آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مدت دوام و ماندگاری لیزر موهای زائد چقدر است؟

لیزر موهای زائد  یک روش حذف موهای زائد با اثر طولانی مدت است که باعث آسیب دیدن یا از بین رفتن فولیکول مو می‌شود. با این حال مو ممکن است دوباره رشد کند، خصوصاً اگر فولیکول مو در طول عمل لیزر موهای زائد آسیب دیده و از بین نرود. به همین دلیل در حال حاضر بسیاری از پزشکان لیزر موهای زائد را به عنوان روش حذف موهای زائد با اثر طولانی مدت و نه دائمی عنوان می‌کنند.

 

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند؟


وقتی فولیکول مو از بین می‌رود، لیزر موهای زائد تأثیر دائمی خواهد داشت. در روش لیزر موهای زائد، نور به منظور هدف قرار دادن رنگدانه در موهای فرد استفاده می‌شود. این نور از زیر شفت مو عبور کرده و به داخل فولیکول مو وارد می‌شود.

گرما که ناشی از نور لیزر است، فولیکول مو را تخریب می‌کند و مانع رشد مجدد مو می‌شود. موها یک چرخه رشد منحصر به فرد دارند که شامل دوره استراحت، ریزش و دوره رشد است. موهایی که به تازگی برداشته شده و در مرحله استراحت قرار دارند، قابل مشاهده برای تکنسین یا لیزر نخواهند بود. بنابراین، فرد باید صبر کند تا موها دوباره رشد کنند تا بتواند آنها را به طور کامل حذف کند. برای بیشتر افراد، لازم است چندین جلسه درمانی لیزر موهای زائد در طول ۲ تا ۳ ماه انجام شود.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟


حذف دائمی مو از یک فولیکول مو نابود شده است، اما افرادی که به درمان حذف موهای زائد می‌پردازند، ممکن است مواجه باشند با رشد مجدد برخی از موها در منطقه مورد نظر. با گذشت زمان، امکان دارد ناحیه مورد نظر مجدداً درمان شود تا تعداد موهایی که دوباره رشد می‌کنند، کاهش یابد و در برخی موارد ممکن است همه موها از بین بروند.

رشد یا عدم رشد مو بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله نوع موهایی که ریشه می‌زنند و مهارت فرد در حذف موها. هنگامی که موها دوباره رشد می‌کنند، افراد ممکن است متوجه شوند که موها نازک‌تر هستند و مثل قبل قابل مشاهده نیستند. این امر به دلیل آسیب دیدن فولیکول مو توسط لیزر است، حتی اگر نتواند آن را از بین ببرد.

اگر یک فولیکول مو آسیب دیده اما از بین نرود، در نهایت مو مجدداً رشد می‌کند. از بین بردن تمام فولیکول‌های مو دشوار است، بنابراین بیشتر افراد شاهد رشد مجدد موهای خود هستند.

در صورت ریزش مو، امکان درمان مجدد آن وجود دارد. بنابراین افرادی که می‌خواهند تمام موهای خود را از بین ببرند ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشند. در بعضی موارد، موها ممکن است خیلی نازک، خیلی کوتاه یا مقاوم در برابر درمان باشند. در این موارد، فرد ممکن است روش‌های دیگر حذف موهای زائد مانند کندن موها را انتخاب کند.

ماندگاری اثر لیزر موهای زائد چقدر است؟


ماندگاری اثر لیزر موهای زائد چقدر است؟

 

در صورت از بین رفتن فولیکول مو، نتیجه لیزر مو دائمی خواهد بود. هنگامی که فولیکول مو فقط آسیب دیده باشد، در نهایت مو مجدداً رشد می‌کند.

مدت زمان لازم برای رشد مجدد مو بستگی به چرخه منحصر به فرد رشد مو در فرد دارد. بعضی از افراد موهایی دارند که سریع‌تر از سایرین رشد می‌کند. موهایی که در مرحله استراحت قرار دارند کندتر از موهایی که در مرحله دیگری قرار دارند رشد می‌کنند.

بیشتر افراد می‌توانند در طی چند ماه انتظار رشد مجدد موهای خود را داشته باشند. وقتی رشد مجدد مو اتفاق بیفتد، افراد می‌توانند جلسات بعدی درمان را نیز انجام دهند.

آیا رنگ پوست یا مو در نتیجه درمان تفاوت ایجاد می‌کند؟


افرادی که پوستشان روشن است و موهای تیره دارند ممکن است به تعداد کمتری جلسات برای حذف موهای زائد نیاز داشته باشند. برای این افراد، روش حذف موهای زائد با استفاده از لیزر بهتر عمل می‌کند. این امر به دلیل تضاد رنگدانه‌های موجود در پوست با رنگدانه‌های مو است که باعث می‌شود هدف قرار دادن مو، انتقال به فولیکول و تخریب آن توسط لیزر آسان‌تر انجام شود.

افرادی که پوست تیره یا موهای روشنی دارند ممکن است نیاز به تعداد بیشتری جلسات برای درمان داشته باشند و ممکن است بعد از درمان متوجه شوند که رشد مجدد موها نسبت به دیگران بیشتر است.

برای حذف دائمی موها، تکنسین باید دقیقاً بداند چگونه موها را هدف قرار دهد و نوع مناسب لیزر را انتخاب کند. تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۳ نشان داد که لیزرهایی که طول موج بیشتری تولید می‌کنند، بر روی پوست‌های تیره بهتر عمل می‌کنند.

عوارض جانبی و خطرات لیزر موهای زائد


در طول درمان لیزر برای حذف موهای زائد، برخی از افراد ممکن است دچار سوزش، درد و ناراحتی شوند. به همین دلیل، بسیاری از تکنسین‌ها از کرم‌های بی‌حس کننده استفاده می‌کنند تا این عوارض را کاهش دهند. اما باید توجه داشت که برخی از افراد ممکن است نسبت به این کرم‌ها واکنش‌های آلرژیک یا سوزش پوستی داشته باشند.

عوارض جانبی رایج لیزر شامل تغییر در رنگ پوست (که معمولاً موقتی است و به ویژه در افرادی با پوست تیره مشاهده می‌شود)، قرمزی پوست، و تاول یا پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. گاهی اوقات، تحریکات مرتبط با موهای زائد می‌تواند منجر به زخم شود و پوست آسیب‌دیده نیز ممکن است آلوده شود. این موارد اغلب نادر هستند، اما در صورت وقوع، می‌توانند خطرناک باشند.

ارائه تاریخچه پزشکی دقیق و بحث در مورد خطرات و مزایای لیزر می‌تواند به ارائه‌دهنده درمان کمک کند تا از عوارض جانبی جدی کاهش یابد. همچنین، پس از انجام این درمان، فرد باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کند، زیرا نور خورشید می‌تواند پوست را تحریک کرده و خطر تاول و زخم افزایش یابد.

هزینه لیزر موهای زائد


برای پوشش هزینه کلی درمان لیزر موهای زائد، بیشتر افراد نیاز به چندین جلسه درمانی دارند. بنابراین، منصوب است که افراد با ارائه دهنده خدمات درمانی خود درباره تعداد جلسات مورد نیاز و هزینه‌های مربوطه مشورت نمایند.

هزینه کلی لیزر موهای زائد وابسته به عوامل متعددی است، از جمله پزشک یا تکنسینی که این روش را اجرا می‌کند. فراهم‌کنندگان خدمات ماهر مانند تخصص‌های پوست و جراحی پلاستیک ممکن است هزینه بیشتری دریافت کنند، اما در عوض، احتمال آسیب دیدن یا عوارض جانبی کمتری نیز وجود دارد.

سایر عوامل مؤثر در هزینه عبارتند از:

  • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
  • مقدار رشد مجدد مو
  • تعداد موهای هدفمند
  • اندازه ناحیه تحت درمان

برداشتن مقدار کمی مو از ناحیه‌ای مانند بالای لب هزینه کمتری نسبت به از بین بردن موها از کل پا خواهد داشت.

چشم انداز


لیزر موهای زائد می‌تواند میزان موهای بدن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در بیشتر افراد، برخی موها با گذشت زمان دوباره رشد می‌کنند.

حتی وقتی موها دوباره رشد کنند، باز هم موها بسیار کم‌تر خواهند بود و ظاهر نرم‌تری خواهند داشت. برای به دست آوردن انتظار واقع‌بینانه از لیزر موهای زائد، در مورد اهداف درمان با پزشک یا متخصص رفع موهای زائد صحبت کنید.

برخی از انواع پوست و مو نتایج بهتری را نسبت به سایرین ایجاد می‌کند. تنها راه برای اینکه بدانید چه انتظاری باید از درمان خود داشته باشید صحبت کردن با پزشک، متخصص پوست و یا یک پزشک متخصص دیگر است.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان