آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

سوالات رایج الگوی ریزش مو و طاسی(آلوپسی آندروژنیک) سر زنانه

سوالات رایج الگوی ریزش مو و طاسی(آلوپسی آندروژنیک) سر زنانه


ریزش مو و طاسی با الگوی زنانه، که آلوپسی آندروژنیک نیز نامیده می‌شود، نحوه ریزش مویی است که زنان به آن دچار می‌شوند. این نوع ریزش مو شبیه الگوی طاسی مردانه است، فقط با این تفاوت که زنان موهایشان را با الگویی غیر از الگوی طاسی مردانه از دست می‌دهند.

ریزش مو در میان خانم‌ها طبیعی است به خصوص وقتی که سن بالا می‌رود. تا دو سوم از زنان پس از یائسگی دچار ریزش مو می‌شوند. بر اساس تحقیقات قابل اعتماد کمتر از نیمی از زنان، تا ۶۵ سالگی کل موهای سر خود را حفظ می‌کنند.

الگوی طاسی زنان موروثی بوده و بعد از یائسگی شایع‌تر است، بنابراین احتمالا هورمون‌ها در ایجاد آن نقش دارند. اگر احساس کردید موهایتان در حال ریزش و کم شدن هستند، به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. پزشک می‌تواند تعیین کند ایا ریزش موی شما از نوع  طاسی با الگوی زنانه است یا از نوع دیگری است. هر چه زودتر درمان را شروع کنید ، سریعتر می‌توانید ریزش موها را متوقف کنید – و  حتی شاید باعث رویش مجدد موهایتان شوید.

سوالات رایج درباره ریزش مو و طاسی با الگوی زنانه 


طاسی با الگوی زنانه چگونه است؟

در طاسی با الگوی زنانه، فرآیند رشد موها کندتر اتفاق می‌افتد و زمان بیشتری طول می‌کشد تا موهای جدید شروع به رشد کنند. این موجب کوچک شدن فولیکول‌های مو می‌شود و موهای جدیدی که رشد می‌کنند نازکتر و ظریفتر هستند، که باعث می‌شود موها بسیار شکننده باشند.

هر روز، هر زنی طبیعی است که تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست دهد. اما در افرادی که با طاسی با الگوی زنانه روبرو هستند، این تعداد بسیار بیشتر می‌شود. در مردان، ریزش مو از جلوی سر شروع می‌شود و به تدریج به سمت عقب پیش می‌رود تا زمانی که تمام سر را در بر می‌گیرد. در زنان، ریزش مو در سر به طور کلی رخ می‌دهد و ممکن است موهای نزدیک به شقیقه‌ها نیز رقم خورده باشند.

احتمال این که زنان به طور کامل طاس شوند کمتر است، اما ممکن است مقدار زیادی از موهایشان در سر نازک شوند.

انواع طاسی با الگوی زنانه کدامند؟

پزشکان طاسی با الگوی زنانه را به سه نوع تقسیم می‌کنند:

 • نوع ۱ : مقدار کمی از موهای سر نازک شده‌اند که این روند از اطراف فرق سر شروع می‌شود.
 • نوع ۲ : شامل پهن شدن فرق سر و افزایش نازک شدگی موها در اطراف آن است.
 • نوع ۳ : نازک شدگی موها در کل سر ایجاد شده و کف سر در ناحیه بالای سر قابل رویت است.

چرخه طبیعی مو رشد چیست؟ 

هر کس با تعداد ثابتی فولیکول مو روی پوست سر خود متولد می‌شود که در طول دوران زندگی او مو تولید می‌کنند. هر تار مو از پایه فولیکول در هر ماه حدود ۱ سانتی متر و برای حدود ۳ سال رشد می‌کند. به این دوره رشد مو، فاز آناژن گفته می‌شود. پس از فاز آناژن ، مو می‌میرد (فاز کاتاژن) و دیگر رشد نمی‌کند. مو برای یک دوره سه ماهه به نام فاز تلوژن در داخل فولیکول به خواب می‌رود. پس از تلوژن، فولیکول مو مجددا وارد فاز آناژن می‌شود تا موهای جدیدی از همان فولیکول رشد کنند. با رشد موی جدید ، موی قدیمی که در فاز تلگوژن قرار داشت از داخل فولیکول بیرون انداخته می‌شود. این چرخه رشد مو است در طول زندگی ادامه دارد.

ریزش مو

یکی از ویژگی‌های ریزش موی مدل زنانه، ریزش موی شدید یا تلوژن ایفلوویم است (ریزش موی موقتی و شدید و معمولا ناگهانی که اغلب بعد از یک بیماری یا استرس بزرگ اتفاق می‌افتد).

پزشکان می‌توانند از مقیاس ریزش مو برای درجه‌بندی ریزش مو در هر جلسه ویزیت بیمار استفاده کنند تا بفهمند بیمار چقدر به درمان پاسخ داده است. پزشکان همچنین می‌توانند از این مقیاس در کارآزمایی‌های بالینی برای ارزیابی درمان‌های جدید ریزش زیاد مو استفاده کنند.

مینیاتوری شدن مو

بر خلاف موهای دیگر مناطق بدن، موهای روی پوست سر در دسته‌های ۳ – ۴ تایی رشد می‌کنند. در آلوپسی آندروژنیک، این دسته‌ها به تدریج از بین می‌روند. در نهایت، زمانی که تمام موهای یک دسته از بین بروند، پوست سر از بین موها ظاهر خواهد ‌شد.

ریزش موی مدل زنانه، چه مدت طول می‌کشد تا پیشرفت کند؟


ریزش موی مدل زنانه، ممکن است برای زنان در هر گروه سنی ایجاد شود، اما معمولا بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد. فرایند ریزش مو ثابت نیست و معمولا در  دوره‌های کوتاه و نامنظم و با فواصل نامعینی رخ می‌دهد. ممکن است روند ریزش مو برای ۳ تا ۶ ماه شتاب بگیرد و پس از آن یک دوره  ۶-۱۸ ماهه روند تقریبا ثابتی داشته باشد. این نوع ریزش مو در صورتی که درمان نشود ، در طول دهه‌های بعدی زندگی به شدت پیشرفت می‌کند.

آیا ژنتیک سبب ریزش موی مدل زنانه می‌شود؟

ریزش مو به صورت ژنتیکی از والدین به فرزندانشان منتقل می‌شود و ژن‌های مختلف زیادی در ایجاد آن دخیل هستند. این ژن‌ها ممکن است هم از  پدر و هم از مادر به فرزندان منتقل شوند. اگر مادر، پدر یا سایر بستگان کسی دچار ریزش مو شده باشند بیشتر احتمال دارد که شخص دچار ریزش مو با الگوی زنانه شود.

دلایل دیگر ابتلا به طاسی با الگوی زنانه چیست؟

ریزش مو و طاسی با الگوی زنانه به طور کلی ناشی از اختلال زمینه‌‌ای غدد درون ریز و یا غددی‌است که هورمون ترشح می‌کنند.

اگر علائم دیگری نیز مثل قاعدگی نامنظم، آکنه شدید و یا افزایش موهای زائد را نیز دارید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به نوع دیگری از ریزش مو مبتلا شده باشید.

اثرات ریزش مو با الگوی زنانه  چیست؟


مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که ریزش مو صرفا محدود به مساله زیبایی نیست، بلکه باعث ایجاد اختلالات روانشناختی قابل توجهی نیز می‌شود. زنانی که به این نوع ریزش مو دچار می‌شوند در مقایسه با دیگر زنان، تصویر منفی‌تری از بدن خود دارند و کمتر می‌توانند با مسائل روزمره خود کنار بیایند. ریزش مو می‌تواند به نحوی در ایجاد عزت نفس پایین، افسردگی، درونگرایی، و احساس عدم جذابیت دخیل باشد. این مساله به خصوص در جوامعی که ارزش‌ زیادی برای جوان به نظر رسیدن ظاهرو جذابیت ظاهری قائل هستند، بسیار دشوار است.

آیا ممکن است زنان در دهه سوم زندگی خود به طاسی با الگوی زنانه مبتلا شوند؟

احتمال ابتلا به طاسی با الگوی زنانه در زنان پیش از اواسط عمر به طور کلی کم است. با این حال، همانند مردان، زنان نیز به احتمال زیاد پس از سن ۴۰ یا ۵۰ سالگی و حتی بعد از آن، شروع به از دست دادن موهای خود می‌کنند.

در مردان، سطح بالای هورمون جنسی مردانه به نام آندروژن می‌تواند عاملی برای ریزش مو باشد. به طور کلی، به نظر می‌رسد که هورمون آندروژن نقشی در ریزش مو با الگوی زنانه نیز دارد.

علاوه بر آن، سیگار کشیدن نیز ممکن است خطر ابتلا به طاسی با الگوی زنانه را افزایش دهد.

طاسی با الگوی زنانه چگونه تشخیص داده می‌شود؟


اگر متوجه شدید موهای  سرتان شروع به نازک شدن کرده‌اند، به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. پزشک موها و  کف سر شما را بررسی می‌کند تا نوع ریزش مو را تشخیص دهد. به طور کلی نیازی به ازمایش خاصی برای تشخیص الگوی طاسی زنانه نیست.

اگر پزشک به نوع دیگری از ریزش مو مشکوک شود، ممکن است یک آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون‌های تیروئید، آندروژن و یا آهن و سایر مواد دیگری که ممکن است بر رشد مو تاثیر بگذارند، انجام دهند.

درمان ریزش مو با الگوی زنانه

اگر به ریزش مو با الگوی زنانه مبتلا هستید، در ابتدا با تغییر مدل موی خود، می‌توانید کم شدن موهای خود را پنهان کنید. در نهایت، ممکن است موهای ناحیه بالای سرتان آنقدر نازک و کم شده باشند که پنهان کردن آن دیگر ممکن نباشد.

این مشکل هر چه زودتر تشخیص داده شود بهتر است زیرا باعث می‌شود شخص  درمان خود را زودتر شروع کرده و احتمال ریزش مو در آینده به حداقل برسد. برنامه درمانی به احتمال زیاد شامل مصرف یک یا چند داروی تایید شده برای درمان ریزش مو می‌باشد.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل، دارویی است که توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است و برای درمان طاسی با الگوی زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در دو فرمول ۲٪ و ۵٪ موجود است و در صورت امکان، بهتر است از فرمول ۵٪ آن استفاده کنید.

روش استفاده از این دارو، مالیدن آن روی پوست سر است. با این حال، ممکن است نتوانید تمام موهایی که ریخته‌اند را بازسازی کنید، اما ماینوکسیدیل می‌تواند ریزش موها را به طور چشمگیری کاهش داده و به طور کلی ظاهر موها را ضخیم‌تر نشان دهد.

نتایج این درمان احتمالا زودتر از ۶ تا ۱۲ ماه بعد از شروع درمان نشان داده نمی‌شود. برای حفظ نتایج درمان، شما مجبورید استفاده از ماینوکسیدیل را ادامه دهید؛ در غیر این صورت، اثرات آن از بین خواهد رفت و ممکن است موها به ظاهر قبلی خود بازگردند.

استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است عوارض جانبی زیر را داشته باشد:

 • قرمزی
 • خشکی
 • خارش
 • رویش مو در نواحی ناخواسته، به عنوان مثال گونه‌ها.

بنابراین، پیش از استفاده از این دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از احتمال وقوع عوارض جانبی آگاه شوید.

فیناستراید و دوتاستراید

فیناستراید و دوتاسترید، دو داروی تایید شده توسط FDA برای درمان ریزش مو در مردان هستند.  اگر چه مصرف این دو دارو برای خانم‌ها تایید نشده ، اما بعضی از پزشکان استفاده از آن‌ها را برای طاسی الگوی زنانه توصیه می‌کنند.

نتایج مطالعات در مورد تاثیر این دو دارو برای زنان مختلف است، اما برخی از پژوهش‌ها نشان دادند که آنها در رشد مجدد موها در زنان نقش دارند.

عوارض جانبی این داروها می‌تواند شامل سردرد، گرگرفتگی و کاهش میل جنسی باشد، به ویژه در اولین سال استفاده. زنان در هنگام مصرف این داروها  نباید باردار شوند، زیرا مصرف این داروها می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات و بیماری‌های مادرزادی در جنین را افزایش دهد.

اسپیرنولاکتون

داروی اسپیرونولاکتون ( با نام تجارتی آلداکتون، کانرنول، لوویون) یک داروی ادرارآور است و مصرف آن باعث می‌‍‌شود مایعات اضافی از بدن خارج شوند. این دارو تولید آندروژن را نیز متوقف کرده و ممکن است به رویش مجدد موها در خانم‌ها کمک کند.

استفاده از این دارو ممکن است عوارض جانبی‌ داشته باشد از جمله:

 • عدم تعادل الکترولیتی
 • خستگی شدید
 • لکه‌بینی بین دفعات عادت ماهیانه
 • قاعدگی نامنظم
 • حساس شدن سینه‌ها

در صورت مصرف این دارو، ممکن است نیاز باشد به طور منظم فشار خون را خود اندازه‌گیری کرده و  آزمایش الکترولیت انجام دهید. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اسپیرونولاکتون ممکن است باعث ایجاد نقایص مادرزادی در جنین شود.

دیگر گزینه‌ها

اگر کسی به دلیل کمبود آهن در بدن با ریزش مو مواجه شده باشد، پزشک ممکن است تجویز یک داروی مکمل آهن را پیشنهاد دهد. تاکنون، هیچ مدرک علمی قاطعی وجود ندارد که نشان دهد مصرف آهن باعث ریزش مو می‌شود. در واقع، مصرف مکمل‌هایی مانند بیوتین، ویتامین B7 و اسید فولیک می‌تواند به افزایش ضخامت موها کمک کند.

نتایج یک پژوهش معتبر نشان داده است که در زنان، مصرف اسیدهای چرب امگا ۳، اسیدهای چرب امگا ۶ و آنتی‌اکسیدان می‌تواند باعث افزایش ضخامت موها شود. با این حال، قبل از مصرف هرگونه مکمل برای رشد مو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

درمان با لیزر

FDA استفاده از شانه و کلاه لیزری برای درمان ریزش مو را تایید کرده است. این وسایل از انرژی نوری برای تحریک رشد مو استفاده می‌کنند. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان تاثیر واقعی این روش درمانی را معین کرد.

پی‌آر‌پی

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی نیز می‌تواند برای درمان این نوع ریزش مو مفید باشد. در این روش از بدن خود شخص خون گرفته و سپس آن را در یک دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهند تا پلاکت‌های آن جدا شوند و سپس پلاکت‌ها را به پوست سر خود شخص، برای تحریک رشد مو تزریق می‌کنند. اگرچه نتایج تحقیقات درباره تاثیر این روش امیدبخش هستند ، اما هنوز لازم است مطالعات بیشتری انجام شود.

شما می‌توانید کم‌پشتی موهای خود را با استفاده از یک کلاه گیس یا اسپری‌های مو پنهان کنید.

کاشت مو

 

کاشت مو یک راه حل بلند مدت و تقریبا دائمی برای ریزش مو است. طی این روش، جراح یک نوار باریک مو از قسمتی از پوست سر بیمار برداشته و موهای روی آن را در ناحیه‌ای از سر که موهای خود را از دست داده می‌کارد ( یا موها را به ان ناحیه پیوند می‌زند). موهای پیوند شده درست مانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

آیا ریزش مو با الگوی زنانه برگشت‌پذیر است؟


ریزش مو با الگوی زنانه برگشت‌پذیر نیست اما درمان مناسب می‌تواند ریزش مو را متوقف کرده و احتمال دارد بتواند به رویش مجدد بخشی از موهایی که از دست رفته‌اند کمک کند. بروز نتایج ممکن است تا ۱۲ ماه از زمان شروع درمان طول بکشد. لازم است مدت زیادی درمان را ادامه دهید تا از ریزش مجدد موها جلوگیری کنید.

آیا می‌توان از طاسی با الگوی زنانه جلوگیری کرد؟


شما نمی‌توانید از طاسی با الگوی زنانه جلوگیری کنید، اما می‌توانید با انجام توصیه‌های زیر جلوی خرد شدن و اسیب دیدن و از دست رفتن موهای خود را بگیرید:

نکاتی برای مراقبت از مو

برای حفظ سلامتی موهای خود، به یک رژیم غذایی سالم توجه کنید که شامل مصرف مواد غذایی مانند سبزیجات برگی سبز رنگ، لوبیا و حبوبات، و غلات غنی شده آهن باشد.

از انجام کارهایی که ممکن است موها را از بین ببرند یا به آن‌ها آسیب برسانند، مانند استفاده از اتوی مو، دکلره کردن و فر کردن موها، خودداری کنید.

اگر مصرف هر یک از داروهایی که استفاده می‌کنید، باعث ریزش موی شما شده است، با پزشک خود مشورت کنید و از او بپرسید که آیا می‌توانید این دارو را تعویض کنید یا اگر داروی دیگری موجود است که مصرف کنید.

سعی کنید از سیگار خودداری کنید، زیرا سیگار باعث آسیب رسیدن به فولیکول‌های مو می‌شود و می‌تواند باعث ریزش موها شود.

هنگامی که در فضای باز هستید، از کلاه یا روسری استفاده کنید یا موهای خود را به نحوی بپوشانید. بیش از حد قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب می‌تواند به موها آسیب برساند.

سوالات متداول تزرزیق پی آر پی برای رفع ریزش مو و رویش مجدد آن

فهرست مطالب

مشاوره رایگان