آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تغییر فرم لب: فرم دهی به لب بالا و پایین با ژل، چربی، نخ و جراحی

فرم دهی لب، یکی از معروف‌ترین عمل‌های زیبایی است. امروزه تعداد زیادی از خانم‌ها به دلیل تأثیرگذاری که لب‌ها بر روی صورت و زیبایی صورت دارد، تمایل دارند که فرم لب خود را به حالتی بهتر تغییر دهند.

فرم ایده آل لب، فرمی است که با ترکیب صورت سازگار باشد و بسته به سن، جنسیت و عوامل ژنتیکی فرد از چهره‌ای به چهره‌ی دیگر متفاوت است؛ اما مواردی وجود دارد که فرد به نوعی عمل زیبایی جهت فرم دهی لب نیاز دارد. عمل زیبایی لب شامل مواردی از جمله موارد تورم لب‌ها می‌باشد که با فرم و ترکیب صورت مطابقت ندارد و یا اندازه کوچک لب که باعث باریک به نظر رسیدن آن‌ها می‌شود؛ بنابراین در این موارد، به یک عمل زیبایی نیاز است. بالا رفتن سن، ظاهر شدن چین و چروک و ترک‌ها و تیره شدن رنگ لب‌ها، همگی عواملی هستند که ممکن است نیاز به عمل زیبایی لب داشته باشند.

مشخصات فرم لب ایده آل


 • در پشت لب‌ها باید دندان‌های مرتب و منظمی قرار داشته باشند.
 • هیچ‌گونه چین و چروک یا ترکی در اطراف لب بالایی یا پایین وجود ندارد.
 • خطی که بین پوست و بافت نرم صورتی یا قرمز لب وجود دارد و این ناحیه‌ی را جدا می‌کند، واضح باشد.
 • صاف و منظم بودن گوشه‌های دهان.
 • لب‌ها نسبت به اندازه‌ی صورت، گونه و بینی‌تان و با بقیه ویژگی‌هایی که صورت را احاطه کرده‌اند، متناسب باشند.
 • هنگام لبخند زدن لثه‌ها را از زیر لب نشان داده نشوند.

کاندیدای مناسب برای تغییر فرم لب


کاندیدای مناسب برای تغییر فرم لب

عمل زیبایی لب را می‌توان در هر زمان و برای هر فرد انجام داد، اما با شرایط خاصی از جمله موارد زیر:

 • بیمار کلاً در وضعیت سلامت عمومی خوبی باشد.
 • فرد دچار بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های مزمن یا لخته‌های خون نباشد.
 • لب باید دست نخورده و عاری از آفت و زخم و قارچ یا هرگونه جای زخم قدیمی‌باشد.
 • برای داشتن لب‌های جذاب و قلوه‌ای، لازم باشد که لب‌ها برجسته‌تر شوند.
 • فرد به دنبال چهره‌ای جوان‌تر است.
 • فرم دهی لب بالا و پایینی که به‌طور طبیعی با یکدیگر مطابقت ندارند.
 • اصلاح مشکلاتی در ظاهر لب که به دلیل ناهنجاری‌هایی مانند لب شکری به وجود آمده است.

مشاوره قبل از عمل فرم دهی لب


در جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه‌ی قبل از عمل فرم دهی لب‌ها، با جراح زیبایی مورد نظرتان ملاقات خواهید کرد تا در مورد گزینه‌های موجود برای فرم دهی لب با شما صحبت کند و شما را راهنمایی که کدام روش برای نیازهای شما مناسب‌ترین است. شما می‌توانید در مورد همه جنبه‌های این عمل زیبایی، از اندازه و فرم لب گرفته تا مراقبت‌های بعدی و نتیجه‌ای که انتظار دارید از او سؤال کنید. همچنین می‌توانید درباره‌ی هزینه‌های مربوط به این عمل زیبایی‌تان، اطلاعاتی به دست آورید.

اقدامات قبل از تغییر فرم لب


بررسی وضعیت سلامتی بیمار

برای اطمینان از عدم وجود دلایل مادرزادی در ظاهر و فرم لب، مانند جلو بودن دندان‌ها یا معلوم بودن و بزرگ بودن لثه‌ها، معاینات قبل از عمل انجام می‌شود. در صورت وجود علتی برای این مسائل، باید قبل از شروع این عمل، درمان شود.

دادن اطلاعاتی قبل از عمل به بیمار

پزشک قبل از عمل اطلاعاتی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد، مثلاً خوردن غذا شب قبل از عمل، سیگار کشیدن و مصرف برخی از داروهایی که به نتایج عمل آسیب می‌رسانند، متوقف می‌شود.

روش‌های تغییر فرم لب


تزریق ژل و فیلر 

تزریق ژل و فیلرفرم دهی لب یک عمل زیبایی است که می‌تواند فرم لب را تغییر داده، حجم لب را افزایش داده یا یک فرم و طرح زیبایی از مرز ورمیلیون (یک منطقه فرضی بین پوست لب نازک و قرمز رنگ لب و پوست ضخیم صورت) ایجاد کند. لب بالا یا پایین یا هر دو قابل حجیم سازی هستند. نتایج این عمل شما می‌تواند موقت یا دائمی‌باشد، در نهایت بسته به نوع روش زیبایی که انجام می‌دهید دارد. چندین روش مختلف برای فرم دهی و برجسته‌تر کردن لب وجود دارد. بیشتر روش‌های فرم دهی لب شامل تزریق ژل و فیلر می‌شود. ژل‌های تزریقی برای صورت، معمولاً حاوی ماده‌ای اسید هیالورونیک هستند. نوع روش فرم دهی لب شما به ترجیح خود شما بستگی دارد.

تزریق لب در مطب پزشک انجام می‌گیرد و برای رفع هرگونه درد و ناراحتی، می‌توان از بی‌حسی موضعی برای بیماران استفاده کرد. اگر ژل حاوی مواد مصنوعی باشد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که تست آلرژی را انجام دهید. متخصص زیبایی، ژل را مستقیماً به داخل لب تزریق می‌کند و برای دستیابی به نتایج مطلوبی از این عمل، تزریق‌ها را در جاهای مناسبی انجام می‌دهد.

نتایج و بهبودی بعد از تزریق

بعد از اتمام عمل تزریق لب، بیماران معمولاً برای چند روز درد و تورم خفیفی را تجربه می‌کنند، البته معمولاً این عارضه به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. بیشتر بیماران در طی 1 تا 2 روز پس از عمل می‌توانند به محل کار و سایر فعالیت‌های عادی‌شان برگردند. پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران برای مدتی از ورزش و سایر فعالیت‌های شدید خودداری کنند.

چه تعداد جلسه‌ی تزریق لب نیاز خواهد بود؟ 

در روش فرم دهی لب با تزریق ژل، بیماران برای حفظ نتایج، به جلسات درمانی متعدد (معمولاً هر 6 ماه یا بیشتر) نیاز دارند. برخی از نتایج ممکن است یک سال به طول انجامد.

تزریق چربی 

تزریق چربی

تزریق چربی فرآوری شده  از بدن خود بیمار به لب او، یک عمل فرم دهی لب بسیار خوب و با نتایجی طولانی مدت می‌باشد. این یک عمل کم تهاجم است و به 1 تا 3 روز دوره‌ی نقاهت نیاز دارد تا فرد بتواند به نتایج و تغییرات جدید عادت کند و نتایج به‌خوبی خود را نشان دهند.

لیفت نخ چیست؟ 

یک فیلر نخ بسیار نازک PDO در امتداد مرز بیرونی (مرز ورمیلون) از هر دو لب بالا و پایین قرار می‌گیرد. نتیجه‌ی این عمل، داشتن خط لبی خوش فرمتر بدون اضافه کردن حجمی که معمولا با تزریق ژل به لب‌ها انجام می‌گیرد؛ بنابراین، اگر لبهای شما به اندازه کافی حجیم و برجسته است، کافی ست فقط کمی آن‌ها بیشتر فرم دهید و مشخص تر کنید!

جراحی لیفت لب 

جراحی لیفت لب

عمل جراحی لیفت لب می‌تواند ناحیه‌ی لب فوقانی را بالا ببرد که می‌تواند لب فوقانی را پهن‌تر و کامل‌تر نشان داده و ناحیه بین بینی و لب کوتاه‌تر شود. جراحی لیفت لب برای کسانی که لب بالایی نازکی دارند و یا فاصله بین بینی و لب بالایی‌شان زیاد است مناسب می‌باشد. این روش می‌تواند فرم لب و ابعاد لب را بهتر کند.

برای انجام این عمل، یک برش در انحنای قسمت پایین بینی زده می‌شود. پوست و ماهیچه اضافی از بافت بالای لب فوقانی، درست در زیر بینی، برداشته می‌شود. این عمل حدود 1 ساعت طول می‌کشد و تحت بی‌حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود.

 • لیفت لب بول هورن (Bullhorn) که به عنوان لیفت لب زیر بینی (Subnasal) نیز شناخته می‌شود – در این عمل، لب بالایی بالا کشیده می‌شود و خط مرزی لب بیشتر مشخص می‌شود. حجم لب فوقانی بهبود می‌یابد. برش ایجاد شده، در منحنی‌های طبیعی در زیر بینی پنهان می‌شود. این روش برای بالا بردن لب مرکزی (سانترال) یا گوشه‌های لب قابل انجام است. در این روش، یک نوار بسیار ظریفی از پوست و بافت برداشته شده، عضله محکم و لب فوقانی به موقعیت جدید خود بالا برده می‌شود. با استفاده از این روش لیفت لب، جای زخم عملاً غیر قابل‌رؤیت و نامحسوس است.
 • لیفت لب ایتالیایی شامل دو برش جداگانه درست در نزدیکی بینی می‌شود. این برش کوچک‌تر از لیفت لب بول هورن (Bullhorn) است. از این روش هنگامی استفاده می‌شود که آویزان بودن لب زیاد نباشد. فاصله بین بینی و لب با از بین بردن تکه‌ای از پوست کاهش می‌یابد.
 • لیفت لب گال وینگ GULLWING شامل یک برش طولانی در نزدیکی حاشیه لب در بالای لب است. در این روش، نوار پوست برداشته می‌شود و در نتیجه جای زخم طولانی و قابل‌رؤیتی باقی خواهد گذاشت؛ بنابراین این روش بندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • لیفت گوشه‌های لب: برای بیمارانی که به دلیل پایین افتاده بودن گوشه‌های بیرونی لبشان، ظاهری غم‌آلود و ناراحت دارند، عمل لیفت گوشه‌های لب گزینه‌ی مناسبی است که در این روش یک برش مثلثی از پوست برداشته می‌شود. به‌طوری که لب‌ها به شکلی جوان‌تر و کمی رو به بالا فرم می‌گیرند.

کوچک کردن لب

کوچک کردن لب

جراحی کوچک کردن لب می‌تواند به اصلاح اندازه بزرگ و حجیم بودن لب کمک کند. این روش برای افرادی که دارای لب‌های به‌طور طبیعی بزرگ یا نامتقارن هستند و یا به دلیل بزرگ شدن لب با فیلرهای دائمی، دارای حجم بیش از حد در لب‌هایشان شده‌اند، مناسب‌ترین گزینه است. برای انجام این نوع عمل، یک برش در داخل لب ایجاد می‌شود که از این طریق بافت‌های زیرین پوست و پوست برداشته می‌شود. سپس برش‌ها با استفاده از بخیه‌های قابل جذب بسته می‌شوند و هیچ زخم قابل مشاهده‌ای باقی نخواهد ماند. به‌طور معمول، عمل‌های جراحی کوچک کردن لب در حالی انجام می‌شود که بیمار بیهوشی یا آرام بخشی آی وی باشد و بسته به میزان و علت مشکل، معمولاً بین 20 تا 40 دقیقه برای هر لب طول می‌کشد. به‌طور کلی چند هفته طول می‌کشد تا تورم ناشی از این عمل برطرف شود. در بعضی موارد ممکن است فرد بین 6 تا 8 هفته به نتیجه نهایی برسد.

 • بازتر شدن حفره‌ی دهان برای بسیاری از بیماران نگران کننده است. این امر بر نحوه لبخند زدن تأثیر می‌گذارد. برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب‌تر با یک انحنای بسیار خوشایند- عمل ترمیم حفره‌ی دهان برای فرم دهی لب انجام می‌شود.
 • عمل بازسازی لب در موارد آسیب‌دیدگی یا جراحت یا بعد از برداشتن یک ضایعه به روش جراحی، ممکن است لازم باشد. بسته به محل و میزان از دست دادن لب، عمل جراحی پلاستیک با استفاده از انواع تکنیک‌های مختلف قابل انجام است.

دوره بهبودی از عمل زیبایی لب 

 • دوره بهبودی پس از هر نوع جراحی زیبایی و فرم دهی لب، بین 2 تا 4 روز است.
 • بیمار می‌تواند در همان روز عمل بیمارستان را ترک کند و بلافاصله بعد از عمل به زندگی عادی خود برگردد. با این وجود، در برخی موارد، بسته به وضعیت بیمار، ممکن است بعد از عمل، یک شب بستری در بیمارستان توصیه شود. به هر بیمار برنامه مراقبت مختص به خود او داده می‌شود که با توصیه جراح تهیه شده است.
 • تورم ممکن است در طول هفته اول رخ دهد، اما با استفاده از کیسه‌های سرد می‌توان تورم را کاهش داد.
 • از خوردن نوشیدنی و غذای گرم خودداری کنید.
 • از یک بالش نرم و بلند برای خوابیدن استفاده کنید تا لب‌ها در وضعیتی آرام قرار بگیرند.
 • دوره‌ی بعد از عمل باید به سرعت و بدون مشکلاتی عمده طی شود. اگر تورم یا زخم‌ها ادامه داشته باشند، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • نتیجه نهایی این عمل پس از یک ماه ظاهر می‌شود.
مشاوره رایگان