آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیفت سانترال لب: بالا کشیدن و خوش فرم کردن لب با لیفت سانترال لب

آیا می‌دانستید با جراحی لیفت لب می‌توانید لب‌هایتان را به فرم دلخواهتان نزدیکتر کنید؟ به کمک جراحی کم تهاجمی لیفت لب می‌توان کاری کرد که لبها پرتر و جوانتر به نظر برسند. این جراحی زیبایی با ایجاد  تغییراتی در موقعیت لب‌ها، شکل لب بالا یا لب پایین را تغییر می‌دهد. پس از عمل زیبایی لیفت لب دندان‌ها هم در هنگام لبخند زدن به شکل زیبایی‌تری خود را نشان می‌دهند. در عمل لیفت سانترال لب ، با ایجاد یک برش در پایین بینی، فضای بین بینی و لب‌ها کوتاه‌تر می‌شود.

چه کسانی کاندیداهای ایده آلی برای جراحی لب لیفت هستند؟


چه کسانی کاندیداهای ایده آلی برای جراحی لب لیفت هستند

جراحی‌های لیفت لب، از جمله لیفت سانترال لب و عمل‌های سرپایی، به منظور بهبود شکل، موقعیت و پرتر نمایی لب‌ها انجام می‌شوند. در این جراحی‌های زیبایی، جراح برش‌هایی در ناحیه لب‌ها ایجاد می‌کند. اغلب این عمل‌ها تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند و اغلب نیازی به بیهوشی عمومی ندارند.

عمل لیفت لب تنها برای افراد مسن نیست که متوجه شده‌اند که لب‌هایشان با گذر زمان جلوه خود را از دست داده‌اند و بهبود آنها را در نظر می‌گیرند. به عبارت دیگر، افراد در گروه سنی مختلفی هستند که می‌خواهند با عمل لیفت لب، لب‌های خود را پرتر و برجسته‌تر نمایند و در هنگام لبخند ، دندان‌های بالایی خود را بیشتر نشان دهند. همچنین برخی از افراد در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال یا بالاتر، ممکن است مشکلات ظاهری دهان خود را با عمل لیفت لب اصلاح کنند.

همه کسانی که شرایط زیر را داشته باشند ، نامزدهای ایده آلی برای انجام جراحی لیفت سانترال لب محسوب می‌شوند:

 • افراد سالمی که دوست دارند خط لب بالایی و حالت لبشان در هنگام لبخند زدن را تغییر دهند.
 • افرادی که به عنوان بخشی از عمل‌های زنانه‌‌سازی یا مردانه‌سازی ظاهرشان، به دنبال عمل‌های جوانسازی صورت هستند.
 • افرادی که ناحیه پشت لبشان ( فاصله بین پایین بینی تا برجستگی اطراف لب بالایی) بلندتر از حد ایده‌آل ، یعنی ۵/۱ سانتیمتر، باشد.
 • افرادی که متوجه شده‌اند رژ لبشان ، به راحتی از خط لبشان خارج شده و وارد چروک‌های اطراف لبشان می‌شود.
 • کسانی که گوشه‌های دهانشان به سمت پایین است و باعث می‌شود ظاهرشان غمگین به نظر برسد.
 • افرادی که دوست دارند اندازه و شکل لبهای بالا و پایینشان تناسب بیشتری داشته باشند.
 • افرادی که دوست دارند “کمان کوپید” ( یعنی قوس دوبخشی لب بالایی) لبشان برجسته‌تر و بالاتر باشد و لب‌هایشان پرتر به نظر برسند.
 • افرادی که نمی‌خواهند با استفاده از تزریق ژل‌ که روشی موقتی است، لب‌هایشان را بزرگتر کنند.
 • افرادی که به دنبال نتایجی دائمی هستند که بلافاصله بعد از جراحی خود را نشان دهند.
 • بیمارانی که ناحیه پشت لبشان به اندازه کافی بلند باشد که بتوان بخشی از پوست آن را برداشت.

