آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

برداشتن چربی شکم بدون جراحی(لیزر، اولتراسوند و آر اف شکم)

برخی از افراد می‌‌گویند که کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش کردن یک چالش بسیار بزرگ است و برطرف کردن چربی‌های اضافی برخی از نقاط خاص بدن از قبیل ران، زیر گردن، شکم و پهلوها کار بسیار دشواری است و اصلاً مهم نیست که شما چقدر به برنامه غذایی و ورزشی خود در طول روز اهمیت می‌دهید. با توجه به اینکه رفع چربی‌های اضافی نقاط کار دشواری است روش‌های بسیار خوبی وجود دارد که به شما کمک می‌کند از شر این چربی‌های اضافی خلاص شوید. به طور کلی دو روش برای از بین بردن چربی‌های اضافی بدن وجود دارد که عبارتند از روش‌های غیر جراحی غیر تهاجمی و روش‌های جراحی تهاجمی‌. در روش‌های جراحی باید یک یا چند عدد برش در قسمتی که قرار است درمان شود ایجاد گردد تا امکان تخلیه چربی فراهم شود. معمولاً این روش‌ها با توجه به خطراتی که دارند توسط پزشک توصیه نمی‌شوند زیرا با درد بسیار زیادی همراه هستند، دوران بهبود حاصل از آنها طولانی است و ریسک بروز عفونت در این روش‌ها زیاد است.

چرا روش‌های غیر جراحی در مقایسه با روش‌های جراحی اهمیت بیشتری دارند؟

روش‌های غیرجراحی، مانند پیکرتراشی با لیزر، به علت ایمنی و امنیت بالایی که دارند، به یک روش جراحی بسیار محبوب تبدیل شده‌اند. این روش‌ها بدون نیاز به برش و دوخت انجام می‌شوند و از این رو بیماران در طول زمان و تخلیه چربی‌های اضافی بدن با مشکل مواجه نمی‌شوند. از طرفی، روش‌های غیرجراحی به دلیل درد کمتری که همراه آن‌هاست، نسبت به روش‌های جراحی ترجیح می‌شوند. این درد موقتی است و هر جلسه درمان تنها مدت زمان کوتاهی به طول می‌انجامد و بستگی به ناحیه‌ای که قرار است درمان شود دارد. همچنین، در روش‌های غیرجراحی نیازی به دوره بهبودی نیست و این به معنای آن است که این روش‌ها برای افرادی که درگیری‌های زیادی دارند، بسیار مفید هستند. این روش‌های درمانی برای از بین بردن توده‌های سفت و سخت چربی در مناطقی مانند زیر گردن بسیار مؤثر هستند و می‌توانند به عنوان جایگزینی برای جراحی در نظر گرفته شوند.

راه‌های برداشتن چربی شکم بدون جراحی

روش‌های غیر جراحی متعددی برای برداشتن چربی شکم بدون عمل جراحی وجود دارد که تعدادی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

پیکر تراشی سرد

پیکر تراشی سرد یکی از روش‌های غیر جراحی بسیار موثر برای از بین بردن چربی‌های اضافی بدن است از یک روش استفاده می‌‌کند که کرایولیپولیز نام دارد. در این روش از انرژی سرمایشی کنترل شده برای هدف قرار دادن سلول‌های چربی زیر سطح پوست استفاده می‌شود، این سلول‌ها را هدف قرار داده می‌شوند و سپس منجمد می‌شوند تا از بین بروند. با گذر زمان بدن به طور طبیعی به حذف این سلول‌های مورد می‌پردازد و این امر باعث کاهش وزن بدن خواهد شد. این روش در از بین بردن چربی‌های اضافی اطراف ران، شکم و قسمت پایین کمر بسیار مفید است. سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را به عنوان یک روش ایمن در عرصه زیبایی تایید کرده است. پیکر تراشی سرد نیازی به بیهوشی بی ‌حسی عمل جراحی یا روش‌های تهاجمی ندارد و تنها عوارض جانبی آن عبارتند از تورم، قرمزی و خارش موقت.

ونکوئیش

ونکوئیش

ونکوئیش یک روش جدید برای کاهش چربی‌های بدن، به ویژه چربی‌های اضافی در منطقه شکم است. اگر چربی‌های سخت و مقاوم در منطقه شکم شما حتی با رژیم غذایی یا ورزش منظم از بین نرفته‌اند، ونکوئیش می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. این روش از ترکیب فناوری رادیوفرکانسی و لیزر کم توان برای تخریب سلول‌های چربی اضافی استفاده می‌کند. با تولید گرما، ونکوئیش باعث ذوب شدن سلول‌های چربی در بدن می‌شود. دمای بالا تا ۴۵ درجه، منجر به تکانه و تخریب سلول‌ها می‌شود و سپس بدن آنها را دفع می‌کند. این روش غیر تهاجمی، در مقایسه با بسیاری از روش‌های زیبایی، کمترین عوارض جانبی را داراست، بنابراین افرادی که پوست حساسی دارند، ممکن است این روش را ترجیح دهند. ونکوئیش به عنوان یک روش ایمن و مؤثر برای کاهش چربی‌های اضافی بدن شناخته می‌شود و می‌تواند یک گزینه مناسب برای افرادی با چربی‌های مقاوم و سخت‌کار که با روش‌های دیگر نتیجه‌ای نداشته‌اند، باشد.

انرژی رادیو فرکانسی

انرژی رادیو فرکانسی

فناوری رادیو فرکانسی برای پیکر تراشی بر ارسال گرما به بافت‌های پوست برای رفع سلولیت، چین و چروک و خطوط ایجاد شده روی صورت و بدن تمرکز دارد. این روش با هدف قرار دادن سلول‌های چربی زیر سطح پوست توسط انرژی رادیوفرکانسی به رفع سلولیت می‌پردازد. هنگامی که سلول‌های چربی از بین می‌روند لایه چربی باقی مانده توسط بدن جذب خواهد شد و به این ترتیب در نقاطی که قبلا توده‌های چربی وجود داشته است پوست سفت تر و لطیف تر خواهد شد. از بین بردن سلول‌های چربی و پیکر تراشی ران، باسن و پهلوها و نقاطی که سلولیت دارند نتایج بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت و شما دیگر نگران از بین بردن آنها به کمک رژیم غذایی و ورزش نخواهید بود. هنگامی که از انرژی رادیو فرکانسی برای جوان سازی پوست آسیب دیده یا پوستی که دستخوش عوارض پیری شده است استفاده می‌کنید در نهایت می‌توانید شاهد سفت شدن پوست خود باشید زیرا رادیوفرکانسی باعث می‌شود که رشته‌های کلاژن بیشتری ساخته شوند و به این ترتیب بافت و حجم پوست بهبود پیدا خواهد کرد.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز نیز شبیه پیکر تراشی سرد است اما بر عکس آن عمل می‌‌کند یعنی به جای منجمد کردن سلول‌های چربی از گرما برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌‌کند. با استفاده از فناوری مبتنی بر نور، گرمای تولید شده باعث می‌‌شود که سلول‌های چربی پاره شوند و به این ترتیب این سلول‌ها از بین خواهند رفت که این امر باعث می‌‌شود ضایعات چربی از ناحیه شکم، پهلو و کمر و قسمت داخلی و بیرونی ران برداشته شوند. سازمان غذا و داروی آمریکا از لیزر لیپولیز به عنوان یک روش مناسب برای درمان نقاط ای یاد کرده است که دارای توده‌های چربی هستند مانند شکم و پهلو.
• این روش با عوارض جانبی کمی از قبیل تورم خفیف، بی حسی، قرمزی و سوزن سوزن شدن همراه است که موقت هستند.
• در لیزر لیپولیز از گرمای نسبتاً بالای استفاده می‌‌شود و به همین دلیل احتمال بروز مقدار کبودی، تورم یا درد موقت در نقاطی که درمان شده اند وجود دارد.
• لیزر لیپولیز یک روش عالی برای پیکر تراشی است اما برای افرادی که به دنبال کاهش قابل توجهی از وزن بدن خود هستند توصیه نمی‌شود.
• این روش رفع چربی بیشتر برای افراد توصیه می‌شود که قصد دارند به سفت کردن پوست خود، پیکر تراشی و اصلاح توده‌های چربی در نواحی مختلف شکم خود بپردازند.
• معمولاً فرایند درمان چیزی حدود ۲۵ دقیقه طول خواهد کشید.
نتایج حاصل از درمان و تجربیات هر فرد از درمان با این روش متفاوت است.

اولتراسوند

التراسوند روشی است که با استفاده از انرژی التراسوند بافت‌های چربی را به شکل مایع در می‌آورد تا پزشک بتواند به کمک یک کانوله باریک به تخلیه چربی بپردازد. برداشتن چربی توسط اولتراسوند در مقایسه با روش‌هایی از قبیل لیپوساکشن با تهاجم کمتری همراه است زیرا در این روش پزشک یک عدد کانوله را به آرامی وارد پوست می‌کند تا به راحتی به خارج کردن چربی‌های زیر سطح پوست بپردازد. در این روش ابتدا چربی به شکل مایع تبدیل می‌شود سپس پزشک اقدام به تخلیه آن خواهد کرد. برداشتن چربی‌های بدن توسط اولتراسوند همانند کرایولیپولیز و رادیوفرکانسی برای افرادی که به دنبال کاهش وزن بدن خود هستند کاربرد ندارد بلکه هدف از طراحی این روش این است که توده‌های چربی برخی از نقاط بدن از قبیل شکم، ران و دور کمر که نسبت به ورزش و رژیم مقاوم هستند را از بین ببرد.
• انجام این روش نیازی به بیهوشی ندارد.
• نقاط مورد نظر که قرار است درمان شوند و توسط پزشک مشخص می‌شود.
• سپس یک لایه نازک از ژل روی پوست شما مالیده می‌‌شود.
• سر دستگاه اولتراسوند روی قسمتی که قرار است درمان شود قرار داده می‌‌شود و این ناحیه ممکن است به چند بار درمان نیاز داشته باشد.
• فرایند درمان بر اساس وسعت و تعداد نقاطی که قرار است درمان شود می‌تواند از یک تا چند سانت متغیر باشد.

کیبلا

کیبلا یک روش درمان غیرجراحی است که برای کاهش چربی استفاده می‌شود. این روش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک روش ایمن و بی‌خطر برای کاهش چربی معرفی شده است و می‌تواند به شما ظاهر دلخواهی بخشد. در این روش، سلول‌های چربی در ناحیه مورد نظر از بین می‌روند و پوست به‌طور نتیجه سفت و تند می‌شود. تا چند هفته پس از درمان، سلول‌های مرده شروع به متابولیسم می‌کنند و بدن این بافت‌های مرده را دفع می‌کند. برای بهترین نتایج، ممکن است نیاز باشد که این روش را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید ولی نتایج نهایی به وضعیت عضلات پوست شما بستگی دارد. برخی از جراحان پلاستیک از این روش برای پیکرتراشی بدن نیز استفاده می‌کنند. کیبلا به عنوان یک روش ایمن و موثر برای کاهش چربی‌های اضافی بدن شناخته می‌شود و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. نتایج این درمان پس از چند هفته قابل مشاهده خواهد بود، اما تغییر در سبک زندگی شما نیز می‌تواند نقش مهمی در دستیابی به نتایج مطلوب داشته باشد. رژیم غذایی سالم، ورزش و بهبود متابولیسم بدن می‌تواند باعث شود که نتایج بهتری حاصل شود و این نتایج برای مدت طولانی حفظ شوند.

لیزر کم توان (زرونا)

لیزر کم توان (زرونا)

لیزر کم توان به ارسال انرژی لیزر سرد به درون بافت‌های بدن می‌پردازد و توسط سلول‌های چربی جذب می‌شود تا سلول‌های چربی تجزیه شوند و توسط بدن جذب گردند. استفاده از فناوری لیزر سرد برای رفع توده‌های چربی اطراف شکم، ران، باسن، بازو و سایر نقاط بدن باعث می‌‌شود که این چربی‌های اضافی هدف قرار بگیرند و فرایند از بین بردن آنها راحت تر انجام شود. در مرحله بعدی بدن شروع به جمع آوری آنها به عنوان مواد زائد می‌کند. در طول درمان با لیزر کم توان پزشک از یک پند پیس استفاده می‌کند تا انرژی لیزر به سمت نقاط مورد نظر فرستاده شود. این دستگاه با سطح پوست تماس نخواهد داشت و به این ترتیب شما دچار هیچ گونه درد و ناراحتی نخواهید شد. لیزر کم توان به عنوان یکی از روش‌های بسیار سودمند برای کاهش چربی‌های نقاط مختلف بدن از قبیل دور کمر، ران و پهلو شناخته شده است و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارد. این روش با سایر روش‌های غیر تهاجمی تفاوت دارد زیرا شما می‌توانید طی مدت چند هفته یا حتی مدت کوتاهتری شاهد نتایج مورد انتظار خود باشید. به طور کلی این روش باعث می‌شود که به طور متوسط دور کمر، ران و پهلوی شما فقط طی مدت ۶ جلسه کاهش پیدا کند.
• معمولاً عوارض جانبی حاصل از این روش نادر است و تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی‌ حادی اعلام نشده است. این روش بدون درد است. برخی از افرادی که تحت درمان با این روش قرار می‌گیرند می‌گویند که ۴۰ دقیقه ای که به درمان با لیزر اختصاص دارد آرامش بخش ترین لحظه زندگی آنها است و تنها چیزی که روی پوست خود احساس می‌‌کنند یک سوزش بسیار خفیف است که اصلاً درد ندارد.
• این روش برای افرادی مناسب است که از وجود توده‌های چربی ناراحت هستند ولی چاق نیستند افرادی که قصد انجام این روش را دارند باید قبل از شروع درمان و بعد از آن رژیم غذایی خوبی داشته باشند.
• فرایند درمان چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید.

چگونه می‌توان به حفظ نتایج به دست آمده پرداخت؟


در بدن هر فرد، مقداری چربی وجود دارد و بدون توجه به افزایش یا کاهش وزن، همواره سلول‌های چربی در بدن حضور دارند. هنگامی که به کاهش وزن می‌پردازیم، سلول‌های چربی در بدن کوچکتر میشوند و هنگامی که وزن بدن افزایش می‌یابد، این سلول‌ها نیز بزرگتر می‌شوند. با استفاده از روش‌های غیرجراحی، سلول‌های چربی از بین می‌روند و این سلول‌ها برای همیشه از بین می‌روند. با این حال، مقداری سلول چربی در منطقه درمان شده باقی خواهد ماند. در صورتی که وزن بدن افزایش یابد، سلول‌های چربی بزرگتر می‌شوند، اما همچنان سلول‌های چربی کمی در مناطقی که درمان شده اند، وجود خواهند داشت.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج حاصل از درمان مشاهده شود؟


در روش‌های درمانی غیر جراحی معمولاً نتایج حاصل از درمان به تدریج مشاهده می‌‌شوند و معمولاً شما می‌توانید طی مدت سه هفته شاهد برخی تغییرات ایجاد شده باشید. اکثر افراد می‌توانند حدود ۳ تا ۶ ماه پس از درمان شاهد نتایج دلخواه خود باشند. اگر شما برای رفع چربی‌های زیر چانه خود تحت درمان قرار گرفته باشید حدود سه تا چهار ماه پس از آخرین جلسه درمان می‌توانید شاهد نتایج نهایی باشید اما برخی از افراد زودتر نتایج مورد انتظار خود را به دست می‌‌آورد.

نتایج حاصل از روش‌های غیر جراحی شبیه لیپوساکشن است؟


لیپوساکشن نتایج قابل توجه بهتری را به وجود می‌‌آورد حال آنکه در روش‌های غیر جراحی نتایج به دست آمده خیلی جلب توجه نمی‌‌کند به عبارتی لباس زیر شما کمیر‌گشادتر می‌شود و شکم شما مقدار کمی صاف می‌شود.

دوران بهبود روش‌های غیر جراحی رفع چربی چقدر است؟


اکثر افراد متوجه می‌شوند که می‌توانند فورا پس از درمان به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازند. ممکن است شما دچار مقداری تورم و کبودی یا درد ناشی از درمان شوید اما این مسئله به معنای نیاز به استراحت در منزل نیست. پس از تزریق دارو به درون چربی‌های اضافی زیر چانه برخی از افراد تا دو هفته دچار مقدار زیادی تورم می‌شوند با این حال می‌توانند به انجام فعالیت‌های معمولی خود بپردازند.

برداشتن چربی‌ها توسط روش‌های غیر جراحی چقدر طول می‌کشد؟


اگرچه معمولا روش غیر جراحی برداشتن چربی‌های اضافه بدن نیاز به استراحت در منزل ندارند اکثر افراد باید برای مراجعه به مطب پزشک برنامه ‌ریزی کنند. به طور کلی روش‌های غیر جراحی برداشتن چربی‌های اضافی بدن طی مدت چند جلسه انجام می‌‌شود و هر جلسه چیزی حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید. ممکن است آغاز فرآیند درمان بر اساس وسعت و تعداد نقاطی که قرار است درمان شود طولانی تر گردد. متخصص پوست پس از اولین جلسه درمان از شما می‌خواهد چند هفته یا یک ماه بعد برای ارزیابی‌های مجدد به او مراجعه نمایید.

عوارض جانبی احتمالی روش‌های غیر جراحی رفع چربی شامل چه مواردی است؟


اکثر افراد پس از درمان دچار مقداری تورم و کبودی یا ناراحتی می‌شوند که این مشکلات موقت هستند. پس از تزریق دارو به درون غبغب برای از بین بردن چربی‌های اضافی، پوست روی چانه کمی سفت یا توده مانند خواهد شد که این مشکل نیز پس از مدتی برطرف می‌شود. احتمال بروز سوزش یا سوزن سوزن شدن در قسمتی که تحت درمان قرار گرفته است وجود دارد و شما دچار سوزش می‌شوید که شبیه خواب رفتگی دست یا پا است و طی مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. در موارد نادر منجمد کردن چربی می‌تواند باعث بروز درد به مدت طولانی شود یا مقدار چربی در قسمتی که درمان شده است را افزایش دهد. شما می‌توانید با مراجعه به پزشک خود ریسک بروز این اختلال را به حداقل برسانید. متخصص پوست می‌تواند به شما بگوید که آیا متقاضی مناسبی برای روش‌های غیر جراحی رفع چربی هستید یا خیر.

چه افرادی می‌توانند متقاضی مناسبی برای روش‌های غیر جراحی رفع چربی باشند؟


افراد می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای روش‌های غیر جراحی رفع چربی باشند که علیرغم ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب و رساندن وزن خود به بازه مناسب و حفظ تناسب آن با قدشان در برخی از نقاط بدن خود شاهد توده‌های چربی هستند. اگر تصور می‌‌کنید که متقاضی مناسبی برای انجام این روش درمانی هستید باید به پزشک با تجربه و آموزش دیده مراجعه کنید که در زمینه درمان غیر جراحی چربی‌های اضافی بدن آموزش دیده است و به درمان بیماران مختلفی پرداخته است زیرا چنین پزشکی دارای تجربه کافی برای درمان انواع مختلف از مشکلات شما می‌باشد. متخصص پوست همچنین ممکن است یک روش دیگر را به شما پیشنهاد دهد تا نتایج دلخواه خود را به دست بیاورید به‌ عنوان مثال اگر پوست شما شل است ابتدا پزشک از بین بردن شلی پوست را به شما توصیه خواهد کرد تا به این ترتیب شما نتایج بهتری را از درمان به دست بیاورید.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان