آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بوتاکس زئومین:(XEOMIN) ماندگاری بوتاکس زئومین برای رفع خط اخم

زئومین یکی از محصولاتی است که در عرصه پزشکی کاربرد دارد و از آن به منظور بهبود ظاهر خطوط متوسط تا شدید بین ابرو که تحت عنوان خط اخم شناخته می‌‌شوند استفاده می‌‌گردد. اگر شما نیز با مشکل خط اخم مواجه هستید بهتر است با پزشک خود صحبت نمایید تا مزایا و معایب حاصل از تزریق زئومین را برای تان توضیح دهد.

زئومین چیست؟


زئومین چیست

زئومین یک نوع سم بوتولینیوم نوع آ است که طبق تحقیقات انجام شده می‌تواند خلط اخم بین ابروها را برطرف نماید. بوتاکس و زئومین عملکردی یکسان دارند و از ارسال سیگنال‌های عصبی به عضلات جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب چین و چروک و خطوط بین ابروها برطرف می‌‌شود. تفاوت اصلی این محصولات این است که بوتاکس حاوی یک پروتئین غیر فعال است حال آنکه زئومین هیچ گونه پروتئین اضافی ندارد. زئومین یک نوع نوروتوکسین پالایش شده است و به نحوی تولید شده که حاوی پروتئین فعال نمی‌باشد. برای اثرگذاری زئومین هیچ نیازی به وجود پروتئین غیر ضروری نیست.

مزایای زئومین چیست؟


 • به از بین بردن چین و چروک و خطوط بین ابرو، اطراف چشم، روی پیشانی و اطراف دهان کمک می‌کند.
 • با جلوگیری از ارسال پیام عصبی به عضلات باعث شل شدن آنها می‌شود و از چروک بیشتر صورت جلوگیری می‌کند.
 • یک روش درمانی موقت است که طی مدت کوتاهی نتایج بسیار خوبی را به وجود می‌آورد و دوران بهبود حاصل از آن نیز کوتاه می‌باشد.
 • در برخی موارد نادر ممکن است بیمار دچار واکنش آلرژیک شود.

 به علت خالص بودن خود زئومین از آن تحت عنوان بوتاکس خالص زیاد می‌شود. اکنون این سوال مطرح می‌شود که مزایای حاصل از این محصول چیست. مسئله ای که وجود دارد این است که تزریق بوتاکس به همراه سایر پروتئین‌ها باعث از بین رفتن حس می‌شود و به این ترتیب همچنان پس از گذشت چند سال بوتاکس اثر گذاری مطلوبی ندارد. از آنجایی که زئومین دارای این پروتئین‌ها نیست این مشکل را به دنبال نخواهد داشت.

تفاوت زئومین با بوتاکس و دیسپورت چیست؟


تفاوت زئومین با بوتاکس و دیسپورت چیست؟

آیا تفاوتی بین زئومین، بوتاکس و دیسپورت وجود دارد یا همه آنها در یک خانواده قرار دارند؟ پاسخ این سوال هم بله و هم خیر است. همه این محصولات سم بوتولینیوم نوع آ هستند که در عضلات مورد نظر به گیرنده‌های یکسانی متصل می‌شوند تا چین و چروک صورت را از بین ببرند. طبق اظهارات پزشکان اگرچه این محصولات مکانیسم عمل یکسانی دارند با یکدیگر متفاوت می‌باشند و قابل جایگزین شدن نیستند.

چگونه باید برای تزریق زئومین آماده شد؟


مهمترین کاری که در هنگام تصمیم گیری برای تزریق بوتاکس یا زئومین باید انجام دهید این است که به اندازه کافی تحقیق کنید و به یک پزشک با تجربه مراجعه نمایید. پس از اینکه توانست پزشک مورد نظر خود را پیدا کنید از او در خصوص نوع محصولی که استفاده می‌کند، علت استفاده از آن محصول و نحوه تزریق سوال بپرسید و از او بخواهید که روش مورد استفاده برای تزریق محصول مورد نظر را توضیح دهد. پس از آنکه از مهارت و تجربه پزشک خود اطمینان حاصل کردید می‌توانید فرایند درمان را آغاز نمایید. تزریق زئومین یک روش بسیار حساس است و شما باید به پزشکی مراجعه نمایید که به‌ خوبی با آناتومی صورت آشنایی دارد و همچنین سابقه مطلوبی در زمینه رفع چین و چروک صورت دارد. قبل از شروع فرآیند درمان باید با پزشک خود در خصوص هدف شما از درمان صحبت کنید تا پزشک بتواند دیدگاه کاملی در ارتباط با اهداف و نظریات شما داشته باشد. باید حداقل دو هفته قبل از قرارهای مهم زندگی شما از قدیم از قبیل قرار کاری و یک مهمانی مهم یا مراسم عروسی به تزریق بوتاکس یا زئومین بپردازید. حدود دو روز قبل و بعد از درمان از مصرف محصولات رتینول خودداری کنید.

در هنگام تزریق زئومین چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


در هنگام تزریق زئومین چه اتفاقی رخ می‌دهد

تزریق زئومین با سرعت بالایی انجام می‌شود و به طور کلی فرآیند تزریق کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. پزشک قبل از شروع درمان به بی حس کردن نوحه مورد نظر می‌پردازد تا شما در طول درمان دچار هیچ گونه درد و ناراحتی نشوید. تعداد دفعات تزریق و مقدار زئومین مورد استفاده به وسعت ناحیه ای که قرار است درمان شود بستگی دارد. به پزشکی مراجعه کنید که در جلسه اول می‌تواند نتایج دلخواه و مورد انتظار شما را به دست بیاورد و پس از اتمام درمان می‌توانید بدون هیچ گونه مشکلی به محل کار خود برگردید و فعالیت‌های روزمره تان را از سر بگیرید.

نتایج حاصل از درمان کی قابل مشاهده است؟


 

نتایج حاصل از درمان کی قابل مشاهده است؟

معمولاً حدود ۳ تا ۴ روز پس از تزریق شما می‌توانید شاهد از بین رفتن خط اخم خود باشید. به طور کلی حدود یک هفته تا ۳۰ روز طول می‌‌کشد تا شما شاهد نتایج نهایی باشید. نتایج به دست آمده حدود ۳ ماه ماندگاری دارد که در برخی از افراد این رقم بیشتر یا کمتر خواهد شد.

قبل از تزریق باید چه اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار داد؟


هنوز پزشکان می‌دانند که آیا تزریق زئومین در کودکان زیر ۱۸ سال بی خطر هست یا خیر. در صورتی که شما به زئومین یا سایر ترکیبات موجود در آن واکنش آلرژیک دارید، دچار عفونت پوستی هستید باید به پزشک خود اطلاع بدهید تا تصویری کلی در ارتباط با شرایط شما داشته باشد. در صورتی که شما دچار مشکلات زیر می‌باشید باید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • در صورتی که دچار بیماری‌هایی هستید که بر عضلات وقتی اعصاب بدن تاثیر می‌گذارند از قبیل اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک، میاستنیا گراویس یا سندروم لامبرت ایتون
 • در صورتی که در گذشته دچار عوارض جانبی حاصل از سم بوتولینیوم شده اید.
 • در صورتی که دچار مشکلات تنفسی از قبیل آسم یا آمفیزم هستید.
 • در صورتی که سابقه مشکلات مرتبط با تورم یا وارد شدن غذا و مایع به درون ریه را دارید.
 • در صورتی که دچار اختلالات خونریزی دهنده هستید.
 • در صورتی که دچار افتادگی پلک هستید.
 • در صورتی که قصد انجام عمل جراحی را دارید.
 • در صورتی که صورت شما جراحی شده است.
 • در صورتی که باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید زیرا پزشکان نمی‌دانند که آیا زئومین سلامت جنین را به خطر می‌اندازد یا خیر.
 • در صورتی که در دوران شیردهی به سر می‌برید یا قصد شیردهی دارید زیرا مشخص نیست که آیا زئومین وارد شیر می‌شود یا خیر.

در صورتی که از هرگونه دارویی استفاده می‌کنید حتی انواع مکمل گیاهی، ویتامین و داروهایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. قبل و بعد از دریافت زئومین با پزشک خود در خصوص مصرف داروهای جدید صحبت کنید. استفاده از زئومین به همراه سایر داروهای خاص می‌تواند باعث به وجود آمدن عوارض جانبی جدی شود. بدون مشورت با پزشکی که به تزریق زئومین پرداخته است از هیچ گونه داروی جدید استفاده نکنید زیرا احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. حتماً موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • در صورتی که در چهار ماه گذشته از سایر محصولات بوتولینیوم استفاده کرده اید.
 • در صورتی که در گذشته از سم بوتولینیوم استفاده کرده‌اید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است دوز زئومین با سایر محصولات بوتولینیوم که تاکنون دریافت کرده‌ اید تفاوت داشته باشد.
 • در صورتی که به تازگی از آنتی بیوتیک تزریقی استفاده کرده‌ اید.
 • در صورتی که از شل کننده‌های عضلانی استفاده می‌کنید.
 • در صورتی که از داروی آلرژی یا سرماخوردگی استفاده می‌کنید.
 • در صورتی که از داروی خواب استفاده می‌‌نماید.

مراقبت‌های پس از تزریق و عوارض جانبی شامل چه مواردی است؟

به مدت سه ساعت پس از تزریق نباید به صورت خود دست بزنید و به مدت ۴ تا ۶ ساعت نیز نباید به پشت بخوابید و انجام دادن فعالیت جسمانی سنگین بپردازید. رعایت کردن این موارد باعث می‌‌شود که ریسک جابجا شدن زئومین به حداقل برسد. شایع ترین عارضه جانبی زئومین به افتادگی پلک، خشکی چشم، مشکلات بینایی علائم شبه آنفولانزا، خشکی دهان، احساس درد در محل تزریق، ضعف عضلانی و درد گردن ارتباط دارد.

آیا نتایج حاصل از تزریق طبیعی است؟


نداشتن ظاهر طبیعی و غیر عادی به نظر رسیدن صورت یکی از مشکلات بزرگی است که باعث نگرانی افرادی می‌شود که قصد دارند از تزریق زئومین برای رفع خط اخم متوسط تا شدید استفاده کنند. اگر این مسئله باعث نگرانی شما نیز شده است بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را از او بپرسید. شما می‌توانید با دنبال کردن چند گام با خیال راحت تحت درمان قرار بگیرید. گام اول این است که با پزشک خود به طور دقیق در خصوص فرآیند درمان صحبت کنید. سعی کنید همه مواردی که ذهن شما را درگیر کرده است از او بپرسید تا با آرامش خاطر فرایند درمان را آغاز نمایید. پزشکی که با آناتومی صورت آشنایی دارد می‌‌تواند بهترین روش درمانی موجود را به شما معرفی نماید. به عنوان مثال روش‌های درمانی متعددی برای رفع خط اخم متوسط تا شدید وجود دارد که هر یک از آنها می‌‌توانند نتایج مطلوبی را به وجود بیاورند. در نهایت از پزشک خود بپرسید که آیا محصولی که به شما معرفی می‌کند مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار دارد یا خیر. از آنجایی که شرایط همه افراد یکسان نیست نتایج از درمان به دست می‌‌آورند متفاوت خواهد بود.

هزینه تزریق بوتاکس زئومین چقدر است؟


آیا این سوال نیز ذهن شما را درگیر کرده است که هزینه تزریق بوتاکس زئومین چقدر است؟ هزینه تزریق به فاکتورهای متعددی از قبیل وسعت ناحیه ای که قرار است درمان شود، مقدار بوتاکس مورد نیاز، مهارت و تخصص پزشک و موقعیت جغرافیایی مطب او بستگی دارد.

مشاوره رایگان