آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

عوارض راکوتان چیست؟ تاثیر قرص راکوتان بر مو، قلب، کبد و باروری

راکوتان حاوی ایزوترتینوئین است ماده‌ای مشتق شده از ویتامین A ، و یکی از گروه‌های دارویی به نام رتینوئیدها (برای درمان آکنه).

راکوتان برای درمان انواع شدید آکنه (مانند آکنه‌های ندولر یا آکنه کونگولوباتا یا آکنه‌ای که خطر بر جای گذاشتن جای جوش یا اسکار دائمی را دارد) در افراد بزرگ‌سال و نوجوانان از 12 سالگی و فقط بعد از بلوغ استفاده می‌شود. هنگامی‌که آکنه با درمان‌های ضد آکنه ازجمله آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان‌های پوستی بهتر نشده باشد، می‌توان از داروی راکوتان استفاده کرد. درمان با داروی  راکوتان باید توسط متخصص پوست انجام شود. این دارو می‌تواند اثر خوبی در پاک‌سازی پوست شما داشته باشد و اما برخی عوارض جانبی احتمالی را در پی دارد. که البته بیشتر این عوارض در طی چند هفته  بعد از قطع مصرف آن محو می‌شوند.

دوز مناسب برای هر فرد باید مشخص شود و معمولاً درمان چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. مهم این است که شما هرگز بیش از حد مشخص شده مصرف نکنید.

عوارض جانبی جدی 


عوارض جانبی جدی راکوتان

این دارو مانند هر دارویی دیگر می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه همه ممکن است به آن مبتلا نشوند. برخی از عوارض جانبی مرتبط با استفاده از ایزوترتینوئین یا همان داروی راکوتان مربوط به دوز است. عوارض جانبی به طور کلی پس از تغییر دوز یا متوقف کردن درمان قابل برگشت هستند، اما برخی از آن‌ها ممکن است بعد از قطع مصرف دارو ادامه داشته باشد. برخی از عوارض جانبی می‌تواند جدی باشد و باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

مشکلات پوستی 

مشکلات پوستی از عوارض جانبی جدی راکوتان

بثورات پوستی جدی (اریتم مولتی فرم یا قرمز شدگی چند شکل، سندرم استیونز-جانسون و نکرولیز سمی اپیدرمال)، که به طور بالقوه می‌توانند جان فرد را به خطر بی اندازند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. این بثورات در ابتدا به‌صورت تکه‌های دایره‌ای غالباً با تاول‌های مرکزی که معمولاً روی بازوها و دست‌ها یا پا و کف پا قرار دارند ظاهر می‌شوند، بثورات شدیدتر ممکن است شامل تاول‌هایی در قفسه سینه و کمر مشاهده شوند. علائم دیگری مانند عفونت چشم (ملتحمه) یا زخم دهان، گلو یا بینی ممکن است ایجاد شود. اشکال شدید این بثورات ممکن است به لایه‌برداری سرتاسری پوست منجر شود که می‌تواند تهدیدکننده  زندگی بیمار باشد. به دنبال این بثورات جدی پوستی، اغلب سردرد، تب، بدن‌درد (علائم مانند آنفولانزا) بروز می‌کنند.

اگر دچار یک بثورات جدی یا این علائم پوستی هستید، مصرف راکوتان را متوقف کنید و سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

مشکلات روحی

اثرات نادر

اثرات نادر (ممکن است در هر 1000 نفر، بر روی 1 نفر تأثیر بگذارد) عبارت‌اند از :

 • افسردگی یا اختلالات مرتبط. علائم این عارضه شامل روحیه غمگین یا تغییر خلق‌وخو، اضطراب، احساس ناراحتی عاطفی،
 • افسردگی که از قبل شاید بیماری داشته باشد، بدتر می‌شود.
 • تبدیل شدن به فردی خشن یا پرخاشگر.

اثرات بسیار نادر

اثرات بسیار نادر (ممکن است از هر 10،000 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد) شامل موارد زیر می‌باشند:

 • برخی از افراد در مورد صدمه زدن به خود یا پایان دادن به زندگی خود (فکر خودکشی) فکر کرده‌اند، سعی کرده‌اند به زندگی خود پایان دهند (اقدام به خودکشی) ، یا به زندگی خود پایان داده‌اند (خودکشی). این افراد ممکن است افسرده به نظر نرسند.
 • رفتار غیرمعمول.
 • علائم روان‌پریشی: از بین رفتن تماس با واقعیت، مانند شنیدن صداها یا دیدن چیزهای مبهم که در آن وجود ندارند.

در صورت بروز علائم مربوط به هر یک از مشکلات روحی ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک ممکن است به شما بگوید که مصرف راکوتان را متوقف کنید. این ممکن است برای متوقف کردن اثرات کافی نباشد: ممکن است شما به کمک بیشتری نیاز داشته باشید و پزشک می‌تواند به شما در این امر کمک کند..

واکنش‌های آلرژیک 

اثرات نادر

اثرات نادر (ممکن است در هر 1000 نفر بر روی 1 نفر تأثیر بگذارد) عبارت‌اند از

 • واکنش‌های جدی (آنافیلاکتیک): مشکل در تنفس یا بلع ناشی از تورم ناگهانی گلو، صورت، لب و دهان. همچنین تورم ناگهانی دست، پا و مچ پا.

اثرات بسیار نادر

اثرات بسیار نادر (ممکن است از هر 10،000 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد) عبارت‌اند از

 • گرفتگی ناگهانی قفسه سینه، تنگی نفس و خس‌خس سینه، به‌ویژه اگر آسم دارید.

اگر واکنش جدی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک، مصرف راکوتان را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

استخوان‌ها و ماهیچه‌ها 

تعداد موارد ابتلا مشخص نیست (موارد ابتلا را نمی‌توان از داده‌های موجود تخمین زد)

 • ضعف عضلانی که به‌طور بالقوه می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد، ممکن است با مشکل در حرکت دادن دست‌ها یا پاها، نواحی دردناک، متورم، کبود در بدن، تیره‌رنگ بودن ادرار، کاهش یا عدم خروج ادرار، گیجی یا کم آب شدن بدن همراه باشد. این‌ها علائم رابدومیولیز (Rhabdomyolysis) یا واپاشی ماهیچه مخطط، تخریب بافت عضلانی هستند که می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود. این عارضه ممکن است در صورتی رخ دهد که شما هنگام مصرف داروی راکوتان، فعالیت بدنی شدیدی انجام بدهید.

مشکلات کبدی و کلیوی 

اثرات بسیار نادر (ممکن است از هر 10،000 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد) عبارت‌اند از

 • پوست یا چشم‌های زرد و احساس خستگی مفرط. این‌ها می‌تواند نشانه‌های هپاتیت باشد. در این موارد، فوراً مصرف راکوتان را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مشکل در ادرار کردن، پلک‌های متورم و پف‌دار ، احساس خستگی بیش‌ازحد. این‌ها ممکن است علائم التهاب کلیه باشد. در این موارد، فوراً مصرف راکوتان را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

مشکلات سیستم عصبی 

اثرات بسیار نادر (ممکن است از هر 10،000 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد)

 • سردرد ماندگار و طولانی مدت، همراه با حالت تهوع، استفراغ و تغییر در بینایی از جمله تاری دید. این ممکن است نشانه‌هایی از بالا بودن فشار در داخل جمجمه باشد، به خصوص اگر داروی راکوتان به همراه آنتی‌بیوتیک‌هایی به نام تتراسایکلین مصرف شود.

فوراً مصرف راکوتان را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

مشکلات روده و معده 

اثرات بسیار نادر (ممکن است از هر 10،000 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد) عبارت‌اند از

 • درد شدید شکمی (معده)، همراه با و یا بدون اسهال خونی شدید، حالت تهوع و استفراغ. این‌ها می‌تواند نشانه‌هایی از مشکلاتی جدی در روده باشد. فوراً مصرف راکوتان را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

اختلالات چشم 

اثرات بسیار نادر (ممکن است از هر 10،000 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد)

تاری دید یکی از عوارض احتمالی مصرف راکوتان است. اگر تاری دید دارید، فوراً مصرف راکوتان را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. اگر بینایی شما به هر روش دیگری تحت تأثیر قرار گرفته است، در اسرع وقت به پزشک بگویید.

عوارض جانبی بسیار شایع در هنگام مصرف راکوتان 


عوارض جانبی بسیار شایع در هنگام مصرف راکوتان

عوارض جانبی بسیار رایج از مصرف داروی راکوتان (ممکن است از هر 10 نفر بیش از 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد) عبارت‌اند از

 • خشکی پوست بخصوص لب و صورت؛ پوست ملتهب، لب‌های ترک خورده و ملتهب، بثورات پوستی، خارش خفیف و برداشته شده یک لایه جزئی از پوست. از ابتدای درمان از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 • پوست به خصوص پوست صورت شکننده‌تر و قرمزتر از حد معمول می‌شود.
 • کمردرد؛ درد عضلانی؛ درد مفاصل به ویژه در کودکان و نوجوانان.

برای جلوگیری از بدتر شدن مشکلات استخوانی یا عضلانی ، وقتی که داروی راکوتان مصرف می‌کنید، از انجام فعالیت بدنی شدید خودداری کنید.

 • تورم چشم (ملتحمه) و ناحیه پلک. چشم‌ها خشک و تحریک می‌شوند. از یک داروساز برای استفاده از قطره‌های مناسب چشم سؤال کنید. اگر خشکی چشم دارید و لنزهای تماسی می‌پوشید، شاید در دوره مصرف این دارو، به جای لنز، عینک بپوشید.
 • افزایش آنزیم‌های کبدی که در آزمایش خون مشاهده می‌شود.
 • تغییر سطح چربی‌ها در خون (از جمله HDL یا تری گلیسیرید).
 • در صورت لخته شدن سلول‌های لخته، کبودی، خونریزی یا لخته شدن راحت‌تر صورت می‌گیرد
 • کم خونی، ضعف، سرگیجه، رنگ پریدگی پوست در صورتی که گلبول‌های قرمز خون مبتلا شود.

عوارض جانبی رایج 


عوارض جانبی رایج از مصرف راکوتان (ممکن است از هر 10 نفر حداکثر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد)

 • سردرد.
 • سطوح بالاتر کلسترول در خون.
 • پروتئین یا خون در ادرار.
 • در صورت نقص در گلبول‌های سفید، احتمال ابتلا به عفونت بیشتر است.
 • داخل بینی خشک و پوسته می‌شود و باعث خون‌ریزی خفیف بینی می‌شود.
 • درد یا التهاب در گلو و بینی
 • واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات جلدی، خارش. در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک، مصرف راکوتان را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی نادر


عوارض جانبی نادر از مصرف راکوتان (ممکن است از هر  1000 نفر 1 نفر را تحت تأثیر قرار دهد)

 • ریزش مو (آلوپسی). این مورد معمولاً موقتی است. موهای شما باید پس از پایان درمان به حالت عادی خود برگردد.

هشدارها و موارد احتیاط 


هشدارها و موارد احتیاط درباره استفاده راکوتان

کودکان و نوجوانان 

استفاده از داروی راکوتان در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ایمنی ئ تأثیر آن در این گروه سنی شناخته نشده است. در افراد بزرگ‌سال بالای 12 سال فقط بعد از بلوغ می‌تواند استفاده شود.

توصیه‌هایی برای خانم‌ها 

توصیه‌هایی برای خانم‌ها در مصرف راکوتان

خانم‌هایی که باردار هستند نباید مصرف کنند

این دارو می‌تواند به کودک داخل شکم مادر آسیبی جدی برساند (گفته می‌شود این دارو “تراتوژن” یعنی ناقص کننده‌ی جنین- است) عوارض این دارو بر روی جنین می‌تواند باعث ناهنجاری‌های جدی در مغز، صورت، گوش، چشم، قلب و غدد خاصی از کودکان (غده تیموس و غده پاراتیروئید) متولد نشده شود. همچنین احتمال سقط جنین را بیشتر می‌کند. این مسائل ممکن است حتی اگر راکوتان فقط برای مدت کوتاهی در دوران بارداری مصرف شود، اتفاق بیفتند.

 • اگر باردار هستید یا اگر فکر می‌کنید باردار هستید، نباید راکوتان مصرف کنید.
 • در صورت شیر دادن به کودک نباید راکوتان مصرف کنید. احتمالاً این دارو به شیر شما منتقل می‌شود و ممکن است به کودک شما آسیب برساند.
 • اگر در حین درمان ممکن است باردار شوید، نباید راکوتان مصرف کنید.
 • پس از قطع این درمان نباید تا یک ماه باردار شوید زیرا ممکن است مقادیری از دارو هنوز در بدن شما باقی‌مانده باشد.

خانم‌هایی که ممکن است باردار شوند، طبق قوانین دقیقی برای آن‌ها راکوتان تجویز می‌شوند. این به دلیل خطر آسیب جدی به نوزاد متولد نشده است؛ این قوانین شامل موارد زیر می‌باشد:

 • پزشک باید خطر آسیب رسیدن به کودک درون شکم مادر را توضیح دهد باید متوجه شوید که چرا شما نباید در حین مصرف این دارو باردار شوید و چه کاری باید انجام دهید تا از بارداری جلوگیری کنید.
 • حتماً در مورد پیشگیری از بارداری با پزشک خود صحبت کرده‌اید. پزشک در مورد چگونگی عدم بارداری اطلاعاتی به شما می‌دهد. وی ممکن است شما را برای مشاوره در مورد پیشگیری از بارداری به پزشک متخصص بفرستد.
 • قبل از شروع درمان، پزشک از شما می خواهد که تست بارداری انجام دهید. این تست باید نشان دهد که شما هنگام شروع درمان با راکوتان باردار نیستید.

استفاده از روش‌های مؤثر برای پیشگیری از بارداری 

خانم‌ها قبل از، حین و بعد از مصرف راکوتان، باید از روش‌های مؤثر برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند:

 • باید قبول کنید که حداقل از یک روش بسیار مطمئن برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید (مثلاً یک دستگاه داخل رحمی یا کاشت ایمپلنت ضدبارداری) یا دو روش مؤثر که به روش‌های مختلفی کار می‌کنند (به‌عنوان مثال یک قرص ضد بارداری هورمونی و کاندوم). با پزشک خود مشورت کنید که کدام روشها برای شما مناسب است.
 • قبل از مصرف راکوتان، در طول درمان و یک ماه پس از آن باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
 • حتی اگر قاعدگی‌ای ندارید یا فعال جنسی ندارید باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید (مگر اینکه پزشک تصمیم بگیرد که نیازی به این کار نیست).

تست بارداری 

خانم‌ها باید قبل از، حین و بعد از مصرف راکوتان یک تست بارداری انجام دهند.

 • شما باید قبول کنید که مراجعات منظم پیگیری را، به طور ایدئال هر ماه انجام می‌شود، انجام دهید.
 • باید تست‌های بارداری را به طور منظم انجام دهید، به طور ایده آل این کار را در طول درمان هر ماه یک بار و به دلیل اینکه برخی از داروها ممکن است هنوز هم در بدن شما باقی بمانند، 1 ماه پس از متوقف کردن مصرف راکوتان (مگر اینکه پزشک تصمیم بگیرد که این کار لازم نیست).
 • اگر پزشک از شما بخواهد که یک تست بارداری دیگر انجام دهید، باید قبول کنید و ان را انجام دهید.
 • در طول دوره‌ی درمان یا به مدت یک ماه بعد از آن، نباید باردار شوید زیرا ممکن است مقداری از داروها در بدن شما باقی‌مانده باشد.
 • پزشک شما با استفاده از یک لیست چک ، درباره‌ی تمام این نکات با شما صحبت می‌کند و از شما (یا والدین / همراهتان) می‌خواهد که آن را امضا کنید. این فرم تأیید می‌کند که در مورد خطرات با شما صحبت شده است و شما قوانین فوق را رعایت می‌کنید.

اگر در حین مصرف راکوتان باردار شدید، فوراً مصرف دارو را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک ممکن است شما را برای مشاوره به یک پزشک متخصص مربوطه ارجاع دهد.

همچنین اگر در مدت یک ماه پس از قطع مصرف راکوتان باردار شدید ، باید با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک ممکن است شما را برای مشاوره به پزشک متخصص بفرستد. پزشک شما اطلاعاتی را در مورد پیشگیری از بارداری برای مصرف کنندگان راکوتان می‌نویسد که باید به شما بدهد.

برای درمان بیشتر نیاز به نسخه جدید است. هر نسخه فقط 7 روز معتبر است.

توصیه‌هایی برای آقایان

توصیه‌هایی برای آقایان در مصرف راکوتان

سطح رتینوئید خوراکی در مایع منی مردانی که داروی راکوتان مصرف می‌کنند آن‌قدر پایین است که آسیبی به نوزاد داخل شکم همسر خود نمی‌زند. بااین‌حال ، هرگز نباید داروهای خود را به کسی بدهید تا مصرف کند.

هرگز نباید این دارو را به شخص دیگری بدهید. لطفاً در پایان درمان، هر نوع کپسول استفاده‌نشده را به داروساز خود برگردانید.

شما نباید در طول درمان با این دارو و به مدت 1 ماه پس از متوقف کردن راکوتان خون اهدا کنید، زیرا اگر یک بیمار باردار خون شما را دریافت کند، ممکن است کودکی ناقص به دنیا بیاورد.

مشکلات بهداشت روانی 

مشکلات بهداشت روانی از عوارض راکوتان

ممکن است متوجه تغییراتی در روحیه و رفتار خود نشوید، بنابراین خیلی مهم است که به دوستان و خانواده خود بگویید که این دارو را مصرف می‌کنید. آن‌ها ممکن است متوجه این تغییرات شوند و به شما کمک کنند تا به‌سرعت هر مشکلی را که باید در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید شناسایی کنید.

توصیه‌هایی برای همه‌ی بیماران

توصیه‌هایی درباره راکوتان برای همه‌ی بیماران

 • درصورتی‌که تابه‌حال دچار بیماری روانی شده‌اید (ازجمله افسردگی، تفکر یا اقدام به خودکشی یا روان‌پریشی) یا برای هر یک از این مشکلات دارو مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک بگویید.
 • واکنش‌های شدید پوستی (به‌عنوان‌مثال اریتم مولتی فرم (EM)، سندرم استیون-جانسون (SJS) و نکرولیز سمی اپیدرمی (TEN)) در هنگام مصرف راکوتان گزارش شده است. ممکن است بثورات پوستی تا تاول‌های گسترده یا لایه اندازی پوست افزایش یابد. همچنین باید به دنبال زخم‌هایی در دهان ، گلو ، بینی ، دستگاه تناسلی و ملتحمه (چشم‌های قرمز و متورم) باشید.
 • به‌ندرت ممکن است راکوتان باعث بروز واکنش‌های حساسیتی شدید شود که برخی از آن‌ها می‌توانند به‌صورت اگزما ، کهیر و کبودی یا لکه‌های قرمز روی بازوها و پاها روی پوست تأثیر بگذارند. اگر دچار یک واکنش آلرژیک شدید، مصرف راکوتان را متوقف کنید، از پزشک مشورت فوری بگیرید و به او بگویید که این دارو را مصرف می‌کنید.
 • کاهش ورزش و فعالیت بدنی. راکوتان می‌تواند باعث درد عضلات و مفاصل بخصوص در کودکان و نوجوانان شود که فعالیت بدنی زیادی دارند.
 • راکوتان با بیماری التهابی روده ممکن است همراه باشد. در صورت بروز اسهال خونی شدید و بدون سابقه اختلالات گوارشی، پزشک مصرف داروی راکوتان را برای شما قطع می‌کند.
 • راکوتان ممکن است باعث خشکی چشم، عدم تحمل لنزهای تماسی و مشکلات بینایی از جمله کاهش دید در شب شود. در صورت بروز هر یک از این علائم به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است از شما بخواهد که از قطره‌های مرطوب کننده‌ی چشم یا اشک مصنوعی استفاده کنید. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید وای در حال حاضر نمی‌توانید لنزهای تماسی را در چشم‌هایتان تحمل کنید، به شما توصیه می‌شود در طول درمان از عینک استفاده کنید. در صورت بروز مشکلات بینایی، ممکن است پزشک شما را برای مشاوره به پزشک ارجاع دهد و ممکن است از شما خواسته شود که مصرف راکوتان را متوقف کنید.
 • فشار بالای خوش خیم داخل‌ جمجمه‌ در هنگام استفاده از راکوتان و در مواردی که راکوتان به همراه تتراسایکلین (نوعی آنتی بیوتیک) استفاده شده است، گزارش شده است. در صورت بروز علائمی مانند سردرد، تهوع، استفراغ و اختلالات بینایی، از مصرف راکوتان خودداری کنید و در صورت بروز موارد اضطراری از پزشک خود کمک بخواهید. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد تا تورم دیسک نوری در چشمتان (پاپیلوودم) را بررسی کند.
 • راکوتان ممکن است سطح آنزیم کبدی را افزایش دهد. پزشک شما قبل، در طی و بعد از درمان با راکوتان، آزمایش خونی را برای بررسی این سطوح انجام می‌دهد. اگر سطوح این آنزیم‌ها بالا بمانند ، پزشک ممکن است دوز شما را کاهش داده یا شما را از مصرف راکوتان منع کند.
 • راکوتان معمولاً چربی‌های خون مانند کلسترول یا تری گلیسیرید را افزایش می‌دهد. پزشک شما این موارد را قبل، حین و بعد از درمان راکوتان آزمایش خواهد کرد. اگر از قبل چربی خون، دیابت (قند خون زیاد) یا اضافه وزن دارید، به پزشک خود بگویید. ممکن است بیشتر اوقات به آزمایش خون نیاز داشته باشید. اگر چربی خون بالا بماند، پزشک ممکن است دوز داروی مصرفی‌تان را کاهش دهد، یا مصرف داروی راکوتان را برای شما قطع کند.
 • اگر مشکل کلیوی دارید، به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است درمانتان را با دوز کمتر راکوتان شروع کند و سپس آن را به حداکثر دوز قابل تحمل افزایش دهد.
 • اگر مشکل عدم تحمل فروکتوز دارید به پزشک خود بگویید. در صورت عدم تحمل فروکتوز یا سوربیتول، پزشک داروی راکوتان را برایتان تجویز نمی‌کند.
 • راکوتان ممکن است قند خون را افزایش دهد. در موارد نادر، افراد به دیابت مبتلا می‌شوند. پزشک ممکن است در طول درمان میزان قند خونتان را کنترل کند، به‌خصوص اگر دیابت، اضافه وزن دارید یا الکلی هستید.
 • احتمال خشک شدن پوستتان زیاد است. در طول درمان از پماد یا کرم مرطوب‌کننده پوست و از بالم لب استفاده کنید. برای جلوگیری از سوزش پوست باید از استفاده از محصولات لایه‌بردار یا ضد آکنه خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید و از لامپ آفتابی  (مخصوص حمام آفتاب) یا محفظه سولاریوم استفاده نکنید. ممکن است پوست شما در برابر نور خورشید حساس‌تر شود. قبل از بیرون آمدن در روز و روشنایی، از یک محصول ضد آفتاب با ضریب محافظت بالا (SPF 15 یا بالاتر) استفاده کنید.
 • هیچ درمان یا عمل پوستی نداشته باشید. راکوتان ممکن است پوست شما شکننده‌تر کنند. در طی درمان یا حداقل 6 ماه بعد از درمان، هیچ‌گونه اپیلاسیون مو ، درم ابریژن یا درمان با لیزر ( برای از بین بردن لکه یا اسکار پوست) انجام نشود. این درمان‌ها می‌توانند باعث ایجاد جای زخم، سوزش پوست یا به ندرت تغییر در رنگ پوست شما شوند.

سایر داروها و راکوتان 


در صورت مصرف داروهای دیگر با اگر اخیرا دارویی مصرف کرده‌اید یا ممکن است داروهای دیگری ازجمله گیاهان دارویی و غیر نسخه‌ای را مصرف کنید، به پزشك یا داروساز خود بگویید.

 • در هنگام مصرف داروی راکوتان، از مکمل‌های ویتامین A یا تتراسایکلین ها (نوعی آنتی بیوتیک) استفاده نکنید و در از انجام هر نوع درمان پوستی برای آکنه اجتناب کنید. استفاده از مرطوب کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها (کرم‌های پوستی یا محلول‌هایی که از کم‌آبی پوست جلوگیری می‌کنند و خاصیت نرم‌کنندگی بر روی پوست دارند) بسیار مناسب است.
 • هنگام مصرف راکوتان، از استفاده از داروهای موضعی ضد آکنه کراتولیتیک یا لایه بردار خودداری کنید.
مشاوره رایگان