آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کاشت مو به روش FUE (اف یو ای): مراحل + سوالات متداول

ریزش موی الگوی طاسی مردانه یکی از انواع ریزش موی ارثی است که در بسیاری از موارد اتفاق می‌افتد. این نوع ریزش مو بدون شک به ارث می‌رسد و حتی اگر شخص سبک زندگی سالمی داشته باشد و از مکمل‌ها و داروهای مختلف استفاده کند، نمی‌تواند آن را بهبود بخشد. به عبارت دیگر، این امکان وجود دارد که سرعت ریزش مو را کاهش دهد، اما نمی‌تواند آن را به طور کامل متوقف کند. در واقع، تنها راه برای بازیابی موها، کاشت مو است که یک راه حل دائمی به حساب می‌آید.

ریزش ژنتیکی مو یک مشکل بسیار رایج است و حتی می‌تواند در افرادی که هنوز در دهه‌ی بیست سالگی خود هستند، ظاهر شود. در ابتدای شروع ریزش مو، معمولاً از مکمل‌ها و درمان‌های موضعی استفاده می‌شود که معمولاً نتایج ناامیدکننده و پرزحمتی دارند. برای دستیابی به نتایج مطلوب و پایدار در طولانی مدت، روش‌های جراحی مثل استخراج واحد فولیکولار (FUE) از بهترین روش‌های درمان ریزش مو به شمار می‌آیند.

در جلسه مشاوره در کلینیک زیبایی رازی در مورد نگرانی‌های شما در مورد موهایتان و علل احتمالی ریزش آنها و همچنین روش‌های بازیابی موها صحبت می‌شود. سپس ما یک نظر اجمالی نسبت به بهترین روش‌های درمانی که کارشناسان و متخصصین ارائه کرده‌اند می‌اندازیم. در این جلسه مشاوره، شما اطلاعات بسیار مهمی در مورد عمل جراحی از جمله توضیح دقیق و تفصیلی نحوه کاشت مو و انتظارات در دروان بهبودی بیمار به دست می‌آورید.

 

 اف یو ای برای مردان و زنان


اف یو ای برای مردان و زنان

روش اف یو ای را هم می‌توان هم برای مردان و هم برای زنانی که الگوی طاسی مردانه و زنانه (آلوپسی آندروژنتیک) دارند به کار برد.

 بهترین سن برای کاشت مو به روش FUE چه سنی است؟


طاسی یا عقب رفتن خط رویش مو ممکن است در هر سنی رخ دهد ولی معمولاً در حدود سن ۳۳ سالگی در مردان اتفاق می‌افتد. به هر حال، بیشتر مردان از سنین ۲۰ سالگی متوجه عقب رفتن خط رویش موی خود می‌شوند و به همین دلیل کاشت مو به روش اف یو ای به عنوان یک راه حل برای درمان ریزش مو در مردان جوان در حال افزایش است.

ریزش مو ممکن است بر اعتماد به نفس شما اثر منفی داشته باشد به طوری که یک‌سوم مردان بیان داشته‌اند ریزش مو منشأ اصلی عدم اعتماد به نفس آنها است. بیش از ۵۰ درصد از مردانی که سن آنها بین ۲۴ تا ۳۴ سال است بر این عقیده‌اند که موهای آنها در حال ریزش است و تقریباً ۴۰ درصد از مردان جوان بیان داشته‌اند که به کاشتن مو فکر می‌کنند.

 آیا برای کاشت مو به روش FUE، حداقل و حداکثر سن مطرح است؟


پزشکان ترجیح می‌دهند که بیمارانی که سن آنها بیش از ۲۵ سال است را درمان کنند زیرا در این سن می‌توان با دقت تشخیص داد که الگوی نهایی ریزش موی آنها چگونه خواهد بود. قبل از سن ۲۵ سالگی، قضاوت در مورد این که ریزش موی فرد به چه صورت ادامه پیدا می‌کند دشوار است.

حداکثر سن برای کاشت مو وجود ندارد و کاشت مو به روش اف یو ای را می‌توان پس از سن ۲۵ سالگی برای بیماران در هر سنی انجام داد. تا زمانی که قسمت اهداکننده مو، وضعیت خوبی داشته باشد و فولیکول‌های سالم مو را بتوان برداشت می‌توان کاشت مو را انجام داد.

 چگونه باید برای انجام کاشت مو آماده شد؟


 دو هفته قبل از کاشت مو

از مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهاب یا داروهای دیگر ضد انعقاد خون پرهیز کنید. کپسول‌های امگا ۳، روغن ماهی و چای‌های گیاهی مانند چای سبز (نه چای سیاه معمولی) مصرف کنید.

 یک روز قبل از کاشت مو

موهای خود را با شامپو بشورید اما از محصولات معطر استفاده نکنید. عمل جراحی با شکم پر انجام می‌شود بنابراین می‌توانید آزادانه یک صبحانه خوب میل کنید.

 عمل کاشت مو به روش اف یو ای چگونه انجام می‌شود؟


عمل کاشت مو به روش اف یو ای چگونه انجام می‌شود

جراحان در روش FUE از ابزارهای میکروسکوپی دقیق برای استخراج هر ریشه مو استفاده می‌کنند. در این روش، هر واحد مو به صورت دقیق و با محاسبات دقیق از ناحیه اهداکننده برداشت می‌شود تا تراکم کلی موها را تحت تأثیر قرار ندهد و به موها اجازه می‌دهد دوباره رشد کنند. سپس موها با رعایت زاویه و جهت رشد خود کاشته می‌شوند تا خط رویش طبیعی موها ایجاد شود. این فرایند تا زمانی که جراح موی کافی برای رسیدن به نتیجه مطلوب برنامه‌ریزی شده را به دست آورد، ادامه می‌یابد.

بخش مورد عمل جراحی پس از گذشت یک هفته بهبود می‌یابد و اسکارهای سفید کوچکی روی آن به جا می‌ماند. این اسکارها در بین موهای پشت و کنار سر مخفی می‌شوند و در طول یک سال به طور قابل توجهی کاهش می‌یابند و نهایتاً ناپدید می‌شوند.

با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز و تحت بیحسی محلی، سوراخ‌هایی در قسمت طاس سر ایجاد می‌شود و سپس هر فولیکول در یک سوراخ کاشته می‌شود تا مانند یک موی سالم طبیعی رشد کند.

 پزشک چگونه از طبیعی بودن ظاهر موها اطمینان می‌یابد؟


۱، ۲ یا ۳ فولیکول در جهت رشد موها کاشته می‌شود و این کار ادامه پیدا می‌کند تا تعداد فولیکول‌های برنامه‌ریزی شده کاشته شوند. این کار برای دست‌یابی به نتایج مطلوب و ظاهری زیبا ضروری است زیرا اگر عمل کاشت مو با همان تعداد گرافت‌های ولی بدون نظم انجام شود، نتایج مورد نظر به دست نخواهد آمد.

 آیا عمل کاشت مو دردناک است؟


خیر، این فرایند نسبتاً بدون درد بوده و در صورتی که تحت بیحسی موضعی انجام شود ممکن است با کمی ناراحتی همراه باشد.

 کاشت مو به روش اف یو تی در مقایسه با روش اف یو ای


در روس اف یو ای چند شکاف نقطه‌ای گرد به طور پراکنده در سر ایجاد می‌شود. در روش اف یو تی یک اسکار مستطیلی شکل ایجاد می‌شود که برای همیشه در زیر قسمت اهداکننده مو باقی می‌ماند.

 چگونه باید از موهای کاشته شده مراقبت کرد؟


پس از کاشت مو نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست بنابراین شما پس از انجام کاشت مو از بیمارستان ترخیص می‌شوید. پشت و کنار سر شما پانسمان می‌شود و شما باید روز بعد نیز برای بررسی پانسمان به بیمارستان مراجعه کنید. جراح تشخیص خواهد داد که شما چه موقع می‌توانید موهای خود را بشورید و این کار در کلینیک توسط تیم جراحی انجام می‌شود. از آنجا که قسمت کاشته شده در معرض هوای آزاد قرار دارد، اولین شستشو باید با فوم مخصوص ضدعفونی انجام شود. به شما نشان داده می‌شود که در مدتی که موهای کاشته شده در حال رشد اولیه هستند و پوسته‌های کوچکی که بخشی از فرایند طبیعی بهبودی است شروع به ریزش می‌کنند چگونه موهای خود را بشورید.

حداقل به مدت یک هفته شما باید از مالیدن یا ضربه زدن به قسمتی از سر که روی آن مو کاشته شده است خودداری کنید. نباید از کاورهای سر مانند کلاه یا روسری استفاده کنید.

رعایت برخی نکات ساده به شما کمک می‌کند که بهترین نتایج را از کاشت مو به دست آورید:

  • در هنگام خوابیدن، سر خود را بالا نگه دارید. به مدت سه شب باید این گونه بخوابید و از خم شدن رو به جلو نیز باید پرهیز کنید. باید از همسر یا دوستان خود بخواهید که به شما کمک کرده و بند کفش‌های شما را ببندند! این کار به کاهش تورم و مالیدن سر به بالش یا ملحفه جلوگیری می‌کند.
  • صبح روز بعد، پانسمان را باز کرده و به آرامی دوش بگیرید و سر خود را با شامپو بشورید، سعی کنید این کار را در ۱۰ روز اول پس از عمل، روزی دو مرتبه انجام دهید. شما می‌توانید به روش قبلی خود از موهای خود مراقبت کنید.
  • به مدت ۳ روز – از مصرف آسپیرین، داروهای ضد انعقاد خون یا امگا ۳ خودداری کنید.
  • به مدت ۲ هفته از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. از خود با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب قوی مراقبت و محافظت کنید. به مدت ۳ هفته از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید. پس از ۴ هفته می‌توانید موهای خود را اصلاح کرده یا حتی آنها را رنگ کنید.

اگر از این دستورالعمل‌ها پیروی کنید، پس از ۱۰ روز، کاشته مو روی سر شما معلوم نیست و موهای کاشته شده جدید نیز پس از حدود ۱۰ هفته شروع به رشد می‌کنند. موهای شما پس از ۶ ماه به اندازه‌ای بلند می‌شوند که می‌توانید آنها را شانه کرده و در بیشتر موارد پس از یک سال به طور کامل رشد می‌کنند.

 رژیم غذایی


رژیم غذایی ما پرچرب و سرشار از پروتئین است که برای سلامت موها مضر است. به علاوه، ما به اندازه کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی‌کنیم و ویتامین‌های مورد نیاز برای ضخیم و قدرتمند شدن موها به بدن ما نمی‌رسد. به سادگی باید از یک رزیم غذایی متعادل پیروی کنید تا موهای سالم‌تر روی سر خود داشته باشید.

 غذاهایی برای کمک به ترمیم بیشتر موها

غذاهای بسیار چرب، سرشار از پروتئین، شور و پر از نشاسته ممکن است باعث ریزش مو شوند (همچنین با مصرف مقادیر زیاد مواد لبنی نیز ارتباط دارد). تعدیل مصرف برخی غذاها برای تسریع رشد موها به معنی عدم مصرف آنها نیست. نکته مهم در حفظ اعتدال در مصرف مواد غذایی است. ما به پروتئین برای سلامت موها نیاز داریم. اعتدال فقط به این معنی است که از مصرف استیک همراه با سبزیجات لذت ببرید و از منابع دیگر پروتئین مانند غذاهای دریایی، تخم‌مرغ‌ها، مرغ و لوبیا و مغزیجات نیز استفاده کنید.

برای رعایت اعتدال در رزیم غذایی باید متناسب با وزن بدن از پروتئین، چربی، نمک و قند استفاده کنید. یک فرد ۷۵ کیلوگرمی به ۵۴ گرم پروتئین در روز نیاز دارد. پروتئین موجود در ۳۵۰ گرم استیک بسیار فراتر از پروتئین مورد نیاز بدن در یک روز است.

 رژیم غذایی برای ترمیم موها

ریزش مو یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. یکی از راهکارهای مقابله با ریزش مو، مصرف مقدار متعادل پروتئین است که در بالای متن توضیح داده شده است. همچنین، رژیم غذایی مناسب برای ترمیم مو یا تسریع رشد مو باید شامل غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان و غذاهای سرشار از آهن باشد. ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به رشد مو کمک شایانی می‌کنند.

برای دریافت ویتامین‌های A، C و E می‌توانید به میوه‌ها و سبزیجات مراجعه کنید. همچنین بلوبری، گیلاس، انبه، هویج، کدو و فلفل‌ها نیز باید در رژیم غذایی شما در نظر گرفته شوند.

گوشت قرمز و تخم‌مرغ‌ها منابع عالی از پروتئین و آهن هستند. منابع دیگر آهن عبارتند از اسفناج، کلم بروکلی، کلم و عدس. فقر آهن یا کم‌خونی یکی از علل شایع ریزش مو به خصوص در میان زنان است.

سالمون نیز یک منبع عالی پروتئین، ویتامین D و امگا ۳ است که باید در رژیم غذایی مناسب برای ترمیم موها وجود داشته باشد. اگر شما نمی‌توانید این اسیدهای چرب را با مصرف سالمون یا ماهی‌های دیگر مانند ماهی قزل‌آلا و ماهی هرینگ به دست آورید، می‌توانید از مصرف آواکادو یا تخم کدوحلوایی استفاده کنید.

 رشد موهای کاشته شده چقدر طول می‌کشد؟

رشد موهای کاشته شده چقدر طول می‌کشد

شروع رشد موهای کاشته شده حدود ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد. رنگ و شکل موها ۱۸ ماه پس از کاشت مو کاملاً طبیعی خواهد شد. پس از یک سال، هیچ اسکار قابل توجهی وجود نخواهد داشت. اگر موهای خود به طور کامل اصلاح کنید ممکن است نقاط صفید کمی در سر دیده شوند که به رنگ پوست شما بستگی دارد.

نتایج کلی، بازتاب‌دهنده موهای طبیعی شما قبل از کاشت مو است. موهای کاشته شده دائمی خواهند بود زیرا از قسمتی از سر برداشته شده‌اند که از نظر ژنتیکی موهای آن دچار ریزش نمی‌شوند.

آیا جای زخم مشخص خواهد بود؟

مهم‌ترین مزیت روش FUE این است که هیچ اسکاری پس از انجام آن باقی نمی‌ماند و حتی اگر شما تصمیم بگیرید که پس از چند سال موهای خود را به طور کامل و از ته بزنید هیچ اسکاری مشاهده نخواهید کرد.

 آیا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است؟

در مرحله‌ای از پس از کاشت مو، ممکن است مقدار زیادی از موهای کاشته شده بین ۷ تا ۱۰ روز ریزش کنند. در برخی موارد، این ریزش مو ممکن است تا یک ماه ادامه یابد و به آن “شوک ریزش” می‌گویند. این پدیده به طور کاملاً طبیعی است و موها پس از چند ماه دوباره رشد خواهند کرد. با این حال، می‌توان با استفاده از تزریق پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (PRP) در زمان انجام عمل کاشت مو، ریزش مو در این مرحله را کاهش داد. برخی از کلینیک‌ها ممکن است این خدمت را ارائه ندهند یا هزینه جداگانه‌ای بابت آن از بیماران دریافت کنند. در ما، ما این خدمت را به صورت رایگان برای بیماران خود ارائه می‌دهیم.

آیا عمل کاشت مو به روش اف یو ای، عوارض جانبی دارد؟

مانند هر عمل جراحی دیگر، احتمال بروز برخی عوارض جانبی نیز همراه با عمل کاشت مو وجود دارد که البته این عوارض به ندرت اتفاق می‌افتند. به ندرت ممکن است هر یک از عوارض جانبی زیر پس از عمل کاشت مو اتفاق بیفتند:

  •  تورم در سر یا در اطراف چشم‌ها و پیشانی
  • خونریزی جزئی
  • سر درد
  • خارش
  • بیحسی
  • برزو عفونت‌ها

فهرست مطالب

مشاوره رایگان