آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیزر موهای زائد مردان: صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی آقایان

استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد برای آقایان ایده‌آل است، زیرا قابلیت استفاده بر روی تمام بدن را دارد و نتایج بلندمدت و دائمی را به ارمغان می‌آورد. بگونه‌ای که موهای زائد بتازگی رشد کرده باشد یا بتازگی بر روی قسمت‌هایی از بدن مانند پشت، سینه یا شکم رشد کرده باشد، لیزر به خوبی قادر است این موهای ناخواسته را از بین ببرد.

با درمان لیزر، رشد موهای زائد به حداقل می‌رسد و موهایی که ممکن است مجدداً رشد کنند، نازک و نرم می‌شوند. موهایی که تحت تأثیر تابش لیزر قرار می‌گیرند، به طور دائمی تا حدود ۹۰ درصد کاهش می‌یابند و نمی‌توانند به حالت زبر یا تیغ تیغی بازگردند.

بهترین راه برای آقایانی که از پوشیده شدن پوستشان زیر انبوه مو ناراحت هستند و می‌خواهند پوستی صاف و بدون مو داشته باشند، کدام است؟ درست است که راه‌هایی مانند استفاده از تیغ و وکس وجود دارد، اما آیا تا به حال به لیزر موهای زائد فکر کرده‌اید؟ یکی از دلایل ایده‌آل بودن لیزر موهای زائد برای مردان این است که این روش فوق‌العاده برای تمام بدن کاربرد دارد و نتایج آن نیز ماندگار است. مهم نیست که فقط می‌خواهید چند تار مو را از بین ببرید یا این که می‌خواهید از موهای زائد تمام بدن خلاص شوید، لیزر موهای زائد شما را به نتیجه‌ی دلخواه می‌رساند. کلینیک زیبایی رازی لیزر موهای زائد را به آقایانی که می‌خواهند، پوستی صاف و بدون مو داشته باشند، ارائه می‌دهد.

لیزر موهای زائد برای چه قسمتهایی از بدن مردان مناسب است؟


بسیاری از آقایان می‌خواهند موهای زائد بخشهای بزرگی از بدن را مانند پشت بدن، سینه و پاها از بین ببرند. موهای زائد پشت بدن و موهای ضخیم یا پرپشت سینه باعث ناراحتی و خجالت بسیاری از آقایان می‌شود. خوشبختانه آقایان می‌توانند با استفاده از لیزر با موهای زائد گونه، چانه، خط فک، صورت، کل پشت بدن، شانه، سینه، شکم، بازو، زیربغل، کل پا، باسن، اطراف مقعد، ناحیه‌ی شرمگاهی و تناسلی خداحافظی کنند.

لیزر موهای زائد برای مردان چه مزیتی دارد؟


لیزر موهای زائد برای مردان چه مزیتی دارد

ظاهر زیباتر

هر روز تعداد بیشتری از آقایان به دلیل داشتن موهای زائد معذب می‌شوند، خجالت می‌کشند و مشتاقانه به جستجوی روشی موثر با نتایج ماندگارتر برای از بین بردن موهای زائد برمی‌آیند. برخی مردان از انبوه موهای زائد، به ویژه موهای پشت بدن و شانه‌ها خجالت می‌کشند و می‌خواهند با از بین بردن این موها، پوستی صاف و زیبا پیدا کنند. اما به جز دلایل ظاهری، بسیاری از مردان به دلیل فعالیت در زمینه‌های خاصی مانند هنرپیشگی درصدد از بین بردن یا کاهش موهای زائد برمی‌آیند، آقایانی که مدل یا بازیگر هستند و ورزشکارانی مانند شناگران، دوچرخه‌سواران و دوندگان دو و میدانی از طرفداران جدی لیزر موهای زائد به شمار می‌آیند.

دلایل دیگر

آقایانی که دوست ندارند ناحیه‌ی ریش (پایین صورت و چانه) را با تیغ اصلاح کنند، می‌توانند از لیزردرمانی استفاده کنند. لیزر علاوه بر این که نیاز به اصلاح هر روزه را از بین می‌برد، از تحریک پوست و ابتلا به فولیکولیت جلوگیری می‌کند، فولیکولیت عارضه‌ای است که اغلب آقایان آن را در نقاطی که یک یا چند فولیکول مو در اثر اصلاح با تیغ ملتهب می‌شود، تجربه می‌کنند.

مزایای لیزر موهای زاند نسبت به سایر روشها چیست؟


استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد نسبت به روش‌های دیگر مانند اصلاح با تیغ، ایمن‌تر و بهتر است و خطر سوختگی با تیغ یا موهای درون روئیده ناشی از تراشیدن با تیغ را ندارد. روش‌های دیگر مانند استفاده از کرم موبر، باعث سوختگی با استفاده از مواد شیمیایی می‌شوند. علاوه بر این، برای استفاده موثر از واکس و موم، می‌بایست موها به اندازه کافی رشد کنند، اما وقتی اجازه می‌دهید موها به این طول برسند، نمی‌توانید به طور کامل به هدف اصلی خود، یعنی داشتن پوستی صاف، برسید. همچنین، استفاده از واکس یک روش دردناک است که ممکن است التهاب و تحریک شدید پوست را به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، لیزر موهای زائد بهترین روش برای درمان و پیشگیری از مشکل موهای درون روئیده است. الکترولیز روش دیگری است که در آن جریان برق در هر فولیکول مو برقرار می‌شود تا فولیکول گرم شود و از بین برود. متخصص در فرایند الکترولیز، سوزن استریلی را وارد تک‌تک فولیکول‌های ناحیه‌ی درمان می‌کند و سپس جریان برقی را در سطح پایین برقرار می‌کند. اما الکترولیز هر بار تنها یک مو را هدف می‌گیرد، بنابراین این روش زمان زیادی می‌برد، خسته کننده است و موفقیت آن به مهارت متخصص در یافتن فولیکولها بستگی دارد.

آیا همه آقایان کاندیدای مناسبی برای لیزر هستند؟


جوانان زیر ۱۸ سالی که می‌خواهند لیزر موهای زائد انجام دهند، باید یکی از والدینشان در اولین جلسه مشاوره حضور داشته باشد یا رضایت‌نامه‌ی کتبی از یکی از والدین خود ارائه دهند. با توجه به ماندگار بودن نتایج لیزر موهای زائد لازم است که قبل از درمان به خوبی درباره‌ی آن فکر کنید و شرایط را با توجه به نیازها و انتظارات فردی خود در آینده ارزیابی کنید.

کاندیدای ایده‌آل لیزر موهای زائد فردی با پوست روشن و موی تیره است. افراد با پوست روشن و موی تیره بهترین نتیجه را از لیزردرمانی می‌گیرند، موهای زائد این افراد بعد از ۶ ـ ۸ جلسه درمان به میزان ۷۵ درصد کاهش می‌یابد. البته افراد با پوست و موی تیره نیز می‌توانند از لیزردرمانی بهره بگیرند، اما به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارند. افراد با موهای بور، قرمز و خاکستری نمی‌توانند با دستگاه‌های لیزر موجود به نتیجه‌ی چشمگیری برسند.

اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد


برای لیزر موهای زائد، برخلاف وکس نیازی نیست که بگذارید تا موها بلند شود. موهای زائد باید قبل از لیزردرمانی به اندازه‌ی موهای دو سه روزه کوتاه شود و بلندی آن حداکثر سه میلی‌متر باشد. بنابراین موهای زائد را قبل از لیزردرمانی کوتاه کنید یا با تیغ اصلاح کنید. کوتاه بودن مو درمان را برایتان راحت‌تر می‌کند و انرژی لیزر سریع‌تر می‌تواند رو به پایین حرکت کند و به فولیکول برسد.

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا استفاده از سولاریوم برای ناحیه‌ی تحت درمان از دو تا سه روز قبل از لیزردرمانی ممنوع است. ۲۴ ساعت بعد از لیزر موهای زائد می‌توانید از اسپری برنزه کننده استفاده کنید. متخصص لیزردرمانی توصیه‌های لازم را با توجه به نوع پوست و ماهیت درمان مورد نظر ارائه می‌دهد.

 مراحل لیزر موهای زائد


مراحل لیزر موهای زائد

لیزر به پوست پرتو نور متمرکزی می‌تاباند که پوست آن را جذب می‌کند. این نور به گرما تبدیل می‌شود و سلول‌های هدف این حرارت را جذب می‌کنند، بدون آسیبی به بافت اطراف. موهایی که در مرحله‌ی رشد فعال قرار دارند، بیشتر از بقیه تحت تاثیر لیزر قرار می‌گیرند، زیرا موهای این مرحله حاوی سطح مطلوبی از ملانین هستند که لیزر آن را مستقیماً هدف می‌گیرد.

هم شما و هم متخصص باید در طول درمان برای محافظت از چشم از عینک ایمنی استفاده کنید. متخصص هندپیس کوچکی را روی پوست می‌کشد تا پالس لیزر به پوست برسد. قبل از دریافت هر پالس لیزر روی پوست، احساس اسپری خنک کننده‌ی ملایمی خواهید کرد. در هر شات لیزر در هر ثانیه ناحیه‌ای به بزرگی ۱۸ میلی‌متر تحت پوشش قرار می‌گیرد. دستگاه لیزر مجهز به یک دستگاه خنک کننده‌ی دینامیک است که با خنک کردن پوست، درمان را راحت‌تر می‌کند. برخی افرادی که لیزردرمانی را امتحان کرده‌اند، درد و ناراحتی ناشی از این روش مانند خوردن کش به پوست است، اگرچه آستانه‌ی درد تمام بیماران با هم یکسان نیست.

تعداد جلسات درمان


پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل ۶ ـ ۸ جلسه درمان در فواصل ۶ هفته‌ای انجام شود تا موهای زائد به میزان ۷۰ درصد کاهش پیدا کند. البته به شرطی می‌توانید به این نتیجه برسید که در موعد تعیین شده و راس شش هفته به کلینیک مراجعه کنید، البته ممکن است متخصص زمانبندی دیگری را پس از ارزیابی نوع پوست و مو توصیه کند.

درهر حال آقایان برای این که ۸۵ درصد موهای زائدشان از بین برود، به دلیل بالا بودن میزان هورمون مردانه تستوسترون، معمولاً به ۱۲ و گاهی اوقات ۱۵ جلسه درمان نیاز دارند. موهای باقیمانده روشن‌تر و نرم‌تر خواهد بود و با درمانهای نگهدارنده‌ای که هر ۴ ماه یکبار انجام می‌شود، به خوبی کنترل می‌شود. بسیاری از آقایان تمایل دارند که بعد از تکمیل دوره‌ی لیزر موهای زائد، لیزردرمانی را برای جوانسازی پوست انجام دهند تا ظاهر کلی پوستشان بهتر شود.

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد


قبل از و بعد از لیزر موهای زائد، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حمام آفتاب، سولاریوم یا استفاده از اسپری برنزه کننده باید خودداری کنید. این ممنوعیت از دو تا سه هفته قبل از درمان تا یک تا دو هفته بعد از آن ادامه دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که از کرم ضدآفتاب با SPF 30+ استفاده کنید، زیرا پوست پس از لیزردرمانی به آفتاب حساس می‌شود. بنابراین باید پس از درمان از تابش آفتاب پوست خود محافظت کرده و آن را از تماس مستقیم با نور خورشید محافظت کنید. ریزش موها حداکثر دو هفته طول می‌کشد و در نهایت در روز چهاردهم می‌ریزد.

سه روز پس از لیزردرمانی، برای تسهیل فرایند ریزش مو، می‌توانید ناحیه درمان را لایه‌برداری کنید. اگر بعضی موها از پوست جدا نشدند، می‌توانید آنها را اصلاح کرده و موضوع را در جلسه‌ی بعد به متخصص اطلاع دهید. وقتی لیزردرمانی شروع می‌شود، بیرون کشیدن مو از فولیکول اثر لیزر را از بین می‌برد. بنابراین وکس یا استفاده از موچین بعد از لیزر موهای زائد توصیه نمی‌شود. با این حال، اگر لازم بود که موهای زائد را بین جلسات درمان از بین ببرید، می‌توانید از تیغ، قیچی یا کرم موبر استفاده کنید.

آیا نتایج لیزر موهای زائد دائمی است؟


آیا نتایج لیزر موهای زائد دائمی است

لیزر روشی دائمی برای از بین بردن موهای زائد است که موها را در مرحله‌ی رشد (آناژن) برای همیشه از فولیکول جدا می‌کند. ۸۵ درصد موها در هر زمان مفروض در مرحله رشد قرار دارد و می‌توان آنها را با استفاده از لیزر از بین برد. موهایی که در مرحله رشد قرار دارند، به این دلیل که سرشار از پروتئین، سلولهای کراتینیزه شده و ملانین هستند، بهترین پاسخ را به لیزر می‌دهند. مدت زمان باقی ماندن مو در مرحله‌ی رشد به آرایش ژنتیکی هر فرد بستگی دارد.

فاز رشد یا آناژن مو گاهی چند سال طول می‌کشد و موهای آناژن در این مدت تقریباً ۸۵ درصد از موها را تشکیل می‌دهد. فولیکول مو در پایان فاز آناژن وارد مرحله کاتاژن یا گذار و سپس مرحله تلوژن یا استراحت می‌شود، ریزش مو در مرحله استراحت شروع می‌شود و در این میان فولیکول تحریک می‌شود تا چرخه‌ی جدیدی را شروع کند. مو در مراحل گذار و استراحت چرخه‌ی رشد مو نسبت به لیزردرمانی حساس نیست.

مدت زمان مراحل رشد مو در افراد مختلف متفاوت است و به عواملی مانند آرایش ژنتیکی (DNA)، وضعیت سلامت و جنسیت هر فرد وابسته است. همچنین، شکل فولیکول و رنگ مو نیز بر زمانبندی این مراحل تأثیرگذارند. فولیکول مو در همان زمانی که به فاز رشد برمی‌گردد، حساسیت خاصی نسبت به لیزر پیدا می‌کند و می‌توان آن را با استفاده از لیزر برای همیشه از بین برد. بنابراین، برای دستیابی به نتایج مطلوب، نیاز است درمان را به صورت مکرر انجام داده و فولیکول‌های هدف که در جلسه قبلی در فاز رشد نبودند، را هدف قرار دهیم. علاوه بر این، برای حفظ نتیجه بهتر، لازم است در فواصل زمانی بلندتری درمان را تکرار کنیم تا موهای جدید فولیکول‌ها نیز از بین برود. به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند در هر سال دو یا سه جلسه لیزر درمانی را انجام دهید تا نتیجه را حفظ کنید. لیزر قادر است موهای زائد تیره و ضخیم را بهبود بخشیده و از بین ببرد نسبت به موهای روشن و نازک.

اگر رنگ طبیعی پوست و مویتان تیره است، لیزردرمانی باز هم برای شما مفید خواهد بود، هرچند لازم است که درمان در دفعات بیشتری تکرار شود تا نتیجه‌ی رضایت بخشی به دست بیاید. سالها است که لیزردرمانی با اهداف درمانی و زیبایی گوناگون انجام می‌شود.

آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟


اکثر افرادی که از لیزردرمانی بهره می‌گیرند، متوجه می‌شوند لیزردرمانی روشی ایمن است که به خوبی می‌توانند آن را تحمل کنند. به نظر نمی‌آید که لیزردرمانی عوارض درازمدتی را به دنبال داشته باشد.

بااین حال برخی بعد از لیزردرمانی با عوارض جانبی جزئی روبرو می‌شوند. متخصص پوست معمولاً ابتدا بخش کوچکی از پوست را تست می‌کند تا واکنش پوست به لیزر را بررسی کند، سپس درمان را در صورت مطلوب بودن شرایط، بر روی ناحیه‌ی بزرگتر انجام می‌دهد.

افرادی که می‌خواهند برای رفع موهای زائد از لیزر استفاده کنند، حتماً باید ابتدا با یک پزشک مجرب مشورت کنند.

عوارض جانبی


عوارض لیزر موهای زائد انگشت‌شمار است و اکثر این عوارض جانبی اندک، جزئی و موقتی است. در صورت مواجهه با عوارض جانبی مزمن حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید. عوارض جانبی لیزر عبارت است از:

  • تحریک و قرمز شدن پوست
  • پوسته پوسته شدن پوست
  • تغییر رنگ پوست
  • خطر عفونت پوست

قیمت لیزر موهای زائد مردان چقدر است؟


هزینه لیزر موهای زائد آقایان بستگی به تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد و گسترگی محل تحت درمان دارد. محل جغرافیایی کلینیک، شهرت و تبحر دکتر نیز از دیگر عوامل مهم در تعیین هزینه لیزر موهای زائد مردان هستند.

پرسشهای متداول 


آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان میشود؟

این افسانه که لیزر موهای زائد باعث سرطان می‌شود، کاملاً بی‌اساس است. لیزر طراحی خاصی دارد که به آن اجازه می‌دهد تا از سلول‌های پوست عبور کند و فقط فولیکول‌های موی قرار گرفته در عمق پوست را هدف قرار ‌دهد.

لیزرهای مورد استفاده در لیزر موهای زائد تشعشع بسیار کمی را تولید می‌کنند. اما تصور نمی‌شود که این میزان تشعشع مضر باشد و شواهدی موجود نیست که نشان بدهد، لیزر موهای زائد باعث سرطان پوست بشود.

آیا لیزر موهای زائد باعث ناباروری میشود؟

در این مورد نیز شواهدی وجود ندارد که ارتباط بین لیزر موهای زائد و ناباروری را نشان بدهد. لیزر فقط در پوست نفوذ می‌کند و به بقیه‌ی اندامها نمی‌رسد و تاثیری بر آنها نمی‌گذارد. لیزر موهای زائد معمولاً، حتی برای ناحیه‌های حساسی مانند کشاله ران ایمن است.

 

فهرست مطالب

مشاوره رایگان