آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن برای شفافیت و جوانسازی پوست

میکرودرم یکی از بهترین درمان‌ها برای پیشگیری و اصلاح چین و چروک‌ها و خطوط ظریف، جای زخم آکنه، پیگمنتیشن

(لک‌های رنگی)، ناهمگون شدن رنگ پوست و ناهمگون شدن بافت پوست است که پس از انجام آن هیچ دوره نقاهت و بهبودی خاصی وجود ندارد.

اما قبل از انجام میکرودرم ابریژن، خوب است از نتایجی که از این روش می‌توانید به دست بیاورید مطلع شوید. همچنین اطلاع از مراقبت‌های لازم پس از میکرودرم ابریژن، باعث می‌شود نتایج بهتری کسب کنید. در اینجا قصد داریم در مورد میکرودرم ابریژن و نحوه مراقبت از پوست پس از آن صحبت کنیم.

کاربردها و مزایای میکرودرم


کاربردها و مزایای میکرودرم

با پیر شدن، حجم استخوان‌های فک و چانه کاهش می‌یابد و این باعث از دست دادن فرم، ساختار و سفتی فک و چانه می‌شود. عوامل ژنتیکی نیز در این فرایند نقش دارند و برخی افراد از طبیعتاً فک یا چانه ضعیف‌تری دارند. با استفاده از ژل‌ها و فیلرهایی مانند ژوویدرم، رستیلن و تئوسیال، افراد متخصص می‌توانند فک و چانه خود را مجدداً شکل دهند، تغییر شکل دهند و بازسازی کنند.

نوع درمان و نحوه تزریق بسته به هدف شخصی شما برنامه‌ریزی می‌شود؛ ممکن است بخواهید فک و چانه‌ای برجسته‌تر برای داشتن صورتی قوی‌تر و پهن‌تر داشته باشید یا فک و چانه‌ای زاویه‌دارتر برای داشتن صورتی لاغرتر و ظریف‌تر.

اگرچه میکرودرم ابریژن برای افرادی که دچار آکنه‌های شدید یا التهابی هستند توصیه نمی‌شود، اما یک دوره درمان با میکرودرم ابریژن می‌تواند به کاهش تشکیل کومدون‌ها و بهبود آکنه‌های خفیف کمک کند. همچنین، میکرودرم باعث کاهش چربی پوست و کوچک‌تر شدن منافذ بزرگ پوست می‌شود. برای بعضی افراد، میکرودرم ابریژن ممکن است باعث روشن شدن تیرگی ناشی از هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب یا جای جوش‌های بعد از بهبود جوش‌ها شود.

 

کارهایی که میکرودرم ابریژن برای پوست ما انجام نمی‌دهد 


میکرودرم ابریژن یک درمان معجزه‌گر نیست، و به همین خاطر تاثیری در رفع بعضی مشکلات خاص پوست ندارد. پس بهتر است قبل از آنکه هزینه کنید و بعد به خاطر به دست نیاوردن نتایج دلخواه خود ناامید شوید، از این موارد مطلع شوید.

اول این که لازم است بدانید میکرودرم ابریژن قادر به درمان آکنه‌های شدید یا کیستیک نیست. در هنگام انجام میکرودرم ابریژن، کریستال‌های ریزی به سطح پوست پاشیده شده و همزمان و با مکش از روی پوست جمع می‌شوند. این فرایند ممکن است باعث تحریک آکنه‌های ملتهب شده و شرایط و ظاهر آن‌ها را بدتر کند. آکنه‌های شدید نیاز به معالجات تخصصی متخصص پوست دارند، نه این نوع درمان‌های زیبایی.

میکرودرم ابریژن بعضی جای زخم‌های باقی مانده از آکنه، مانند فرورفتگی‌های باقی مانده از بعضی جوش‌ها را بهبود نمی‌بخشد. از این روش نمی‌توان برای صاف كردن جای زخم‌های هیپرتروفیک یا كلوئیدی (گوشت اضافه) استفاده كرد، و حتی در بعضی موارد ممکن است آنها را بدتر كند. در این موارد، متخصص پوست به جای میکرودرم ابریژن می‌تواند درمان‌های خاص اسکار آکنه را انجام دهد که نتایج بسیار بهتری هم خواهند داشت.

اگر می‌خواهید از میکرودرم ابریژن برای جوانسازی استفاده ‌کنید، خوب است بدانید که میکرودرم چین و چروک‌ها را به طور کامل از بین نمی‌برد و باعث درمان چین و چروک‌های عمیق نمی‌شود. از جمله دیگر مواردی که لازم است درباره میکرودرم ابریژن بدانید آن است که میکرودرم افتادگی پوست را بر طرف نکرده و باعث سفت شدن پوست نمی‌شود.

یک جلسه میکرودرم ابریژين چقدر طول میکشد؟ 


یک جلسه میکرودرم ابریژين چقدر طول می‌کشد؟

میکرودرم ابریژن واقعا سریع است و فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

برای انجام آن یک تکنسین شما را به اتاقی که میکرودرم در آن انجام می‌شود هدایت کرده و در آن‌جا روی یک تخت دراز می‌کشید. سپس تکنسین پوست صورت شما را تمیز کرده و میکرودرم ابریژن را انجام می‌دهد، سپس دوباره صورت شما را تمیز می‌کند تا هرگونه کریستال باقی مانده از روی صورت شما پاک شود. در نهایت به صورتتان کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب می‌زنید و کار تمام است.

مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن


مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن

از آن‌جا که میکرودرم ابریژن روی لایه سطحی پوست انجام می‌شود، عوارض بسیار کمی خواهد داشت، و حداکثر کمی حساسیت به لمس، تورم یا کبودی جزئی ایجاد خواهد شد. شایع‌ترین عارضه پس از میکرودرم، قرمز شدن پوست است. یکی از مزایای اصلی میکرودرم ابریژن تحریک عالی جریان خون است.

در لایه اپیدرم پوست رگ‌های خونی، که وظیفه انتقال مواد مغذی به سراسر بدن را بر عهده دارند وجود ندارد. درعوض، اپیدرم از طریق دیفوزیون (انتشار یا پخش مولکولی) مواد غذایی از مویرگ‌های موجود در لایه‌های فوقانی درم تغذیه می‌شود.

در واقع قرمزی که ممکن است در پوست ایجاد شود علامت خوبی است. این قرمزی نشاندهنده آن است که ریز جریان خون (میکروسیرکولاسیون) که باعث تغذیه لایه‌های اپیدرمی پوست ما می‌شود، تحریک شده است. قرمزی پوست معمولاً طی چند ساعت در همان روزی که میکرودرم ابریژن انجام شده  برطرف خواهد شد. در بعضی موارد این حالت ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد، اما معمولاً با استفاده از کرم‌های آرایشی می‌توان آن را پوشش داد.

استفاده از هر نوع لایه برداری را تا یک هفته قطع کنید 

محصولات حاوی مواد مانند AHA (از جمله اسید گلیکولیک)، BHA (از جمله اسید سالیسیلیک)، میکرومهره (مانند اسکراب‌ها)، آنزیم یا پرتینول، قادر به لایه‌برداری پوست هستند.

میکرودرم ابریژن با حذف هشت لایه از بالای سلول‌های مرده پوست، بخشی از پوست که به عنوان “محافظ” بدن عمل می‌کند، را از بین می‌برد.

در میکرودرم ابریژن، لایه شاخی (کراتینوسیت مرده) پوست به طور کامل حذف می‌شود. این باعث می‌شود که سلول‌های لایه بازال (عمیق‌ترین لایه از لایه‌های پاپیدرم) به طور فزاینده‌ای تجدید شوند و “سلول‌های دختری” به وجود آیند. این امر منجر به افزایش تولید ساختارهای مانند کلاژن، الاستین و ضخامت پوست می‌شود.

بخشی از پوست که باقی می‌ماند، شامل سلول‌های تازه و سالم پوست است که بسیار روشن و جوان‌نما هستند. لایه‌برداری بیش از حد از این سلول‌ها ممکن است به پوست آسیب برساند و باعث تحریک یا افزایش رنگ پوست شود.

از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

بعد از میکرودرم ممکن است پوست‌تان حساس شود و یا تا حدی احساسی شبیه به آفتاب سوختگی داشته باشید. همانطور که گفته شد ، طی میکرودرم سطحی‌ترین لایه‌های سلول‌های پوستی برداشته شده و به همین دلیل باید با سلول‌های باقی مانده با ملایمت رفتار شود.

پوستتان را لمس یا دستکاری نکنید

پوستتان را لمس یا دستکاری نکنید

اگرچه پس از میکرودرم ابریژن دوره بهبودی ندارد و یا این دوره بسیار کوتاه است، اما ممکن است روند بازسازی سلولی واضحی وجود داشته باشد (پوسته پوسته شدن پوست).

این حالت معمولاً در مناطقی از صورت که بیشتر منقبض می‌شوند (عموما در اطراف دهان) شایع‌تر است.

دقت کنید که هرگز نباید این پوسته پوسته‌ها را بکشید یا بکنید. سلول‌های اپیدرم با چیزی به نام دزموزوم (نقاط جوش دهنده ساختار سلولی) به هم متصل هستند.

این نحوه عملکرد سلول‌های پوست است. سلول‌های اپیدرم برای حفظ خود به شدت به هم چسبیده‌اند. در واقع با این کار باعث می‌شوید لایه‌هایی که نباید از پوستتان کنده شوند. از بین بردن سلول‌های نابالغ ممکن است باعث هایپرپیگمنتیشن، قرمزی و تحریک پوست شود.

به مدت ۴۸ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید 

نور مستقیم خورشید، پوست را در معرض اشعه مخرب ماوراء بنفش قرار داده و بدون شک روند بهبودی را کند می‌کند.

البته قرار گرفتن در معرض آفتاب (در حد اعتدال) امری ضروری است. با این حال، عامل ایجاد لک‌های پوستی نور خورشید است. آفتاب باعث پیری زودرس پوست و لک‌هایی که به آن‌ها “لک آفتاب” می‌گوییم می‌شود. ملانین، یعنی چیزی که باعث رنگی شدن پوست می‌شود، توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت تولید شده و یک مکانیسم دفاعی برای محافظت از هسته سلول است.

ملانین خود را بین لایه بیرونی سلول و هسته سلول، جایی که DNA در آن واقع شده قرار می‌دهد.

آبرسانی را به هیچ وجه فراموش نکنید

حتما باید مقدار کافی آب بنوشید و از یک کرم مرطوب کننده با کیفیت صبح و عصر استفاده کنید. اگر نمی‌دانید چه مقدار آب باید بنوشید، کافی است وزن بدن خود را تقسیم بر دو کنید. این رقم، میزان آبی (به اونس) است که شما در هر روز باید بنوشید (هر اونس تقریبا ۲۸ گرم است).

هدف از استفاده از مرطوب کننده آبرسانی پوست است. مرطوب کننده به مولکول‌های آب می‌چسبد و آن‌ها را در لایه شاخی پوست (خارجی‌ترین لایه پوست) معلق می‌کند. این کار با ایجاد سدی بین پوست و عوامل خشن محیطی که باعث آسیب و پیری پوست می‌شوند، از پوست محافظت می‌کند.

دلیل اینکه بدن ما چربی تولید می‌کند، محافظت از پوست در برابر خشکی و ترک خوردگی است. شستشوی صورت، روغن‌های طبیعی که از پوست محافظت می‌کنند و باعث سلامتی و ماندگاری آن می‌شوند را از روی پوست پاک می‌کند. به همین دلیل بهتر است بعد از شستشوی پوست صورت، از تونر و مرطوب کننده استفاده کنید. تونر سطح pH پوست را متعادل می‌کند و مرطوب کننده باعث می‌شود پوست مجددا آبی که برای جوان ماندن و محافظت از خود به آن نیاز دارد را دریافت کند.

به چند جلسه میکرودرم ابریژن نیاز است؟ 


تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد به طور کامل به نتایج نهایی مورد نظرش وابسته است. انجام میکرودرم ابریژن تنها یک بار، باعث می‌شود پوست شما روشن، شفاف، نرم و صاف شود.

اما اگر شما به دنبال بهبود یک مشکل خاص در پوست خود هستید و می‌خواهید نتایج مثبتی کسب کنید، واقعاً به یک دوره چند جلسه‌ای میکرودرم ابریژن نیاز خواهید داشت. نتایج میکرودرم ابریژن به صورت تدریجی ظاهر می‌شوند.

به طور کلی، توصیه می‌شود بین ۶ تا ۱۰ جلسه میکرودرم ابریژن را در فواصل ۷ تا ۱۴ روزه انجام دهید. تعداد و فواصل بین جلسات بستگی به شرایط پوست و اهداف هر فرد متفاوت است. تکنسینی که میکرودرم ابریژن را برای شما انجام می‌دهد، به شما راهنمایی خواهد کرد و برنامه درمانی مناسب برای شرایط خاص شما را تعیین خواهد کرد.

آیا میکرودرم ابریژن دردناک است؟ 


فکر اینکه ذراتی کریستالی با سرعت زیاد به پوست پاشیده شوند و یا یک میله‎‌ با سری الماسی روی صورت کشیده شود ممکن است خشن و بی‌رحمانه به نظر برسد، اما این کار واقعاً به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد بد نیست. برخی افراد احساسی که در حین انجام میکرودرم ابریژن دارند را به چیزی شبیه به لیسیدن خشن گربه تشبیه می‌کنند. برخی دیگر آن را شبیه به ماساژ صورت با شن یا محکم کشیده شدن چیزی روی صورت توصیف می‌کنند.

با همه این توصیفات، نیازی به نگرانی نیست. از آنجا که در میکرودرم ابریژن فقط لایه‌های سطحی پوست درگیر می‌شوند، این عمل دردناک نیست.

اگر احساس کردید دست تکنسینی که برایتان کار می‌کند کمی سنگین است، او را مطلع کنید. در حین میکرودرم ابریژن نباید احساس ناراحتی داشته باشید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان