آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

 

جراحی شکم

در روش جراحی زیبایی شکم، که به عنوان ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌شود، پوست شکافته و چربی‌های اضافی در ناحیه شکم برداشته می‌شوند و عضلات شکم برای ایجاد ظاهری صاف‌تر و زیباتر کشیده و تنگ می‌شوند. این جراحی به منظور رفع خطوط خمیدگی و کشیدگی پوست که ناشی از کاهش وزن یا بارداری بروی پوست ایجاد می‌شوند، انجام می‌شود. هر دو آقایان و بانوان از این روش جراحی برای دستیابی به شکمی لاغرتر، بهتر شکل داده شده و محکم‌تر استفاده می‌کنند. جراحی زیبایی شکم یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی است که ما انجام می‌دهیم و نتایج بسیار برجسته و رضایت‌بخش را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.

اگر شما آرزوی داشتن شکمی صاف را دارید و می‌خواهید پوست شل شده اضافی آن را بردارید تا ظاهر شکم و عضلات آن را بهبود بخشید می‌توانید عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) را انجام دهید. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی برای مشخص کردن میزان چربی انباشته شده در شکم و ارزیابی ظاهر پوست و تعیین نوع ابدومینوپلاستی مناسب برای شما، مشاوره لازم را انجام خواهند داد.

عمل جراحی زیبایی شکم یک عمل سنگین است که نتایج آن برای مدت طولانی باقی می‌ماند. برای مطرح کردن سؤالات خود و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چیست؟


عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) چیست؟

حاملگی، کاهش زیاد وزن و افزایش سن می‌تواند باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و عضلات شکم شود. ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یک جراحی پلاستیک است که از طریقه آن پوست شل شده و چربی اضافی ناحیه شکم برداشته شده و عضلات شکم سفت می‌شود تا ظاهر و عملکرد آن بهبود یابد. این عمل همچنین به بازسازی عضلات کشیده شده شکم در دوران حاملگی که باعث برآمدگی قسمت زیر شکم شده است کمک می‌کند. نتیجه انجام این عمل داشتن شکمی جوان‌تر، صاف‌تر و سخت‌تر است. ابدومینوپلاستی یکی از عمل‌هایی که خانم‌ها پس از زایمان برای بازگرداندن شکل بدن به قبل از زایمان در کنار عمل برجسته‌سازی سینه، لیفت سینه و لیپوساکشن انجام می‌دهند.

چه افرادی می‌توانند عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهند؟


افرادی که یک یا چند بیماری یا شرایط زیر را داشته باشند، گزینه‌های مناسبی برای انجام ابدومینوپلاستی هستند:

 • پوست شکم اضافی یا شل شده و افتاده
 • عضلات شکم آن‌ها جدا یا ضعیف شده باشد.
 • بافت چربی اضافی که در ناحیه شکم انباشته شده باشد.
 • در حال حاضر وزن آن‌ها مناسب باشد.
 • از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند.
 • اگر شما زن هستید، برنامه‌ای برای باردار شدن نداشته باشید.
 • داخل بازه ۱۰ درصد تلورانس وزن خود باشید.
 • وزن شما در ۶ ماه گذشته ثابت بوده باشد.
 • رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منظمی داشته باشید.
 • پوست شما خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشد.
 • ذهن و عواطف پایداری داشته باشید.
 • خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل جراحی را درک کنید.
 • انتظارات واقع‌بینانه از نتایج نهایی عمل داشته باشید.

روش‌های انجام عمل جراحی زیبایی شکم


ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل

در این عمل حجم بیشتری از عضلات و پوست شکم سفت می‌شود. جراحی زیبایی کامل شکم یا ابدومینوپلاستی کامل بر سه مؤلفه شکم، پوست و چربی عضلات تأثیر می‌گذارد بنابراین برای بیماران که تغییرات عمده‌ای به دنبال خواهد داشت. یک شکاف معمولاً زیر بالای خط بیکینی درست در بالای ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. طول این شکاف به میزان خاصیت الاستیکی پوست بستگی دارد و ممکن است از یک طرف باسن تا طرف دیگر ادامه یابد و ممکن است شکاف‌های کوچک‌تری برای دست‌یابی به نتایج مطلوب ایجاد شود.

شکاف دوم در اطراف ناف ایجاد می‌شود. پوست و چربی از دیواره شکم جدا می‌شود. سپس پوست شل و جدا شده از ماهیچه در زیر فاسیا به کمک بخیه سفت می‌شود. با انجام این مرحله پوست دیواره شکم سفت شده و کمر باریک می‌شود. یک شکاف دیگر برای جابجایی ناف ایجاد می‌شود. سپس این شکاف بسته می‌شود و پانسمان محکمی در شکم قرار داده می‌شود. لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافه از باسن و پهلوها همراه با عمل جراحی زیبایی شکم انجام می‌شود تا ظاهر بدن زیباتر شود.

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی یک روش جراحی مؤثر برای افرادی است که عضلات ناحیه زیر شکم آن‌ها ضعیف بوده و دارای پوست و چربی اضافی می‌باشد. این عمل می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود و طول آن حدود دو ساعت یا کمتر است که مدت زمان آن به حجم هر عمل بستگی دارد.

در مینی ابدومینوپلاستی، یک شکاف کوچک در بالای ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و ناف بدون هیچ تغییری باقی می‌ماند. این روش نیازمند یک شکاف کوچک مشابه بخش C (6 تا ۸ اینچ) است. با استفاده از این شکاف، جراح می‌تواند پوست اضافی را برداشته و چربی‌های انباشته شده را از بین ببرد. همچنین، برخی از عضلات نیز ممکن است برای تکمیل ابدومینوپلاستی ترمیم شوند. عمل لیپوساکشن نیز معمولاً همراه با این روش انجام می‌شود تا چربی اضافی در مناطق بالا و پایین ناف، باسن و پهلوها برداشته شود و به زیبایی و تناسب اندام کمک کند.

عمل زیبایی شکم باز

عمل زیبایی شکم باز

این روش برای بیمارانی که افتادگی پوست آن‌ها در اطراف شکم و باسن زیاد است به کار برده می‌شود. شکاف از شکم شروع شده و از پشت لگن خاصره گذشته از جلوی شکم رد می‌شود و در پشت لگن خاصره طرف دیگر بدن تمام می‌شود. در این عمل همه شکم اصلاح نمی‌شود اما دور کمر باریک می‌شود.

ابدومینوپلاستی اندوسکوپیک

ابدومینوپلاستی اندوسکوپیک

این نوع از ابدومینوپلاستی با استفاده از یک برش افقی ۴ اینچی (۱۰ سانتی‌متری) در طول بالای خط موی ناحیه تناسلی مشابه شکاف بخش C ایجاد می‌شود. هدف اولیه، اصلاح ماهیچه‌های رکتوس و شکم است. لیپوساکشن می‌تواند به طور همزمان برای تخلیه چربی پهلوها و شکم به کار برده شود. با ابدومینوپلاستی اندوسکوپیک فقط مقدار کمی از پوست شل شده را می‌توان برداشت.

پس از عمل جراحی زیبایی شکم


پس از جراحی زیبایی شکم، شکاف‌های ایجاد شده روی شکم و ناف با پانسمان پوشانده می‌شوند. لوله‌های کوچکی نیز در شکاف‌ها قرار داده می‌شوند تا خون و مایعات اضافی تخلیه شوند. تخت بستر شما به گونه‌ای تنظیم می‌شود که قسمت فوقانی بدن شما کمی بالاتر قرار گیرد و زانوهای شما در چند روز پس از عمل با زاویه قرار بگیرند. در ایام اولیه پس از جراحی، اعضای تیم پزشکی به شما کمک می‌کنند تا از شکل‌گیری لخته‌های خون جلوگیری شود و درد کمی که ممکن است احساس کنید، با داروهای مسکن کنترل می‌شود.

دوران بهبودی و نقاهت


بسته به میزان گستردگی جراحی زیبایی شکم، ممکن است شما پس از چند ساعت از بیمارستان ترخیص شوید یا برای ۱ تا ۲ روز در بیمارستان بستری شوید. ابدومینوپلاستی یک جراحی جدی است و پس از آن انتظار می‌رود که شما قادر به حرکت کردن نباشید. درد و تورم در ایام اولیه پس از عمل طبیعی است و با استفاده از داروهای تجویز شده قابل مدیریت است. بسیاری از بیماران می‌توانند پس از حدود ۶ هفته به فعالیت‌های روزمره و تمرینات ورزشی خود بازگردند. استفاده از شکم‌بند یا پوشش‌های فشرده‌ساز پس از عمل برای مدت دو تا سه ماه توصیه می‌شود. نتایج خوب عمل جراحی به تدریج آشکار می‌شوند و با کاهش تورم، بیشتر به چشم می‌آیند. اسکارها نیز پس از چند ماه کمتر قابل مشاهده هستند و شما می‌توانید از دیدن شکمی صاف و فرماندهنده خود لذت ببرید.

مزایای عمل ابدومینوپلاستی شکم


 • شکم مسطح و تخت
 • برداشته شدن پوست شل شده و افتاده
 • از بین رفتن خطوط کشیدگی پوست
 • بهتر شدن وضعیت بدن
 • افزایش حرمت نفس
 • ظاهر جوان‌تر
 • افزایش تناسب‌اندام

هزینه‌


هزینه انجام عمل زیبایی شکم به چندین عامل مانند محل جغرافیایی، تبحر جراح، روش انجام ابدومینوپلاستی، نوع بیهوشی و نرخ امکانات مورد استفاده بستگی دارد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان