افزایش حجم و فرم دهی به لب ها با تزریق (ژل)فیلرو چربی

امروزه داشتن لب‌های حجیم و برجسته یکی از معیارهای زیبایی به شمار می‌رود. برای داشتن لب‌های بزرگ‌تر از چه روش‌هایی می‌توان استفاده کرد؟ فیلرهای لب بهتر است یا پروتز؟ سوال اصلی این است که آیا شما به دنبال یک راه‌حل دائمی برای برجسته‌تر کردن لب‎های خود هستید یا یک راه‌حل موقت ؟

افراد بنابه دلایل متعددی از شکل و اندازه لب‌های خود راضی نیستند. در برخی افراد، به دلیل روند طبیعی پیری لب‌ها روزبه‌روز نازک‌تر شده و برجستگی خود را از دست می‌دهند. برخی دیگر همیشه لب‌های نازک داشته و کمان کوپید در آنها برجستگی لازم مطابق با زیبایی روز را ندارد. با آرایش می‌توان تا حدی لب‌ها را بزرگتر نشان داد، هر چند تعداد زیادی از رژ لب‌ها ممکن است روی لب پخش شده، شکل خود را از دست بدهند یا در خطوط عمودی لب موسوم به خطوط رژ لب رسوب کنند.

فیلرهای لب مانند ژوویدرم طی یک سری تزریق به داخل لب، باعث شکل‌دهی و برجسته‌شدن لب‌ها می‌شوند. استفاده از فیلرهای لب یک راه‌حل نیمه‌دائمی است. پروتزهای لب مانند Permalip ایمپلنت‌های سیلیکونی نرم و جامدی هستند که یک شکل طبیعی به لب می‌دهند. ایمپلنت‌های Permalip در چندین اندازه مختلف در بازار عرضه می‌شوند. از آنجا که این جنس این پروتزها جامد است نشتی یا پارگی ندارند. اگر به دنبال یک راه‌حل دائمی برای برجسته‌تر کردن لب‌های خود هستید استفاده از این پروتزها توصیه می‌شود.

فیلرهای لب


فیلرهای لب درداخل لب‌های پایینی و بالایی تزریق می‌شوند. چندین نوع مختلف فیلر لب در بازار وجود دارد که شامل ژوویدرم، رستیلن، والیوما و پرلین هستند. برجسته‌ کردن لب با استفاده از فیلر باید در مطب انجام شود. در طی مشاوره، پزشک لب‌ها و توزان کل صورت را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. پزشک برای تعیین تقارن و شکل لب‌ها، تعدادی تصویر از صورت فرد تهیه می‌کند و سپس بر اساس بررسی‌هایی که انجام داده تعیین می‌کند کدام نواحی لب نیاز است پرتر و برجسته‌تر به نظر برسد.

برای برجسته‌سازی موقت لب، توصیه می‌شود از ژوویدرم اولترا پلاس استفاده شود چرا که این فیلر حاوی لیدوکائین است. لیدوکائین نوعی داروی بیحسی است. پس از اینکه پزشک تعیین کرد فیلر لب چه مقدار و کجا تزریق شود کار تزریق شروع می‌شود.

روش برجسته‌سازی لب با استفاده از فیلر حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می‌برد. این روش، روشی سریع است که می‌توان آن را حتی در زمان استراحت ناهار انجام داد. فرد همان روز می‌تواند به منزل مراجعت کند.

درمان شامل چه چیزی می‌شود؟

بر اساس شکل لب فرد، برای هر نفر یک برنامه درمانی مخصوص آماده می‌شود. برای به دست آوردن شکل دلخواه لب ممکن است نیاز به تنها یک تزریق در طی یک جلسه باشد. اگرچه، گاهی اوقات ممکن است برای کسب نتایج دلخواه چندین جلسه مراجعه نیاز باشد.

ابتدا هر نوع آرایش از صورت پاک شده و پوست تمیز می‌شود که این کار حدود 15 دقیقه طول می‌کشد.

برای کاهش هر گونه درد، پیش از شروع کار از یک کرم بیحس‌کننده در موضع مالیده می‌شود.

برای تزریق ماده، از سوزن‌های کوچکی برای مشخص کردن مکان صحیح تزریق استفاده می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای انجام درمان بسته به شخص با مدت زمان متوسط تزریق تقریبا 5-8 دقیقه متفاوت است.

مزایای فیلرهای لب

برخی مزایای فیلرهای لب به شرح زیر هستند:

 • لب‌ها را حجیم کرده و باعث بزرگ‌تر شدن آنها می‌شوند که نتیجه آن داشتن یک لب برجسته‌تر است.
 • به فرد ظاهری جوان و شاداب می‌بخشند.
 • باعث بالا رفتن گوشه‌های افتاده لب می‌شوند.
 • این روش غیرتهاجمی است و نیاز به زمان ریکاوری ندارد. فرد می‌تواند بلافاصله پس از تزریق فیلر، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد.
 • یک روش دائمی نیست و با گذشت زمان اثر آن از بین می‌رود.
 • تزریقات بوسیله یک متخصص آموزش‌دیده در حوزه پزشکی انجام می‌شوند.
 • برای گیاه‌خواران مناسب است.
 • برجسته‌سازی لب می‌تواند بر اساس نیاز فرد انجام شده و یک ظاهر طبیعی به وی بدهد.

آنچه بلافاصله پس از انجام این عمل انتظار می‌رود

پس از عمل برجسته‌سازی لب، در ناحیه لب‌ها حساسیت به لمس، قرمزی و تورم مشاهده می‌شود که بسیار طبیعی است و معمولا طی چند روز آینده فروکش خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است کبودی اتفاق بیافتد که معمولا کوتاه‌مدت بوده و تنها چند روز طول می‌کشد. پرستار با فرد درباره ریکاوری و اقدامات لازم تا ملاقات بعدی صحبت خواهد کرد.

توصیه‌های پس از عمل

 • تا 12 ساعت بعد از تزریق از آرایش کردن اجتناب کنید.
 • تا زمانی که قرمزی و تورم فروکش نکرده در معرض دمای بالای قرار نگیرید-از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رفتن به اتاق‌های بخار و سونا و برنزه کردن اجتناب کنید.
 • تا 24 ساعت پس از تزریق، از تمرین‌های ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • تا حداقل 24 ساعت پس از تزریق از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • از دستکاری محل تزریق پرهیز کنید.
 • معمولا توصیه می‌شود این روش هر 12-6 ماه یک بار تکرار شود.

پزشکان از کدام فیلرهای پوستی استفاده می‌کنند؟

پزشکان از فیلرهای نیمه‌دائمی تولید ژوویدرم استفاده می‌کنند. ژوویدرم فیلرهای پوستی و ژل‌های نرم بادوام تولید می‌کند و تنها فیلر حجیم‌کننده هیالوروینیک اسید است که بوسیله سازمان غذا و دارو تایید شده که تنها یک بار استفاده از آن، یک سال دوام دارد.

فیلرهای پوستی چقدر دوام دارند؟

اثرات فیلرهای پوستی به تدریج از بین می‌رود اما با توجه به ناحیه درمان به طور متوسط 12-4 ماه دوام خواهد داشت.

زمانی که متوجه شدید اثر فیلر مورد استفاده شما در حال از بین رفتن است به پزشک خود مراجعه کنید و درمان را مجددا تکرار کنید. اگر تصمیم به ادامه استفاده از فیلرهای پوستی نداشته باشید در صورت عدم شارژ آن، فیلر تجزیه شده و از بین می‌رود.

نتایج تزریق فیلر چه موقعی قابل مشاهده هستند؟

نتایج تزریق فیلر بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است. پس از تزریق نیاز به اختصاص زمان برای ریکاوری نیست و فرد می‌تواند بلافاصله فعالیت‌های روتین خود را از سر بگیرد. پس از درمان ممکن است حساسیت به لمس، قرمزی و تورم در ناحیه وجود داشته باشد که کاملا طبیعی است و در طی چند روز آینده از بین می‌روند.

فیلرهای پوستی چطور مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

فیلرهای موقت به صورت دوزهای کنترل‌شده کوچک زیر سطح پوست ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. تزریق این ماده باعث برجسته‌ شدن نواحی و خطوط تورفته شده و به لب ظاهری محکم‌تر، صاف‌تر و شاداب‌تر می‌بخشد.

آیا برجسته کردن لب‌ها دردناک است؟

لب‌ها حساسیت بالایی دارند بنابراین پزشک از یک ماده بیحسی موضعی پیش ازدرمان برای بیحس کردن ناحیه مورد نظر استفاده می‌کند. با این حال ممکن است فرد احساس ناراحتی داشته باشد. در صورت درد زیاد، موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا حداکثر تلاش خود را جهت تسکین درد شما به کار ببندد.

آیا برای درمان‌های تزریقی محدودیت سنی وجود دارد؟

در کلینیک بنا به دلایل اخلاقی، پزشکان برای درمان‌های تزریقی خود محدودیت سنی اعمال کرده‌اند. برای فراهم کردن امکان رشد و تکامل طبیعی صورت و عضلات، پزشکان تزریق فیلرهای پوستی و لب را در افراد کمتر از 21 سال انجام نمی‌دهند. تزریق شل‌کننده‌های عضلات برای رفع خطوط و چروک پیشانی و اطراف چشم‌ها نیز در افراد زیر 25 سال انجام نمی‌شود.

هزینه فیلر لب

فیلرهای لب با حجم‌دهی به لب‌ها باعث بزرگتر شدن و زیباترشدن آنها می‌شوند. این فیلرها اغلب در ترکیب با فیلرهای پوستی برای رفع خطوط رژ لب و ایجاد ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر در لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سایر روش‌ها برای بهبود ظاهر لب‌ها


تزریق چربی

به جای استفاده از پروتزها و فیلرهای مصنوعی می‌توان از روش دیگری استفاده کرد که در آن از بافت خود فرد برای برجسته‌کردن لب استفاده می‌شود. استفاده از بافت خود فرد برای برجسته‌کردن لب، برجسته‌سازی اتولوگ لب نامیده می‌شود. انتقال چربی نوعی برجسته‌سازی اتولوگ لب است و گزینه مناسب دیگری برای این کار به شمار می‌رود. همچون فیلرهای لب، تزریق چربی به لب‌ها عملی است که در مطب انجام می‌شود و فرد تحت بیحسی موضعی قرار می‌گیرد.

چه کسانی کاندیداهای خوبی برای تزریق چربی برای برجسته‌سازی لب به شمار می‌روند؟

یک کاندیدای خوب، ویژگی‌هایی شامل موارد زیر دارد:

 • حجم لب به دلیل بالارفتن سن کاهش پیدا کرده باشد.
 • لب‌ها یکدست نباشند
 • لب‌ها نازک باشند و به همین دلیل چروک‌هایی در اطراف آنها به وجود آمده باشد
 • فرد بخواهد برای افزایش جذابیت ظاهری لب‌هایی برجسته داشته باشد
 • فرد تمایل داشته باشد برای بهبود ظاهر خود از مواد طبیعی و ارگانیک استفاده کند

افرادی که کاندیداهای خوبی برای این کار به شمار نمی‌روند شامل موارد زیر هستند:

 • افرادی که مرتبا سیگار می‌کشند
 • افرادی که حجم لب آنها پیش از تزریق نیز بیش از حد زیاد باشد
 • کسانی که وضعیت سلامت عمومی خوبی ندارند

تزریق چربی برای برجسته‌سازی لب چگونه انجام می‌شود؟

مراحل روش استفاده از چربی برای برجسته‌سازی لب:

 • استخراج چربی- در اتاق عمل با استفاده از یک سوزن هیپودرمیک یا یک کانولا که مانع هرنوع آسیب به سلول‌های چربی می‌شود چربی از یک بخش بدن مانند قسمت پایین شکم، پهلوها یا ران‌ها گرفته می‌شود. مقدار چربی مورد نیاز برای برجسته‌سازی لب در مقایسه با سایر بخش‌های بدن مانند باسن، ساق پا یا سینه بسیار کمتر است.
 • پردازش چربی- زمانی که چربی از یک ناحیه گرفته می‌شود پردازش شده و با سانتریفوژ شدن با سرعت بالا تمیز می‌شود. در این فرآیند سلول‌های چربی از مایع و سلول‌های آسیب‌دیده در طی لیپوساکشن جدا می‌شود.
 • تزریق چربی-به دنبال فرآیند تمیز کردن، چربی به داخل منطقه‌ مورد نظر در لب‌ها تزریق می‌شود. ناحیه تزریق بستگی به نظر شخص و همچنین پزشک وی برای حفظ و برجسته‌سازی شکل طبیعی لب دارد.

مزایای تزریق چربی

بزرگترین مزیت استفاده از تزریق چربی برای برجسته‌کردن لب این است که این ماده ارگانیک بوده و مصنوعی نیست. این چربی از یک بخش بدن جدا شده و به بخش دیگر منتقل می‌شود. از آنجا که چربی از خود فرد گرفته می‌شود احتمال اینکه بدن آن را پس بزند پایین است. به صورت طبیعی بیش از 90 درصد ناحیه سطح پوست چربی زمینه‌ای دارد و اگر مقدار بسیار کمی به این چربی اضافه شود اتفاق خاصی نمی‌افتد.

هزینه تزریق چربی برای برجسته‌سازی لب چقدر است؟

هزینه این روش به برخی عوامل مانند محل برداشت چربی، میزان چربی مورد نیاز و هزینه استفاده از لوازم پزشکی و دستمزد پزشک بستگی دارد.

برعکس تزریقات فیلر این روش هزینه بالایی دارد چرا که چربی از بخشی از بدن به قسمت دیگر انتقال داده می‌شود. به طور متوسط، هزینه فیلر به مقدار و نوع فیلر مورد استفاده بوسیله دکتر بستگی دارد. هزینه روش تزریق چربی تقریبا 5-4 برابر هزینه یک سرنگ فیلر است چرا که تزریقات چربی در اتاق عمل انجام می‌شوند و هزینه‌های دیگر  مانند هزینه‌های مربوط به متخصص بیهوشی، پرستار، وسایل مورد استفاده و هزینه‌های مربوط به استفاده از اتاق عمل نیز در هزینه نهایی محاسبه می‌شود.

ریکاوری و زمان مورد نیاز برای استراحت پس از عمل

میزان زمان مورد نیاز برای ریکاوی و استراحت پس از عمل به میزان ضربه وارد شده در طی تزریق بستگی دارد. تعداد زیادی از تزریقات چربی با استفاده از یک کانولا با نوک کند انجام می‌شوند که این احتمال ایجاد کبودی را کاهش می‌دهد. چنانچه سوزنی با کالیبر بالاتر در داخل پوست قرار داده شود خطر ایجاد کبودی پس از برجسته‌سازی افزایش پیدا می‌کند. چنانچه کبودی اتفاق بیافتد فرد برای رفع کامل کبودی باید 7 روز صبر کند. ورم نیز چند روز طول می‌کشد و سپس فروکش می‌کند.

پیوند بافت

روش دیگری برای برجسته‌سازی لب اتولوگ وجود دارد. علاوه بر استفاده از چربی برای برجسته کردن لب، می‌توان از تکه‌ای از پوست یا درم فرد برای این منظور نیز استفاده کرد. در طی این نوع برجسته‌سازی لب اتولوگ، از پوست در ناحیه پایین  معده استفاده می‌شود. از جای زخم سزارین و همچنین پوست جداشده در طی لیفت صورت نیز می‌توان برای این کاراستفاده کرد.

پس از جدا کردن پوست، لایه فوقانی پوست (epidermis) برداشته می‌شود. قطعه باقیمانده یک نوار از درم است که  به شکل سیگار رول شده و داخل لب قرار داده می‌شود.این نوع برجسته‌سازی اتولوگ لب نیز در مطب و تحت بیحسی موضعی انجام می‌شود. مدت زمان انتقال درم به لب‌ها از یک ساعت تا یک ساعت و نیم متغیر است. فرد می‌تواند همان روز به منزل مراجعت کند. لب‌ها شکل و حجم خود را به مدت 5 سال یا بیشتر حفظ می‌کنند.

مطالب مرتبط

کلینیک زیبایی رازی

مجموعه کلینیکهای تخصصی پوست و مو و زیبایی رازی با دو شعبه بزرگ و مجهز در کشور عزیزمان ایران و ارائه خدمات بین المللی در کشورهای همسایه (عمان، عراق، حریم کردستان و …) با بهره گیری از علم روز و پیشرفته ترین تجهیرات پزشکی مورد تایید FDA آمریکا و CE اروپا و کادر متخصص و مجرب با مشاوره رایگان ۲۴ ساعته در خدمت شما سروران عزیز می باشد.

مقالات اخیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان