آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مدت دوام و ماندگاری لیزر موهای زائد چقدر است؟

لیزر موهای زائد  یک روش حذف موهای زائد با اثر طولانی مدت است که باعث آسیب دیدن یا از بین رفتن فولیکول مو می‌شود. با این حال مو ممکن است دوباره رشد کند، خصوصاً اگر فولیکول مو در طول عمل لیزر موهای زائد آسیب دیده و از بین نرود. به همین دلیل در حال حاضر بسیاری از پزشکان لیزر موهای زائد را به عنوان روش حذف موهای زائد با اثر طولانی مدت و نه دائمی عنوان می‌کنند.

 

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند؟


هنگامی که فولیکول مو از بین می‌رود، اثر لیزر موهای زائد دائمی خواهد بود. لیزر موهای زائد از نور برای هدف قرار دادن رنگدانه در موهای فرد استفاده می‌کند. نور از زیر شفت مو عبور کرده و به داخل فولیکول مو وارد می‌شود.

گرمای ناشی از نور لیزر فولیکول مو را از بین می‌برد و مو دیگر نمی‌تواند از آن رشد کند. مو از چرخه رشد بی‌نظیری پیروی می‌کند که شامل استراحت، ریزش و دوره‌های رشد است. موهایی که اخیراً برداشته شده و در مرحله استراحت است، برای تکنسین یا لیزر قابل رویت نخواهد بود. بنابراین فرد باید صبر کند تا مو دوباره رشد کند و بتواند آن را بردارد. لیزر موهای زائد برای بیشتر افراد نیاز به چندین جلسه درمانی در طول 2 تا 3 ماه دارد.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟


برداشتن مو از یک فولیکول مو نابود شده دائمی است. با این حال، افرادی که تحت عمل حذف موهای زائد قرار دارند می‌توانند انتظار داشته باشند که برخی از موهای موجود در منطقه مورد نظر دوباره رشد کنند. با گذشت زمان می‌توان مجدداً آن ناحیه را درمان کرد تا تعداد موهایی که دوباره رشد می‌کنند، کاهش یابد. در بعضی موارد حتی ممکن است همه موها از بین بروند.

رشد مو یا عدم رشد مو بستگی به عوامل بی‌شماری از جمله نوع موهایی که ریشه می‌زنند و مهارت فرد در برداشتن مو بستگی دارد. وقتی موها دوباره رشد می‌کنند، بیستر افراد متوجه می‌شوند که موها نازک‌تر هستند و مثل قبل قابل مشاهده نیستند. این امر به این دلیل است که لیزر ممکن است به فولیکول مو آسیب برساندف حتی اگر نتواند آن را از بین ببرد.

اگر یک فولیکول مو آسیب دیده اما از بین نرود، در نهایت مو مجدداً رشد می‌کند. از بین بردن تمام فولیکول‌های مو دشوار است، بنابراین بیشتر افراد شاهد رشد مجدد موهای خود هستند.

هنگام ریزش مو، امکان درمان مجدد آن وجود دارد. بنابراین افرادی که می‌خواهند تمام موهای خود را از بین ببرند ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشند. در بعضی موارد، موها ممکن است خیلی نازک، خیلی کوتاه یا مقاوم در برابر درمان باشند. در این موارد فرد ممکن است روش‌های دیگر حذف موهای زائد مانند کندن موهای زائد را انتخاب کند.

ماندگاری اثر لیزر موهای زائد چقدر است؟


ماندگاری اثر لیزر موهای زائد چقدر است؟

 

در صورت از بین رفتن فولیکول مو، نتیجه لیزر مو دائمی خواهد بود. هنگامی که فولیکول مو فقط آسیب دیده باشد، در نهایت مو مجدداً رشد می‌کند.

مدت زمان لازم برای رشد مجدد مو بستگی به چرخه منحصر به فرد رشد مو در فرد دارد. بعضی از افراد موهایی دارند که سریع‌تر از سایرین رشد می‌کند. موهایی که در مرحله استراحت قرار دارند کندتر از موهایی که در مرحله دیگری قرار دارند رشد می‌کنند.

بیشتر افراد می‌توانند در طی چند ماه انتظار رشد مجدد موهای خود را داشته باشند. وقتی رشد مجدد مو اتفاق بیفتد، افراد می‌توانند جلسات بعدی درمان را نیز انجام دهند.

آیا رنگ پوست یا مو در نتیجه درمان تفاوت ایجاد می‌کند؟


ممکن است افرادی که دارای پوست روشن و موهای تیره هستند نسبت به سایر افراد به جلسات کمتری نیاز داشته باشند. رفع موهای زائد بر روی افرادی که دارای پوست روشن و موهای تیره هستند بهتر عمل می‌کند. دلیل این امر این است که تضاد رنگدانه‌های موجود در پوست با رنگدانه‌های مو باعث می‌شود که هدف قرار دادن مو، انتقال به فولیکول و تخریب آن توسط لیزر آسان‌تر انجام شود.

افرادی که پوست تیره یا موهای روشنی دارند ممکن است نسبت به سایرین به درمان بیشتری نیاز داشته باشند و ممکن است بعد از درمان متوجه شوند که رشد مجدد موها نسبت به دیگران بیشتر است.

برای از بین بردن دائمی موها، تکنسین باید بداند که چگونه موها را هدف قرار داده و نوع مناسب لیزر را انتخاب کند. تحقیقات منتشر شده در سال 2013 نشان داد که لیزرهایی که طول موج بیشتری تولید می‌کنند، روی پوست‌های تیره بهتر کار می‌کنند.

عوارض جانبی و خطرات لیزر موهای زائد


برخی از افراد در طول درمان دچار سوزش، درد و ناراحتی می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از تکنسین‌ها در منطقه تحت درمان از کرم بی‌حس کننده استفاده می‌کنند. با این حال برخی از افراد ممکن است نسبت به کرم واکنشی آلرژیک یا سوزش پوستی داشته باشند.

عوارض جانبی لیزر جزئی رایج هستند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تغییر در رنگ پوست، به ویژه در افرادی که پوست تیره دارند که معمولاً موقتی است
  • قرمزی پوست
  • تاول یا پوسته پوسته شدن پوست

بعضی اوقات، تحریکات مربوط به موهای زائد باعث ایجاد زخم می‌شود. پوست آسیب‌دیده نیز ممکن آلوده شود. اگرچه این مورد نادر است اما عفونت‌های پوستی می‌توانند گسترش یافته و زندگی فرد را به خطر بیندازد.

ارائه تاریخچه پزشکی دقیق و بحث در مورد خطرات و مزایای لیزر می‌تواند به ارائه‌دهنده درمان در تعیین صحیح درمان کمک کند و خطر عوارض جانبی جدی را کاهش دهد.

در پی عمل حذف مو، فرد باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کند. نور خورشید می‌تواند پوست را تحریک کند و باعث افزایش خطر تاول و زخم می‌شود.

هزینه لیزر موهای زائد


بیشتر افراد به چندین جلسه درمانی نیاز دارند، بنابراین افراد باید درمورد اینکه چند جلسه برای تأمین هزینه کلی درمان خود نیاز دارند با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنند.

کل هزینه لیزر موهای زائد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چه کسی آن را انجام می‌دهد. درمانگرهای ماهر مانند متخصص‌ پوست و جراح پلاستیک ممکن است هزینه بیشتری را دریافت کنند اما احتمال آسیب دیدن یا عوارض جانبی کمتری دارند.

سایر عوامل مؤثر در هزینه عبارتند از:

  • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
  • مقدار رشد مجدد مو
  • تعداد موهای هدفمند
  • اندازه ناحیه تحت درمان

برداشتن مقدار کمی مو از ناحیه‌ای مانند بالای لب هزینه کمتری نسبت به از بین بردن موها از کل پا خواهد داشت.

چشم انداز


لیزر موهای زائد می‌تواند میزان موهای بدن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در بیشتر افراد، برخی موها با گذشت زمان دوباره رشد می‌کنند.

حتی وقتی موها دوباره رشد کنند، باز هم موها بسیار کم‌تر خواهند بود و ظاهر نرم‌تری خواهند داشت. برای به دست آوردن انتظار واقع‌بینانه از لیزر موهای زائد، در مورد اهداف درمان با پزشک یا متخصص رفع موهای زائد صحبت کنید.

برخی از انواع پوست و مو نتایج بهتری را نسبت به سایرین ایجاد می‌کند. تنها راه برای اینکه بدانید چه انتظاری باید از درمان خود داشته باشید صحبت کردن با پزشک، متخصص پوست و یا یک پزشک متخصص دیگر است.

مشاوره رایگان