آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

راه های درمان ریزش مو در زنان و مردان ؛دارو ها و سایر روش ها

 

rahrizeshmoo

داشتن موهای پرپشت نشانه‌ای از جوانانی، قدرت و شادابی افراد است. برای بسیاری از مردان، کلید اعتماد به ‌نفس و در تمام فرهنگ‌ها و در تمام سنین نیز موهای پرپشت و شاداب نشانه زیبایی زنان محسوب می‌شود. طبیعی است که هم مردان و هم زنان تمایل دارند تا آنجا که برایشان ممکن است، جذاب‌تر به نظر برسند. ریزش موی سر یک مشکل بسیار شایع است. ریزش مو ممکن است به‌ صورت کاهش جزئی حجم موها در کل سر یا به ‌صورت ایجاد طاسی در پوست سر، خود را نشان دهد. به‌طور معمول ریزش مو بعد از 30 سالگی افراد را درگیر خود می‌کند. اما امروزه شاهد هستیم، این مشکل حتی نوجوانان را نیز درگیر خود کرده است. خوشبختانه به ‌واسطه افزایش آگاهی ما در خصوص فرایند و علت ریزش مو در افراد، درمان ریزش مو امکان‌پذیر گشته است.

اگر شما از ریزش موی سر رنج می‌برید، برای حل این مشکل چندین گزینه درمانی در اختیار دارید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی وضعیت ریزش موهای شما را ارزیابی و معاینه می‌کنند، سپس بر اساس آن، مناسب‌ترین شیوه درمانی به شما توصیه می‌گردد. برخی از روش‌های درمانی عبارت‌اند از: مزوتراپی، درمان PRP، لیزر درمانی و داروها. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت درمان ریزش مو یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌‌ 02188334029 تماس حاصل فرمایید.

علل ریزش مو


 ریزش موی سر می‌تواند در اثر عوامل متعددی ایجاد شود و در اغلب موارد نیز معمولاً بیش از یک عامل در ریزش موی افراد دخیل است.

آسیب‌های فیزیکی

هر نوع آسیب فیزیکی مانند جراحی، تصادف یا یک بیماری شدید می‌تواند باعث ریزش موقت موها شود، که در اصطلاح به آن ” تلوژن افلوویوم” می‌گویند. موهای ما در چرخه عمر خود دارای سه مرحله مختلف هستند: مرحله رشد، مرحله استراحت و مرحله ریزش. هنگامی که شما در معرض یک واقعه استرس‌زای شدید قرار می‌گیرید، ممکن است چرخه رشد موها دچار شوک شده و موها وارد مرحله ریزش خود شوند. در اغلب موارد ریزش موی ناشی از آسیب‌دیدگی‌ها سه تا شش ماه پس از تروما یا آسیب ظاهر می‌شود.

بارداری

رایج‌ترین ریزش مو در زنان حدود سه ماه پس از زایمان رخ می‌دهد. افزایش برخی از هورمون‌ها در دوران بارداری، ممکن است باعث ریزش موی افراد شود. پس از زایمان، با رسیدن هورمون به سطح طبیعی خود، ریزش موها متوقف شده و به چرخه عادی خود بازمی‌گردند. ریزش موی طبیعی که در دوران بارداری به تعویق افتاده است، ممکن است به‌یک‌باره رخ دهد.

وراثت

شایع‌ترین علت ریزش موی سر یک بیماری ارثی است که به آن طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه می‌گویند. این حالت معمولاً به ‌تدریج و با الگوهای قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد، مانند عقب رفتن خط موها و طاسی منطقه‌ای در مردان و نازک شدن موها در زنان.

کمبود پروتئین

بخش عمده‌ای از موهای ما را پروتئین‌ها تشکیل می‌دهند. برای حفظ رشد موها استفاده از مواد غذایی سرشار از پروتئین‌ها ضروری است. بدون مصرف پروتئین کافی، بدن نمی‌تواند به ‌طور مؤثر موهای ریخته شده را با موهای جدید جایگزین کند.

محصولات و ابزارهای آرایشی مرتبط با موها

استفاده نادرست از ژل‌ها، واکس مو و پمادها، می‌تواند به ریزش مو منجر شود. استفاده بیش از حد از دستگاه فر مو، اتوی مو، صاف کننده‌های شیمیایی و سشوار می‌تواند باعث ریزش موها شود. مدل موی نامناسب، مانند بافتن محکم موها می‌تواند ریزش مو را تحریک نماید.

کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها

اگر شما به کم‌خونی مبتلا باشید و در پی آن میزان آهن در جریان خون شما کاهش ‌یافته باشد، شانس ریزش موهای شما افزایش خواهد یافت.

مصرف بیش ‌از حد از ویتامین A

در حالی‌که ویتامین A یک ماده مغذی و ضروری برای بدن ما محسوب می‌شود، استفاده بیش از حد از آن می‌تواند مضر باشد. مصرف بیش‌ازحد ویتامین آ می‌تواند منجر به ریزش مو گردد.

افزایش سن

با افزایش سن، تغییراتی در بدن ما رخ می‌دهد که ممکن است برگشت‌ناپذیر باشند. بخشی از این تغییرات، نازک شدن موها و ریزش دائمی آن‌ها می‌باشد.

درمان


 محلول ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل جزء دو داروی است که از لحاظ بالینی اثر آن‌ها برای درمان ریزش موی سر به اثبات رسیده است. این دارو می‌تواند هم در زنان و هم در مردان مورد استفاده قرار گیرد. اثر این دارو برای ریزش موی آندروژنتیک (ریزش موی با الگوی زنانه و یا مردانه) ثابت شده است، اما می‌تواند برای درمان ریزش مو در برخی از شرایط دیگر نیز مفید باشد. ماینوکسیدیل یک محلول موضعی است که می‌تواند بسته به تجویز پزشک یک یا دو بار در روز استفاده شود. ماینوکسیدیل جریان خون را در محل مورد استفاده افزایش می‌دهد، در نتیجه مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌های مو خواهد رسید و از تحلیل فولیکول‌های مو جلوگیری به عمل می‌آورد، در نهایت ریزش مو متوقف شده، و در برخی از موارد باعث رویش مجدد موها  می‌گردد. اعتقاد بر این است که ماینوکسیدیل با باز کردن کانال‌های پتاسیمی در فولیکول‌های مو می‌تواند از ریزش مو در زنان و مردان جلوگیری به عمل آورد.

فیناستراید

فیناستراید 1 میلی‌گرم یکی از داروهایی است که اثر آن بر درمان طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنتیک) در فرق و در وسط پوست سر به اثبات رسیده است. این دارو فقط باید در مردان بالغ استفاده شود. این دارو میزان هورمون (DHT) را در بدن کاهش می‌دهد. کاهش میزان DHT منجر به افزایش رشد مجدد موها و کند شدن فرایند ریزش مو می‌شود. رشد موهای سایر قسمت‌های بدن تحت تأثیر فیناستراید قرار نمی‌گیرد. زنان و کودکان نباید از این دارو استفاده کنند.

کورتیکواستروئیدهای موضعی

در آلوپسی آره آتا (نوعی ریزش مو ناشی از بیماری‌های خود ایمن)، کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب اطراف فولیکول‌های مو مؤثر هستند. استروئیدهای موضعی تحت نام تجاری و میزان قدرت متفاوتی تولید می‌شوند، نحوه آماده‌سازی و مصرف آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد، آن‌ها را می‌توان به‌صورت محلول، لوسیون، فوم، کرم، پماد و غیره از داروخانه‌ها تهیه نمود.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

rahrizeshmoo1

پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی)، که تحت عنوان (PRP) نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی پیشرفته است برای ریزش مو که در آن از پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌شود. در این روش در ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده است، محلول غنی از پلاکت تزریق می‌شود. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند باعث تحریک و افزایش بازسازی بافت‌های سالم بدن شود. در این روش مقداری از خون بیمار گرفته می‌شود و در داخل دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. دستگاه سانتریفیوژ نمونه خون را با سرعت بالایی به چرخش در می‌آورد. در نتیجه سلول‌های قرمز و سفید خون از پلاکت‌ها و پلاسما جدا می‌گردند. در انتها محلولی برای ما فراهم می‌شود که به‌طور معمول 3 تا 5 برابر غلظت پلاکت آن بیشتر از پلاسمای طبیعی خون است. پس ‌از آن محلول به‌دست ‌آمده در مناطقی که موها نازک شده‌اند و یا دچار ریزش گشته‌اند، تزریق می‌شود، پس از تزریق فاکتورهای رشد آزاد و فعال می‌گردند، در نتیجه فولیکول‌های خفته مو دوباره احیا می‌شوند.

مزوتراپی

rahrizeshmoo2

مزوتراپی یک روش درمانی است که سعی می‌کند، موادی همچون؛ اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر داروها را به منطقه مورد نظر در پوست برساند. این روش باعث جوان‌سازی پوست سر شده و از ریزش موها جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنین به کمک افزایش گردش خون در سراسر پوست ، فولیکول‌های مو احیا شده و در نهایت شروع به تولید تارهای مو خواهند کرد. پزشک ناحیه تزریق را مشخص کرده و به کمک سوزن‌ بسیار ظریفی، مقدار مناسبی از محلول را در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند تا مواد مغذی وارد پوست شوند. این کار فرایندهای ترمیمی مو را تحریک کرده و باعث افزایش گردش خون  در پوست سر می‌شود. ممکن است هنگام انجام فرایند، مقداری ناراحتی برای بیمار ایجاد شود، بنابراین در صورت تمایل می‌توانید از بی‌حسی‌های موضعی کمک بگیرید.

درمان مزوتراپی یک درمان پیشرفته و بی‌خطر است که بدون نیاز به جراحی، می‌تواند طیف گسترده‌ای انواع ریزش مو در زنان و مردان را بر اساس شرایطتشان درمان نماید. ریزش مو باید تقریباً بلافاصله پس از درمان متوقف شود، پس از احیای مجدد فولیکول‌های مو، موهای جدید نیز دوباره رشد خواهند کرد.

 

 

لیزر درمانی

rahrizeshmoo3

لیزر درمانی به کمک لیزرهای کم‌توان می‌تواند باعث رشد مجدد موها شود. فرآیندی که در آن، فوتون‌های نوری به بافت‌های بدن تابانده می‌شوند، در نتیجه سلول‌های تحلیل رفته این انرژی را جذب کرده و خود را ترمیم می‌نمایند. انرژی لیزر باعث می‌شود سلول‌ها عملکرد خود را مجدداً بازیافته و به چرخه منظم قبلی خود باز گردند. اگرچه به ‌صورت مستقیم لیزر بر رشد مجدد موها تأثیر نمی‌گذارد، اما اگر به‌ درستی اعمال شود، می‌تواند نتایج بسیار مثبتی بر رشد مجدد موها داشته باشد.

 

 

درمان با لیزرهای کم‌توان، اغلب برای درمان آلوپسی آندروژنتیک، بکار گرفته می‌شود، آلوپسی آندروژنتیک نوعی از ریزش مو است که به دلیل افزایش هورمون DHT، موها مطابق با یک الگوی پیش‌رونده دچار ریزش می‌شوند. در حال حاضر این درمان در مطب‌های پزشکی، کلینیک‌های ترمیم مو و مراکز درمانی به‌منظور تحریک رشد مو مورد استفاده قرار می‌گیرد . این روش می‌تواند با ریزش مو به مقابله پرداخته و از نازک شدن موها جلوگیری به عمل آورد. درمان با لیزر معمولاً در ترکیب با درمان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشاوره رایگان