آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

ژل ژوویدرم: مزایای تزریق فیلر ژوویدرم برای لب، گونه و دور چشم

اگر از دیدن خطوط و دیگر نشانه‌های گویای گذر عمر روی صورتتان ناراحت می‌شوید، حتماً به دنبال روشی برای از بین بردن این نشانه‌ها و جلوگیری از پدیدار شدن نشانه‌های پیری هستید. اگر در اینترنت جستجو کرده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که با تزریق ژل می‌توانید نشانه‌های پیری را موقتاً از بین ببرید. ژوویدرم یکی از پرطرفدارترین و مؤثرترین فیلرهای تزریقی برای جوانسازی صورت است.

ژل ژوویدرم چیست؟


ژل ژوویدرم

ژل ژوویدرم یکی از انواع فیلرها یا پرکننده‌هاست که به منظور پر کردن فرورفتگی‌ها در پوست و کاهش چین و چروک‌ها استفاده می‌شود. این ژل همچنین قابل استفاده برای برجسته و قلمه‌ای کردن لب‌ها نیز می‌باشد.

ژوویدرم یک نوع ژل غیرحیوانی است که از اتصال عرضی و مشتق هیالورونیک اسید تشکیل شده است. این فیلر برای جوانسازی صورت و افزایش حجم لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور واقعی، ژوویدرم قادر است چین و چروک‌های صورت را به طور کامل پر کند. هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن وجود دارد و باعث لغزندگی و روان شدن مفاصل می‌شود و همچنین به پوست و بافت‌ها حفاظت می‌کند.

استفاده از ژوویدرم به دلیل داشتن خصوصیاتی مانند غیرحساسیت، قابلیت جذب آب بالا و قابلیت تخلیه آسان، بسیار محبوب است. عملیات تزریق ژوویدرم بسیار سریع و ساده است و معمولاً در یک جلسه تزریق انجام می‌شود. همچنین، این فیلر بعد از تزریق به سرعت جذب می‌شود و نتایج قابل مشاهده هستند.

به طور کلی، ژوویدرم یک راه سریع و آسان برای کاهش چین و چروک‌های صورت و جوانسازی پوست است. با این حال، برای داشتن نتایج بهتر و بلندمدت‌تر، توصیه می‌شود که از تزریقات منظم استفاده شود و همچنین با یک پزشک متخصص مشورت شود.

ژل ژوویدرم چگونه باعث جوانسازی می‌شود؟


ژل ژوویدرم مانند هیالورونیک اسید عمل می‌کند. وقتی متخصص زیبایی ژل ژوویدرم را در پوست تزریق می‌کند، ژل ساختار محافظتی پوست را موقتاً بازیابی می‌کند و چروک‌ها را صاف می‌کند. ژل ژوویدرم بهترین گزینه برای رفع چین و چروک‌های استاتیک، یعنی چین و چروک‌هایی است که در حالت بی‌حرکت بودن صورت هم دیده می‌شود.

انواع ژل ژوویدرم و کاربردهای آنها


متخصص بهترین نوع ژل ژوویدرم را با توجه به نیازتان انتخاب می‌کند. گونه‌های مختلف ژل ژوویدرم کاربردها و ماندگاری‌های مختلفی دارند که خلاصه‌ای از آنها در جدول زیر ارائه شده است:

نوع ژلمزایاماندگارینکته
JUVÉDERM ULTRA XCبرجسته کردن لب‌ها و یا از بین بردن چین‌ نازولبیال (خط خنده) متوسط تا شدیدتا یک سالمناسب برای بزرگ‌تر کردن لب‌ها
JUVÉDERM VOLBELLA XCاین نوع ژل ژوویدرم لب‌ها را کمی برجسته می‌کند و خطوط عمودی دور دهان را از بین می‌برد.تا یک سالمناسب برای افرادی که می‌خواهند لب‌های‌شان را کمی بزرگ‌تر کنند.
JUVÉDERM VOLUMA XCبرجسته کردن گونه‌ها با یک تزریق عمقیتا دو سالمعمولاً برای افراد ۳۵ سال به بالا توصیه می‌شود.
JUVÉDERM XCصاف کردن خط خنده متوسط تا شدیدتا یک سالسازمان جهانی غذا و دارو ژل ژوویدرم OG را در سال ۲۰۰۶ تأیید کرد.
JUVÉDERM VOLLURE XCاز بین بردن خط خنده متوسط تا شدیدتا ۱۸ ماهجدیدترین نوع ژل ژوویدرم است و اثر آن بیشترین ماندگاری را در از بین بردن چین و چروک‌ها دارد.

علامت XC در نام  ژل ژوویدرم به این معنا است که لیدوکائین در ویال ژل وجود دارد تا بیمار درد کمتری را حین تزریق احساس کند.

احتمالاً آشنا شدن با انواع ژل ژوویدرم گیج‌تان کرده است. لازم به ذکر است که تفاوت اصلی این گونه‌ها در غلظت هیالورونیک اسید، چگونگی اتصالات عرضی هیالورونیک اسید و ویسکوزیته است. هر یک از گونه‌های فوق برای ناحیه خاصی از صورت مناسب است؛ همچنین متخصص بهترین نوع ژل را با توجه به ساختار صورت بیمار توصیه می‌کند.

کاربردهای تأیید شده


کاربردهای تأیید شده ژل ژوویدرم

 • ژل JUVÉDERM®VOLUMA XC به صورت عمقی در ناحیه گونه تزریق می‌شود تا لاغری ناشی از بالا رفتن سن را جبران کند و ناحیه چانه را بالا ببرد تا فرد نیم‌رخ جوان‌تری پیدا کند. تزریق این نوع ژل ژوویدرم به افراد ۲۱ سال به بالا توصیه می‌شود.
 • ژل JUVÉDERM®VOLLURE XC و JUVÉDERM® XC با هدف اصلاح چین و چروک‌های متوسط تا شدید صورت، مانند چین نازولبیال یا خط خنده در بافت صورت تزریق می‌شود. تزریق ژل JUVÉDERM® VOLLURE برای افراد ۲۱ سال به بالا مناسب است.
 • ژل JUVÉDERM®VOLBELLA XC برای برجسته کردن لب‌ها و از بین بردن خطوط عمودی دور دهان افراد ۲۱ سال به بالا کاربرد دارد.
 • ژل JUVÉDERM®Ultra XC در لب‌ها و دور دهان افراد ۲۱ سال به بالا تزریق می‌شود.

البته تزریق ژوویدرم برای از بین بردن خط اندوه (خط از دهان تا چانه)، جوانسازی دست‌ها، شقیقه‌ها و ناودان اشکی نیز کاربرد دارد. البته تولیدکننده ژل ژوویدرم این موارد را به عنوان کاربرد ژوویدرم ذکر نکرده است.

اکثر متخصصین باتجربه ژل ژوویدرم را به جز کاربردهای ذکر شده از سوی تولیدکننده برای موارد مناسب دیگری نیز تزریق می‌کنند. متخصص بهترین نوع ژل ژوویدرم برای برآورده کردن خواسته‌تان را در جلسه مشاوره تعیین می‌کند.

مقدار مورد نیاز ژل ژوویدرم


بیماران معمولاً برای جوانسازی یک ناحیه به یک یا دو تزریق نیاز دارند، البته برای اصلاح موارد شدیدتر سه یا چهار تزریق ضرورت می‌یابد. مقدار ژل ژوویدرم مورد نیاز به عامل‌های مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به سن، عمق چروک‌ها و هدف بیمار از انجام درمان اشاره کرد. پزشک مقدار ژل مورد نیاز را برای دستیابی به نتیجه مطلوب در جلسه مشاوره تعیین می‌کند.

تفاوت ژوویدرم با دیگر ژل‌های تزریقی


مختلف ژل‌های تزریقی نشانه‌های پیری را به شکل‌های مختلف اصلاح می‌کنند.

بعضی خطوط و چروک‌ها هنگامی که صورت بی‌حرکت است، مانند زمانی که کتاب می‌خوانید یا تلویزیون تماشا می‌کنید، مشخص می‌شوند که به آنها چروک‌های استاتیک گفته می‌شود. اما بعضی چروک‌ها هنگامی که صورت حرکت می‌کند، مانند زمانی که صحبت می‌کنید یا خندیدن، پدیدار می‌شوند که به آنها چروک‌های دینامیک گفته می‌شود.

با توجه به این تفاوت، دو نوع مختلف از ژل‌های تزریقی وجود دارد:

۱. ژل‌های مخصوص رفع چروک‌های استاتیک: این نوع ژل‌ها برای پر کردن و اصلاح چروک‌های استاتیک مانند ژوویدرم استفاده می‌شود.
۲. ژل‌های مخصوص رفع چروک‌های دینامیک: این نوع ژل‌ها برای کنترل حرکت عضلاتی استفاده می‌شود که چین و چروک‌ها را در اثر حرکت ایجاد می‌کنند، مانند بوتاکس و دیسپورت.

بوتاکس و دیسپورت برای بی‌حرکت کردن عضلاتی استفاده می‌شوند که چین و چروک‌ها در اثر حرکت آنها ایجاد می‌شود. اما ژل‌های مانند ژوویدرم برای حجیم کردن و اصلاح چروک‌های استاتیک استفاده می‌شود.

مزیت ژوویدرم بر ژل‌های دیگر


پزشکان برای جوانسازی صورت از فیلرهای دیگری نیز استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلرهای مشتق از هیالورونیک اسید مانند ژوویدرم، رستیلن، رستیلن سیلک (Restylane Silk)، رستیلن لیفت (Restylane Lyft)، رستیلن ریفاین (Restylane Refyne) و رستیلن دیفاین (Restylane Defyne)
 • فیلرهای بدون هیالورونیک اسید مانند رادیس و اسکالپترا

در هر حال از یاد نبرید که تزریق ژل ژوویدرم روشی ایمن برای خلق نیمرخ دلخواه‌تان است که نتایجی قابل اطمینان را به دست می‌دهد.

زمان مشاهده نتایج


زمان مشاهده نتایج ژل ژوویدرم

نتیجه تزریق ژل ژوویدرم معمولاً همان روز تزریق مشخص می‌شود. البته چون صورت کمی ورم می‌کند، ممکن است ناحیه تزریق کمی برجسته‌تر از حد انتظار به نظر برسد، اما ورم ظرف یک هفته از بین می‌رود و نتیجه نهایی مشخص می‌شود.

امکان انجام هم‌زمان چند درمان


امکان انجام همزمان چند درمان ژل ژوویدرم

افرادی که از مشاهده نشانه‌های پیری روی نقاط مختلف صورت خود ناراحت هستند، می‌توانند بیش از یک درمان را در یک روز انجام بدهند. چنانچه قرار باشد، هم‌زمان چند درمان انجام شود، اغلب پزشکان ترجیح می‌دهند که ابتدا ژل را در گونه‌ها تزریق کنند و ساختار صورت را بازیابی کنند تا “داربست” مناسبی برای بقیه درمان‌ها ایجاد شود، سپس تزریق را در ناحیه‌های پایین‌تر صورت انجام می‌دهند.

متقاضی ایده‌آل تزریق ژوویدرم


بیشتر افراد بالای ۲۱ سال می‌توانند برای تزریق ژوویدرم متقاضی شوند؛ اما تولیدکننده ژل توصیه می‌کند که افراد زیر ۲۱ سال از این روش استفاده نکنند.

افراد زیر مجاز به تزریق ژل ژوویدرم نیستند اگر:

 • دارای سابقه حساسیت‌های شدید متعدد، واکنش‌های آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) یا حساسیت به لیدوکائین یا پروتئین‌های باکتریایی گرم مثبت مورد استفاده در ژوویدرم باشند.
 • مبتلا به عفونت در محل تزریق باشند.

اگر شرایط زیر درباره‌تان صدق می‌کند، حتماً موضوع را به پزشک معالج‌تان اطلاع بدهید:

 • اگر باردار هستید یا به فرزندتان شیر می‌دهید. البته مشخص نیست که آیا ژل ژوویدرم می‌تواند به جنین آسیب بزند یا وارد شیر مادر بشود یا خیر.
 • اگر سابقه ابتلا به اختلال‌های رنگدانه‌ای یا باقی ماندن جای زخم قابل توجه دارید، حتماً پزشک معالج‌تان را در جریان بگذارید؛ چون ممکن است تزریق ژوویدرم باعث باقی ماندن جای زخم یا تغییرات رنگدانه‌ای بشود.
 • اگر قصد انجام لیزردرمانی یا لایه‌برداری با مواد شیمیایی دارید. اگر این درمان‌ها را بلافاصله بعد از تزریق ژوویدرم انجام بدهید، احتمال دارد محل درمان ملتهب شود.
 • اگر تحت درمانی هستید که سیستم ایمنی بدن‌تان را سرکوب می‌کند، تزریق ژوویدرم در زمان انجام این درمان‌ها خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
 • اگر به دلیل مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا رقیق کننده‌های خون در معرض خطر خونریزی طولانی مدت قرار می‌گیرید.
 • اگر به بیماری دیگری دچار هستید، حتماً مشکل‌تان را پیش از تزریق ژوویدرم به پزشک اطلاع بدهید.

عوارض جانبی تزریق ژوویدرم


تزریق ژوویدرم ممکن است عوارض جانبی زیر را داشته باشد:

 •  سرخی پوست
 • ورم و حساسیت در محل تزریق
 •  خارش
 • بروز برجستگی و کبودی در منطقه تزریق
 • خشکی، به ویژه پس از تزریق ولبلا (Volbella)

یکی از خطرات جدی در تزریق ژوویدرم، اشتباهی وارد کردن ژل به عروق است. اگرچه این مشکل بسیار نادر است، اما تزریق ژوویدرم به عروق می‌تواند عوارض جدی و دائمی را به همراه داشته باشد. برخی از عوارض گزارش شده برای تزریق ژوویدرم شامل اختلالات بینایی، کاهش دید، سکته مغزی، پوسته پوسته شدن موقتی یا باقی ماندن جای زخم دائمی است.

مراقبت پس از تزریق ژوویدرم


بلافاصله پس از تزریق ژوویدرم ممکن است با سرخی مختصر، ورم، حساسیت به لمس و احساس خارش در ناحیه درمان مواجه شوید؛ این عوارض پس از تزریق کاملاً طبیعی است. ناراحتی بعد از تزریق ژل ژوویدرم موقتی است و معمولاً ظرف یک یا دو روز برطرف می‌شود. اگر ناراحتی‌تان استمرار داشت یا دچار حساسیت و عوارض غیرعادی شدید، حتماً با کلینیک تماس بگیرید.

 • ممکن است ورم اولیه پس از تزریق ژوویدرم ظرف دو روز برطرف نشود. ورم برخی بیماران یک هفته استمرار دارد و ناحیه تزریق نیز کمی ناهموار به نظر می‌رسد. بنابراین نتیجه‌ای را که بلافاصله بعد از تزریق می‌بینید، نباید به عنوان نتیجه نهایی تلقی کنید. گاهی اوقات دو تا چهار هفته طول می‌کشد تا ناحیه تزریق کاملاً صاف و یک‌دست شود.
 • پزشکان معمولاً از بیماران می‌خواهند که پس از ۳ ـ ۶ هفته به کلینیک مراجعه کنند تا ارزیابی مجددی انجام بدهند و تعیین کنند که آیا بیمار به تزریق مجدد نیاز دارد یا خیر. خطوط عمودی دور دهان کاملاً از بین نمی‌رود، اما محوتر می‌شود.
 • بیماران به مدت چند هفته یا حتی چند ماه پس از تزریق هر گونه فیلری احساس خواهند کرد که برجستگی یا توده‌ای زیر پوست‌شان وجود دارد. احساس وجود توده عادی است، نکته اصلی این است که نباید توده‌ای مشاهده شود.
 • پس از تزریق ژوویدرم به مدت ۳ ـ ۴ ساعت از لمس کردن ناحیه تزریق خودداری کنید. پس از گذشت ۴ ساعت می‌توانید آرایش ملایمی کنید و ناحیه تزریق را با احتیاط با آب و صابون بشویید. تا زمانی که ورم و قرمزی اولیه از بین نرفته است، ناحیه درمان را در معرض سرما یا گرمای شدید، مانند حمام آفتاب یا سولاریوم قرار ندهید.
 • اگر صورت‌تان به تازگی تبخال زده است، احتمال دارد که خراش ناشی از ورود سوزن تزریق باعث ایجاد تبخال دیگری بشود.
 • مصرف آسپرین یا داروهای مشابه خطر خونریزی و کبودی محل تزریق را افزایش می‌دهد؛ می‌توانید تایلنول برای تسکین درد مصرف کنید.
 • تا ۱۲ ساعت پس از تزریق ژوویدرم ورزش نکنید و آب فراوان بنوشید تا دچار کم‌آبی نشوید.
 • می‌توانید ظرف سه ساعت نخست پس از تزریق، هر یک ساعت یک بار کیسه یخ را به مدت ده دقیقه روی ناحیه تزریق بگذارید. کیسه یخ را با ملایمت روی ناحیه تزریق بگذارید و آن را محکم روی صورت‌تان فشار ندهید. بهتر است از سمت براق کیسه یخ استفاده کنید.
 • ژوویدرم در نهایت حل می‌شود و اثر آن دائمی نیست. به همین دلیل بسیاری ترجیح می‌دهند که تزریق ژوویدرم را هر ۴ ـ ۶ ماه یک بار تکرار کنند تا نتیجه به دست آمده حفظ شود.
 • اگر آرنیکا مصرف می‌کنید، مصرف آرنیکا را دو روز دیگر ادامه بدهید و کرم را هر دو ساعت یک بار تجدید کنید.
 • اثر لیدوکائین پس از سه ساعت از بین می‌رود، اگر در این زمان در ناحیه تزریق یا نزدیکی آن احساس سوزش یا حرارت شدید کردید، حتماً با کلینیک تماس بگیرید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان