آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بهترین راه درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان جوان چیست؟


زگیل های تناسلی رشدهای کوچک و گوشتی داشته که می توانند در ناحیه تناسلی و مقعد شما ایجاد شوند. آنها یکی از شایع ترین عفونت های مقاربتی ، به ویژه در آقایان و خانم های زیر ۲۵ سال اند. زگیل های تناسلی معمولاً برای سلامتی شما مضر نیستند، اما مردم اغلب آنها را اذیت کننده دانسته و ظاهر شان را دوست ندارند. برای خلاص شدن از شر آنها می توانید معالجه شان کنید.

علل


علل زگیل تناسلی

زگیل تناسلی اغلب از طریق تماس جنسی با فردی که ویروس HPV را دارد، منتقل می‌شود. این می‌تواند از رابطه جنسی واژینال یا مقعدی رخ دهد، و همچنین ممکن است از طریق تماس نزدیک پوست به پوست انتقال پیدا کند. اگر پوست اطراف دستگاه تناسلی و مقعد شما با HPV آلوده شود، باعث می‌شود سلول‌ها به شکل غیرطبیعی و سریعتر از حد معمول تکثیر شوند که به طور طبیعی به ظهور زگیل تناسلی منجر می‌شود.

مهم است به یاد داشته باشید که شما ممکن است ویروس HPV را حمل کنید، حتی اگر هیچ زگیل تناسلی قابل رویتی نداشته باشید. ظهور زگیل تناسلی ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از انتقال ویروس رخ دهد.

اگر باردار هستید و زگیل تناسلی دارید، امکان انتقال آن به کودک خود در هنگام تولد وجود دارد، اگرچه این مورد نادر است.

 علائم زگیل تناسلی


علائم زگیل تناسلی-min

زگیل های تناسلی رشد گوشتی داشته که می توانند از چند میلی متر تا چند سانتی متر در ابعاد، متغیر باشند. رنگ آنها می تواند از سفید تا گوشتی رنگ یا حتی تیره تر متفاوت باشد و می توانند سخت و سفت یا نرم باشند. ممکن است فقط یک زگیل به صورت تکی داشته باشید یا چندین مورد از آنها در یکجا جمع شده باشند.

در خانم ها ممکن است زگیل دستگاه تناسلی در این قسمت ها ایجاد شود:

 • بر روی فرج خود (قسمت بیرونی واژن)
 • در داخل یا خارج از مهبل
 • در دهانه رحم (گردن رحم)
 • در داخل مجرای ادراری (لوله ای که ادرار خود را از مثانه شما خارج کرده و از طریق فرج خارج می شود.)
 • در داخل یا خارج از مقعد خود

در آقایان ، ممکن است زگیل دستگاه تناسلی در این قسمت ها ایجاد شود:

 • در آلت تناسلی خود (روی یا زیر پوست سر آلت یا در تنه)
 • در ناحیه کیسه بیضه
 • در داخل مجرای ادراری
 • در داخل یا خارج از مقعد خود

همچنین می توانید زگیل (ناشی از همین ویروس) را بر روی لب ها و در دهان ، بینی یا گلو مشاهده کنید اما این اتفاق معمولا نمی افتد.

زگیل های تناسلی معمولاً هیچ علایمی ایجاد نمی کنند. اما گاهی اوقات ممکن است دردناک، ناراحت کننده یا خارش آور شده و حتی ممکن است خونریزی کنند. اگر زگیلی در مجرای ادراری دارید، می تواند بر جریان طبیعی ادرار هنگام خالی شدن مثانه تأثیر بگذارد.

بسیاری از افراد بدون گرفتن زگیل تناسلی به HPV آلوده می شوند. شما می توانید ویروس را انتقال دهید حتی اگر زگیل تناسلی قابل مشاهده ای نداشته باشید. اگر دچار زگیل تناسلی شوید ، معمولاً بعد از آلودگی، زگیل سه هفته تا هشت ماه رشد می کنند. با این حال ، می تواند تا ۱۸ ماه نیز علایم قابل مشاهده نباشد.

آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟


درمان زگیل‌های دستگاه تناسلی به منظور حذف آن‌ها امکان‌پذیر است. با این حال، این درمان ممکن است به شما از ویروس HPV خلاصی ندهد، اما بدن شما به طور طبیعی ممکن است این علایم را پاک کند.

اگر زگیل‌های تناسلی شما زشت یا ناراحت‌کننده به نظر می‌رسند، ممکن است به درمان فکر کنید. اما این تصمیم با شماست که آیا باید به سمت درمان حرکت کنید یا خیر، زیرا بیشتر افراد این کار را انجام نمی‌دهند. زگیل‌های تناسلی می‌توانند به تنهایی پاک شوند. در واقع، تقریباً یک سوم افراد متوجه می‌شوند که طی شش ماه، زگیل‌ها و علایم آن‌ها از بین رفته‌اند.

درمان زگیل ممکن است عوارض جانبی مانند واکنش‌های پوستی داشته باشد و همیشه به‌طور فوری و کامل کارساز نیست. در برخی موارد، برای رسیدن به تسکین از زگیل‌های دستگاه تناسلی، نیاز به استفاده از بیش از یک روش درمانی ممکن است وجود داشته باشد. همچنین، احتمالاً علائم زگیل‌های شما ممکن است دوباره ظاهر شوند زیرا به‌طور کامل از ویروس HPV خلاص نمی‌شوید. با این حال، در بیشتر موارد، درمان به شما کمک می‌کند تا زگیل بهبود یابد و خطر انتقال ویروس به افراد دیگر کاهش یابد.

بهترین راه های درمان زگیل تناسلی


HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی شده که این امر با درمان از بین می رود. زگیل تناسلی ممکن است در طی چند هفته، ماهها یا سالهایی که شخص با HPV مبتلا شده باشد، ظاهر شود. در برخی موارد ، شیوع بیماری ممکن است بر روی گلو، دهان، لب ها و زبان نیز ظاهر شود.

برای پاک کردن سریع تر زگیل های دستگاه تناسلی، درمان می تواند:

 • درد ناشی از درد ، خارش و سوزش را کاهش دهد.
 • خطر انتقال HPV به افراد دیگر را کاهش دهید.

درمان زگیل دستگاه تناسلی شامل موارد زیر است:

کرمهای موضعی 

پزشک می تواند کرم موضعی را تجویز کرده و یا حتی انواع بدون نسخه را توصیه کند. توجه به این نکته مهم است که داروهای بدون نسخه برای زگیل های معمولی نمی توانند زگیل تناسلی را درمان کنند.

کرایوتراپی

 

کرایوتراپی 

این روش درمانی شامل استفاده از نیتروژن مایع برای یخ زدن زگیل تناسلی است. نیتروژن باعث ایجاد تاول در اطراف هر زگیل شده، و زگیل به محض بهبودی تاول ها از بین می رود.

کرایوتراپی یک راه حل سریع و موثر است ، اگرچه بسیاری از افراد برای حفظ نتایج به مرور زمان نیاز به درمان های متعدد دارند.

عوارض جانبی کرایوتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • تورم ناحیه
 • احساس سوزش خفیف

الکتروداسیون 

در این روش، جراح زگیل های تناسلی را با جریان الکتریکی می سوزاند. سپس بافت خشک شده جدا شده و زگیل ها از بین می روند.

فرد معمولاً بیهوشی عمومی را دریافت می کند. مدت زمان بهبودی بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد. کارآزمایی های کنترل شده گزارش کرده اند که تا ۹۴ درصد از افرادی که این درمان را دریافت کرده اند پس از ۶ هفته علایم زگیل در آنها از بین رفته است.

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی
 • عفونت
 • زخم
 • تغییر در رنگ پوست

جراحی لیزر 

 

جراحی لیزر

یک جراح این روش را با استفاده از نور لیزر برای سوزاندن بافت زگیل انجام می دهد. معمولاً بسته به تعداد و اندازه زگیل ، بر روی فرد بی حسی موضعی یا عمومی صورت می گیرد.

پزشک ممکن است عمل جراحی لیزر را هنگامی که زگیل ها شرایط زیر را از خود نشان می دهند تجویز کند:

 • دسترسی دشوار
 • دشواری درمان با روش های دیگر
 • گسترده باشد
 • برجسته باشد

انتظار می رود که بهبودی حدود ۴ هفته زمان ببرد.

عوارض جانبی جراحی لیزر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی
 • زخم
 • درد
 • درد و سوزش در منطقه

درمان زگیل تناسلی در باردراری ممکن است؟


اگر شما باردار هستید یا احتمال می دهید که باردار باشید ، حتماً به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. برخی از روش های درمانی در حین بارداری مناسب نیستند، و پزشک اطمینان خواهد داد که از معالجه ای که برای شما و کودک شما بی خطر باشد استفاده می کند.

شما ممکن است در صورت بارداری لزوما به درمان زگیل های تناسلی نیاز نداشته باشید. . اما پزشک ممکن است آن را پیشنهاد کند تا در هنگام تولد، احتمال انتقال ویروس HPV به کودک را کاهش دهد. همچنین می تواند مانع از ایجاد شکل گیری زگیل در مهبل و ایجاد مشکل در هنگام زایمان شود.

اگر درمان موثر نباشد


پزشک شما معمولاً به شما توصیه می کند که پس از پایان کار برای معاینه های چک آپ به او مراجعه کنید. اگر شما به درمان اولیه پاسخ ندادید ، ممکن است پزشک یک روش درمانی جایگزین را پیشنهاد دهد. اگر نگران عمل نکردن درمان بخاطر سگار کشیدن خود هستید، ممکن است روشهای درمانی برای افراد غیر سیگاری نیز کارساز نباشد. در صورت داشتن سیستم ایمنی ضعیف شده ، درمان زگیل تناسلی دشوارتر خواهد بود – به عنوان مثال اگر HIV دارید یا پیوند عضو داشته اید.

پیشگیری از زگیل تناسلی


استفاده از کاندوم هر بار که رابطه جنسی دارید، خطر ابتلا به HPV و ایجاد زگیل را کاهش می دهد. اما کاندوم نمی تواند شما را از ابتلا به عفونت به طور کامل حفظ کند، زیرا نواحی پوستی در اطراف دستگاه تناسلی شما که پوشیده نیستند می توانند آلوده شوند.

قبل از برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی جدید خود، ارزش دارد که هر دو تان از نظر داشتن عفونت های مقاربتی، از جمله زگیل های تناسلی را آزمایش دهید.

واکسن (HPV)

واکسن HPV مورد استفاده ، Gardasil نام دارد. این ماده در برابر HPV نوع ۱۶ و ۱۸ که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم در دختران  و در مقابل انواع ۶ و ۱۱ که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، محافظت می کند.

اگر من تحت درمان زگیل تناسلی قرار نگیرم ، چه می شود؟ 

بدون درمان، زگیل‌های تناسلی می‌توانند بزرگتر شده و ممکن است تعداد شان نیز بسیار بیشتر گردد. زگیل‌ها می‌توانند از یک منطقه به منطقه دیگر گسترش یابند. اما همچنین ممکن است که آنها در همان حالت باقی بمانند یا در کل ناپدید شوند. در حدود سه نفر از هر ۱۰ نفر، زگیل‌ها در طی شش ماه به خودی خود از بین می‌روند. در نهایت اکثر زگیل‌ها بدون هیچگونه درمانی پاک می‌شوند.

لازم نیست که هیچ درمانی برای زگیل تناسلی انجام دهید. اما این ایده خوبی است که در مورد گزینه‌های خود با پزشک در یک کلینیک بهداشت جنسی صحبت کنید. اگر زگیل تناسلی دارید، احتمال دارد عفونت HPV را از طریق تماس جنسی به شخص دیگری منتقل کنید. این انتقال حتی در صورت استفاده از کاندوم امکان پذیر است زیرا ممکن است ناحیه آسیب دیده پوست را پوشش ندهد. درمان زگیل‌ها می‌تواند به شما در کاهش خطر انتقال آنها به شریک زندگی تان کمک کند.

اگر زگیل تناسلی بعد از درمان برگردد ، چه می شود؟

پس از درمان ممکن است زگیل‌های جدید دستگاه تناسلی در اثر عفونت اصلی یا عفونت جدید ایجاد شود. ممکن است پزشک معالج دوباره همان روش قبلی یا روش درمانی دیگری را پیشنهاد کند که بستگی به اندازه زگیل و محل آنها دارد.

درمان برای برداشتن زگیل تناسلی، شما را از شر HPV خلاص نمی‌کند، بنابراین همیشه این احتمال وجود دارد که علایم دوباره بازگردند. اگر نگران بازگشت علایم زگیل‌های خود هستید، چند ماه پس از پایان درمان، قرار ملاقات دیگری با پزشک خود در کلینیک ترتیب دهید.

آیا زگیل تناسلی می تواند باعث سرطان شود؟ 

خیر. معمولاً ، زگیل های تناسلی در اثر HPV نوع ۶ یا ۱۱ ایجاد می شوند. این نوع HPV باعث سرطان دهانه رحم نمی شود. برخی دیگر از انواع HPV مانند انواع ۱۶ و ۱۸ با سرطان های مختلفی که بر دستگاه تناسلی و مقعد شما اثر می گذارد همراه هستند. این شامل سرطان دهانه رحم، واژن و مقعد است. این نوع HPV باعث ایجاد زگیل نمی شود. اگر چه ممکن است هر دو نوع HPV را با هم بگیرید.

باید در صورت وجود زگیل یا داشتن زگیل از قبل به قرارهای معاینه غربالگری دهانه رحم مراجعه کنید.

آیا می توانم بعد از درمان ، HPV را منتقل کنم؟ 

بله ، شما هنوز هم می توانید HPV را پس از درمان زگیل های تناسلی منتقل کنید. اما اگر زگیل های درمان نشده وجود داشته باشد ، احتمال انتقال بسیار بیشتر است.

درمان زگیل های دستگاه تناسلی با هدف از بین بردن زگیل های قابل رویت است. بعید است که از شر ویروس HPV خلاص شوید، اگرچه بدن شما به طور طبیعی این کار را به زمانش انجام می دهد. شما هنوز هم می توانید ویروس HPV را از طریق تماس پوست به پوست یا از طریق ترشحات دستگاه تناسلی منتقل کنید ، حتی اگر زگیل ندارید. درمان زگیل خطر ابتلا به ویروس را کاهش می دهد.

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی نیز به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می کند.

زگیل تناسلی چه مدت طول می کشد 

زگیل‌های تناسلی ممکن است بدون درمان نیز بهبود یابند و این معمولاً طی ۲ سال رخ می‌دهد، اگرچه ممکن است مدت زمان بیشتری نیاز باشد. زگیل‌های بدون درمان احتمالاً سریعتر بهبود می‌یابند. با درمان زگیل‌های تناسلی، افراد می‌توانند علائم را به طور قابل توجهی سریعتر از بین ببرند.

برای فردی که از کرم درمانی استفاده می‌کند، ممکن است چند ماه زمان ببرد تا علائم زگیل بهبود یابند. همچنین، زگیل‌ها ممکن است با انجام یک عمل جراحی سریعتر از بین بروند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان