آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عمل جراحی زیبایی فک (جلو و عقب کشیدن چانه)

زیبایی-فک

مردم به دلایل متفاوتی تمایل به تغییر شکل ظاهر چانه و فک خود دارند. ممکن است فک برخی بسیار بلند، بسیار کوتاه، مربعی شکل و با بسیار برجسته باشد. غالباً این تصور به درک ما از چگونگی زنانه یا مردانه بودن شکل فک مربوط می‌شود. اگر شما به مشکلات متوسط تا شدید فک مبتلا باشید احتمالاً زمان آن رسیده است که انجام عمل جراحی‌ترمیم و اصلاح فک که به آن عمل ارتوگناتیک هم گفته می‌شود را مورد توجه قرار داده تا ظاهر فک و دندان‌های شما اصلاح شده و در نتیجه ظاهر صورت شما زیباتر به نظر برسد. به علاوه، تحقیقات نشان می‌دهد بیمارانی که اطلاعات کافی در مورد این عمل جراحی داشته‌اند به نتایج بهتری نیز دست یافته‌اند که باعث افزایش رضایتمندی آنها شده است.

در کلینیک زیبایی رازی، جراحی فک با هدف رفع مشکلات فک از جمله کوچکی و بزرگی فک، عقب و جلو بودن فک و چانه و کجی آن انجام می‌شود. متخصصین ما ممکن است عمل جراحی زیبایی فک که به عنوان عمل تغییر فک و چانه هم شناخته می‌شود و صورت فرد را به میزان زیادی زنانه‌تر می‌کند را انجام دهند. آنها ممکن است عمل‌های استئوتومی و ژنیوپلاستی را نیز انجام دهند. برای تشخیص این موضوع که آیا عمل جراحی زیبایی فک برای شما مناسب است یا نه می‌توانید پس از رزرو نوبت از طریق شماره‌های 02188334029 و 02188333259 با یکی از متخصصین زیبایی کلینیک رازی مشورت نمایید.

عمل جراحی زیبایی فک چیست؟


زیبایی-فک1

عمل جراحی اصلاحی فک یا عمل اورتوگناتیک که به عنوان عمل جراحی زیبایی فک نیز شناخته می‌شود توسط جراح فک و دهان انجام می‌شود تا طیف گسترده‌ای از مشکلات جزئی و کلی اسکلتی و ناهنجاری‌های دندانی شامل ناتراز بودن فک‌ها را اصلاح نمایند. عمل جراحی می‌تواند عمل جویدن، تکلم و تنفس را بهبود بخشد. درحالی که طاهر بیمار ممکن است به میزان زیادی پس از انجام عمل جراحی بهبود بخشد، عمل جراحی اورتوگناتیک برای درمان مشکلت عملکردی انجام می‌شود.

بیماری‌هایی که برای درمان آنها باید عمل جراحی زیبایی فک انجام شود


Capturppe

 • اشکال در جویدن و گاز زدن غذاها
 • اختلالات بلع
 • درد مزمن فک و مفصل تمپروماندیبولار و سر درد مزمن
 • پوسیدگی شدید دندان
 • اپن بایت (فضای بین دندان‌های بالا و پایین در حالی که دهان بسته باشد)
 • ظاهر نامتعادل صورت از جلو یا طرفین
 • آسیب‌دیدگی‌های صورت
 • اختلالات تنفسی
 • عقب بودن فک پایین و چانه
 • برجستگی فک
 • ناتوانی در بستن لب‌ها بدون نیاز به زور
 • تنفس دهانی مزمن
 • آپنه خواب (مشکلات تنفسی در زمان خواب مانند خروپف)

 مزایای درمان


 • کاهش تنش در صورت
 • کاهش تنش در گردن و شانه‌ها
 • کاهش سر درد
 • رهایی از اختلالات مفصل تمپروماندیبولار یا آپنه خواب
 • کاهش احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌ها
 • بهبود نحوه تکلم و تنفس
 • توانایی صحیح غذا خوردن
 • کاهش احتمال بیماری‌های مختلف مرتبط به آپنه خواب مانند بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کلیوی و فشار خون بالا
 • بهبود چشمگیر ظاهر
 • افزایش حس اعتماد به نفس

انواع عمل‌های جراحی فک


cfd

 • فک بالایی (استئوتومی ماگزیلاری): این عمل جراحی دهانی ممکن است برای اصلاح کراس بایت و عقب بردن فک بالایی و اپن بایت به کار برده شود. جراح در هنگام انجام عمل، استخوان بالای دندان‌ها را شکافته تا فک و دندان‌های بالایی را به سمت جلو جابجا کرده و آنها را در محل مناسب و در تراز با فک پایینی قرار دهد. وقتی که فک شما اصلاح شد، جراح از پیچ‌ها و پلیت های کوچکی برای نگهداشتن استخوان‌ها در محل جدید استفاده می‌کند.
 • فک پایین (استئوتومی ماندیبولار): جراح دهان می‌تواند با انجام این عمل، فک پایین را میزان قابل توجهی عقب ببرد. وی در هنگام انجام این عمل جراحی، شکاف‌هایی در پشت دندان‌های آسیاب و در زیر استخوان فک پایین ایجاد می‌کند تا فک به محل جدید و صحیح خود منتقل شود و تا زمان بهبودی از پیچ‌ها و پلیت هایی برای حفظ حالت جدید فک استفاده می‌کند.
 • عمل جراحی چانه (ژنیوپلاستی): عقب رفتگی شدید فک را می‌توان با انجام این عمل اصلاح کرد. جراح برای انجام این عمل، استخوان چانه را شکافته و آن را در محل درست خود قرار می‌دهد. (جراح‌های دهان معمولاً ساختار فک را در یک عمل دهانی مشابه تغییر می‌دهند)

نحوه انجام عمل جراحی


در حالی که هر بیمار نیازهای متفاوتی دارد اما می‌توان رئوس عمل جراحی و مراحل انجام آن را مشخص نمود. در مرحله اول (و شاید مهم‌ترین مرحله) مشاوره و برنامه‌ریزی درمانی در میان تیم جراحی انجام می‌شود. ما با استفاده از آزمایش‌های تصویری، مدل‌های سه‌بعدی و نرم‌افزارهای پیشرفته، مراحل مختلف عمل را طبق برنامه و قدم به قدم پیش می‌بریم. در بیشتر موارد این امکان وجود دارد که تصاویر شکل نهایی پس از درمان را به بیمار نشان دهیم.

عمل جراحی ممکن است در بیمارستان یا در مطب و تحت اقدامات بیهوشی مقتضی برای افزایش راحتی بیمار انجام شود. شکاف‌ها در طول شیارهای بین لثه و مخاط گونه ایجاد می‌شود تا دسترسی به استخوان فک امکان‌پذیر شود. مدل گرفته شده از طریق اشعه ایکس برای تشخیص خط برش استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد و از عقب‌ترین زاویه با یک انحنای طبیعی صاف شروع شده و تا رسیدن به ناحیه چانه ادامه می‌یابد. قسمت علامت‌گذاری شده استخوان برآمده با دریل جراحی و میکروپیچ ها با انحنایی از پشت به جلو بریده می‌شود تا بهترین انحنای طبیعی بدون حالت پله‌ای حاصل شود.

از آنجا که عمل جراحی معمولاً داخل دهان انجام می‌شود، غالباً رد قابل مشاهده‌ای از عمل انجام شده باقی نمی‌ماند. پس از انجام عمل، درد و تورم جزئی وجود خواهد داشت که با مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک یا داروهای تجویزی قابل‌کنترل است. تا مدتی پس از انجام عمل باید از یک رژیم غذایی حاوی مایعات و غذاهای نرم پیروی کنید.

پس از انجام عمل جراحی، ما وضعیت شما را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهیم و در هر مرحله از درمان به شما کمک می‌کنیم. زمانی که درمان تکمیل شده، شما می‌توانید اثر بهبود عملکرد و بهبود ظاهر را مشاهده کنید. تصور ما بر این است که تغییرات مثبتی در بسیاری از قسمت‌های زندگی شما رخ خواهد داد.

پس از عمل


بسیاری از بیماران ما که تحت عمل لیپوساکشن چانه قرار گرفته‌اند بلافاصله پس از انجام عمل از بیمارستان ترخیص می‌شوند اما معمولاً بیماران پس از انجام عمل جراحی فک باید یک شب در بیمارستان بستری شوند. این افراد تحت مراقبت متخصصین متبحر و مجرب در این زمینه قرار می‌گیرند. در زمان ترخیص از بیمارستان به شما یک نوبت برای ویزیت بعدی رزرو می‌شود اما بیماران در هر موقع که لازم داشتند می‌توانند با ما تماس بگیرند.

طول دوره بهبودی پس از انجام عمل جراحی به نحوه انجام عمل بستگی دارد. تورم صورت و درد متوسط تا چند روز پس از انجام عمل عادی است. پس از حدود یک هفته تا 10 رز بخیه‌ها در کلینیک ما کشیده می‌شوند و تا آن زمان شما باید آرامش خود را حفظ کرده و استراحت کنید. در صورتی که عمل لیپوساکشن هم انجام شده بود تا مدتی پس از انجام عمل جراحی باید از پوشش‌های حفاظتی استفاده کنید.

دوران بهبودی و نقاهت


زمانی که شما از تاق عمل خارج می‌شوید دور صورت شما با باندهای فشرده‌ساز پانسمان می‌شود که پس از یک یا دو روز برداشته می‌شوند. عمل جراحی فک یک عمل جراحی دردناک در بین عمل‌های جراحی صورت است. این عمل باعث کاهش توانایی بایت شده که چند روز نیز ادامه می‌یابد. شما در یکی دو روز اول پس از عمل باید از رژیم‌های غذایی حاوی مایعات و غذاهای نرم پیروی کنید. پس از آن شما می‌توانید غذاهایی را که می‌توان بدون نیاز به جویدن بلعید میل کنید مانند پوره سیب‌زمینی، پوره موز، سیب رنده شده، ماکارونی نرم، ماهی، تخم‌مرغ، مرغ خردشده و… . رعایت بهداشت و مراقبت از زخم‌های لثه تا زمانی که بهبود یابند برای پیشگیری از تکثیر سلولی از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از دهان‌شویه در این مدت توصیه می‌شود.

اگر شما از اینکه با صورتی متورم دیده شوید ناراحت نمی‌شوید می‌توانید 7 تا 10 روز پس از انجام عمل به فعالیت‌های اجتماعی خود بپردازید. به هر حال، شما باید برای انجام فعالیت‌های سخت و ورزش‌های سنگین 3 تا 4 هفته صبر کنید. برای کاهش تورم و کبودی در روزهای اول پس از عمل باید سر خود را در هنگام خوابیدن بالا نگه دارید. استفاده از یخ روی ناحیه عمل شده در روزهای ابتدایی پس از عمل بسیار مؤثر است. در صورتی که بخواهید می‌توانید در روز پس از عمل آرایش کنید.

عوارض جانبی


با این که عمل جراحی فک بی‌خطر است اما ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد. برخی از شایع‌ترین عوارض جانبی ناشی از این عمل عبارتند از:

 • لخته شدن خون در اطراف زخم‌ها. با پیروی از دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت‌های پس از عمل و استفاده از گاز و تخلیه کننده‌های جراحی می‌توان از بروز لختگی خون پیشگیری کرد.
 • عفونت. اگر شما ناحیه درمان شده را تمیز نگه ندارید، ممکن است باعث بروز عفونت شود که برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک است (در صورتی که پس از عمل تجویز نشده باشند).
 • بیحسی موقتی یا فلج دائمی صورت. این عوارض بسیار نادر هستند و در صورتی که اعصاب اطراف صورت و فک در خلال انجام عمل آسیب ببینند رخ می‌دهد.
 • برداشتن بیش آر حد استخوان. اشعه ایکس زمانی که به درستی انجام شود به جراح در پیشگیری از برداشتن زیاد استخوان کمک می‌کند.
 • آسیب‌دیدگی مفصل تمپروماندیبولار. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جراح شکاف عمل را تا این مفصل ادامه دهد.
مشاوره رایگان