آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

مراقبت بعد از میکرودرم ابریژن برای شفافیت و جوانسازی پوست

میکرودرم یکی از بهترین درمان‌ها برای پیشگیری و اصلاح چین و چروک‌ها و خطوط ظریف، جای زخم آکنه، پیگمنتیشن

(لک‌های رنگی)، ناهمگون شدن رنگ پوست و ناهمگون شدن بافت پوست است که پس از انجام آن هیچ دوره نقاهت و بهبودی خاصی وجود ندارد.

اما قبل از انجام میکرودرم ابریژن، خوب است از نتایجی که از این روش می‌توانید به دست بیاورید مطلع شوید. همچنین اطلاع از مراقبت‌های لازم پس از میکرودرم ابریژن، باعث می‌شود نتایج بهتری کسب کنید. در اینجا قصد داریم در مورد میکرودرم ابریژن و نحوه مراقبت از پوست پس از آن صحبت کنیم.

کاربردها و مزایای میکرودرم


کاربردها و مزایای میکرودرم

از آنجا که در میکرودرم ابریژن، پوست عمیقا لایه برداری می‌شود، رنگ و بافت پوست بهبود می‌یابد. حتی پس از تنها یک بار میکرودرم، متوجه خواهید شد که پوست‌تان صاف‌تر شده و رنگ چهره شما روشن‌تر و سالم‌تر به نظر می‌رسد.

اگر یک دوره چند جلسه‌ای میکرودرم انجام داده‌اید (روشی که معمولا متخصصین زیبایی آن را توصیه می‌کنند) متوجه خواهید شد که پوستتان صف و یک دست شده است. حتی ممکن است خطوط ظریف و چروک‌های سطحی پوست هم برطرف شده باشند. میکرودرم ابریژن همچنین به مقابله با صدمات ناشی از نور آفتاب کمک می‌کند.

اگرچه میکرودرم ابریژن برای افرادی که دچار آکنه‌های شدید یا التهابی هستند توصیه نمی‌شود، اما یک دوره درمان با میکرودرم ابریژن می‌تواند به کاهش تشکیل کومدون‌ها و بهبود آکنه‌های خفیف کمک کنند. میکرودرم همچنین باعث کاهش چربی پوست شده و منافذ بزرگ پوست را کوچکتر می‌کند.

در بعضی افراد، میکرودرم ابریژن ممکن است باعث روشن شدن تیرگی ناشی از هایپرپیگمنتیشن بعد از التهاب، یا جای جوش‌های بعد از بهبود جوش‌ها شود.

 

کارهایی که میکرودرم ابریژن برای پوست ما انجام نمی‌دهد 


میکرودرم ابریژن یک درمان معجزه‌گر نیست، و به همین خاطر تاثیری در رفع بعضی مشکلات خاص پوست ندارد. پس بهتر است قبل از آنکه هزینه کنید و بعد به خاطر به دست نیاوردن نتایج دلخواه خود ناامید شوید، از این موارد مطلع شوید.

اول این که لازم است بدانید میکرودرم ابریژن قادر به درمان آکنه‌های شدید یا کیستیک نیست. در هنگام انجام میکرودرم ابریژن، کریستال‌های ریزی به سطح پوست پاشیده شده و همزمان و با مکش از روی پوست جمع می‌شوند. این فرایند ممکن است باعث تحریک آکنه‌های ملتهب شده و شرایط و ظاهر آن‌ها را بدتر کند. آکنه‌های شدید نیاز به معالجات تخصصی متخصص پوست دارند، نه این نوع درمان‌های زیبایی.

میکرودرم ابریژن بعضی جای زخم‌های باقی مانده از آکنه، مانند فرورفتگی‌های باقی مانده از بعضی جوش‌ها را بهبود نمی‌بخشد. از این روش نمی‌توان برای صاف كردن جای زخم‌های هیپرتروفیک یا كلوئیدی (گوشت اضافه) استفاده كرد، و حتی در بعضی موارد ممکن است آنها را بدتر كند. در این موارد، متخصص پوست به جای میکرودرم ابریژن می‌تواند درمان‌های خاص اسکار آکنه را انجام دهد که نتایج بسیار بهتری هم خواهند داشت.

اگر می‌خواهید از میکرودرم ابریژن برای جوانسازی استفاده ‌کنید، خوب است بدانید که میکرودرم چین و چروک‌ها را به طور کامل از بین نمی‌برد و باعث درمان چین و چروک‌های عمیق نمی‌شود. از جمله دیگر مواردی که لازم است درباره میکرودرم ابریژن بدانید آن است که میکرودرم افتادگی پوست را بر طرف نکرده و باعث سفت شدن پوست نمی‌شود.

یک جلسه میکرودرم ابریژين چقدر طول میکشد؟ 


یک جلسه میکرودرم ابریژين چقدر طول می‌کشد؟

میکرودرم ابریژن واقعا سریع است و فقط 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

برای انجام آن یک تکنسین شما را به اتاقی که میکرودرم در آن انجام می‌شود هدایت کرده و در آن‌جا روی یک تخت دراز می‌کشید. سپس تکنسین پوست صورت شما را تمیز کرده و میکرودرم ابریژن را انجام می‌دهد، سپس دوباره صورت شما را تمیز می‌کند تا هرگونه کریستال باقی مانده از روی صورت شما پاک شود. در نهایت به صورتتان کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب می‌زنید و کار تمام است.

مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن


مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن

از آن‌جا که میکرودرم ابریژن روی لایه سطحی پوست انجام می‌شود، عوارض بسیار کمی خواهد داشت، و حداکثر کمی حساسیت به لمس، تورم یا کبودی جزئی ایجاد خواهد شد. شایع‌ترین عارضه پس از میکرودرم، قرمز شدن پوست است. یکی از مزایای اصلی میکرودرم ابریژن تحریک عالی جریان خون است.

در لایه اپیدرم پوست رگ‌های خونی، که وظیفه انتقال مواد مغذی به سراسر بدن را بر عهده دارند وجود ندارد. درعوض، اپیدرم از طریق دیفوزیون (انتشار یا پخش مولکولی) مواد غذایی از مویرگ‌های موجود در لایه‌های فوقانی درم تغذیه می‌شود.

در واقع قرمزی که ممکن است در پوست ایجاد شود علامت خوبی است. این قرمزی نشاندهنده آن است که ریز جریان خون (میکروسیرکولاسیون) که باعث تغذیه لایه‌های اپیدرمی پوست ما می‌شود، تحریک شده است. قرمزی پوست معمولاً طی چند ساعت در همان روزی که میکرودرم ابریژن انجام شده  برطرف خواهد شد. در بعضی موارد این حالت ممکن است تا 48 ساعت طول بکشد، اما معمولاً با استفاده از کرم‌های آرایشی می‌توان آن را پوشش داد.

استفاده از هر نوع لایه برداری را تا یک هفته قطع کنید 

تمامی محصولاتی که حاوی AHA (اسید آلفا هیدروکسی، مانند اسید گلیکولیک)، BHA (اسید بتا هیدروکسی، مانند اسید سالیسیلیک)، میکرومهره‌ (ذرات ریز مانند اسکراب‌ها)، آنزیم یا پرتینول هستند، پوست را لایه برداری می‌کنند.

میکرودرم ابریژن هشت لایه بالایی سلول‌های مرده پوست را برمی‌دارد و بدین ترتیب بخشی از پوست که لایه “محافظ” بدن است از بین می‌رود.

در میکرودرم ابریژن لایه شاخی (کراتینوسیت مرده) پوست کاملا برداشته می‌شود. این باعث می‌شود سلولهای لایه بازال (عمیق‌ترین لایه از لایه‌های پاپیدرم) تکثیر شوند و “سلول‌های دختری” ایجاد شوند که منجر به افزایش کلاژن، الاستین و ضخامت پوست می‌شوند.

آنچه که در زیر باقی مانده، سلول‌های تازه و سالم پوستی هستند که بسیار شادابند. لایه برداری بیش از حد این سلول‌ها می‌تواند به پوست آسیب رسانده و باعث تحریک یا هایپرمیگمنتیشن پوست شود.

از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید

بعد از میکرودرم ممکن است پوست‌تان حساس شود و یا تا حدی احساسی شبیه به آفتاب سوختگی داشته باشید. همانطور که گفته شد ، طی میکرودرم سطحی‌ترین لایه‌های سلول‌های پوستی برداشته شده و به همین دلیل باید با سلول‌های باقی مانده با ملایمت رفتار شود.

پوستتان را لمس یا دستکاری نکنید

پوستتان را لمس یا دستکاری نکنید

اگرچه پس از میکرودرم ابریژن دوره بهبودی ندارد و یا این دوره بسیار کوتاه است، اما ممکن است روند بازسازی سلولی واضحی وجود داشته باشد (پوسته پوسته شدن پوست).

این حالت معمولاً در مناطقی از صورت که بیشتر منقبض می‌شوند (عموما در اطراف دهان) شایع‌تر است.

دقت کنید که هرگز نباید این پوسته پوسته‌ها را بکشید یا بکنید. سلول‌های اپیدرم با چیزی به نام دزموزوم (نقاط جوش دهنده ساختار سلولی) به هم متصل هستند.

این نحوه عملکرد سلول‌های پوست است. سلول‌های اپیدرم برای حفظ خود به شدت به هم چسبیده‌اند. در واقع با این کار باعث می‌شوید لایه‌هایی که نباید از پوستتان کنده شوند. از بین بردن سلول‌های نابالغ ممکن است باعث هایپرپیگمنتیشن، قرمزی و تحریک پوست شود.

به مدت 48 ساعت از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید 

نور مستقیم خورشید، پوست را در معرض اشعه مخرب ماوراء بنفش قرار داده و بدون شک روند بهبودی را کند می‌کند.

البته قرار گرفتن در معرض آفتاب (در حد اعتدال) امری ضروری است. با این حال، عامل ایجاد لک‌های پوستی نور خورشید است. آفتاب باعث پیری زودرس پوست و لک‌هایی که به آن‌ها “لک آفتاب” می‌گوییم می‌شود. ملانین، یعنی چیزی که باعث رنگی شدن پوست می‌شود، توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت تولید شده و یک مکانیسم دفاعی برای محافظت از هسته سلول است.

ملانین خود را بین لایه بیرونی سلول و هسته سلول، جایی که DNA در آن واقع شده قرار می‌دهد.

آبرسانی را به هیچ وجه فراموش نکنید

حتما باید به مقدار کافی آب بنوشید، و از یک کرم مرطوب کننده با کیفیت نیز هم صبح و هم عصر استفاده کنید. اگر نمی‌دانید روزانه باید چه مقدار آب بنوشید، کافی است وزن بدن خود را تقسیم بر دو کنید. این رقم، میزان آبی (به اونس) است که شما در هر روز باید بنوشید (هر اونس تقریبا ۲۸ گرم است).

هدف از استفاده از مرطوب کننده آبرسانی پوست است. مرطوب کننده به مولکول‌های آب می‌چسبد و آن‌ها را در لایه شاخی پوست (خارجی‌ترین لایه پوست) معلق می‌کند.

این کار با ایجاد سدی بین پوست و عوامل خشن محیطی که باعث آسیب و پیری پوست می‌شوند، از پوست محافظت می‌کند.

دلیل اینکه بدن ما چربی تولید می‌کند، محافظت از پوست در برابر خشکی و ترک خوردگی است. شستشوی صورت، روغن‌های طبیعی که از پوست محافظت می‌کنند و باعث سلامتی و ماندگاری آن می‌شوند را از روی پوست پاک می‌کند.

به همین دلیل بهتر است بعد از شستشوی پوست صورت، از تونر و مرطوب کننده استفاده کنید. تونر سطح pH پوست را متعادل می‌کند و مرطوب کننده باعث می‌شود پوست مجددا آبی که برای جوان ماندن و محافظت از خود به آن نیاز دارد را دریافت کند.

به چند جلسه میکرودرم ابریژن نیاز است؟ 


تعداد جلسات مورد نیاز هر فرد کاملاً به نتایج نهایی مورد نظر خودش بستگی دارد. فقط یک بار میکرودرم ابریژين باعث می‌شود پوست روشن و شفاف و نرم و صاف شود.

اما اگر به دنبال بهبود مشکل خاصی در پوست خود هستید، برای کسب نتایج مثبت، واقعاً به یک دوره چند جلسه‌ای میکرودرم ابریژن نیاز دارید. نتایج ناشی از میکرودرم ابریژن تصاعدی است.

به طور کلی، توصیه می‌شود شش تا 10 جلسه میکرودرم ابریژن، در فواصل 7 تا 14 روزه انجام شود. تعداد و فواصل بین جلسات بسته به شرایط پوست و اهداف مورد نظر هر شخص متفاوت است. تکنسینی که برایتان میکرودرم ابریژن انجام می‌دهد، به شما خواهد گفت که بهترین برنامه درمانی متناسب با وضعیت خاص شما چیست.

آیا میکرودرم ابریژن دردناک است؟ 


فکر اینکه ذراتی کریستالی با سرعت زیاد به پوست پاشیده شوند و یا یک میله‎‌ با سری الماسی روی صورت کشیده شود ممکن است خشن و بی‌رحمانه به نظر برسد، اما این کار واقعاً به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد بد نیست. برخی افراد احساسی که در حین انجام میکرودرم ابریژن دارند را به چیزی شبیه به لیسیدن خشن گربه تشبیه می‌کنند. برخی دیگر آن را شبیه به ماساژ صورت با شن یا محکم کشیده شدن چیزی روی صورت توصیف می‌کنند.

با همه این توصیفات، نیازی به نگرانی نیست. از آنجا که در میکرودرم ابریژن فقط لایه‌های سطحی پوست درگیر می‌شوند، این عمل دردناک نیست.

اگر احساس کردید دست تکنسینی که برایتان کار می‌کند کمی سنگین است، او را مطلع کنید. در حین میکرودرم ابریژن نباید احساس ناراحتی داشته باشید.

مشاوره رایگان