آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس (بایدها و نبایدهای تزریق بوتاکس)

اگرچه برای بسیاری از افراد زیبایی یکی از اولویت‌های مهم است، اما بعد از انجام روش‌های درمانی زیبایی باید مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها را رعایت کرد. امروزه بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی است. با این حال، برای جلوگیری از عوارض احتمالی، ضروری است که دانسته و اقدامات لازم پس از تزریق بوتاکس را انجام دهید یا از برخی اقدامات خودداری کنید. اگرچه تزریق بوتاکس فواید بسیاری دارد، اما اگر تمام تدابیر احتیاطی مورد نیاز را رعایت نکنید، ممکن است با عوارض ناخوشایندی مواجه شوید.

چه کارهایی باید قبل از تزریق بوتاکس انجام داد؟


کارهای قبل از تزریق بوتاکس

در اینجا کارهایی که باید قبل از تزریق بوتاکس انجام دهید تا برای انجام آن اماده شده و هر چه بیشتر از نتایج آن راضی باشید ارائه می‌شود:

پزشکی را انتخاب کنید که در کار خود متبحر است

چنان که بارها و بارها تأکید شده، انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه بسیار بسیار مهم است. تزریق خوب بوتاکس بستگی به مهارت و تکنیک کسی دارد که آن را تزریق می‌کند ، بنابراین خوب تحقیق کنید و پزشکی را پیدا کنید که متخصص است و آناتومی صورت را به خوبی می‌شناسد و نیز نتایج تزریق بوتاکس او برای چندین سال موفقیت‌امیز بوده است. خیلی خوب است که پیش از تزریق بوتاکس با چندین پزشک مشاوره داشته باشید.

با پزشک خود صریح باشید

به خاطر سلامتی خودتان ، هر چه لازم است درباره سابقه پزشکی خود به پزشکتان بگویید تا او بتواند تشخیص دهد آیا شما فرد مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید یا نه. پزشک خود را درباره موارد زیر مطلع نمایید:

  •  داروها، مکمل‌ها، داروهای گیاهی و … که مصرف می‌کنید.
  • هر نوع آلرژی که دارید
  • هر نوع ، بیماری یا کسالتی که دارید
  • هر گونه درمانی که به تازگی انجام داده‌اید یا قرار است انجام دهید (به عنوان مثال تزریق بوتاکس، جراحی، یا درمان‌های دیگر و …)
  • در صورتی که باردار هستید، شیردهی می‌کنید یا قصد بارداری دارید
  •  هر چیز دیگری که به فکر خودتان می‎‌رسد

اگر اولین بار است که می‌خواهید بوتاکس تزریق ‌کنید، حتما پزشک خود را در جریان بگزارید. بعضی از پزشکان ممکن است برای بیمارانی که برای اولین بار قصد تزریق بوتاکس را دارند محتاطانه‌تر عمل کنند تا بتوانند واکنش بیمار نسبت به بوتاکس را سنجیده و نتایج دراز مدت بهتری برای بیمار ایجاد شود.

قبل از هر چیز مطمئن شوید که تزریق بوتاکس مناسبترین روش برای شماست

پزشک معتبری که در تزریق بوتاکس متبحر است به خوبی می‌داند که تزریق بوتاکس برای یک فرد چه نتایجی را می‌تواند به بار بیاورد و چه انتظاراتی را بر آورده نخواهد کرد. به عنوان مثال، ممکن است برای شخصی تزریق ژل، برای رفع بعضی چین و چروک‌های خاص بهتر از بوتاکس باشد، بنابراین لازم است قبل از هر چیزی از این مساله مطمئن شده و با پزشک خود درباره بهترین راهکار درمانی برای مشکلات پوست خود صحبت کنید.

با پزشک خود درباره نواحی تزریق و نتایجی که می‌توانید انتظار داشته باشید به توافق برسید

شما و پزشکتان باید درباره این که می‌خواهید کدام نواحی از صورتتان درمان شود، ایده‌ال‌ها و نیز نتایجی که می‌توانید از درمان انتظار داشته باشید به توافق برسید. افراد مختلف سلیقه زیبایی شناسانه متفاوتی دارند. برای مثال، ممکن است تعریف پزشک شما از نتایج موفق تزریق بوتاکس ایجاد “چهره بی‌روحی است که واکنش‌های احساسی ندارد” ، اما شما با این عقیده مخالف باشید. بنابراین بهتر است قبل هر چیز مطمئن شوید که شما و پزشکتان به یک شیوه درباره هدف و نتیجه کار فکر می‌کنید تا در پایان کار نتایج طوری نباشند که از نظر پزشکتان زیبا اما از نظر شما وحشتناک باشد.

انتظارات واقعی از تزریق بوتاکس داشته باشید

ممکن است نتیجه تزریق بوتاکس بسیار خوب باشد، اما با آن‌چه که ایده‌آل ذهنی شما از تزریق بوتاکس بوده فاصله داشته باشد. بنابراین بایستی که انتظارات واقع بینانه‌ای از نتایج کار داشته باشد تا بعد از آن بی جهت سرخورده نشوید.

مصرف هر دارویی که ممکن است منجر به رقیق شدن خون شود را متوقف کنید

– آسپرین – ایبوپروفن یا عمومی یا ادویل، الیو، یا موترین – اگزیدرین – گیاه گل راعی – ویتامین E – روغن ماهی یا امگا ۳ – جینکو – جینسنگ

این کار موجب می‌شود کبودی پس از بوتاکس به حداقل برسد. در صورتی که مجبور شدید دارو مصرف کنید، می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید. همچنین، از چند روز قبل از تزریق بوتاکس، الکل مصرف نکنید.

از سوال پرسیدن واهمه نداشته باشد

پیشنهاد می‌شود که یک فهرست از سوالاتی که می‌خواهید در جلسه مشاوره بوتاکس از پزشک خود بپرسید، تهیه کنید و آن را همراه خود به جلسه بیاورید. این روش به شما کمک می‌کند تا سوالات خود را فراموش نکنید. مثلاً می‌توانید از پزشک خود بپرسید که هزینه بوتاکس چقدر است، چند واحد بوتاکس برای شما نیاز است، مدت زمانی که پزشک برای شما بوتاکس تزریق می‌کند، و سایر سوالات مشابه را مطرح کنید. همچنین، در مورد عوارض جانبی، خطرات و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس و نیز فرکانس تزریق بوتاکس معمولاً هر چند وقت یکبار، سوال کنید.

اگرچه این‌ها سوالاتی هستند که می‌توانید جوابشان را به راحتی در اینترنت پیدا کنید، اما بهتر است پاسخ را مستقیما از دهان پزشک خود بشنوید. همچنین سوال کنید که در صورتی که به احتمال ضعیف اتفاق ناخواسته و ناخوشایندی در اثر تزریق بوتاکس افتاد، پزشک چه خواهد کرد؟ آیا برای شما لیزر وی بیم (PDL) با تخفیف انجام خواهد داد تا کبودی‌ها به حداقل برسد؟ اگر ابروهایتان بیش از حد بالا رفت، آیا پزشک به صورت رایگان مشکل را برطرف می‌کند؟ اگر اثر بوتاکس در عرض یک هفته از بین برود، چه؟ آیا به صورت رایگان مقدار دیگری بوتاکس تزریق می‌کند؟ از پرسیدن سوالات نترسید! بهتر است که پاسخ سوالاتتان را قبل از انجام هرگونه کار بشنوید تا بعد از آن.

چه کارهایی باید در زمان تزریق بوتاکس انجام داد


چه کارهایی باید در زمان تزریق بوتاکس انجام داد

کارهایی که باید در جلسه تزریق بوتاکس انجام دهید به اندازه کارهایی که باید قبل و بعد از آن انجام دهید مهم نیستند، اما در اینجا برخی از نکاتی که خوب است بدانید تا جلسه تزریق خوبی را تجربه کنید بیان می‌کنیم:

روز تزریق بوتاکس آرایش نکنید

قبل از تزریق بوتاکس ، پوست شما با الکل یا ضدعفونی کننده تمیز می‌شود، بنابراین بهتر است ارایش نکرده باشید. چون به هر حال آن را پاک خواهند کرد.

سعی کنید در زمان تزریق بی حرکت بمانید اما حواستان به صحبت‌های پزشک باشد

اگر از سوزن می‌ترسید، با فکر کردن در مورد آن ، خودتان را بیشتر ناراحت نکنید. سعی کنید به چیزهای دیگر فکر کنید، مثلا فکر کنید توی یک جنگل مشغول تماشاشی حیواناتید یا …. قبل از اینکه بفهمید تزریق بوتاکس تمام شده است. بی حرکت باقی بمانید اما حواستان به پزشکتان باشد و دستورالعمل‌های او را دنبال کنید. پزشک در زمان تزریق ، از شما می‌خواهد که لبخند بزنید، چهره خود را ریلکس کنید و یا اخم کنید و ….

استفاده از یخ

استفاده از یخ قبل از تزریق بوتاکس ، در طی انجام تزریق و بعد از آن می‌تواند به کاهش کبودی‌های احتمالی کمک ‌کند.

مواردی که باید پس از تزریق بوتاکس از آن‌ها اجتناب کنید


ورزش کردن

این مساله بسیار مهم است به هیچ وجه ورزش نکنید. حداقل برای ۲۴ ساعت صبر کنید تا بوتاکس بتواند در بهترین وضعیت جذب بدن شما شود.

ماساژ و مالش محل تزریق

ممکن است بعد از تزریق در محل تزریق ناراحتی داشته باشید و بخواهید آن را ماساژ دهید اما باید از این کار اجتناب کنید. هر حرکت غیر ضروری در آن منطقه می‌تواند نتایج ناخواسته‌ای به بار بیاورد.

خوابیدن روی صورت

زمان معمول برای بهبود پس از تزریق دو تا چهار ساعت است، ممکن است بخواهید در این فاصله یک چرت کوتاه بزنید، اما توصیه می‌شود از انجام این کار اجتناب کرده و سعی کنید طی این مدت کار دیگری انجام دهید تا یک وقت ناخواسته روی صورت خود خوابتان نبرد.

استفاده از داروهای رقیق کننده خون

از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند بلافاصله پس از تزریق خودداری کنید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید چه موقع می‌توانید دوباره این داروها را مصرف کنید.

انجام فعالیت‌های فیزیکی

علاوه بر ورزش کردن، از هر گونه فعالیت شدید دیگری که ممکن است انجام آن در طول این مدت مضر باشد پرهیز کنید. تا ۲۴ ساعت از انجام هر گونه فعالیت بدنی شدید اجتناب کنید.

دستکاری کردن محل تزریق

علاوه بر ماساژ ، باید حداقل تا شش ساعت بعد از تزریق، از دست زدن به ناحیه تزریق اجتناب کنید. پس از گذشت این زمان، می‌توانید ناحیه تزریق را با به آرامی با آب و صابون شستشو دهید.

از قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد اجتناب کنید

تا زمانی که قرمزی و تورم برطرف نشده باشد، از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب یا لامپ‌های سولاریوم یا هر کار دیگری که موجب گرمای شدید شود اجتناب کنید.

پیروی از این نکات قبل، در طول و پس از تزریق بوتاکس به شما کمک می‌کند که هم جلسه تزریق بوتاکس بهتری را تجربه کنید و هم نتایج بهتری کسب کنید.

 

دو راهکار برای افزایش اثرات تزریق بوتاکس


دو راهکار برای افزایش اثرات تزریق بوتاکس با انجام میکرودرم ابریژن و لایه برداری می‌توانید نتایج حاصل از تزریق بوتاکس را کامل‌تر کنید

نتایج و اثرات تزریق بوتاکس در ضدپیری با انجام دو روش بهتر می‌شود. میکرودرم ابریژن پوست شما را از عمق تمیز می‌کند و باعث درخشش بهتر چهره، کاهش لک‌های رنگی، چروک‌های ظریف و منافذ باز می‌شود. این باعث می‌شود پوست جوان‌تر به نظر برسد. از طرف دیگر، لایه‌برداری با مواد شیمیایی مانند گلیکوئیک و سالیسیلیک، اپیدرم را تحریک کرده و به نحو موثری در مبارزه با پیری پوست کمک می‌کند. این فرآیند مشکلاتی مانند آکنه، پیری پوست ناشی از نور آفتاب، لک‌ها و ضایعات رنگدانه‌ای، چین و چروک‌های کوچک و یا عمیق را کاهش می‌دهد و اثرات لیفتینگ بوتاکس را نیز تقویت می‌کند.

اثرات تزریق بوتاکس را با استفاده از محصولات مراقبتی مناسب طولانی‌تر کنید

برای به حداکثر رساندن نتایج تزریق بوتاکس و افزایش تاثیر جوان‌سازی آن، می‌توانید از محصولات مراقبتی مناسب استفاده کنید که پوست را عمیقا آب‌رسانی کرده و فرایند تولید کلاژن را تحریک نماید. محصولات مراقبتی ویژه‌ای با غلظت بالا طراحی شده‌اند تا فرآیند جوان‌سازی پوست را بهبود دهند و تاثیرات پیری بر پوست پس از تزریق بوتاکس را کاهش دهند. از این محصولات می‌توانید حتی قبل از تزریق بوتاکس استفاده کنید تا پوست را جوان‌تر نگه دارید.

سوالات رایج


چه زمانی نتایج کار مشخص خواهد شد؟

شما ممکن است در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت متوجه تغییراتی که ایجاد شده بشوید. نتایج برای خط اخم‌های متوسط تا شدید تا ۴ ماه باقی خواهند ماند.

زمان بهبودی پس از درمان چقدر است؟

دوره بهبودی بعد از بوتاکس بسیار کوتاه است. شما می‌توانید بلافاصله پس از تزریق و ترک مطب فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

آیا بعد از تزریق چهره من غیر طبیعی به نظر خواهد رسید؟

تزریق بوتاکس زیبایی، روش حساسی است. برای آن که به نتایج خوبی دست پیدا کنید به سراغ متخصصی بروید که دارای مجوز و آموزش دیده است و آناتومی صورت را به خوبی می‌شناسد. بدین صورت از نتایج تزریق خود راضی‌تر بوده و شاهد صورتی با چروک‌های کمتر خواهید بود. به هر حال نتایج باید طوری باشد که کسی متوجه نشود شما تزریق بوتاکس انجام داده‌اید. در اینجا می‌توانید تصاویر قبل و بعد از تزریق بیماران واقعی در کلینیک رازی را ببینید و خودتان درباره تغییر آن‌ها قضاوت کنید.

یک هفته بعد از تزریق

چه تعداد تزریق لازم است؟

مقدار و تعداد تزریقات بوتاکس برای هر بیمار بستگی به اهداف و نیازهای آن شخص دارد. در جلسه مشاوره قبل از انجام تزریق، پزشک مقدار و تعداد تزریقات مناسب برای نواحی مورد نظر که شما می‌خواهید اصلاح کنید، تعیین می‌کند. این نواحی شامل خطوط اخم، خطوط پنجه کلاغی و چین و چروک‌های پیشانی می‌شود. باید توجه داشت که تزریق بوتاکس تنها روش تایید شده برای رفع چین و چروک‌های این سه ناحیه است.

به عنوان مثال، برای خطوط پنجه کلاغی در نزدیکی چشم‌ها، متخصص تزریق بوتاکس در سه ناحیه از عضلات اطراف چشم اقدام خواهد کرد. این فرآیند برای هر دو چشم انجام می‌شود. برای ناحیه خطوط اخم، متخصص پنج تزریق در عضلات بین دو ابرو و پیشانی انجام خواهد داد. همچنین، برای چین و چروک‌های افقی در پیشانی، متخصص پنج تزریق در عضله پیشانی صورت خواهد داد.

آخرین مقالات

فهرست مطالب

مشاوره رایگان