لیفت سانترال لب چگونه انجام می‌شود؟


لیفت سانترال لب چگونه انجام می‌شود؟(

برخلاف روش‌های قدیمی لیفت لب ، که تمرکزشان روی برش‌هایی بود که دقیقا در اطراف حاشیه لب ( یا ورمیلیون  که همان مرز بالایی لب و جایی است که اغلب خط لب روی آن کشیده می‌شود) انجام می‌شد ، تکنیک‌های مدرن لیفت سانترال لب نتایج فوق العاده‌ای برای بیمارانی که خواهان لیفت لب‌های خود هستند به بار می‌آورند. این نوع تکنیک‌ها در جراحی‌های قدیمی‌تر نتایج چندان مطلوبی به بار نمی‌آوردند زیرا باعث می‌شدند وضوح و تمایز حاشیه لب کمتر شود و بیماران برای آن که مرز لبشان مشخص باشد مجبور بودند اکثر مواقع آرایش داشته باشند.

جراحی اصلاح شده لیفت لب یا عمل لیفت سانترال لب، اگرچه شبیه به عمل لیفت لب از زیر بینی است، اما  در روش اصلاح شده، به جای آن که مقدار زیادی از پوست از زیر بینی برداشته شود، برش‌ها را عقبتر برده و در بافت مخاط بینی انجام می‌دهند. در عمل لیفت سانترال لب، اسکار جراحی داخل بینی قرار گرفته و دیگر نیازی به برش‌های روش قدیمی لیفت لب بالایی که زیر بینی انجام می‌شد نیست. احتمال گشادتر شدن سوراخ‌های بینی در روش به روز شده  و جدید کمتر است زیرا برش‌ها در چین طبیعی زیر بینی انجام می‌شوند.

از آنجا که در روش لیفت سانترال لب، لایه‌های اندونازال بلند می‌شوند، این مزیت وجود دارد که در عین این که لب تقریبا به همان اندازه روش قدیمی لیفت می‌شود، اسکار کمتری هم ایجاد شود. برای بستن قسمت‌هایی که قابل مشاهده نیستند زده می‌شوند معمولا سریعتر بهبود پیدا می‌کنند. علاوه بر این ، برش‌هایی که برای عمل لیفت سانترال لب انجام می‌شوند همان برش‌هایی هستندی که در برخی از روش‌های جراحی‌ زیبایی بینی استفاده می‌شوند.

اگرچه این جراحی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد اما عملکرد دقیق یک جراح متخصص زیبایی با تجربه می‌تواند احتمال بروز این عوارض را کاهش دهد. لیفت سانترال لب از همان مزایای جوانسازی که سایر روش‌های لیفت لب دارند برخوردار است، یعنی باعث می‌شود در هنگام لبخند دندان‌ها بیشتر نمایان شده و همچنین قسمت صورتی لب نیز نمای بیشتری داشته باشد.

دیگر انواع لیفت لب


دیگر انواع لیفت لب

اصلاحاتی که در تکنیک‌های قدیمی لیفت انجام شده باعث شده کسانی که عمل لیفت لب انجام می‌دهند به نتایج بسیار عالی دست پیدا کنند. عمل لیفت لب با روش‌های مختلفی انجام می‌شود ، که در زیر توضیح داده شده است:

لیفت مستقیم ورمیلیون یا لیفت لب به روش گال-وینگ

در این روش، یک بخش از پوست پشت لب با برشی به شکل “گال-وینگ” (مانند بالهای یک مرغ دریایی در حال پرواز) از مرز لب بالایی و قسمت فوقانی آن برداشته می‌شود. این برش از محلی که آن مرز یا “قیطان” سفید رنگ لب (ورمیلیون) به بخش رنگی آن متصل می‌شود، انجام می‌شود. افرادی که این لبه سفید رنگ در لب‌هایشان بلندتر است، می‌توانند بخشی از آن را بردارند تا تقارن بیشتری بین لب بالا و پایینشان ایجاد شود و در عین حال بخش قرمز رنگ لب هم در موقعیت مطلوبتری قرار بگیرد.

برشی که در روش لیفت لب گال-وینگ، ایجاد می‌شود در مرز بالایی لب بالا قرار دارد، با این حال پنهان کردن اسکار باقیمانده از آن در حاشیه ورمیلیون، بدون آرایش ممکن است سخت باشد. همچنین بیماران باید در این ناحیه به اندازه کافی پوست اضافی داشته باشند تا لیفت خوبی انجام شود و همچنین باید این مساله را در نظر داشته باشند که بعد از این عمل برای همیشه لب بالاییشان بزرگ خواهد ماند و یک اسکار ظریف دائمی هم در لبه لب بالاییشان باقی خواهد ماند.

لیفت لب از زیر بینی یا روش “بول- هورن”

برای این روش برشی در زیر بینی ایجاد می‌شود و از طریق آن مقداری از پوست زیر سوراخ‌های بینی با برشی شبیه به شاخ گاو میش(بول-هورن) برداشته می‌شود. در افرادی که پشت لبشان بلندتر است از طریق برش کوچکی که زیر بینی ایجاد می‌شود، می‌توان لب بالایی را به روش سابنازال ( که طی آن بخشی از پوست زیر بینی برداشته می‌شود) لیفت کرد.

پوست زیرین را نیز لیفت کرده و آن را به بافت روی استخوان‌های زیر بینی متصل می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا قسمت رنگی داخل لب به سمت بیرون چرخیده و لب‌ها حالت برجسته‌تر و جلو آمده‌تری پیدا کنند. علاوه بر این‌ها، از این روش نتایج دیگر سایر روش‌های لیفت لب هم حاصل می‌شود، مثلا این که باعث می‌شود دندان‎های بالایی نمای بیشتری پیدا کنند.

لیفت گوشه‌های لب

روش لیفت گوشه‌های لب مناسب برای افرادی است که گوشه‌های لبشان به سمت پایین انحنا پیدا کرده و باعث شده که چهره‌ آن‌ها غمگین و یا عبوس به نظر برسد. در این روش، از گوشه‌های خارجی دهان، قسمت‌های کوچکی از پوست اضافی به شکل مثلث برداشته می‌شود تا گوشه‌های لب بالا کشیده شده و فرد به جای ظاهر اخمویی که به خاطر افتادگی گوشه لبهایش پیدا کرده بود، لب‌های جوانتر پیدا کند.

این جراحی همچنین وضعیت خطوط یا چین‌هایی که به صورت زاویه‌دار از گوشه‌های دهان به سمت پایین فک کشیده می‌شوند را بهبود می‌بخشد. اما باید توجه داشت که این روش برای افراد جوانی که کناره‌های دهانشان هنوز دچار افتادگی شدید نشده است، مناسب است. اما در بیماران مسنتر، برای هر فرد باید به صورت موردی بررسی شود که آیا این روش برایشان مناسب هست یا خیر.

روش لیفت لب ایتالیایی

روش لیفت لب ایتالیایی شبیه به لیفت لب بول-هورن است ، با این تفاوت که برش‌ها به شکل دو هلال کوچکتر زیر سوراخ‌های بینی انجام می‌شوند. در مقایسه با روش لیفت بول-هورن که در آن برش طولانی‌تری انجام می‌شود، در لیفت لب ایتالیایی، دو برش مجزا ایجاد شده و دو تکه پوست جداگانه برداشته می‌شود. این تکنیک برای افرادی که می‌خواهند اسکار قابل مشاهده کمتری داشته باشند و در عین حال لبشان هم به شکلی طبیعی و ظریف لیفت شود مناسب است.

در روش لیفت لب ایتالیایی، لب‌ها بیشتر در نواحی قلوه‌های لب‌ و زیر سوراخ‌های بینی لیفت می‌شوند.

قبل از جراحی لب سانترال لیفت


برای قبل از عمل جراحی لیفت سانترال لب، توصیه‌هایی مانند موارد زیر وجود دارند باید رعایت شود:

 • حداقل از شش ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • حداقل از چهار هفته قبل از عمل لیفت لب و تا چهار هفته بعد از آن سیگار نکشید. زیرا سیگار کشیدن به باعث کاهش جریان خون در پوست شده و به همین دلیل می‎تواند در روند بهبودی پوست اختلال ایجاد کند.
 • از ۱۴ روز قبل از عمل، مصرف آسپرین یا دیگر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.

دوران نقاهت پس از عمل لیفت سانترال لب


بلافاصه پس از عمل جراحی لیفت سانترال لب ، بیمار ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشد زیرا دهان متورم شده و تنگ و سفت به نظر می‌رسد. پس از گذشت چند روز یا یک هفته ، تورم به شدت کاهش یافته و تقریباً طی چهار هفته کاملا برطرف خواهد شد. در دوران نقاهت پس از عمل لیفت لب ، خوب است نکات زیر را به خاطر داشته باشید که:

 • به احتمال زیاد برای جلوگیری از عفونت‌های ویروسی و باکتریایی برایتان داروهای ضد ویروس و آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.
 • تمامی بخیه‌هایی که خود به خود جذب نمی‌شوند تقریبا بعد از ۵ تا ۷ روز برداشته خواهد شد.
 • برای تسریع روند بهبودی و بهتر شدن ظاهر اسکارها، ممکن است جراحتان توصیه کند از پماد یا محلول خاصی روی ناحیه برش استفاده کنید.
 • تورم و واکنش‌های التهابی بخشی طبیعی از روند بهبود زخم‌ها هستند ، به همین دلیل عمل لیفت لب در ابتدای کار ممکن است باعث شود ظاهر بینی و سوراخ‌های بینی متورم و بزرگتر به نظر برسند.
 • ناحیه جراحی ممکن است قرمز یا کبود شود.
 • صبور باشید ، حداقل شش هفته طول می‌کشد تا نتایج نهایی عمل لیفت لب مشخص شود.
 • با قرار دادن یخ در چند روز اول بعد از عمل روی ناحیه لب فوقانی خود می‌توانید تورم ناشی از عمل را کنترل کنید.
 • از داروهای مسکنی که پزشکتان برایتان تجویز یا توصیه کرده است استفاده کنید.
 • در طول روند بهبودی ممکن است زخم‌ها حالت برجسته پیدا کرده و یا لبه‌های زخم به سمت بیرون برگردند.

مراقبت از زخم و بخیه پس از عمل لیفت سانترال لب

پس از جراحی لب لازم است از دهانتان که تازه تغییر شکل پیدا کرده ، به خوبی مراقبت کنید تا بتواند بهبود پیدا کند. در اینجا توصیه‌هایی درباره نحوه مراقبت از زخم‌های عمل لیفت سانترال لب ارائه می‌کنیم که رعایت آن‌ها به بهبود مناسب لبها پس از عمل کمک می‌کنند:

 • روز بعد از جراحی را استراحت کنید و سعی کنید صحبت نکنید و فعالیت‌های عادی خود را تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از سر نگیرید.
 • ۷ تا ۱۴ روز، یعنی زمانی که ناحیه لب روند بهبودی خود را طی می‌کند از ورزش کردن خودداری کنید.
 • غذاهای نرمی مصرف کنید که زیاد نیازی به جویدن نداشته باشند و به مدت ۴۸ ساعت بعد از عمل از مصرف مایعات داغ و همچنین غذاهای شور خودداری کنید.
 • روی صورت خود نخوابید ، بلکه در عوض سرتان را بالاتر قرار داده و به پشت استراحت کنید.
 • حداقل برای ۷۲ تا ۹۶ ساعت بعد از عمل، از انجام فعالیت‌های سخت و سنگین خودداری کرده ، وسایل سنگین را بلند نکنید ، خم نشوید و یا به بدنتان فشار وارد نکنید.
 • دهان خود را بیش از حد باز نکنید تا بخیه‌ها باز نشوند و صدمه نبینند.
 • دندان‌هایتان را به دقت با مسواک کوچکی که برای کودکان طراحی شده است، مسواک بزنید.
 • بعد از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید و زخمتان را با پراکسید هیدروژن رقیق تمیز کنید.
 • برای جلوگیری از کبودی و تسریع روند بهبودی از دو هفته قبل عمل تا دو هفته بعد از آن قرص آرنیکا و ویتامین C مصرف کنید.
 • تا حدود ۳ هفته بعد از عمل، لب‌هایتان را با وازلین یا سایر مرطوب کننده‌ها و بالم لب‌های مشابه مرطوب کنید.

موارد منع یا احتیاط درباره عمل لیفت لب


افرادی که شرایط زیر را داشته باشند لازم است برای عمل لیفت لب احتیاط کنند و یا ممکن است کاندیداهای ایده‌آلی برای انجام این عمل نباشند، که شامل موارد زیرند:

 • افرادی که دهانشان به هر نوعی عفونت مبتلا باشد مانند تبخال.
 • افرادی که نمی‌توانند با احتمال باقی ماندن اسکار قابل مشاهده کنار بیاییند ، حتی اگر این اسکار کوچک باشد یا زیاد مشخص نباشد.
 • افراد سیگاری که حاضر نیستند از مدتی قبل از عمل تا مدتی بعد از جراحی سیگار نکشند.
 • افراد مبتلا به دیابت ، لوپوس یا کسانی که به بیماری‌های مربوط به لخته شدن خون مبتلا هستند.

عوارض احتمالی عمل لیفت لب


روزانه بسیاری از عمل‌های لیفت لب با موفقیت انجام می‌شود، اما همانطور که در هر جراحی دیگری اتفاق می‌افتد، احتمال وقوع برخی عوارض جانبی نیز وجود دارد. این عوارض شامل ابتلا به عفونت، نتایج ناخوشایند، بازگشایی زخم و باقی‌ماندن اسکار می‌شوند.

برای جلوگیری از نتایج غیرمنتظره، به افراد توصیه می‌شود که قبل از جراحی موهای پشت لب خود را الکترولیز کنند، زیرا ممکن است پس از عمل لیفت لب، موهایی در قسمتی از پشت لب ظاهر شوند که انتظارشان را نداشته‌اند. در افرادی که فیلتروم بسیار برجسته‌ای دارند، ممکن است جراح مجبور باشد لایه بسیار نازکی از پوست را بردارد، در غیر این صورت ممکن است فرد ظاهری غیرطبیعی پیدا کند، مانند حالت لب شکری یا کشیده شدن شیارهای فیلتروم تا داخل بینی. از دست دادن حس، لخته شدن خون و تجمع مایع نیز همه عوارض احتمالی جانبی جراحی لیفت لب هستند.

نتایج بلند مدت عمل لیفت سانترال لب


نتایج بلند مدت عمل لیفت سانترال لب

با بالا رفتن سن ، لب‌ها نه تنها حالت پری خود را از دست می‌دهند ، بلکه لب بالایی ممکن است به سمت داخل برگردد و حتی باعث شود لبها کم حجمتر به نظر برسند. بسیاری از افراد برای رفع این علائم پیری به سراغ جراحی لیفت سانترال لب می‌روند ، اگرچه افراد جوان‌تر نیز برای رفع دیگر مشکلات ظاهری دهانشان که مدتهاست از آن‌ها نارضیند، عمل لیفت سانترال لب را انجام می‌دهند.

کسانی که پوستشان بیشتر مستعد صدمات ناشی از آفتاب است ممکن است متوجه شوند که لب بالایی آنها نسبت به دیگران با سرعتی بیشتر از سایرین حالت کشیده پیدا می‌کند در چنین شرایطی این افراد می‌توانند با عمل لیفت لب که نتایجی بسیار با دوامتر از تزریق ژل و فیلر دارد ، با این نشانه‌های زودرس پیری مبارزه کنند.

به طور خلاصه آن که، اگرچه به لحاظ زیبایی لب بالایی یکی از مراکز توجه اصلی صورت است، اما ممکن است افراد نسبت به حفظ زیبایی آن غفلت کنند. از طرفی با تزریق ژل هم نمی‌توان لب‌ها را به شکل دائمی پر و حجیم نشان داد. برای حجیم کردن و زیباتر کردن لب‌ها، در برخی افراد تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید ممکن است خوب عمل کند، در حالی که در برخی دیگر ممکن است کاشت ایمپلنت لب برای مفید باشد. با این همه برای حجیم کردن دائمی لب، هنوز هیچ فیلر یا ایمپلنت نرم و قابل انعطاف دائمی برای لب وجود ندارد که توسط FDA تایید شده باشد.

بعضی افراد ممکن است ترجیح دهند کاشت ایمپلنت‌های دائمی را به جای تزریق فیلر که نتایج موقتی دارد، انتخاب کنند. این افراد به دنبال راه‌حل‌های دائمی هستند، اما به دلیل برخی از عوارض احتمالی مرتبط با ایمپلنت‌های لب مانند سفت شدن یا بروز مشکلات دیگر، علاقه‌ای به این روش ندارند. آن‌ها می‌توانند به جراحی لیفت سانترال لب مراجعه کنند تا شکل و موقعیت مطلوب لب‌هایشان را بهبود بخشیده و آن‌ها را به لب‌هایی برجسته‌تر تبدیل کنند. افرادی که جراحی لیفت لب را انجام می‌دهند، نگران موارد مربوط به تزریق ژل یا چربی نیستند، مانند جذب ژل یا چربی توسط بدن یا عدم واکنش بدن به مواد فیلر در طول زمان. برای برخی افراد، لیفت سانترال لب ممکن است مفیدتر از تزریق فیلر باشد، به عنوان مثال برای افرادی که بدنشان به مواد فیلر واکنش مناسبی نشان نمی‌دهد یا افرادی که نمی‌خواهند لب‌هایشان حالت “اردکی” پیدا کند که ممکن است ناشی از تزریق نادرست ژل باشد. این جراحی برای بیماران مسن‌تر که با پیر شدن حجم لب‌هایشان کاهش یافته و لب‌ها بالاتر رفته‌اند، مفید است. با این حال، حتی افراد جوان‌تر نیز از روش‌های لیفت لب بالایی که باعث بهبود نمای دندان‌ها می‌شود، استفاده می‌کنند، به ویژه افرادی که در هنگام لبخند ، دندان‌های بالایی خود را به نمایش نمی‌گذارند. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره وضعیت شخصی خود با یک جراح زیبایی مشورت کنید.

هزینه عمل لیفت لب


هزینه‌ عمل‌های لیفت لب ممکن است بسیار متفاوت باشند زیرا چندین روش مختلف برای این جراحی وجود دارد به همین دلیل بر مبنای نوع جراحی لیفت لب، و اینکه با جراحی‌های دیگری نیز ترکیب شده باشد یا خیر، هزینه‌ها کاملاً متفاوت خواهند بود. توجه داشته باشید که اگر علاوه بر لیفت لب از تکنیک‌های دیگری مثل کاشت ایمپیلنت سیلیکونی لب نیز استفاده شود، هزینه جراحی باز هم بیشتر خواهد داشت.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان