آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

۱۵ سوال رایج در مورد کاشت موی طبیعی

امروزه کاشت مو یکی از پرطرفدارترین جراحی­های زیبایی است. به دلیل شایع بودن ریزش مو بخصوص در مردان و در نتیجه طاسی سر، بسیاری افراد به دنبال روش­هایی برای درمان این عارضه و بهبود وضعیت ظاهری خود هستند. کاشت موی طبیعی مؤثرترین راه برای درمان دائمی طاسی سر هم در آقایان و هم در خانم‌هاست.

سؤالات رایج در مورد کاشت موی طبیعی


آیا کاشت  مو درد دارد ؟

بیشتر افراد درد بسیار کمی را در طی عمل کاشت مو گزارش می‌کنند. با تزریق مواد بی‌حس‌کننده به پوست سر، انتظار می‌رود که هیچ درد و ناراحتی در حین عمل وجود نداشته باشد. پس از بی‌حس شدن پوست ، دیگر هیچ دردی احساس نمی‌شود. اگر تأثیر داروی بی‌حسی در طول عمل از بین برود ،  داروی بیشتری را  برای بی‌حس کردن مجدد به ناحیه‌ی موردنظر تزریق می‌کنند.

بعد از این عمل ، ظاهر سر چه شکلی خواهد داشت؟

در روزهای پس از عمل، ممکن است موهای پیوندی (موهای کاشته شده) پوسته‌های کوچکی تشکیل دهند. اگر فرد دارای موهای کافی در اطراف منطقه کاشت باشد، می‌توان با استفاده از مدل‌دهی خلاقانه به این موها، این پوسته‌های زخم را مخفی کرد. اما اگر موهای کافی وجود نداشته باشد، ممکن است پوسته‌های زخم کوچکی وجود داشته باشند، اما احتمالاً توجه زیادی به خود جلب نخواهند کرد. با نگهداری مرطوب از پوست سر، این پوسته‌ها تقریباً در مدت یک هفته یا بیشتر به طور طبیعی ریزش خواهند کرد.

آیا هزینه‌ی کاشت مو زیاد است؟ 

کاشت مو نسبت به کلاه گیس یا برخی از روش‌های درمانی دیگر گران‌تر است. اما با توجه به اینکه نتایج نسبتاً فوری است و موهای کاشت شده می‌توانند تا آخر عمر در محل خود رشد کنند، بیشتر افراد آن را سرمایه‌گذاری خوبی برای حس خوشایند خود در آینده‌شان می‌دانند. تعداد جلسات مورد نیاز بستگی به ۱) ناحیه پوست سر تحت درمان ۲) تعداد و اندازه موهای پیوندی مورد استفاده و ۳) تراکم مورد نظر بیمار ۴) ویژگی‌های فردی بیمار، به عنوان مثال موهای ضخیم و زبر ظاهری متراکم‌تر از موهای نازک فراهم خواهند کرد. تعداد جلسات را می‌توان در طول جلسه‌ی مشاوره با جراح خود تخمین زد.

آیا می‌توانم کاندیدای خوبی برای کاشت مو باشم؟

 

بیشتر افراد دچار به ریزش مو متوجه می‌شوند که واجد شرایط  برای عمل کاشت مو هستند. پیشرفت‌هایی در فن آوری و ارتقای تکنیک‌ها باعث شده است که این عمل جراحی می‌تواند برای اکثر انواع موهای حالت دار ، انواع گروه‌بندی‌ها و انواع ضخامت‌ها انجام شود.

برای انجام عمل کاشت مو، فرد باید تا حدی جوان باشد؟

بیماران جوان می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای کاشت مو باشند، اما قبل از این کار، میزان ریزش موی آینده باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا نتیجهٔ طولانی مدتی در ظاهر فرد به دست آید. همچنین، ممکن است در مدت چند سال پس از عمل کاشت مو اولیه، نیاز به کاشت موی ثانویه در مناطق جدیدی از سر که دچار ریزش مو شده‌اند، پیش بیاید. بررسی سابقهٔ خانوادگی در خصوص ریزش مو به طبیعتاً بهبود نتایج عمل جراحی ترمیم مو کمک می‌کند و بهترین زمان درمانی را تعیین می‌کند. استفاده از روش‌های غیرجراحی برای حفظ موهای طبیعی و خود بیمار اهمیت ویژه‌ای دارد. این روش‌ها ممکن است شامل استفاده از مینوکسیدیل (Minoxidil) موضعی، پروپشیا (Propecia)، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یا تراپی لیزری با توان کم (LLLT) باشند.

سن مناسب برای انجام عمل کاشت  مو چقدر است؟

هرکسی که از سلامت کافی برای انجام یک عمل جراحی چند ساعته با استفاده از داروی خواب آور برخوردار باشد، می‌تواند تحت عمل جراحی کاشت مو قرار بگیرد. حتی چندین عمل جراحی کاشت مو روی چندین بیمار هفتاد ساله نیز انجام شده است که نتایج خوبی در پی داشته است. نتایج حاصل، به سلامت عمومی فرد بستگی دارد. فشار خون بالا ، دیابت ، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های مزمن می‌تواند شما را به عنوان کاندیدای خوبی رد کند. اگرچه اگر این شرایط را بتوان به خوبی کنترل کرد، ممکن است به هیچ وجه عوامل بازدارنده ای برای انجام این عمل نباشد.

به چه تعداد موی  پیوندی نیاز خواهم داشت؟

به چه تعداد موی پیوندی نیاز خواهم داشت؟

 

یک ناحیه‌ی کچلی یا  دچار نازکی مو از پوست سر به اندازه یک مشت بسته، برای پر شدن مناسب، تقریباً  به ۱۵۰۰  کاشت  احتیاج دارد. تعداد موهای  پیوندی مورد نیاز، در طی مشاوره با جراح  کاشت  مو به بهترین وجه تعیین می‌شود.

استخراج واحد فولیکولار (FUE) چیست؟

FUE یک روش جراحی کاشت مو است که شامل انتقال موی پیوندی از ناحیه پوست سر است که در آن موها از نظر ژنتیکی برای ادامه رشد برای زندگی (“منطقه اهدا کننده”) به مناطقی که دچار ریزش مو شده‌اند انتقال داده می‌شوند.

 کاشت  واحد فولیکولار (FUT) چیست؟ 

روش کاشت واحد فولیکولار یا FUT به اختصار فرآیندی است که در آن یک نوار نازک از پوست سر دارای مو از منطقه اهداکننده در پشت سر برداشته می‌شود. فولیکول‌های مو در زیر دسته‌های ۳-۱ تایی مو، با استفاده از میکروسکوپ، با دقت تشریح شده و سپس در برش‌های ایجادشده در سر کاشته می‌شوند تا مناطق کم‌پشت یا طاس شده‌ی پوست سر را پر کنند. این فرایند منجر به ایجاد جای زخم‌ها و اسکارهای نازک می‌شود که به راحتی توسط موها پوشیده می‌شود. با این روش، خط مو به نحوی طبیعی به نظر می‌رسد. یکی از مزایای اصلی روش FUT، که اغلب به عنوان کاشت موی نواری یا “Strip” شناخته می‌شود، این است که معمولاً ارزان‌تر از روش FUE است و اینکه امکان کاشت موهای بیشتری در هر جلسه وجود دارد. بنابراین، برای افرادی که موهایشان به میزان بالاتری ریزش کرده است، این روش ممکن است گزینه‌ای مناسب‌تر باشد.

بهبودی بعد از عمل جراحی کاشت مو چه مدت طول می‌کشد؟

بهبودی کامل از  کاشت  مو به ۷ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد. بسته به نوع عمل جراحی ، FUE نیاز به دوره بهبودی کوتاه‌تری از عمل جراحی FUT دارد ، باید بتوانید ۲ تا ۳ روز بعد از این عمل، به استثناء فعالیت بدنی شدید، اکثر فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرید. اگر نمی‌توانید در محل کار کلاه بپوشید یا اینکه محیط کارتان غبارآلود یا کثیف است ، ممکن است نیاز باشد که ۷ تا ۱۴ روز بعد از این عمل به محل کارتان بازگردید.

آیا می‌توانم بیش از یک عمل کاشت مو انجام دهم؟

بله ، و این کار بسیار معمول است ، جراح شما ممکن است بیش از یک جلسه را برای به دست آوردن نتایج مطلوب توصیه کند. عمل ثانویه‌ی کاشت مو می‌تواند سال‌ها بعد برای جبران ریزش مو در آینده انجام شود. این عمل می‌تواند با روش نواری (FUT) یا  پیوندی(FUE) انجام شود.

دوام و ماندگاری موهای کاشته شده چقدر است؟

کاشت مو یک راه حل دائمی برای ریزش مو است. مناطقی از پوست سر که موهای دائمی دارند از طریق مطالعه دقیق بر روی هزاران پوست سر دچار طاسی مشخص شده است. موهای پیوندی فقط از این مناطق دائمی برداشته می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که طاسی دوباره در آن مناطق رخ نخواهد داد. هنگامی که موهای پیوندی از ناحیه اهدا کننده در قسمت پشت سر به محل گیرنده (به طور معمول جلوی پوست سر ) منتقل می‌شوند ، این پیوندها “تأثیر و نفوذ ویژگی‌های ناحیه‌ی اهداکننده” را نشان می‌دهند ، یعنی ماندگاری منطقه اهدا کننده را حفظ می‌کنند.

آیا زنان می‌توانند کاشت مو انجام دهند؟

بله زنان با  انجام کاشت  مو به موفقیت بسیار خوبی دست می‌یابند.

آیا کاشت مو درد دارد؟

کاشت مو با استفاده از یک داروی خواب‌آور و آرام‌بخش انجام می‌شود. داروی بی‌حسی به‌کاررفته در این عمل باعث می‌شود تا بیمار دردی را احساس نکند و در بدترین حالت برخی از بیماران در حین بی‌حسی اولیه ، ناراحتی جزئی ممکن است داشته باشند که سریع از بین می‌رود.

موهای من چه زمانی شروع به رشد می‌کنند؟

نتایج کامل کاشت مو در طی ۱۲ ماه آشکار خواهد بود. جراح ترمیم مو در این مدت برای ارزیابی و پیگیری پیشرفت شما با نویت های مراجعه‌ای را برای شما  در نظر خواهد گرفت. اکثر بیماران در طی ۴-۶ ماه شاهد رشد موهای بسیار واضحی خواهند بود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان