آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

جدیدترین و موثرترین دستگاه لیزر موی زائد

ما برای دست یافتن به پوستی صاف و بدون مو، به تیغ، وکس و هر چیز دیگری که به آن مربوط است روی می‌آوریم. در حالیکه تراشیدن مو در خانه راحت است اما شما تنها برای چند روز می‌توانید از پوست صاف خود لذت ببرید. اپیلاسیون نیز مشکلات و نقاط ضعف خود را دارد؛ نه تنها باید اجازه دهید موهای شما تا حدی رشد کنند بلکه مجبورید پس از اپیلاسیون نیز با موهای رشد نکرده مقابله کنید.

 

اکنون یک راه حل جادویی را تصور کنید که تمام موهای ناخواسته روی بدن شما را برای همیشه از بین ببرد. این دستگاه می‌تواند به راحتی در لیست روش‌های زیبایی زنان آگاه قرار بگیرد. اگر به دنبال روشی دائمی برای حل مشکل موهای زائد خود هستید، لیزر موهای زائد بهترین چیزی است که می‌توانید روی آن شرط ببندید. اگرچه این روش حقیقتاً جادویی نیست؛ اما تاثیرات آن چیزی کمتر از جادو ندارد. وقتی صحبت از دستگاه های لیزر موهای زائد می‌شود، گزینه‌های بسیاری وجود دارد.

درک لیزر موهای زائد 


درک لیزر موهای زائد

فرایند لیزر موهای زائد با استفاده از یک لیزر زیبایی انجام می‌شود که پرتو نور شدید را متمرکز کرده و مستقیماً به فولیکول‌های موی حاوی رنگدانه هدایت می‌کند. نور لیزر در عبور از پوست به حرارت تبدیل می‌شود و توسط رنگدانه ملانین در فولیکول موها جذب می‌شود. این حرارت به فولیکول آسیب می‌رساند و باعث متوقف شدن رشد مو می‌شود. به کمک لیزر موهای زائد، فولیکول‌های مو به طور دائمی از بین می‌روند و از رشد بیشتر موهای زائد جلوگیری می‌شود.

برای حذف دائمی فولیکول موها، مهم است که درجه حرارت به حداقل ۷۰ درجه برسد. در روش‌های مانند IPL و دایود، دمای استفاده کمتر است و این روش‌ها می‌توانند به فولیکول مو آسیب برسانند و باعث رشد موهای روشن‌تر و کمتر پشت‌تر شوند؛ اما موها هنوز وجود خواهند داشت. از طرف دیگر، لیزر موهای زائد بهترین عملکرد را در از بین بردن دائمی موهای ناخواسته ارائه می‌دهد.

درمان لیزر موهای زائد با استفاده از لیزرهای Nd:YAG به عنوان آخرین پیشرفت در تکنولوژی لیزر زیبایی، امکانات بسیاری را فراهم می‌کند. این سیستم‌ها با استفاده از طول موج ۱۰۶۴ نانومتر عمل می‌کنند که باعث می‌شود بتوانند به طور موثری با کربن تعامل داشته و از آن استفاده کنند. قبل از انجام درمان لیزر موهای زائد با استفاده از این سیستم، ابتدا یک لوسیون کربن به صورت موضعی روی پوست اعمال می‌شود. سپس، موهای زائد این کربن را جذب می‌کنند. این روش به دلیل هدف قرار دادن کربن، نه ملانین، این امکان را فراهم می‌کند که لیزر موهای زائد Nd:YAG برای تمام انواع پوست، حتی پوست‌های تیره‌تر، مناسب باشد.

بهترین نوع لیزر موهای زائد چیست؟


بهترین نوع لیزر موهای زائد

پنج نوع رایج از سیستم‌های لیزر موهای زائد شامل: روبی (Ruby)، الکساندرایت، IPL و Nd:YAG هستند. هر سیستم لیزری با سایر لیزرها متفاوت است  برخی از لیزرها برای انواع خاصی از مو بهتر هستند. بعضی دیگر از لیزرها برای افرادی که پوست تیره دارند بی‌خطرتر می‌باشند و برخی از سیستم‌های لیزر در مناطق خاصی از بدن، نسبت به سایر لیزرها عملکرد بهتری دارند. در این بخش با ۵ لیزر برتر برای کاهش دائمی موها آشنا می‌شوید و معایب و مزایای هر سیستم را می‌آموزید تا بتوانید بهترین لیزر موهای زائد را برای خود انتخاب کنید.

لیزر موهای زائد Ruby

لیزر موهای زائد Ruby یا یاقوت سرخ، اولین سیستم برای کاهش دائمی موهای زائد بود. این سیستم از طول موج کوتاه‌تر از ۶۹۴ نانومتر استفاده می‌کند که ملانین را هدف قرار می‌دهد. این امر باعث می‌شود لیزر Ruby برای از بین بردن موهایی که کم پشت و نازک هستند ایده‌آل باشد. با این حال سیستم لیزر Ruby برای افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند توصیه نمی‌شود. سیستم لیزر Ruby در بین پالس‌های لیزری، بلندترین پالس را دارد که این امر باعث کاهش ناراحتی حاصل از آن می‌شود. با این حال اگر چه این لیزر کمتر دردناک است؛ اما تکرار کندتر به این معنا است که درمان لیزر به زمان بیشتری نسبت به سایر سیستم‌های لیزر موهای زائد نیاز دارد. در نتیجه لیزر Ruby برای درمان نواحی کوچکتر ایده‌آل است.

لیزر رفع موهای زائد الکساندرایت

لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد است. این لیزر همچنین سریع‌ترین سیستم لیزر موجود می‌باشد. به عنوان مثال لیزر الکساندرایت می‌تواند یک ناحیه بزرگ مانند کمر را در زمان بسیار کم در حدود ۳۰ دقیقه تحت درمان قرار دهد. اما پایین آمدن میزان تکرار سریع لیزر، به معنای وجود درد است. لیزر الکساندرایت یکی از سیستم‌های لیزر موهای زائد است که کمترین میزان راحتی را دارد. اگرچه دستگاه‌های جدیدتر آن همراه با دستگاه‌های خنک کننده ساخته شده‌اند تا تجربه بیمار از درمان را بهبود ببخشند. لیزر الکساندرایت با طول موج کوتاه تر از ۷۵۵ نانومتر عمل می‌کند و این دستگاه را برای هدف قرار دادن ملانین در فولیکول‌های موی افراد دارای رنگ پوست روشن تا زیتونی رنگ، ایده آل می‌کند.

لیزر موهای زائد Diode

دستگاه‌های لیزر دایود (Diode)، در بازار لیزر موهای زائد نسبتاً جدید هستند. منبع انرژی آنها از میکرو کنداکتورهایی تشکیل شده است که Diode نامیده می‌شوند و این Diode ها برای ایجاد پرتو لیزری با طول موج ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر، در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این طول موج که درازترین طول موج است، برای نفوذ عمیق به درون فولیکول‌های مو بهتر است. لیزرهای Diode به طور کلی برای انواع پوست‌های تیره بی‌خطر بوده و برای از بین بردن موهای زائد ضخیم یا درشت، ایده‌آل هستند. این امر باعث می‌شود سیستم لیزر موهای زائد Diode در میان مردانی که به دنبال درمانی برای از بین بردن موهای کمر یا قفسه سینه خود هستند، محبوب باشد.

لیزر موهای زائد Nd:YAG

سیستم‌های Nd:YAG، به عنوان آخرین پیشرفت در تکنولوژی لیزر زیبایی، امکانات بسیاری را فراهم می‌کنند. علاوه بر لیزر موهای زائد، این سیستم‌ها از بین بردن خال‌های کوبی و لایه‌برداری مجدد پوست برای اصلاح آسیب‌های آفتاب نیز پشتیبانی می‌کنند. این سیستم‌ها با استفاده از طول موج ۱۰۶۴ نانومتر عمل می‌کنند که این امر باعث می‌شود که بتوانند به طور موثری با کربن تعامل داشته و از آن استفاده کنند.

بیشتر سیستم‌های لیزر دیگر، ملانین موجود در مو و پوست را به عنوان هدف قرار می‌دهند. با این حال، این روش محدودیت‌هایی برای افرادی با رنگ پوست روشن ایجاد می‌کند. اما با استفاده از سیستم‌های Nd:YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر، کربن بهتری برای جذب نور است و این امر به آنها این امکان را می‌دهد که به صورت موثری با موهای زائد تمام انواع پوست، حتی پوست‌های تیره‌تر، برخورد کنند.

قبل از انجام درمان لیزر موهای زائد با استفاده از این سیستم، ابتدا یک لوسیون کربن به صورت موضعی روی پوست اعمال می‌شود. سپس، موهای زائد این کربن را جذب می‌کنند. این روش به دلیل هدف قرار دادن کربن، نه ملانین، این امکان را فراهم می‌کند که لیزر موهای زائد Nd:YAG برای تمام انواع پوست، حتی پوست‌های تیره‌تر، مناسب باشد.

لیزر موهای زائد IPL

لیزر موهای زائد IPL از یک لیزر واقعی استفاده نمی‌کند. اما به جای آن از یک نور دارای پالس شدید (IPL) مانند لیزر استفاده می‌کند. لیزر IPL، فتوترمولیز را با پالس کردن انرژی حرارتی که توسط ملانین موجود در فولیکول مو جذب می‌شود، آغاز می‌کند. مزیت نور دارای پالس شدید این است که دارای طول موج، سطح انرژی و مدت زمان پالس قابل تنظیم است.

چند جلسه درمانی لازم است؟


چند جلسه درمانی لیزر موهای زائد لازم است؟

تعداد درمان‌های مورد نیاز به چند عامل مانند سن، ژنتیک، مسائل پزشکی، داروهای تجویزی مصرف شده و عوامل هورمونی بستگی دارد.

موهای شما در یک چرخه که سه مرحله دارد، رشد می‌کنند. این مراحل عبارتند از آناژن (رشد)، کاتاژن (چین خوردگی) و تلوژن (ایستایی). در اکثر افراد، این چرخه رشد هر ۴ تا ۶ هفته یکبار تجربه می‌شود. روش‌های لیزر موهای زائد فقط در مرحله آناژن یا مرحله رشد موثر هستند. در هر زمان مشخصی تقریبا ۷۵ درصد از موهای بدن شما در مرحله آناژن قرار دارند. بنابراین اولین جلسه لیزر موهای زائد، این موهای پذیرنده را هدف قرار می‌دهد. جلسات بعدی عمدتاً برای درمان فولیکول‌های مو هستند که در جلسه اول درمان در مرحله آناژن قرار نداشته‌اند.

درمان‌های لیزر موهای زائد چه قدر موثر هستند؟

متخصصان زیبایی با تجربه از لیزرهای با کیفیت بالا در محدوده عملیاتی خاص، برای به دست آوردن حداکثر کارایی استفاده می‌کنند. دو عامل اصلی وجود دارد که بر اثربخشی درمان‌های لیزر موهای زائد تاثیر می‌گذارد؛ یعنی رنگ موهای شما و رنگ پوست شما! از آنجا که پرتوهای لیزر به رنگدانه ملانین جذب می‌شوند، هرچه موهای شما ضخیم‌تر و تیره‌تر باشد نتایج بهتری خواهید گرفت. اما درباره رنگ پوست، هرچه پوست روشن‌تر باشد نتایج بهتری به دست می‌آید. از این رو ممکن است لیزر پوست‌های تیره، مستلزم جلسات درمانی اضافی باشد.

جلسات درمانی لیزر موهای زائد باید برای هر چند وقت یکبار برنامه ریزی شوند؟

فولیکول‌های مو تنها در مرحله آناژن یا مرحله رشد فعال هدف قرار می‌گیرند که مدت زمان آن ۲ تا ۶ سال است. در این مدت، موها به‌درستی در ریشه چسبانده می‌شوند و این تنها مرحله‌ای است که تخریب موفقیت‌آمیز فولیکول مو در آن ممکن است.

برای اطمینان از حداکثر اثربخشی درمان لیزر موهای زائد، باید فاصله مناسب بین جلسات درمانی را رعایت کرد. اگر فاصله بین جلسات درمانی بسیار کوتاه یا بسیار طولانی باشد، احتمال می‌رود که تاثیر درمان‌ها به مراتب کمتر شود. به دلیل رشد سریع‌تر موهای صورت نسبت به موهای سایر نقاط بدن، باید جلسات درمانی برای صورت در فواصل زمانی نزدیک به یکدیگر برنامه ریزی شوند.

در چند جلسه اول درمان برای رفع موهای زائد صورت، درمان هر ۴ هفته یکبار انجام می‌شود. در حالیکه جلسات لیزر موهای زائد بدن باید برای هر ۶ هفته یکبار برنامه‌ریزی شوند. هنگامی که رشد موها به وضوح کاهش پیدا کند، جلسات باقیمانده برای لیزر موهای زائد صورت با فاصله ۴ تا ۶ هفته انجام می‌گیرند و برای لیزر موهای زائد بدن باید بین جلسات درمانی ۶ تا ۸ هفته فاصله قرارداد.

یک دوره عمومی برای لیزر کامل موهای بدن و صورت، احتمالاً ۶ تا ۹ ماه یا بیشتر طول خواهد کشید تا اطمینان حاصل شود که همه موها در فاز آناژن تحت درمان قرار می‌گیرند. تعداد دفعات تکرار جلسات لیزر موهای زائد تا حدی هم به اینکه می‌توانید اغلب برای انجام جلسات درمانی مراجعه کنید یا خیر بستگی دارد و بیشتر مربوط به ایجاد فاصله زمانی صحیح بین جلسات می‌شود.

آنچه که باید در طول جلسات انتظار داشته باشید.

انتظار در طول جلسات لیزر موهای زائد

بسته به نوع و شدت لیزر مورد استفاده، چند عارضه جانبی خفیف وجود دارد که ممکن است مجبور شوید با آنها دست و پنجه نرم کنید. به غیر از انفجار موقت گرما در ناحیه مورد نظر، ممکن است با تورم جزئی، قرمزی ناحیه و احساس خفیف آفتاب‌سوختگی نیز مواجه شوید. به منظور اطمینان از اینکه درمان‌های لیزر زیبایی برای شما مناسب هستند، ابتدا پزشک روی تکه کوچکی از پوست، یک آزمایش کوچک انجام می‌دهد.

سوالات رایج


چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیزر موهای زائد هستند؟

روش لیزر برای از بین بردن موهای زائد اصولاً بر اساس تفاوت رنگ موهای یک فرد با پوست او عمل می‌کند. در گذشته، لیزر موهای زائد تنها در افرادی که موهای تیره و پوست روشن داشتند موثر بود. با این حال، لیزرهای جدید با طول موج‌های مختلف عرضه شده‌اند و قادر به درمان هر نوع مویی روی هر نوع پوستی هستند. بنابراین، نه مهم است که چه نوع پوستی دارید، لیزر می‌تواند به شما کمک کند تا موهای بدن خود را با تأثیری که می‌خواهید از بین ببرید. در جلسه مشاوره اولیه، درباره شرایط شما برای انجام لیزر موهای زائد صحبت خواهیم کرد. لطفاً به همکاران ما درباره هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید یا درمان پوستی که قبلاً تحت آن قرار گرفته‌اید اطلاع دهید؛ زیرا این موارد ممکن است بر تأثیرات درمانی شما تأثیر بگذارند و عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند.

چگونه می‌توانم برای لیزر موهای زائد آماده شوم؟

همانطور که پیشتر گفته شد، لطفاً درباره هر نوع دارویی که در حال مصرف آن هستید به ما اطلاع دهید. لطفاً حدود یک تا دو هفته قبل از انجام لیزر موهای زائد از قرارگرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

لیزر موهای زائد چه احساسی دارد؟ آیا دردناک است؟

لیزرهای جدید در حین درمان، راحتی و خنکی را نیز ارائه می‌کنند و این اطمینان را ایجاد می‌کنند که در طی درمان، ناراحتی بسیار کمی خواهید داشت. گاهی بیماران احساس لیزر را به برخورد محکم  یک نوار کش کشیده شده به سطح پوست یا یک نیشگون کوچک تشبیه می‌کنند. با این حال این ناراحتی در موارد نادر است و افراد اندکی از آن شکایت دارند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان