی‌شود. برداشتن بافت غده سینه پس از تشکیل شدن تنها توسط جراحی امکان‌پذیر است. به علاوه در صورتی که بزرگی سینه توسط مصرف مواد مخدر یا دارو شامل استروئیدهای آنابولیک ایجاد شده باشد، امکان دارد در اثر ادامه مصرف دارو یا مواد، پس از جراحی سینه‌ها دوباره بزرگ شوند.

ادامه فعالیت‌های ورزشی چه مدت پس از جراحی امکان‌پذیر است؟ 

جهت تسریع روند بهبودی بایستی برای مدتی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری شود. این مطلب خصوصاً در مورد ورزش‌هایی مانند تمرین با وزنه که بر عضلات سینه تأثیر می‌گذارند، اهمیت زیادی دارد. پس از دوره اولیه بهبودی (حدود دو هفته) استفاده از فعالیت‌های ملایم امکان‌پذیر است؛ ولی شخص نباید برای مدت حداقل 4 تا 6 هفته از تمارین ورزشی سنگین استفاده کند. جراح بسته به روند جراحی و برش‌های ایجاد شده، در مورد فعالیت‌های ورزشی پس از جراحی اطلاعات لازم را به بیمار ارائه خواهد داد.

مشاوره رایگان