آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیفت شکم: کشیدن پوست و ماهیچه شکم با جراحی ابدومینوپلاستی

عمل جراحی ابدومینوپلاستی یا “لیفت شکم” یک روش زیبایی است که برای بهبود شکل و سفتی شکم استفاده می‌شود. این عمل جراحی شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از ناحیه تحتانی شکم است تا عضلات و فاسیای دیواره شکم سفت‌تر شوند. ابدومینوپلاستی به ویژه برای خانم‌هایی که چندین بار زایمان کرده‌اند و دارای پوست کشیده شده و عضلات شکم ضعیف هستند، مفید است. این نوع جراحی معمولاً برای افرادی که پس از بارداری یا کاهش وزن ناشی از چاقی بافت‌های شکم شل و آویزان شده‌اند، انجام می‌شود. ابدومینوپلاستی می‌تواند ظاهر شما را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

چه کسانی کاندیداهای ایده‌آل برای جراحی لیفت شکم هستند؟


چه کسانی کاندیداهای ایده_آل برای جراحی لیفت شکم هستند-compressed

همانطور که گفته شد، لیفت شکم برای کسانی مفید است که نمی‌توانند پوست اضافی که در شکم آن‌ها قرار دارد را کاهش دهند. چه کسی ممکن است این ویژگی را داشته باشد؟

 • هر زن و مرد با وزن نسبی “طبیعی”
 • افرادی که در غیر این صورت از سلامت خوبی برخوردار هستند
 • زنانی که می‌دانند فرزندان بیشتری نمی‌خواهند
 • کسانی از ظاهر بدنی خود ناراحت هستند
 • کسانی که لباس یا سبک زندگی خود را تغییر می‌دهند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند
 • کسانی که می‌خواهند تصویر ذهنی خود را نسبت به خودشان بهبود بخشند

همچنین، اگر فردی که قصد انجام عمل لیفت شکم را دارد، سیگار نکشد و یک رژیم سالم را رعایت کند، این موضوع نیز می‌تواند برای موفقیت و بهبودی پس از عمل جراحی مفید باشد.

لطفا توجه داشته باشید که ابدومینوپلاستی یک روش درمانی برای اضافه وزن نیست. افرادی که دارای اضافه وزن هستند، قبل از اقدام به این عمل جراحی، باید وزن خود را کاهش دهند. ابدومینوپلاستی می‌تواند در ترکیب با تصحیح کانتور بدن (مانند ماموپلاستی، لیپوساکشن و سایر روش‌ها) یا همراه با برخی اقدامات جراحی دیگر (مانند رفع رحم، عمل تخمدان و غیره) انجام شود.

مشاوره قبل از عمل


در جلسه مشاوره، در درجه اول شکایات و انتظارات فعلی شما پس از عمل ارزیابی می‌شود.

پس از آن وضعیت سلامتی عمومی شما، میزان چربی و توزیع آن در شکم، چین و پوست اضافی شکم و کیفیت پوست در نظر گرفته می‌شود.

در طی این معاینه؛ از شما درمورد عمل‌های جراحی و بیماری‌هایی که داشته‌اید، مشکلات سلامتی فعلی شما (دیابت و غیره)، عادات (استعمال دخانیات و غیره) و داروهای مورد استفاده (آسپرین، آرام‌بخش و غیره) سؤال می‌شود.

در نتیجه انتظارات و یافته‌های معاینه شما، نوع ابدومینوپلاستی و اینکه آیا به تنهایی یا همراه با لیپوساکشن انجام خواهد شد یا اینکه فقط عمل لیپوساکشن انجام خواهد شد، تصمیم گرفته می‌شود.

آماده سازی برای عمل


شما به کسی که در روز عمل و چند روز دیگر به شما کمک کند نیاز خواهید داشت.

در این دوره نباید مدت طولانی در زیر آفتاب بمانید. ابتلا به سرماخوردگی یا هرگونه عفونت دیگر ممکن است باعث تاخیر در این عمل شود.

شما باید یک هفته قبل از عمل مصرف آسپرین و مشتقات آن را متوقف کنید. (مصرف دارویی که بطور دائم استفاده می‌کنید را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید).

توصیه می‌شود قبل و بعد از عمل مدتی سیگار نکشید.

آرایش نکنید، از ژل مو استفاده نکنید، لباس راحتی بپوشید و قبل از مراجعه به بیمارستان برای جراحی جواهرات خود را در خانه بگذارید.

۶ ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید.

حدود یک ساعت قبل از عمل در بیمارستان حضور داشته باشید.

هنگامی که به اتاقی که برای شما اختصاص یافته باشد می‌آیید، اگر بخواهید یک داروی خوراکی به شما داده می‌شود که شما را آرام می‌کند.

روش عمل


روش عمل-compressed

ابدومینوپلاستی کامل 

در روش لیفت شکم، یک برش در یک خط از مفصل ران شروع شده و به طول بیکینی و لباس شنا ادامه می‌یابد. این برش به گونه‌ای انجام می‌شود که می‌تواند پنهان شود. در این روش، پوست و چربی اضافی از دیواره‌های تحتانی، میانی و فوقانی شکم برداشته می‌شود تا ماهیچه‌های شل و فاسیا ترمیم شوند.

در این روش، لایه‌های اضافی پوست و چربی به سمت پایین کشیده و برداشته می‌شوند و همچنین ناف به مکان جدیدی منتقل می‌شود که سازگاری داشته باشد. همچنین، لیپوساکشن نیز می‌تواند برای تصحیح خطوط و کاهش چربی مورد استفاده قرار گیرد.

ابدومینوپلاستی جزئی (مینی ابدومینوپلاستی) 

در مینی ابدومینوپلاستی، برش کوچکتر بین دو استخوان شرمگاهی زده می‌شود و ماهیچه‌های شل و فاسیا در دیواره تحتانی شکم ترمیم می‌شود و میزان اضافه آن برداشته می‌شود. پوست به سمت پایین کشیده شده و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود.

در این روش، ممکن است جای ناف عوض نشود و لیپوساکشن معمولاً برای اصلاح ناحیه انتقالی استفاده می‌شود.

ابدومینوپلاستی وسیع 

برش در یک خط برش ایجاد می‌شود که از یک مفصل ران شروع شده اما می‌تواند در بیکینی پنهان شود. این عمل شامل عمل جراحی ابدومینوپلاستی کامل و عمل لیفت ران فوقانی است.

ابدومینوپلاستی با کشش جانبی بالا 

در ابدومینوپلاستی معمولی فاسیا و عضلات سفت می‌شوند.

در ابدومینوپلاستی با کشش جانبی بالا عضلات به صورت افقی و عمودی نیز سفت می‌شوند. با این تکنیک، شکم کاملاً سفت و سختی به دست می‌آورید و شلی و میزان اضافی پوست و چربی در شکم برداشته می‌شود.

ابدومینوپلاستی دورتادور شکم 

علاوه بر ابدومینوپلاستی وسیع، شامل عمل لیفت ران نیز است.

برش کاملاً شکم را احاطه می‌کند. این روش برای بیمارانی که کاهش وزن زیادی دارند بسیار مناسب است.

روش‌های ترکیبی 

ابدومینوپلاستی گاهی با لیپوساکشن، کاهش سایز پستان و عمل لیفت پستان و عمل‌های رحمی و تخمدان همراه است.

در حین عمل، پوست شکم از عضلات زیرین از استخوان شرمگاهی تا سطح دنده‌ها باز می‌شود. اگر در عضلات شکم شلی یا فتق وجود داشته باشد ترمیم می‌شود، و لایه‌های اضافی پوست و چربی برداشته می‌شود. پس از انجام عمل، زخم با بخیه‌های جذبی (زیر جلدی) بسته شده و با پانسمان پوشانده می‌شود. به منظور به حداقل رساندن تورم بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک لوله کوچک و ریز به طور موقت در زیر پوست قرار می‌گیرد.

مدت زمان عمل


ابدومینوپلاستی کامل بسته به اندازه عمل ۲-۴ ساعت طول می‌کشد.

ابدومینوپلاستی جزئی ۱-۲ ساعت طول می‌کشد.

دوره نقاهت


زخم بعد از عمل پانسمان می‌شود، یک کرست مخصوص شکم روی آن قرار می‌گیرد تا تورم به حداقل برسد و از شکم حمایت شود. در دو روز اول، ناحیه شکم ممکن است تورم و درد داشته باشد که توسط داروهای آرام‌بخش کنترل می‌شود. درن حدود ۱-۳ روز بعد برداشته می‌شود. شما حدود ۱-۳ روز در بیمارستان می‌مانید. می‌توانید طی ۲-۴ هفته به کار خود برگردید. جای زخم برای ۳-۶ ماه اول مایل به قرمز به نظر می‌رسد، ممکن است ۹ ماه یا ۱ سال طول بکشد تا جای زخم‌ها صاف و محو شود. اسکار قابل قبول شما زیر بیکینی باقی می‌ماند.

عمل “ابدومینوپلاستی” سالانه برای هزاران نفر انجام می‌شود. بعد از هفته اول متوجه شکل جدید بدنتان خواهید شد و بطور کلی جراحی زیبایی ظاهری شما را بهبود می‌بخشد و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

هزینه عمل جراحی ابدومینوپلاستی


مانند اکثر اقدامات جراحی زیبایی، ممکن است هزینه جراحی ابدومینوپلاستی نیز تغییر کند. هزینه این عمل بستگی به سن، وزن و وضعیت سلامتی بیمار، میزان تحصیلات جراح پلاستیک و محل و نام بیمارستان مورد نظر وی دارد.

هزینه عمل جراحی ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • هزینه جراح
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه بیهوشی
 • داروها
 • لباس مخصوص بعد از عمل
 • آزمایش‌های پزشکی قبل و بعد از عمل

سوالات متداول


سوالات متداول-compressed

بعد از عمل لیفت شکم چقدر وزن کم خواهم کرد؟ 

هدف اصلی لیفت شکم صاف کردن و تغییر شکل شکم است. به این ترتیب، در این قسمت از بدن نتایج بسیار خوبی خواهید داشت. سفت شدن دیواره شکم و از بین بردن پوست اضافی نباید به عنوان یک روش سریع برای کاهش وزن در نظر گرفته شود. جراحی زیبایی همانطور که از نام آن پیداست با هدف بهبود ظاهر زیبایی شناختی فرد انجام می‌شود. هیچ یک از این روش‌ها به شما در کاهش وزن کمک نمی‌کنند اما آن‌ها به شما در اصلاح خطوط بدن به طور قابل توجهی کمک می‌کنند.

آیا جای زخم وجود خواهد داشت؟ 

در جراحی لیفت شکم، برش بسته به میزان افتادگی انجام می‌شود. بله، جای زخم باقی خواهد ماند اما اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن جای زخم انجام می‌دهیم. پزشک برش را به گونه‌ای ایجاد می‌کند که با لباس زیر شما پوشانده شود. ثانیا، تکنیک‌های مخصوص بخیه در عمل با هدف به حداقل رساندن کشش در پوست استفاده می‌شود. بدین ترتیب، زخم‌ها در امتداد یک خط ایجاد می‌شوند و در یک منطقه پوشیده قرار می‌گیرند. شما باید دستورالعمل‌های بعد از عمل را دریافت کنید و از محصولاتی استفاده کنید تا جای زخم بیشتر کاهش یابد.

آیا درن‌ها و کاتترهای داخلی قرار داده می‌شوند؟ 

از درن‌ها اغلب در ابدومینوپلاستی استفاده می‌شود. آن‌ها برای جلوگیری از بروز سرم، یعنی مجموعه مایعات بدن بین پوست و دیواره شکم، قرار می‌گیرند. اما استفاده از سوندهای داخلی در بیماران مختلف متفاوت است. هدف همه این فرایندها محافظت از سلامتی شما و اطمینان از آسایش شما است.

آیا بخیه‌ها باید بعد از عمل برداشته شوند؟ 

به طور معمول تمام بخیه ها در زیر پوست قرار می‌گیرند و نیازی به برداشتن آن‌ها بعد از عمل نیست.

چه موقع می‌توانم به سر کار برگردم؟ 

افرادی که تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی قرار دارند، به طور معمول می‌توانند ظرف ۲ هفته به کار خود برگردند. این بستگی به نوع کاری دارد که فرد انجام می‌دهد.

چه مدت طول خواهد کشید تا من بتوانم ورزش را شروع کنم؟ 

می‌توانید شب بعد از عمل تحت نظارت پرستار، پیاده‌روی‌های کوتاه را آغاز کنید. در هفته اول، ادامه دادن به پیاده‌روی‌های کوتاه برای فرآیند بهبودی بسیار ضروری است. اما تا زمانی که نوارهای استریل برداشته نشده‌اند، سعی کنید عرق نکنید. سپس، بهتر است شدت تمرینات را به تدریج افزایش دهید. در چهار هفته اول، اجسام سنگین‌تر از ۱۰ کیلوگرم بلند نکنید. پس از برداشتن نوارهای استریل، می‌توانید با تمرینات خفیف آغاز کنید. از هفته ششم به بعد از عمل، می‌توانید بدون هیچ محدودیتی ورزش مورد علاقه‌تان را انجام دهید. اما باید از خودتان مراقبت کنید و خود را خسته نکنید. پزشک شما در ویزیت‌های بعدی وضعیت شما را بررسی خواهد کرد و در مورد جزئیات برنامه فعالیتی که برای شما مناسب است، با شما صحبت خواهد کرد.

چه موقع می‌توانم دوش بگیرم؟ 

به طور کلی می‌توانید ۳ روز بعد از عمل دوش بگیرید، مگر در مواردی که مشخص شده باشد. این برای بهبودی پوست بسیار مهم است و باعث می‌شود احساس بهتری به وجود بیاید. همیشه نوارهای استریل را بعد از دوش خشک کنید تا زمانی که نوار استریل شما برداشته شود و سپس از سشوار که در درجه پایین قرار دارد استفاده کنید.

چه زمانی می‌توانم رانندگی کنم؟ 

این به شما بستگی دارد؛ وقتی احساس خوبی دارید و اذیت نمی‌شوید، می‌توانید رانندگی کنید. از خطرات غیرضروری خودداری کنید.

احساس می‌کنم بعد از عمل شکم من کاملاً سفت است. آیا اگر حرکت کنم به چیزی آسیب می‌رسانم؟ 

نه. باید حرکت کنید اما آن را به روشی کنترل شده انجام دهید. در طول عمل سه مجموعه بخیه در زیر پوست قرار می‌گیرد که هر کدام در یک لایه‌های مختلف پوست قرار گرفته‌اند. این بخیه‌ها بسیار قوی هستند. کمی بعد از عمل باید پیاده‌روی‌های دوره‌ای کوتاه را انجام دهید و طبق توصیه پزشک سطح تمرینات خود را افزایش دهید.

آیا بعدا می‌توانم باردار شوم؟ اگر باردار شویم چه اتفاقی می‌افتد؟ 

عمل جراحی تاثیری در این عمل ندارد. اگر بعد از این عمل باردار شوید دیواره شکم شما مانند زمان بعد از عمل باقی نمی‌ماند و ممکن است شکم شما دوباره شل شود.

آیا این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود؟ 

بله، عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بیهوشی عمومی گزینه‌ای مطمئن و راحت برای انجام چنین عملیاتی است. تیم بیهوشی دکتر متشکل از متخصصان معتبر و حرفه‌ای است. آن‌ها فرآیندها را در حالی که کاملاً روی بیمار متمرکز هستند در طول و بعد از عمل برنامه‌ریزی می‌کنند.

عمل چقدر طول می‌کشد؟ 

مدت زمان عمل بسته به بیمار متغیر است. با این حال، این عمل به طور معمول ۲-۳ ساعت طول می‌کشد.

آیا بعد از عمل نیاز به همراه دارم؟ 

بله. بهتر است یکی از اعضای خانواده یا دوست شما حداقل ۲۴ ساعت پس از عمل با شما بماند. در صورت در دسترس نبودن یک همراه، اعضای تیم پزشک می‌توانند با برخوردی گرم و حرفه‌ای خدمات همراه را برای شما ارائه دهند.

چه موقع ورم برطرف می‌شود؟ 

معمولاً ورم تقریباً یک ماه پس از عمل باقی می‌ماند. این روند از هر ۶ نفر در ۴ نفر مشاهده می‌شود. تورم کاملاً طبیعی است، نگران نشوید. تورم توانایی شما در انجام فعالیت‌های عادی روزانه محدود نمی‌کند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان