آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

رفع تیرگی بدن: روشن کردن پوست با کرم، لیزر و میکرودرم ابریژن

روشن شدن یا سفید شدن پوست یک روش آرایشی است که هدف آن روشن شدن نواحی تیره پوست و یا دستیابی به یک تن خوش رنگ‌تر پوست است. از این روش معمولاً برای بهبود لکه‌هایی از قبیل لکه‌های مادرزادی و لکه‌های تیره (ملاسما) استفاده می‌شود.

روش‌های روشن کننده پوست با کاهش غلظت یا کاهش تولید ملانین در پوست کار می‌کنند. ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست شما را ایجاد می‌کند و از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌نماید.

روش‌های اصلی مورد استفاده برای روشن کردن پوست شامل کرم‌های روشن کننده پوست، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی است. انتخاب روش مناسب برای روشن کردن پوست یک تصمیم مهم است. این کار می‌تواند گران و وقت گیر باشد و نتایج آن تضمین نمی‌شود. اگر به فکر روشن کردن پوست خود هستید، درمورد دلایل خود فکر کنید، کاملاً از تصمیم خود مطمئن باشید و برای انجام آن عجله نکنید.

راه‌های رفع تیرگی بدن


بهتر است که ابتدا در مورد برنامه‌های خود با پزشک صحبت کنید. پزشکان می‌توانند در مورد دلایل شما برای روشن کردن پوستتان صحبت کنند، و حتی ممکن است یک دلیل پزشکی وجود داشته باشد که این روش برای شما مناسب نباشد.

روش‌های روشن کننده پوست می‌توانند مشکلات و عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. افرادی که رنگ پوست تیره دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

کرم‌های روشن کننده پوست 

کرم های روشن کننده پوست

کرم‌های روشن کننده پوست تجویزی

کرم‌های روشن کننده قدرتمند پوست را می‌توانید با تجویز پزشک تهیه کنید. این داروها معمولاً حاوی یک یا هر دو داروی زیر است:

 • هیدروکینون
 • کورتیکواستروئیدها (داروی استروئیدی) مانند هیدروکورتیزون

کرم‌های روشن کننده که می‌توانید بدون نسخه خریداری کنید 

بسیاری از محصولات روشن کننده پوست برای خرید آنلاین یا در مغازه‌ها یا داروخانه‌ها بدون نسخه در دسترس هستند.

حتما قبل از خرید مواد تشکیل دهنده هر محصول را بررسی کنید. اگر هیدروکینون، کورتیکواستروئیدها یا جیوه در مواد تشکیل دهنده وجود دارد، یا اگر مواد تشکیل دهنده محصول نوشته نشده است از مصرف آن خودداری کنید.

کرم‌هایی که حاوی هیدروکینون، کورتیکواستروئیدها یا جیوه هستند و توسط پزشک تجویز نشده‌اند، در انگلستان ممنوع هستند زیرا در صورت استفاده نادرست می‌توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند.

بسیاری از کرم‌های روشن کننده پوست حاوی مواد طبیعی هستند. این مواد قانونی هستند و بعید به نظر می‌رسد مضر باشند اما هیچ تضمینی برای موثر بودن آن‌ها وجود ندارد.

نحوه استفاده از کرم‌های روشن کننده پوست 

پزشک به شما توصیه می‌کند که چگونه از کرم روشن کننده پوست استفاده کنید.

معمولاً موارد زیر به شما توصیه می‌شود:

 • از حداقل مقدار، یک یا دو بار در روز، فقط در قسمت تیره پوست استفاده کنید
 • از قرار گرفتن کرم روی پوست اطراف چشم، دهان و بینی خودداری کنید
 • کرم را با یک گوش پاک‌کن بمالید، یا دست‌ها را قبل و بعد از استفاده کاملاً بشویید
 • حداقل چند ساعت پس از استفاده از کرم از تماس ناحیه تحت درمان با پوست شخص دیگر خودداری کنید
 • از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود در برابر اثرات تشدید کننده نور خورشید استفاده کنید

اکثر افراد باید حدود 3 یا 4 ماه به درمان ادامه دهند. پزشک ممکن است توصیه کند که پس از این مدت درمان را متوقف کنید یا فقط گاهی اوقات از آن استفاده کنید.

عوارض جانبی احتمالی 

عوارض جانبی کرم‌های روشن کننده پوست می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی و تورم (سوزش و التهاب پوست)
 • احساس سوزش یا گزیدگی
 • خارش و پوسته پوسته شدن پوست

چه خطراتی ممکن است وجود داشته باشد؟ 

خطرات احتمالی کرم‌های روشن کننده پوست حاوی هیدروکینون، کورتیکواستروئیدها یا جیوه شامل موارد زیر است:

 • تیره یا بیش از حد روشن شدن پوست
 • نازک شدن پوست
 • ایجاد رگ‌های خونی قابل مشاهده در پوست
 • جای زخم
 • آسیب کلیه، کبد یا عصب
 • ناهنجاری در یک نوزاد تازه متولد شده (در صورت استفاده در دوران بارداری)

اگر کرم روشن کننده پوست توسط پزشک تجویز شده است، پزشک باید در مورد خطرات احتمالی و میزان شایع بودن آن‌ها برای شما توضیح دهد.

اگر دچار مشکل شدید چه کاری باید انجام دهید؟ 

اگر پوست شما در اثر استفاده از کرم روشن کننده پوست دچار عوارض جانبی شد، برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم شدیدی دارید که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد مانند بثورات ناخوشایند، تورم یا افزایش درد، به اورژانس مراجعه کنید.

اگر دچار مشکل شدید چه کاری باید انجام دهید

میکرودرم ابریژن 

میکرودرم ابریژن برای روشن شدن پوست مؤثر است و نتایج آن را می‌توان تنها پس از چند جلسه درمان مشاهده کرد. میکرودرم برای روشن شدن پوست یکی از روش‌های کم تهاجمی است که امروز در بازار وجود دارد و برخلاف سایر روش‌های روشن کننده پوست که در واقع ممکن است باعث آسیب بیشتر شود، بسیار ایمن و آسان است و حتی می‌تواند در خانه انجام شود. همچنین ثابت شده است که میکرودرم ابریژن برای پوست‌های حساس تیره نیز کاملاً بی‌خطر است.

این روش با استفاده از سایش ملایم انجام می‌شود تا لایه بالایی پوست شما با استفاده از یک پروب از جنس کریستال یا الماس، و کریستال‌های اکسید میکروآلومینیوم از بین برود و از این طریق پوست شما را از خطوط ریز، لکه‌های پوستی، لکه‌های تیره و سایر تغییر رنگ‌های پوستی پاک می‌کند. یادآوری این نکته حائز اهمیت است كه اگرچه پس از یك جلسه درمان نتیجه خواهید گرفت، اما قرار نیست تمام مشکلات رنگدانه پوستی خود را در یك جلسه برطرف كنید. برای روشن شدن پوست با استفاده از میکرودرم ابریژن و برای به دست آوردن حداکثر نتیجه و دیدن پوست صاف، سالم و درخشان مورد نظر خود باید چند جلسه درمان را انجام دهید.

آیا روشن کردن پوست با استفاده از میکرودرم ابریژن برای من مناسب است؟ 

میکرودرم ابریژن باعث تسکین پوست شما می‌شود، لکه‌های تیره را محو می‌کند و جای زخم‌ها را کاهش می‌دهد اما رنگ پوست شما را به طور چشمگیری روشن نمی‌کند. اگر به درمانی با نتایج چشمگیرتر نیاز دارید، می‌توانید از لایه‌برداری‌های شیمیایی یا یکی از کرم‌های روشن کننده خیلی قوی موجود در بازار استفاده کنید تا پوست شما روشن شود. در صورت وجود زخم‌های سنگین ناشی از آکنه، میکرودرم ابریژن نمی‌تواند مؤثر باشد و برای خانم‌های باردار یا شیرده نیز توصیه نمی‌شود. شما باید با متخصص پوست خود صحبت کنید که آیا میکرودرم ابریژن برای روشن شدن پوست بهترین روش برای شما است یا خیر. یادداشت و عکس گرفتن در طول دوره درمان مفید خواهد بود تا شما متوجه شوید که این روش درمانی برای چقدر خوب لکه‌های تیره روی صورت شما را محو می‌کند.

روشن شدن پوست با لیزر 

روشن شدن پوست با لیزر

لیزر نیز راه دیگری برای روشن شدن پوست و از بین رفتن لکه‌های تیره پوستی است. روشن شدن پوست با استفاده از لیزر با از بین بردن لایه بیرونی پوست یا آسیب رساندن به سلول‌های تولیدکننده ملانین انجام می‌شود.

روشن شدن پوست با لیزر ممکن است برای بعضی افراد مفید باشد، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است هیچ تاثیری نداشته باشد یا فقط اثر موقتی روی پوست داشته باشد.

لیزر درمانی برای روشن شدن پوست چگونه انجام می‌شود؟ 

قبل از شروع درمان، ممکن است یک آزمایش روی قسمت کوچکی از پوست انجام شود تا مشخص شود پوست شما چگونه واکنش نشان می‌دهد. اگر مشکلی نداشته باشید، معمولاً چند هفته بعد اولین جلسه برای شما انجام می‌شود.

ممکن است در طول عمل احساس سوزش یا لرزش داشته باشید، بنابراین قبل از شروع درمان معمولا از یک کرم بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن پوست استفاده می‌شود.

در طول درمان:

 • برای محافظت از چشم در برابر لیزر به شما عینک مخصوصی داده می‌شود که بتوانید آن‌ها را بپوشانید.
 • یک پروب لیزر دستی کوچک بر روی پوست شما نگه داشته می‌شود. این دستگاه ممکن است حسی مثل کشیده شدن یک باند لاستیکی در برابر پوست به شما بدهد.
 • ممکن است هوای سرد روی پوست شما دمیده شود تا در حین درمان خنک شود

هر جلسه معمولاً حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. وقتی درمان شما تمام شد می‌توانید به خانه بروید.

ریکاوری 

بهبودی پوست شما بعد از لیزر می‌تواند 1 تا 2 هفته طول بکشد. ممکن است لازم باشد چند روز از محل کار خود مرخصی بگیرید تا ظاهر پوست شما بهتر شود.

معمولاً چند روز بعد از درمان پوست سرخ و متورم است و ممکن است به مدت 1 تا 2 هفته کبود یا پوسته پوسته شود.

طی چند هفته دیگر پوست شما باید شروع به بهبودی کند و رنگ آن روشن‌تر شود. دقت کنید که پوست شما بعد از لیزر درمانی تا 6 ماه در برابر آفتاب حساس خواهد بود.

برای کمک به بهبودی باید:

 • محل درمان شده را به آرامی با صابون بدون عطر بشویید و با دقت آن را خشک کنید
 • به طور مرتب ژل آلوئه ورا یا ژل پترولیوم (مانند وازلین) را برای خنک شدن و آرام کردن منطقه درمان شده استفاده کنید
 • زخم یا پوسته‌های که ایجاد می‌شود را نکنید
 • در صورت بروز هرگونه ناراحتی، مسکن‌های ضد درد مانند پاراستامول مصرف کنید و یک بسته یخ را در حوله بپیچید و بر روی پوست خود نگه دارید تا تورم کاهش یابد
 • حداقل 6 ماه کرم ضد آفتاب را در منطقه تحت درمان قرار دهید تا از اثرات تشدید کننده خورشید بر پوست خود محافظت کنید

اثرات جانبی 

پس از لیزر درمانی برای روشن شدن پوست، اثرات جانبی زیر رایج است:

 • قرمزی و تورم
 • کبودی
 • پوسته پوسته شدن
 • تاول زدگی

این اثرات معمولاً بعد از 1 تا 2 هفته از بین می‌روند. عوارض جدی درمان با لیزر معمولاً نادر است اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جای زخم
 • عفونت پوست
 • تیره‌تر یا بیش از حد روشن شدن پوست

پزشکان به شما توضیح می‌دهند که چقدر احتمال این عوارض وجود دارد و در صورت بروز آن‌ها چه کارهایی می‌توان انجام داد.

اگر بعد از لیزر دچار مشکل شدید چه کاری باید انجام دهید؟ 

درمان‌های زیبایی گاهی اوقات می‌توانند به اشتباه انجام شوند و نتایج ممکن است همان چیزی نباشد که انتظارش را دارید.

اگر شما لیزر پوست انجام داده‌اید و از نتایج آن راضی نیستید، یا فکر می‌کنید که این درمان به درستی انجام نشده است، باید موضوع را با بیمارستان یا کلینیکی که در آن تحت درمان قرار گرفته‌اید، پیگیری کنید. در صورت بروز هرگونه عارضه بهتر است به پزشک معالجی مراجعه کنید که درمان شما را انجام داده است.

هزینه رفع تیرگی بدن چقدر است؟


هزینه هر جلسه می‌تواند تا حد زیادی در بین پزشکان متفاوت باشد و به اندازه منطقه تحت درمان، میزان روشن شدن پوست و تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. اغلب چندین جلسه لازم است تا شانس اثرگذاری این درمان افزایش یابد.

مشاوره رایگان