آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

دوران نقاهت جراحی زیبایی واژن و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بنابراین، شما بخش‌های زنانه بدن خود به ویژه واژنتان را به ظاهری که از آن احساس راحتی بیشتری می‌کنید، تبدیل کرده‌اید. دیگر لب‌های درونی واژن شما بزرگ‌تر از لب‌های بیرونی آن نیست. اما این تنها آغاز راه است. دانستن چگونگی مراقبت از زخم‌های خود پس از جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی : مراحل ، عوارض ، هزینه) بهبودی شما را بسیار راحت‌تر و بدون درد خواهد کرد.

قبل از جراحی زیبایی واژن


قبل از جراحی زیبایی واژن

قبل از جراحی، برای آمادگی و همچنین در نظر گرفتن موارد زیر باید توجه کنید:

۱. ممکن است بخواهید حداقل یک هفته قبل از جراحی، قرص‌های آرنیکا و برملاین را شروع کنید تا کبودی و تورم بعد از عمل کمتر شود. مصرف دارو قبل از جراحی می‌تواند به طور مؤثرتری عمل کند و تورم کمتر به معنی درد کمتر است.

۲. ممکن است نیاز به چند روز مرخصی از کار و یا هرگونه فعالیت یا ورزش روزانه داشته باشید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، ممکن است بخواهید زمان انجام جراحی را مجدداً بازنگری کنید و آن را به زمانی که امکان استراحت داشته باشید موکول کنید.

۳. ممکن است قبل از جراحی، موهای ناحیه تحت عمل را شیو کنید.

۴. اگر نمی‌توانید برای مدت سه تا شش هفته بدون رابطه جنسی باشید، این نوع جراحی برای شما مناسب نیست. زخم‌های شما به زمان کافی برای بهبودی نیاز دارد و در غیر این صورت ممکن است نتیجه جراحی تحت تأثیر قرار گیرد و نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشید.

 

 

 

مراقبت و نقاهت بعد از لابیاپلاستی


مراقبت و نقاهت بعد از لابیاپلاستی

روز اول

بعد از عمل، در روز اول انتظار داشته باشید که لب‌های داخلی و خارجی، که به ترتیب به نام‌های لابیا مینورا و لابیا ماژورا شناخته می‌شوند، کاملاً متورم باشند. ممکن است پوست بالای کلیتوریس شما التهاب داشته باشد، حتی اگر در این منطقه هیچ برش یا زخمی وجود نداشته باشد. انتظار نداشته باشید که آن‌ها به طور کامل “طبیعی” به نظر برسند. بافت موجود در این منطقه به طور کامل قابل تغییر است و ممکن است به طور قابل توجهی تورم کند. ممکن است تورم در ناحیه درمان شده شما نگران‌کننده باشد و حتی ممکن است همچنان افزایش یابد. اما از فریب خوردن خودداری کنید!

در روز اول بعد از عمل، استفاده از کمپرس سرد در منطقه می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. اما توجه داشته باشید که کمپرس سرد را بیش از ۱۵ دقیقه متوالی در محل قرار ندهید تا از آسیب به پوست جلوگیری کنید. همچنین، امیدوارم که حداقل یک هفته قبل از عمل، مصرف قرص‌های آرنیکا و برملاین را شروع کرده باشید تا به کاهش کبودی و تورم کمک کنید.

قرص‌های مسکن خود را طبق دستور جراح مصرف کنید. درد برخی از افراد فقط با مصرف استامینوفن (تایلنول) تسکین می‌یابد و برخی دیگر به چیزی کمی قوی‌تر مانند یک ماده مخدر (Norco ، Vicodin و غیره) نیاز خواهند داشت. اگر جراح شما پس از عمل جراحی Marcaine ، داروی ضد درد طولانی مدت را به آن منطقه تزریق کرده است، ممکن است الان احساس کنید که اثر آن از بین رفته است. قبل از اینكه این اتفاق بیفتد، مصرف قرص‌های مسکن خود را شروع كنید. برخی از جراحان ممکن است یک پماد لیدوکائین برای شما تجویز کنند که می‌توانید برای برطرف کردن درد بر روی زخم خود بمالید.

ترشح خفیف خون طبیعی است. برخی از جراحان به شما توصیه می‌كنند كه پماد آنتی‌بیوتیك را به این منطقه بمالید.

ممکن است نشت ادرار داشته باشید. هنگام ادرار کردن با استفاده از یک اسپری مقداری آب را روی خود بپاشید. در این صورت ادرار هنگام عبور کردن از زخم‌ها رقیق شده و سوزش را کم‌تر می‌کند. علاوه بر این، با این کار منطقه را بعد از ادرار تمیز می‌کنید

اصطکاک لباس زیر شما و حتی فقط پیاده‌روی کردن ممکن است باعث ناراحتی یا درد متوسط ​​تا شدید شود. به همین دلیل ممکن است لازم باشد مدتی را از محل کار خود مرخصی بگیرید.

روز دوم

در روز دوم پس از عمل لابیاپلاستی، وضعیت اساساً مانند روز اول است، اما ممکن است تورم بیشتری را تجربه کنید. اغلب تورم قبل از بهبود کمی بیشتر می‌شود، اما نگران نباشید، زیرا این امر طبیعی است. برای کاهش درد و تمیز کردن ناحیه، می‌توانید از بطری اسپری برای ادرار استفاده کنید. همچنین، پس از گذشت ۲۴ ساعت از جراحی، ممکن است جراح به شما اجازه دهد تا از حمام سیتز استفاده کنید.

از شما انتظار نمی‌رود که واژن شما در روز دوم پس از عمل ظاهری طبیعی داشته باشد، زیرا هنوز هم تورم وجود دارد. در واقع، هنگامی که کمی بیشتر حرکت کنید، ممکن است تغییراتی در میزان تورم لب‌های واژن خود مشاهده کنید، که این امر نیز طبیعی است.

در این مدت، باید به مصرف داروهای مسکن ادامه دهید و پمادها را مطابق دستور جراح خود بر روی زخم‌های خود بمالید. درد و ناراحتی همچنان طبیعی است. ترشح با خون روی لباس زیر یا دستمال بهداشتی/پانتیلنر نیز طبیعی است. اگر حساس به فشار هستید، باید لباس زیر تنگ نپوشید. اگر جراح اجازه داد یا اگر احساس می‌کنید که به تسکین دهنده درد بیشتری نیاز دارید تا به کاهش درد و تورم کمک کند، می‌توانید به یخ گذاشتن روی موضع ادامه دهید.

اگر در هفته اول احساس درد غیرقابل تحمل، بوی ناخوشایند، ترشح بیش از حد، تب یا هر نگرانی دیگری داشتید، حتماً باید با جراح خود تماس بگیرید.

روز ۶ تا ۷

تورم باید اندکی بهبود یابد اما هنوز حالت عادی نخواهد داشت. درد وجود دارد اما باید نسبت به روزهای اول کاهش یابد. پمادها و داروهای ضد درد باید مطابق دستور جراح شما استفاده شوند. جراح به احتمال زیاد دوز مصرف داروهای مسکن شما را کاهش خواهد داد. بعد از استفاده از دستشویی ناحیه مورد نظر را تمیز کنید. برخی از خارش‌ها در اطراف بخیه طبیعی است. احتمالاً در این مدت یا طی یک یا دو روز دیگر برای ویزیت پیگیری باید به پزشک خود مراجعه کنید.

سؤالات متداول


معمولا تورم و خارش بعد از لابیاپلاستی چه مدت طول می‌کشد؟

در دوره بهبودی اولیه پس از لابیاپلاستی، دو عارضه متداول ممکن است تجربه شود که شامل تورم و خارش می‌شود. تورم به طور کلی در ۲ تا ۳ روز اولیه پس از عمل جراحی به اوج خود می‌رسد و در طی هفته‌های بعدی به تدریج کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، خارش پس از لابیاپلاستی در هفته اول بسیار شایع است، اما این امر نشان‌دهنده بهبودی است که در حال رخ دادن است. اگر خارش بیش از حد ادامه داشته باشد، حتماً باید با جراح خود تماس بگیرید، زیرا این ممکن است نشانه عفونت مخمری، عفونت باکتریایی یا واکنش آلرژیک به یک دارو باشد. پس از یک هفته، تورم و درد اولیه پس از عمل و خارش باید به طور قابل توجهی کاهش یابد.

اسکار (جای زخم) بعد از جراحی زیبایی واژن چگونه است؟

در جراحی زیبایی واژن، جراحان پلاستیک اغلب از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کنند. این بخیه‌ها معمولاً طی ۳-۴ هفته جذب می‌شوند و به طور کامل از بین می‌روند. جای زخم در بیشتر موارد در بافت لبیلا مینورا قرار می‌گیرد. البته، این بافت طبیعیاً چین و چروک‌های متعددی دارد که می‌تواند زخم را به خوبی پنهان کند. به طوری که حتی یک متخصص زنان و زایمان هم ممکن است آن را متوجه نشود. پس از جذب بخیه‌ها، بافت اسکار شده و به مرور زمان، در طی چند ماه، نرم می‌شود.

چند روز بعد از عمل می‌توانم به فعالیت‌های عادی خود برگردم؟

خانم‌ها معمولاً ۲-۴ هفته بعد از عمل به زندگی روزمره و فعالیت‌های ورزشی خود برمی‌گردند. ممکن است ۶-۸ هفته زمان ببرد تا زخم‌های شما به به اندازه کافی بهبود یابند تا بتوانید روابط جنسی خود را از سر بگیرید، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی زیبایی واژن روشی کاربردی و مؤثر و با نتایج ماندگار است. اگر فکر می‌کنید لابیاپلاستی ممکن است برای شما مناسب باشد، حتما با یک جراح پلاستیک دارای مجوز مشورت کنید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان