آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیفت شقیقه و گوشه چشم: مزایا، انواع روشها و هزینه

شل شدگی و افتادگی پوست اطراف شقیقه‌ها میتواند باعث شود که نواحی کناری چشم نیز به سمت پایین کشیده شده و در نتیجه چهره حالت افتاده و همیشه خسته‌ای به خود بگیرد. برای ترمیم و بازسازی یک سوم فوقانی صورت (نواحی کناری چشم، ابرو و گونه)، لیفت شقیقه تکنیکی است که به کمک آن میتوان به آرامی این نواحی را لیفت کرده و این مشکلات را برطرف کرد.

در جلسه مشاوره پزشک متخصص بعد از ارزیابی شرایط بیمار، بهترین و مناسب‌ترین روش را برای لیفت شقیقه پیشنهاد خواهد کرد.

چرا در اطراف شقیقه‌ها دچار افتادگی پوست میشویم؟


با گذر زمان، تراکم استخوانی و مقدار چربی زیر پوست در ناحیه شقیقه‌ها به تدریج کاهش می‌یابد. به علاوه، پوست ما سالانه تقریباً ۱ درصد از کلاژن خود را از دست می‌دهد. کلاژن یک پروتئین ضروری است که برای انعطاف‌پذیری و صلابت پوست ضروری است. این تغییرات، از جمله کاهش تراکم استخوانی، کاهش چربی زیر پوستی و کاهش کلاژن، منجر به از دست دادن استحکام و صلابت پوست و به تدریج ایجاد افتادگی و لاغری پوست می‌شود.

هنگامی که پوست در اطراف ناحیه شقیقه‌ها این تغییرات را تجربه می‌کند، به طور مشخص، فرورفتگی و افتادگی پوست در بخش‌های مختلف چهره، از جمله پیشانی، اطراف چشمها، ابروها، خط رشد مو و گونه‌ها رخ می‌دهد. این وضعیت تأثیر منفی بر زیبایی چهره فرد دارد. همچنین، افتادگی پوست در اطراف منطقه شقیقه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد چین و چروک در پوست، از جمله خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، شود که این مسئله باعث پیرتر به نظر رسیدن چهره فرد می‌شود.

لیفت شقیقه چیست؟


 

لیفت شقیقه

لیفت شقیقه عملی است که طی آن نواحی کناری ابروها لیفت شده، چین و چروک اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی) صاف شده و پوست افتاده اطراف شقیقه‌ها نیز کشیده و لیفت میشود. کاهش حجم صورت در ناحیه شقیقه‌ها میتواند بر تمامی نواحی صورت تاثیر منفی داشته باشد. کشیدن پوست شقیقه یا لیفت شقیقه روشی غیرجراحی است که می‌تواند این نواقص را برطرف کند تا چهره شما جوان‌تر دیده شود. این عمل به نوعی یک مینی لیفت صورت بوده که برای انجام آن نیازی به استفاده از چاقوی جراحی نیست.

لیفت شقیقه چه مزایایی دارد؟


 

مزایای لیفت شقیقه

لیفت شقیقه میتواند تقارن صورت را در ناحیه شقیقه و ابرو بازیابی کند. به کمک این روش، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم به میزان زیادی رفع شده و این امر موجب میشود تا چهره از ناحیه فوقانی صورت و ابرو شاداب‌تر و جوان‌تر دیده شود. برخی از مزایای لیفت شقیقه عبارتند از:

پر شدن و حجم دهی به شقیقه‌ها

همانطور که گفته شد، با افزایش سن به دلیل کاهش چربی زیر پوستی و تراکم استخوانی، ناحیه شقیقه حجم طبیعی خود را از دست داده و ظاهری تو خالی پیدا میکند. از این رو، لیفت شقیقه موجب پر شدن و حجم دهی به شقیقه‌ها شده و حالت شاداب و جوان چهره را بازیابی میکند.

کاهش چین و چروک صورت

لیفت شقیقه با کشیدن پوست موجب کاهش چین و چروک پوستی مخصوصا در اطراف شقیقه، چشم و پیشانی میشود.

افزایش استحکام پوست

لیفت شقیقه می تواند با کشیدن و سفت کردن پوست، چین و چروک آنرا کاهش داده و در عین حال ظاهری جوان‌تر به چهره ببخشد.

کوتاه بودن مدت زمان عمل و دوره نقاهت

لیفت شقیقه روشی غیر جراحی است که انجام آن تنها چند دقیقه زمان میبرد و دوره نقاهت یا دوره بهبودی بعد از عمل نیز در عرض چند روز تمام میشود. همچنین برای انجام لیفت شقیقه نیازی به بیهوشی نبوده و شما به کمک کسی برای بازگشت به منزل بعد از عمل نیاز نخواهید داشت.

لیفت شدن پوست اطراف چشم‌ها

لیفت شقیقه موجب لیفت و صاف شدن پوست اطراف چشم‌ها نیز میشود. این امر باعث کاهش چین و چروک پوست اطراف چشم شده و بویژه خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم را نیز صاف میکند.

ماندگاری طولانی مدت نتایج

بر خلاف جراحی پلاستیک، لیفت شقیقه یک روش غیر جراحی است که نتایج حاصل از آن تا زمان نیاز پیدا کردن به درمان مجدد ما بین ۶ ماه تا چند سال ماندگاری خواهند داشت. همچنین شما میتوانید در صورت تمایل به داشتن ظاهری متفاوت‌تر، جلسات درمانی خود را کمتر یا بیشتر کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

آیا من کاندیدای مناسبی برای لیفت شقیقه هستم؟


 • اگر شقیقه‌های شما هم تو خالی یا فرورفته به نظر برسند، احتمالا به لیفت شقیقه نیاز داشته باشید. در صورت افتادگی پوست نواحی کناری ابرو و پلک نیز به لیفت شقیقه نیاز خواهید داشت.
 • برای اینکه کاندیدای مناسبی برای لیفت شقیقه باشید باید از سلامتی کاملی برخوردار باشید. همچنین، افراد غیر سیگاری کاندیدای بهتری هستند چرا که مصرف سیگار روند بهبودی بعد از عمل را کند کرده و از سوی دیگر باعث بیشتر شدن علائم پیری پوست میشود که تمامی این عوامل بر نتیجه لیفت شقیقه شما تاثیر منفی خواهند داشت.
 • افرادی که به برخی داروها یا مواد آلرژی شدید دارند نیز کاندیدای مناسبی برای لیفت شقیقه نیستند.

انواع روش‌های لیفت شقیقه


روش‌های مختلفی برای لیفت شقیقه وجود دارد. پزشک شما در جلسه مشاوره، با شما در مورد انواع روش‌ها صحبت کرده و بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌کند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

لیفت شقیقه با تزریق فیلر

 

لیفت شقیقه با تزریق فیلر

لیفت شقیقه با تزریق فیلر روشی غیر جراحی است که مانند عمل مینی لیفت صورت موجب جوانسازی چهره میشود. در این روش تزریق ژل تجزیه پذیر هیالورونیک اسید (HA)، موجب حجم دهی و آبرسانی به ناحیه تحت درمان میشود.

بهترین فیلر برای تزریق جهت لیفت شقیقه، فیلرهایی هستند که به تدریج و به آرامی موجب حجم دهی و کشیده شدن پوست این نواحی میشوند. پزشکان متخصص زیبایی ما در کلینیک پوست و موی رازی، از فیلرهای زیست سازگار مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که ماندگاری طولانی مدتی دارند استفاده میکنند. فیلرهای پوستی با چگالی بالا اعم از رادیس، رستالین و ژوویدرم، دوام و ماندگاری بیشتری داشته و برای لیفت شقیقه مناسب‌تر هستند. این ناحیه از صورت به دلیل از دست دادن تراکم استخوانی و چربی زیر پوستی و کلاژن بیشتر از سایر نواحی صورت دچار فرورفتگی و افتادگی میشود.

لیفت شقیقه با نخ

لیفت شقیقه با نخ

یکی دیگر از روش‌های لیفت شقیقه، لیفت شقیقه با نخ است. در این روش پزشک متخصص زیبایی بعد از قرار دادن نخ در نقاط مورد نظر، به شکل‌دهی و بالا بردن بافت‌های این ناحیه می‌پردازد. بدین‌ترتیب چین ‌و چروک‌های موجود در این ناحیه از بین رفته، پوست سفت‌تر شده و شخص جوان‌تر  به نظر خواهد رسید.

لیفت شقیقه با تزریق بوتاکس

لیفت شقیقه با تزریق بوتاکس

برای کاهش خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، می‌توان از بوتاکس استفاده کرد. این روش شامل تزریق بوتاکس به ناحیه مورد نظر با استفاده از سوزن‌های نازک و ظریف می‌شود. در صورتی که شما دچار حساسیت و درد زیاد باشید، پزشک ممکن است از یک عامل بی حس کننده موضعی مانند یخ استفاده کند تا ناحیه را بی حس کند.

پس از بی حس شدن کامل ناحیه اطراف چشم، پزشک شروع به تزریق بوتاکس می‌کند. چون خطوط پنجه کلاغی تنها ناحیه کوچکی را در بر می‌گیرند، درمان این ناحیه تنها چند دقیقه زمان می‌برد. در صورت ترکیب درمان با بوتاکس و روش‌های دیگر، ممکن است زمان درمان بیشتری نیاز باشد. در برخی موارد، برای بهبود نتایج در درمان خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، از لیزرتراپی همراه با تزریق بوتاکس استفاده می‌شود.

در طول جلسه درمان با تزریق بوتاکس، پزشک از سوزنی بسیار نازک برای تزریق ماده استفاده می‌کند. پس از اتمام تزریق، از تکنیک‌های یخ‌زدایی و ماساژ ناحیه استفاده می‌شود تا احتمال تورم کاهش یابد. سپس نتایج درمان را می‌توان در عرض ۷ تا ۱۰ روز مشاهده کرد و این نتایج حداکثر تا ۳ تا ۴ ماه دوام خواهند داشت.

روش انجام عمل لیفت شقیقه چگونه است؟


 

عمل لیفت شقیقه

بعد از انجام معاینات اولیه و بررسی سابقه پزشکی، پزشک شما مراحل زیر را به ترتیب انجام خواهد داد:

۱. شما به اتاقی که محیط استریل و بهداشتی دارد، منتقل می‌شوید و در آنجا نشسته یا دراز می‌کشید.
۲. ناحیه مورد نظر برای تزریق با الکل ضدعفونی می‌شود تا هرگونه باکتری و آلودگی روی پوست از بین برود.
۳. برای کاهش درد، بی‌حسی موضعی یا لیدوکائین به ناحیه تزریق اعمال می‌شود. برخی از فیلرهای پوستی مانند رادیس نیز ممکن است حاوی لیدوکائین یا سایر عوامل بی‌حس کننده باشند.
۴. پزشک سوزن را به آرامی در ناحیه شقیقه فرو می‌کند و محلول را با ملایمت تزریق می‌کند. در ابتدا و در حین وارد شدن سوزن، ممکن است تنها درد و سوزش خفیفی احساس کنید.
۵. پس از تزریق، پزشک سوزن را خارج کرده و خون یا سایر ترشحات خارج شده از ناحیه تزریق را پاک می‌کند.
۶. پزشک ناحیه تزریق شده را به آرامی ماساژ می‌دهد تا مطمئن شود که توده یا برآمدگی در محل ایجاد نشده باشد.
۷. این مراحل برای سمت دیگر نیز تکرار می‌شود. بسته به نتایج حاصل از تزریق در هر سمت، ممکن است به چند تزریق دیگر هم نیاز داشته باشید.

توصیه‌های مراقبتی بعد از عمل لیفت شقیقه


 1. تا چند روز پس از تزریق، از خوابیدن رو به شقیقه خود خودداری کرده و ناحیه را فشار ندهید. رو به پشت خوابیده و صورتتان را رو به بالا نگهدارید.
 2. تا ۴۸ ساعت هیچگونه ورزش سنگینی انجام ندهید.
 3. تا زمانی که درد و تورم ناحیه به طور کامل از بین نرفته باشد از لمس کردن شقیقه‌ها خودداری کنید.
 4. روزانه حداقل یک مرتبه شقیقه‌های خود را با ملایمت و با آب تمیز بشویید تا احتمال عفونت کاهش یابد.

عمل لیفت شقیقه چقدر طول می کشد؟


 

مدت زمان عمل لیفت شقیقه

میانگین مدت زمان لیفت شقیقه بسته به هر بیمار متغیر است. برای اطلاع از مدت زمان تقریبی عمل و اینکه چه روش درمانی برای شما مناسب‌تر است، میتوانید با پزشک متخصص زیبایی خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که تزریق فیلرهای با دوامی مانند ژوویدرم به شقیقه‌ها موجب دستیابی به نتایج مطلوبی خواهد شد که تا ۱۸ ماه نیز ممکن است ماندگاری داشته باشند.

عوارض جانبی لیفت شقیقه 


احتمال بروز برخی از عوارض جانبی وجود دارد. این عوارض جانبی کاملا خفیف بوده و معمولا در عرض ۱ الی ۲ هفته از بین خواهند رفت:

 • تورم
 • قرمزی
 • درد
 • کبودی
 • راش پوستی (ضایعه پوستی)
 • خارش

هزینه لیفت شقیقه چقدر است؟


هزینه لیفت شقیقه بسته به شرایط بیمار و نوع تکنیک مورد استفاده متفاوت می‌باشد. پزشک متخصص در جلسه مشاوره، پس از ارزیابی بیمار بهترین روش را به ایشان پیشنهاد کرده و هزینه‌ها را اعلام خواهد کرد.

سوالات متداول


لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه عملی است که موجب لیفت پوست نواحی کناری ابروها و صاف شدن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم شده و افتادگی پوست شقیقه را نیز برطرف میکند.

آیا تزریق فیلر در شقیقه‌ها بی خطر است؟

تزریق فیلرهای پوستی در شقیقه‌ها کاملا ایمن و بی خطر بوده و مزایای متعددی دارد.

مدت ماندگاری لیفت شقیقه چقدر است؟

ما بین ۹ الی ۱۲ ماه.

تزریق کدام نوع فیلر برای لیفت شقیقه بهتر است؟

تزریق فیلرهایی با چگالی بالا اعم از رادیس، رستالین و ژوویدرم برای شقیقه مناسب‌تر است چرا که این ناحیه عمدتا دچار کاهش حجم بافت زیرپوستی و افتادگی بیشتری میشود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان