آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کاشت ابرو به روش FUT: پروسه، فواید و مراقبت های بعد

یک گزینه دائمی برای جایگزینی ریزش یا کم پشت شدگی موهای ابرو، کاشت موی ابرو است. این روش جراحی جهت بازیابی دائمی یا طراحی دلخواه ظاهر ابروها در نظر گرفته شده است. در این روش جدید که به عنوان پیوند واحد فولیکولی (FUT) نیز شناخته می‌شود، فولیکول‌های مو از یک قسمت از بدن شما، معمولاً پهلوها و پشت سر برداشته شده و به ابروهای شما پیوند زده میشود و در این ناحیه موها تا پایان عمر به رشد خود ادامه می‌دهند.

اگر شما هم دچار ریزش یا کم پشتی ابروها هستید، کاشت ابرو به روش FUT یک راه حل دائمی در اختیار شما میگذارد. جهت مشاوره با متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و مو رازی با شماره ۰۲۱۴۵۳۷۹ تماس بگیرید تا از راهکاری درمانی مطلع شوید و با کاشت ابرو، دوباره اعتماد بنفس خود را بازیابید.

 

 

دلیل ریزش موی ابرو چیست


ریزش ابرو، یا به عبارت دیگر ماداروز فوقانی، دارای عوامل متعددی است که می‌تواند باعث شود. این عوامل شامل فاکتورهای ژنتیکی، مشکلات تیروئید، استرس، یائسگی، آسیب ناشی از جراحی، سوختگی و تغذیه نامناسب می‌باشند. همچنین، عواملی مانند افزایش سن، برداشتن بیش از حد ابروها، سابقه الکترولیز، استفاده بیش از حد از آرایش ابرو و حتی مالیدن ابروها به علت عادت، می‌توانند باعث کاهش ضخامت ابروها و ریزش مو در این ناحیه شوند.

ابروها نقش مهمی در ظاهر و طراحی چهره انسان ایفا می‌کنند، همچنین از ریزش عرق، آب و سایر عوامل در چشم جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل، حضور آنها واقعاً اهمیت دارد. اگر شما نیز با کم پشتی یا ریزش مو در ابروها مواجه هستید، تخصصی‌های پوست در کلینیک ما می‌توانند این مشکل را با اجرای فرآیند کاشت ابرو برطرف کنند.

کاشت ابرو چیست؟


کاشت ابرو چیست

کاشت ابرو، یک فرآیند جراحی کوچک است که برای ترمیم و بهبود ابروهای کم‌جا و ناهموار استفاده می‌شود. این روش، مشابه با کاشت موی سر است و با برداشتن موهای ناحیه‌های دیگر مانند پشت سر، و پیوند آنها به ابروها، موجب پرتر شدن و افزایش حجم موی ابرو می‌شود. دو روش برای ترمیم مو وجود دارد که می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید:

۱. استخراج واحد فولیکولی (FUE): در این روش، موها با استفاده از پانچ دستی یا با تکنیک‌های رباتیک از محلی برداشته شده و در ناحیه ابرو کاشته می‌شوند. این روش دارای مزایایی مانند کاهش زخم‌ها و بهبودی راحت‌تر است، اما مدت زمان برداشتن موهای کوتاه‌تر و زمان‌برتری نسبت به روش دیگر ممکن است بر کیفیت پیوند تأثیر بگذارد.

۲. پیوند واحد فولیکولی (FUT): در این روش، یک تکه مو (معمولاً از پشت سر) برداشته می‌شود و فولیکول مو برای ایجاد فرم جدید و بهتر به ابرو پیوند داده می‌شود. در این روش، روند برداشت مو سریعتر از FUE است و طول موهای برداشته شده نیز طولانی‌تر است، که این دو عامل می‌توانند در کاشت مو موثر باشند (زیرا دراز بودن موی برداشته شده به شما امکان می‌دهد فر شدگی آن را ببینید).

در هر دو روش، پس از برداشت موها، ناحیه دریافت کننده یا گیرنده ی پیوند (ابروها) نیز به صورت موضعی بی حس می‌شود و با استفاده از قلم ایمپلنت، فولیکول‌های مو با در نظر گرفتن زاویه و جهت مناسب رشد مو، کاشته می‌شوند. باید توجه داشت که فولیکول‌های برداشت شده باید سالم و بدون دستخوردگی باشند زیرا رشد و دوام موها پس از پیوند به آنها وابسته است و فولیکول‌های صدمه دیده پیوند بی‌فایده‌ای دارند و رشد نخواهند کرد.

 

 

کاشت موی ابرو به روش FUT مناسب چه کسانی است؟


 کاشت موی ابرو به روش FUT ، گزینه ای عالی برای مردان و زنانی است که مایلند با استفاده از موهای طبیعی بدن خود، موهای ابروهای خود را به طور دائم ترمیم کنند. بسته به شدت ریزش مو و اهداف زیبایی خود فرد، می توانید کاشت کامل یا جزئی را برای ترمیم ابرو انتخاب کنید.

دلایل کاشت ابرو:

  • عواقب نامطلوب ناشی از برداشتن بیش از حد ابروها ( استفاده مداوم از موچین)
  • ابروهایی که ذاتا کم پشت هستند (ژنتیک)
  • پوشش تتوی ضعیف ابرو
  • ریزش مو در اثر ضربه یا اسکار(جای زخم)
  • ریزش مو در اثر درمان های پزشکی

مراحل کاشت ابرو


مراحل کاشت ابروکاشت ابرو به روش FUT، مستلزم برنامه ریزی بر اساس نیازهای منحصر به فرد بیمار است. عمل کاشت ابرو شامل ۴ مرحله است.

  • مشاوره و برنامه ریزی
  • برداشت تارهای مو از ناحیه های دیگر
  • پیوند تار موها
  • بهبود و ترمیم / اقدامات بعد از کاشت مو

چهار مرحله کاشت ابرو 

از آنجایی که به طور متوسط ​​۲۰۰ الی ۳۰۰ تار مو برای کاشت ابرو مورد نیاز است، این عمل معمولاً حدود ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. در زیر شرح مختصری از این مراحل آورده شده است:

مشاوره و برنامه ریزی 

طراحی شکل ابروها در جلسه ی معاینه فیزیکی انجام می شود. در این مرحله، پزشک با در نظر گرفتن  ویژگی های چهره و نیازهای فردی بیمار، مراحل درمانی را برنامه ریزی میکند. پزشک، ناحیه ی گیرنده ی پیوند و موهای ناحیه ی اهداکننده(ناحیه ای که تار موها از آنجا برداشته خواهد شد) را ارزیابی میکند.

استخراج یا برداشت تار مو 

جراحی کاشت ابرو با استفاده از روش FUT از مراحل مختلفی تشکیل شده است. در این روش، تارهای مو با مقاومت بالا از ناحیه ای نواری در پشت سر برداشته می‌شوند و سپس با استفاده از میکروسکوپ، واحدهای فولیکولی آنها جدا شده و به شکل دسته‌های ۱ تا ۳ تایی در سوراخ‌های ریزی که با سوزن‌های زیر در نواحی کم تراکم ایجاد شده‌اند، کاشته می‌شوند. دلیل انتخاب موهای پشت سر برای برداشت، مقاومت بالای آنها در مقابل تغییرات هورمونی و ریزش کمتر آنهاست. باید توجه داشت که فولیکول‌های برداشت شده باید سالم و بدون دستخوردگی باشند زیرا رشد و دوام موها پس از پیوند به آنها وابسته است و فولیکول‌های صدمه دیده پیوند بی‌فایده‌ای دارند و رشد نخواهند کرد.

پیوند

پس از برداشت موها، ناحیه دریافت کننده یا گیرنده ی پیوند (ابروها) نیز به صورت موضعی بی‌حس می‌شود و با استفاده از قلم ایمپلنت، فولیکول‌های مو با در نظر گرفتن زاویه و جهت مناسب رشد مو، کاشته می‌شوند. این فرآیند برای دستیابی به ظاهری زیبا نیز ضروری است.

 

 

مراقبت های حین بهبودی و اقدامات بعد از کاشت مو

مراقبت های حین بهبودی و اقدامات بعد از کاشت ابروبرای اطمینان از چسبیدن صحیح و کامل فولیکول های مو به بافت پوست و جلوگیری از سایر عوارض پزشکی، پس از کاشت، بانداژ اعمال می شود. جراح،  شما را از روش ها و اقدامات مراقبتی آگاه می کند و برای هر عادت یا رفتاری که باید در هفته ها یا ماه های آینده آنها رعایت کنید، توصیه های به شما میکند. (به عنوان مثال، به مدت دو ماه باید از تابش مستقیم نور خورشید به ناحیه خودداری کنید و در ماه اول از خاراندن یا مالش بیش از حد ناحیه خودداری کنید.)

مزایا و معایب کاشت موی ابرو به روش FUT


مزایا و معایب کاشت موی ابرو به روش FUT

برترین مزیت کاشت موی ابرو به روش FUT ، بازیابی حجم ابروهای از دست رفته است. در این روش، تراکم ابروهای شما بهبود می یابد که این امر در زیبایی چهره فرد تاثیر بسزایی دارد. از طرفی زیبایی چهره، اعتماد بنفس شخص را بالا میبرد. مزیت بعدی هم این است که موهای کاشته شده دائمی هستند و تا آخر عمر به رشد خود ادامه خواهند داد. معایب کاشت موی ابرو بسیار کم است. قرمزی و تورم بعد از کاشت، مشکلی است که تقریباً در هر روش جراحی دیگری نیز وجود دارد. در موارد بسیار معدودی، ابروها ممکن است در جهت مخالف رشد کنند، اما این مشکل را نیز می توان برطرف کرد.

 

 

سوالات متداول


آیا کاشت ابرو بی خطر است؟ 

تمام روش های جراحی دارای خطراتی هستند. کاشت ابرو تحت بی حسی موضعی، نوعی جراحی جزئی در نظر گرفته می شود. با این حال، هنگامی که این روش بطور صحیح و توسط یک جراح مجرب انجام شود، خطرات به حداقل میرسند.

کاشت ابرو درد دارد؟ 

در حین کاشت، شما تحت بی حسی موضعی هستید بنابراین هیچ دردی احساس نمی کنید. اما در حین تزریقات اولیه ممکن است مقداری درد حس کنید.

آیا در صورت ابتلا به HIV باز هم می توانم کاشت ابرو انجام دهم؟ 

بله. البته جراح در مورد وضعیت پزشکی و سلامتیتان با شما صحبت خواهد کرد و فقط در صورتی که هیچ خطری وجود نداشته باشد، کاشت ابرو را انجام خواهد داد.

آیا کاشت ابرو به ابروهای من فرم بهتری می دهد؟

قطعا! مهم ترین مرحله ی عمل کاشت ابرو، طراحی فرم ابرو است. در طول جلسه ی مشاوره کاشت مو، جراح شما آناتومی فعلی شما را بررسی می کند و در مورد طرح ابرو، از جمله شکل و اندازه آن، با شما صحبت می کند، در نتیجه شکل و فرمی طراحی میشود که با چهره و معیارهای شخصی شما نهایت تطابق را داشته باشد.

بعد از کاشت ابرو چه اتفاقی میفتد؟

همانند کاشت موی سر، چرخه رشد طبیعی مو ادامه می یابد و این موها نیز ممکن است بریزند و بعد از ۱۰ الی ۱۲ هفته چرخه رویش مجدد مو شروع شود. انتظار می رود موهایی که به تازگی روی ابروهای جدید شما پیوند زده شده اند، پس از کاشت به رشد خود ادامه دهند، بنابراین باید مرتباً کوتاه شوند.

مدت زمان لازم برای بهبودی پس از کاشت ابرو چقدر است؟ 

نتایج را بلافاصله پس از کاشت ابرو خواهید دید. قرمزی خفیف، تورم، پوسته پوسته شدن ریز اطراف هر فولیکول را می توان در جایی که گرافت مو قرار داده شده است، انتظار داشت و معمولاً تمامی این موارد، پس از چند روز تا یک هفته خودبخود برطرف می شوند. اگرچه این مسئله به خود فرد بستگی  دارد، اما بسیاری از بیماران می توانند پس از یک تا دو روز به سر کار و فعالیت اجتماعی خود بازگردند. با اینحال توصیه می کنیم از برخی از فعالیت ها، مانند بلند کردن اجسام سنگین و سیگار کشیدن خودداری کنید.

چرا انتخاب یک متخصص مجرب کاشت مو برای جراحی کاشت ابرو مهم است؟ 

اگرچه برخی افراد روش‌های جایگزین برای کاشت مو مانند تتو یا میکروبلیدینگ را انتخاب می‌کنند، اما باید بدانید که این روش‌های ترمیم مو به طور معمول موقت هستند و نتایج غیرطبیعی نیز ممکن است داشته باشند. در عوض، کاشت ابرو یک روش تخصصی است که برای ارائه نتایج مطلوب و قابل اعتماد طراحی شده است. به همین دلیل، توجه به جزئیات بسیار مهم است. زاویه و تراکم کاشت مو، یک پارامتر حیاتی است که نیازمند دانش گسترده است. عدم توجه یا کمبود تخصص پزشک می‌تواند منجر به کاهش ضخامت ابروها یا رشد نامنظم موها شود.

هزینه کاشت ابرو به روش FUT چقدر است؟ 

هزینه کاشت ابرو به روش FUT در هر منطقه ای متفاوت است. هزینه کاشت، به تخصص جراح، هزینه بیهوشی و هزینه مشاوره بستگی دارد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان