عمل کاشت ابرو برای بازگرداندن موهایی قابل رشد به ابروهایی است که بیش از حد نازک شده‌اند، روی آن‌ها اسکار ایجاد شده و یا کاملا از بین رفته‌اند، طراحی شده است. فقدان مو می‌تواند دلیل وراثتی داشته، یا به علت انجام الکترولیز یا لیزر موهای زائد، برداشتن بیش از حد ابروها، مشکلات غده تیروئید و یا سایر اختلالات هورمونی یا ترومای ناشی از جراحی، سوختگی یا سایر حوادث ایجاد شده باشد.
این عمل در ابتدا برای قربانیان سوختگی و بیماران مبتلا به بیماری‌هایی که مانع رشد مو در ناحیه ابرو می‌شوند انجام می‌شد. جراحی ترمیم ابرو – و یا کاشت ابرو – از زمانی به یک عمل زیبایی تبدیل شد که مورد افرادی قرار گرفت که دوست داشتند ابرویی بی نقص داشته باشند. کاشت موی ابرو در واقع یک جراحی FUE (برداشت واحد فولیکولی) کوچک است، و بنابراین دوره نقاهت بسیار کوتاه و عوارض جانبی محدودی دارد.

اهمیت کاشت ابرو

ابروها نقش مهمی در چهره دارند. به طوری که به معنای واقعی کلمه ممکن است باعث شوند ظاهر فردی زیبا و یا برعکس زشت به نظر برسد. ابروهای خوش فرم و تیره می‌توانند ویژگی‌های خاصی را به چهره شما اضافه کنند در حالی که اگر ابروها کم پشت باشند و یا تقریبا ابرویی وجود نداشته باشد ممکن است باعث شوند یک چهره زیبا افسرده به نظر برسد. دانستن این که هر موی ابرو با چه زاویه‌ای از پوست خارج می‌شود بسیار مهم است. کاشت ابرو باید با زاویه‌ای دقیق انجام شود تا نتیجه کار کاشت ابرو طبیعی باشد. دقت و مهارت جراح برای بازسازی ابعاد، شکل و قوس طبیعی ابروها

جراحی کاشت ابرو

به طور معمول، گرافت‌های لازم برای کاشت ابرو از پوست سر، پاها، ناحیه شرمگاهی و یا موی زیر بغل گرفته می‌شوند. موهایی که از سر گرفته می‌شوند به طور معمول از ناحیه پشت گردن، گردن و یا دو طرف آن استخراج می‌شوند، زیرا بافت نرمی دارند. با این حال، رشد موهای سر سریعتر از موهای ابرو است و از این رو فرد مجبور است مرتب آن‌ها را کوتاه کند. بهترین گزینه موهای پاها هستند زیرا این موها نازک و کوتاه بوده و نیازی نیست مرتبا کوتاهشان کنید تا با طول موی ابرو مطابقت داشته باشند. در صورتی که ناحیه مناسب دیگری برای استخراج گرافت از بدن وجود نداشته باشد برای این کار می‌توان از موهای ناحیه شرمگاهی یا موی زیر بغل نیز استفاده کرد. بسته به موی موجود و تراکم مورد نظر برای ابروها، معمولا به حدود 500 فولیکول مو نیاز است. بسیار مهم است که موها در زاویه و جهت ابروهای طبیعی در پوست ابرو کاشته شوند. بدست آوردن زاویه صحیح و طبیعی ابروها کاری ظریف و پیچیده است و به مهارت متخصص نیاز دارد. کاشت موها در زاویه و جهت مناسب با استفاده از سوزن‌هایی که کوچکترین بریدگی ممکن را در پوست ایجاد می‌کنند انجام می‌شود که تا جای ممکن از بروز اسکار یا اسیب به موهای موجود در ابروها جلوگیری شود. کل کار تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و پس از آن ممکن است مقداری تورم و یا کبودی ایجاد شود. با این حال، اصولا این عمل و نیز دوران نقاهت ان تقریبا دردناک نیست. در پایان کار، حدود 500 فولیکول موی جدید ابرو به وجود خواهد آمد. در ابتدا، موهای تازه کاشته شده، پس از دو هفته شروع به کم شدن می‌کنند ، اما بعد از 3-4 ماه دوباره رشد کرده و در سراسر زندگی بیمار به رشدشان ادامه خواهند داد. این موها را باید ماهی یک بار مرتب و کوتاه کرد تا ابروها کاملا خوش فرم به نظر برسند.

مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو

برای افرادعلاقمند به کاشت ابرو اطلاع از مراقبت‌های لازم پس از این عمل ضروری است، به خصوص از این جهت که پیروی از دستورالعمل‌های پس از کاشت اهمیت زیادی در موفقیت نتایج کار و بازگشت سریعتر فرد به روند معمول روزمره خود دارد. در اینجا چند نکته مهم ارائه می‌شود که باید از لحظه‌ای که کار کاشت تمام می‌شود تا چند هفته بعد از آن‌ها پیروی کنید تا بتوانید شکوه و زیبایی را به ابروهای خود برگردانید.

بایدها

• از کسی خواهش کنید تا پس از انجام کار، شما را به خانه برگرداند. چرا که مقداری زمان لازم است تا اثر آرام بخشی که برای از بین بردن درد و کمک به ارامش شما در طول کار مصرف شده برطرف شود و احتمالا تا بعد از انجام جراحی هنوز تاثیر ان باقی است. بنابراین توصیه نمی‌شود در این شرایط خودتان رانندگی کنید چرا که ممکن است برای خودتان یا اشخاص دیگر خطرناک باشد.
• تمام دستورالعمل‌هایی که جراحتان در مورد مراقبت‌های لازم پس از کاشت ابرو به شما ارائه داده را به خوبی به خاطر داشته باشید. اگرچه یک سری دستورالعمل‌های عمومی برای اکثر عمل‌های کاشت مو وجود دارند، اما بهتر است به انجام دستورالعمل‌هایی که توسط جراحتان به شما ارائه می‌شود پایبند باشید، زیرا او بهتر می‌داند که انجام و یا پرهیز از چه کارهایی بعد از عمل برای فرد شما مناسب‌تر است.
• شماره تماس کلینیک را در گوشی خود ذخیره کرده و یا به در یخچال بچسبانید تا بتوانید در مورد عوارض جانبی یا در موارد اضطراری به سرعت با جراحتان تماس بگیرید.
• پوست ناحیه کاشت را به خصوص در روز اول خشک نگه دارید تا بتواند بهبود یابد.
• در دوران نقاهت، نواحی اطراف پوست خود را تمیز نگه دارید. زمانی که هنوز ناحیه اهدا دردناک و یا بی‌حس است از قرار دادن هر چیزی روی ان که توسط جراح شما تایید نشده باشد خودداری نمایید، زیرا ممکن است عوارض جانبی منفی برایتان ایجاد کند.
• مراقب زخم‌های خود باشید. چرا که مثل هر جراحی دیگر کاشت ابرو هم با زخم و خارش همراه است. در صورتی که که جراحتان برای جلوگیری از عفونت و کاهش سوزش و تورم برایتان پماد موضعی انتی‌بیوتیک تجویز کرده باشد می‌توانید از ان روی زخم‌های خود استفاده کنید. در غیر این صورت، در مورد استفاده از دارویی که می‌توانید به کار ببرید با جراح خود تماس بگیرید.
• در صورتی که 3 تا 4 ساعت پس از جراحی احساس درد و ناراحتی داشتید، می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. این تقریبا زمانی است که طول می‌کشد تا اثر بی‌حسی برطرف شده و شما اندکی درد و تورم احساس کنید.
• در یک موقعیت نیمه راست بخوابید. برای این کار در شب بعد از عمل در خانه می‌توانید از دو یا چند بالش استفاده کنید تا سرتان را در هنگام خواب بالا نگه دارید. این روش را تا دو هفته بعد از جراحی ادامه دهید. این موقعیت خواب برای جلوگیری از تورم بیشتر پوست سر اهمیت دارد. اگر می‌توانید برای بالا نگه داشتن سر خود ، سعی کنید روی یک صندلی راحتی بخوابید. اگر کاشت در ناحیه پایین تاج انجام شده باشد، یا برش نواری داشته باشید ، باید در دو شب اول به پهلو بخوابید تا در رشد مو اختلالی ایجاد نشده و یا پیازهای کاشته شده در اثر سایش با بالش خارج نشوند .
• سعی کنید از کار خود مرخصی بگیرید تا بتوانید کاملا استراحت کرده و کبودی‌های اطراف خط مو برطرف شوند.
• دو روز پس از انجام کار برای برداشتن پانسمان و شستشو به کلینیک جراح خود مراجعه کنید.

• یک روز بعد از شستشوی اولیه در کلینیک، موهای خود را شستشو و شامپو کنید تا هرگونه پوست مرده برطرف شده و پوست در اطراف موهای کاشته شده تمیز شود. تمیز کردن دلمه‌ها باعث جلوگیری از آسیب زدن آن‌ها به فولیکول‌های مو و جلوگیری از رشد مو می‌شود.
• از جراح خود بخواهید که شامپویی که برای شما مناسب است را برایتان تجویز کند. شما می‌توانید از یک روز بعد این شامپو را روی ناحیه اهدا و نیز ناحیه کاشت مو استفاده کنید.
• در طی چند روز اول بعد از جراحی به جای این که سر خود را مستقیما زیر دوش بگیرید به ارامی با دست اب روی سر خود بریزید. ظرف 4 روز پس از عمل می‌توانید زیر دوش با فشار کم سرتان را شستشو کنید. این کار باعث می‌شود که دلمه‌ها از روی پوست پاک شده، فرایند بهبودی تسریع شده و عوارض جارحی کاهش یابند.
• در هفته اول از یک بسته یخ استفاده کنید تا میزان خونریزی یا تورم کاهش یابد. با این حال، از قرار دادن یخ به طور مستقیم روی منطقه پیوند خودداری کنید. شما می‌توانید یخ را فقط روی پیشانی یا قسمت پشت سر خود قرار دهید.

نبایدها

• بلافاصله پس از کاشت و حتی تا چند روز بعد از عمل، به خصوص اگر پوست سر هنوز تورم دارد ، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. اگر مجبورید که در طول روز از منزل خارج شوید ، از یک کلاه استفاده کنید.
• به هیچ وجه پوست سر را در ناحیه‌ای که تازه در ان کاشت انجام شده لمس یا دستکاری نکنید. کمی خارش و درد و عوارض عوارض جانبی طبیعی عمل است، بنابراین دستکاری و یا مالش پوست ممکن است باعث شود گرافت‌های جدید قبل از اینکه فرصتی برای رشد داشته باشند بیافتند.
• برای پنج روز اول پس از کاشت ، الکل مصرف نکنید، زیرا الکل در جریان خون در سر اختلال ایجاد می‌کند.
• برای یک ماه کامل پس از جراحی سیگار نکشید زیرا این کار می‌تواند خون رسانی به فولیکول‌های مو را متوقف کند. جریان خون برای رشد موهای جدید حیاتی است، به این ترتیب، ترک سیگار در این مدت، یا حتی چه بهتر برای همیشه ، می‌تواند رشد موهای شما را سریعتر کند. برای این که مجبور نشوید سیگار را به طور ناگهانی ترک کنید، می‌توانید برنامه ریزی کنید تا از چند ماه قبل از کاشت مو کم کم سیگار کشیدن خود را کم کنید.
• تا یک هفته پس از جراحی ورزش نکنید . از حدود 10 روز پس از عمل می‌توانید انجام تمریناتی سبک را از سر بگیرید. انجام ورزش‌هایی که مستلزم تماس بدنی هستند، مانند بسکتبال یا فوتبال، تا حدود یک ماه ممنوع است.
• از انجام فعالیت‌هایی که موجب تعریق بیش از حد می‌شوند خودداری کنید. عرق کردن خطر ابتلا به عفونت را به شدت افزایش می‌دهد. همچنین بهتر است که تا یک ماه از کارهایی مثل حضور در حمام بخار یا سونا خودداری کنید.
• در هفته اول سعی کنید تا جای ممکن خم نشوید، سرتان را پایین نبرید و یا به شدت فین نکنید.

بخش زیر آلرت شود

هر جراحی برای بعد از عمل یک سری دستورالعمل‌های خاص خود را دارد که بهتر است به دقت از ان‌ها پیروی کنید. علاوه بر این، زمان بهینه بهبودی برای هر کس متفاوت است ، بنابراین هر چقدر لازم است وقت صرف کنید تا کاملا بهبود یابید. همچنین به یاد داشته باشید که حدود 3 تا 4 ماه، و حتی در بعضی موارد ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا موهای جدید رشد کنند. بنابراین به جای آنکه دائما منتظر اولین تار مو باشید، خود را به کار یا سرگرمی جدیدی مشغول کنید. و بالاخره هنگامی که موهای شما آماده نمایش بزرگ خود شوند، می‎توانید با اعتماد به نفس و راحتی بیشتری زندگی کنید.

هر جراحی برای بعد از عمل یک سری دستورالعمل‌های خاص خود را دارد که بهتر است به دقت از ان‌ها پیروی کنید. علاوه بر این، زمان بهینه بهبودی برای هر کس متفاوت است ، بنابراین هر چقدر لازم است وقت صرف کنید تا کاملا بهبود یابید. همچنین به یاد داشته باشید که حدود 3 تا 4 ماه، و حتی در بعضی موارد ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا موهای جدید رشد کنند. بنابراین به جای آنکه دائما منتظر اولین تار مو باشید، خود را به کار یا سرگرمی جدیدی مشغول کنید. و بالاخره هنگامی که موهای شما آماده نمایش بزرگ خود شوند، می‎توانید با اعتماد به نفس و راحتی بیشتری زندگی کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است