آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

15 سوال رایج در مورد کاشت موی طبیعی

امروزه کاشت مو یکی از پرطرفدارترین جراحی­های زیبایی است. به دلیل شایع بودن ریزش مو بخصوص در مردان و در نتیجه طاسی سر، بسیاری افراد به دنبال روش­هایی برای درمان این عارضه و بهبود وضعیت ظاهری خود هستند. کاشت موی طبیعی مؤثرترین راه برای درمان دائمی طاسی سر هم در آقایان و هم در خانم‌هاست.

سؤالات رایج در مورد کاشت موی طبیعی


آیا کاشت  مو درد دارد ؟

بیشتر افراد درد بسیار کمی را در طی عمل کاشت مو گزارش می‌کنند. با تزریق مواد بی‌حس‌کننده به پوست سر، انتظار می‌رود که هیچ درد و ناراحتی در حین عمل وجود نداشته باشد. پس از بی‌حس شدن پوست ، دیگر هیچ دردی احساس نمی‌شود. اگر تأثیر داروی بی‌حسی در طول عمل از بین برود ،  داروی بیشتری را  برای بی‌حس کردن مجدد به ناحیه‌ی موردنظر تزریق می‌کنند.

بعد از این عمل ، ظاهر سر چه شکلی خواهد داشت؟

موهای  پیوندی در روزهای بعد از عمل ، پوسته‌های کوچک تشکیل می‌دهند. اگر فردی به‌اندازه کافی موهایی در اطراف محل  کاشت  داشته باشد ، می‌توان با مدل  دادن خلاقانه‌ی این موها ، این پوسته‌های زخم را استتار کرد. در غیر این صورت ، ممکن است پوسته‌ای زخم‌های کوچک قابل مشاهده باشند اما شاید توجه زیادی را به خود جلب نکنند. با مرطوب نگه داشتن پوست سر ، این پوسته‌ها تقریباً در حدود یک هفته یا بیشتر می‌ریزند.

آیا هزینه‌ی کاشت مو زیاد است؟ 

کاشت مو نسبت به کلاه گیس یا برخی از روش‌های درمانی دیگر گران‌تر است. اما با توجه به اینكه نتایج نسبتاً فوری است و موهای کاشت شده می‌توانند تا آخر عمر در محل خود رشد كنند ، بیشتر افراد آن را سرمایه گذاری خوبی برای حس خوشایند خود در آینده‌شان می‌دانند. تعداد جلسات مورد نیاز بستگی به 1) ناحیه پوست سر تحت درمان 2) تعداد و اندازه موهای  پیوندی مورد استفاده و 3) تراکم مورد نظر بیمار 4) ویژگی‌های فردی بیمار ، به عنوان مثال موهای ضخیم و زبر ظاهری متراکم‌تر از موهای نازک فراهم خواهند کرد. تعداد جلسات را می‌توان در طول  جلسه‌ی مشاوره با جراح خود تخمین زد.

آیا می‌توانم کاندیدای خوبی برای کاشت مو باشم؟

 

بیشتر افراد دچار به ریزش مو متوجه می‌شوند که واجد شرایط  برای عمل کاشت مو هستند. پیشرفت‌هایی در فن آوری و ارتقای تکنیک‌ها باعث شده است که این عمل جراحی می‌تواند برای اکثر انواع موهای حالت دار ، انواع گروه‌بندی‌ها و انواع ضخامت‌ها انجام شود.

برای انجام عمل کاشت مو، فرد باید تا حدی جوان باشد؟

بیماران در اوایل دهه 20 می‌توانند کاندیدای خوبی برای  کاشت  مو باشند. در مورد بیماران جوان ، میزان ریزش مو در آینده باید با دقت در نظر گرفته شود تا نتیجه بلند مدتی در ظاهر فرد حاصل شود. علاوه بر این ، یک عمل کاشت موی ثانویه‌ای  ممکن است پس از چند سال در مناطق جدیدی از سر که دچار ریزش مو شده‌اند، در نظر گرفته شود. تعیین سابقه خانوادگی از ریزش مو ، توانایی جراح ترمیم مو را در تعیین بهترین دوره درمانی ، تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. در نظر گرفتن روش‌های غیر جراحی برای حفظ موهای طبیعی و خود بیمار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این روش‌ها می‌توانند شامل استفاده از مینو اکسیدیل Minoxidil موضعی ، Propecia ، پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی (PRP) یا low-level laser therapy (لیزر درمانی کم توان) باشند.

سن مناسب برای انجام عمل کاشت  مو چقدر است؟

هرکسی که از سلامت کافی برای انجام یک عمل جراحی چند ساعته با استفاده از داروی خواب آور برخوردار باشد، می‌تواند تحت عمل جراحی کاشت مو قرار بگیرد. حتی چندین عمل جراحی کاشت مو روی چندین بیمار هفتاد ساله نیز انجام شده است که نتایج خوبی در پی داشته است. نتایج حاصل، به سلامت عمومی فرد بستگی دارد. فشار خون بالا ، دیابت ، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های مزمن می‌تواند شما را به عنوان کاندیدای خوبی رد کند. اگرچه اگر این شرایط را بتوان به خوبی کنترل کرد، ممکن است به هیچ وجه عوامل بازدارنده ای برای انجام این عمل نباشد.

به چه تعداد موی  پیوندی نیاز خواهم داشت؟

به چه تعداد موی پیوندی نیاز خواهم داشت؟

 

یک ناحیه‌ی کچلی یا  دچار نازکی مو از پوست سر به اندازه یک مشت بسته، برای پر شدن مناسب، تقریباً  به 1500  کاشت  احتیاج دارد. تعداد موهای  پیوندی مورد نیاز، در طی مشاوره با جراح  کاشت  مو به بهترین وجه تعیین می‌شود.

استخراج واحد فولیکولار (FUE) چیست؟

FUE یک روش جراحی کاشت مو است که شامل انتقال موی پیوندی از ناحیه پوست سر است که در آن موها از نظر ژنتیکی برای ادامه رشد برای زندگی (“منطقه اهدا کننده”) به مناطقی که دچار ریزش مو شده‌اند انتقال داده می‌شوند.

 کاشت  واحد فولیکولار (FUT) چیست؟ 

 کاشت  واحد فولیکولار یا FUT  به طور خلاصه فرآیند برداشتن یک نوار نازکی از پوست سر دارای مو از ناحیه اهداکننده در پشت سر می‌باشد. فولیکول‌های مو در زیر دسته‌های 3-1 تایی مو در زیر میکروسکوپ پرقدرت تشریح می‌شوند و در برش‌های از پیش ایجادشده در سر کاشته می‌شوند تا مناطق طاس یا کم‌پشت شده‌ی پوست سر  را پر کنند. این فرایند منجر به ایجاد جای زخم‌ها و اسکارهایی ظریف شده که به‌راحتی توسط مو پوشانده می‌شود. با این روش، بار دیگر خط مو کاملاً طبیعی به نظر خواهد رسید. مهم‌ترین مزیت  FUT که اغلب به‌عنوان کاشت موی نواری یا “Strip” استفاده می‌شود این است که معمولاً ارزان‌تر از روش FUE است و اینکه با استفاده از روش FUT کاشت موهای بیشتری در هر جلسه امکان‌پذیر است بنابراین معمولاً برای بیمارانی با میزان ریزش مو بالاتر، انتخاب بهتری خواهد بود.

بهبودی بعد از عمل جراحی کاشت مو چه مدت طول می‌کشد؟

بهبودی کامل از  کاشت  مو به 7 تا 14 روز زمان نیاز دارد. بسته به نوع عمل جراحی ، FUE نیاز به دوره بهبودی کوتاه‌تری از عمل جراحی FUT دارد ، باید بتوانید 2 تا 3 روز بعد از این عمل، به استثناء فعالیت بدنی شدید، اکثر فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرید. اگر نمی‌توانید در محل کار کلاه بپوشید یا اینکه محیط کارتان غبارآلود یا کثیف است ، ممکن است نیاز باشد که 7 تا 14 روز بعد از این عمل به محل کارتان بازگردید.

آیا می‌توانم بیش از یک عمل کاشت مو انجام دهم؟

بله ، و این کار بسیار معمول است ، جراح شما ممکن است بیش از یک جلسه را برای به دست آوردن نتایج مطلوب توصیه کند. عمل ثانویه‌ی کاشت مو می‌تواند سال‌ها بعد برای جبران ریزش مو در آینده انجام شود. این عمل می‌تواند با روش نواری (FUT) یا  پیوندی(FUE) انجام شود.

دوام و ماندگاری موهای کاشته شده چقدر است؟

کاشت مو یک راه حل دائمی برای ریزش مو است. مناطقی از پوست سر که موهای دائمی دارند از طریق مطالعه دقیق بر روی هزاران پوست سر دچار طاسی مشخص شده است. موهای پیوندی فقط از این مناطق دائمی برداشته می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که طاسی دوباره در آن مناطق رخ نخواهد داد. هنگامی که موهای پیوندی از ناحیه اهدا کننده در قسمت پشت سر به محل گیرنده (به طور معمول جلوی پوست سر ) منتقل می‌شوند ، این پیوندها “تأثیر و نفوذ ویژگی‌های ناحیه‌ی اهداکننده” را نشان می‌دهند ، یعنی ماندگاری منطقه اهدا کننده را حفظ می‌کنند.

آیا زنان می‌توانند کاشت مو انجام دهند؟

بله زنان با  انجام کاشت  مو به موفقیت بسیار خوبی دست می‌یابند.

آیا کاشت مو درد دارد؟

کاشت مو با استفاده از یک داروی خواب‌آور و آرام‌بخش انجام می‌شود. داروی بی‌حسی به‌کاررفته در این عمل باعث می‌شود تا بیمار دردی را احساس نکند و در بدترین حالت برخی از بیماران در حین بی‌حسی اولیه ، ناراحتی جزئی ممکن است داشته باشند که سریع از بین می‌رود.

موهای من چه زمانی شروع به رشد می‌کنند؟

نتایج کامل کاشت مو در طی 12 ماه آشکار خواهد بود. جراح ترمیم مو در این مدت برای ارزیابی و پیگیری پیشرفت شما با نویت های مراجعه‌ای را برای شما  در نظر خواهد گرفت. اکثر بیماران در طی 4-6 ماه شاهد رشد موهای بسیار واضحی خواهند بود.

مشاوره رایگان