آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

لیزر الکساندرایت: مزایای لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت

استفاده از ترمولیز به عنوان یک روش برای از بین بردن دائمی فولیکول‌های مو، یک فرآیند است که با استفاده از لیزر موهای زائد را از بین می‌برد. در این روش، نور لیزر به رنگدانه مو متصل شده و باعث گرم شدن فولیکول می‌شود، که در نتیجه جلوگیری از رشد موهای جدید را به همراه دارد. اگر فولیکول مو دارای رنگدانه نباشد، فولیکول قادر به جذب حرارت لیزر نخواهد بود. به عبارت دیگر، اگر موی فرد خاکستری، سفید، بلوند یا قرمز باشد، لیزر موهای زائد بی‌اثر خواهد بود.

لیزر الکساندرایت از کریستال‌های الکساندرایت به عنوان منبع لیزر استفاده می‌کند و یک نوع لیزر با طول موج خاصی از نور در طیف مادون قرمز (۷۵۵ نانومتر) است. این نوع لیزر به عنوان یک نوع لیزر با نور قرمز شناخته می‌شود.

علاوه بر این، لیزرهای الکساندرایت در حالت کیو (Q) سویچ نیز وجود دارند که از این تکنیک برای تولید لیزر با پرتویی شدت بالا و در پالس‌های بسیار کوتاه استفاده می‌شود.

کاربردهای لیزر الکساندرایت چیست؟


کاربردهای لیزر الکساندرایت چیست؟

سازمان غذا و دارو (FDA) کاربرد طیف وسیعی از دستگاه‌های لیزر الکساندرایت با نور مادون قرمز (طول موج ۷۵۵ نانومتر) در درمان بیماری‌های مختلف پوستی را تایید کرده است.

برخی از بیماری‌های پوستی که می‌توان به کمک پرتوهای لیزر الکساندرایت درمان کرد عبارتند از:

ضایعات عروقی 

کاربردهای لیزر الکساندرایت در این مورد عبارتند از:

 • درمان رگ‌های عنکبوتی و نخی در صورت و پاها، برخی علائم عروقی مادرزادی (ناهنجاری‌های عروقی مویرگی)
 • پالس‌های نور رنگدانه قرمز (هموگلوبین) را هدف قرار می‌دهند.

ضایعات رنگدانه‌ای

لیزر در این مورد کاربردهایی دارد از جمله:

 • لکه‌های پیری (لکه‌های آفتابی)، خال و کک و مک صورت، نشان‌های رنگی مسطح (خال ملانوسیتیک مادرزادی)، اوتا و ملانوسیتوز پوستی اکتسابی
 • پالس‌های نور ملانین را در عمق‌های مختلف پوست مورد هدف قرار می‌دهند.

رفع موهای زائد بدن 

لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد نیز کاربرد گسترده‌ای دارد:

 • پرتوهای نور لیزر فولیکول مو را مورد هدف قرار داده و منجر به ریزش موهای زائد شده و رشد مجدد مو در این قسمت از بدن را به حداقل می‌رسانند.
 • می‌توان از آن برای رفع موهای‌ زائد هر قسمت از بدن از جمله موهای ساعد، خط بیکینی، صورت، گردن، پشت، قفسه سینه و پاها استفاده کرد.
 • به طور کلی استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد در کسانی که موهای روشن دارند بی‌اثر است اما در رفع موهای زائد در افراد دارای موهای تیره و مبتلا به انواع فیتزپاتریک از نوع I تا III و بعضا افراد مبتلا به فیتزپاتریک نوع IV و دارای رنگ‌های روشن نیز بسیار موثر است.
 • تنظیمات معمولی به کار رفته در لیزر الکساندرایت شامل مدت زمان پالس ۲ تا ۲۰ میلی ثانیه و توان نفوذ ۱۰ تا ۴۰ J / cm ۲ است.
 • توصیه می‌شود که افرادی که دارای رنگ پوست تیره و یا برنزه هستند حتما جانب احتیاط را رعایت کنند چراکه ممکن است حرارات ناشی از نور لیزر ملانین را از بین ببرد و در نتیجه لکه‌های سفید رنگی بر روی پوست ایجاد کند.

پاک کردن تتو و خالکوبی 

برای حذف تتو و خالکوبی از لیزر الکساندرایت می‌توان استفاده کرد:

 • استفاده از لیزرهای کیو سویچ الکساندرایت باعث بهبود روند حذف خالکوبی شده و استانداردهای ایمنی لازم را داراست.
 • از لیزر الکساندرایت برای از پاک کردن رنگدانه‌های سیاه، آبی و سبز رنگ استفاده می‌شود.
 • لیزر درمانی شامل تخریب انتخابی مولکول‌های جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و از بین می‌روند.
 • مدت زمان پالس کوتاه ۵۰ تا ۱۰۰ نانو ثانیه است و باعث می‌شود که انرژی لیزر در ذرات خالکوبی شده (تقریباً ۰.۱ میکرومتر) در مقایسه با لیزرهای با پالس طولانی‌تر موثرتر باشد.
 • هر پالس لیزر باید انرژی کافی داشته باشد و بتواند برای تجزیه رنگدانه‌ها حرارت کافی تولید کند. بدون انرژی رنگدانه متلاشی نمی‌شود و در نتیجه نمی‌توان تتو را از روی پوست پاک کرد.
 • خالکوبی‌ها و تتوهایی که نتوانسته‌اید به کمک سایر روش‌های درمانی بطور کامل پاک کنید اگر درمان قبلی باعث ایجاد جای زخم یا آسیب پوستی نشده باشد احتمالا این بار به راحتی بتوان آنها را با لیزر درمانی پاک کرد.

علاوه بر این، می‌توان به کمک لیزر الکساندرایت چین و چروک پوست بر اثر قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید یا تابش پرتو فرابنفش را درمان کرد.

عملکرد لیزر الکساندرایت چگونه است؟ 


عملکرد لیزر الکساندرایت چگونه است؟

لیزرها از انواع مختلفی برای درمان مشکلات پوستی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها با انتشار طول موج نور پر انرژی، با تمرکز روی یک وضعیت خاص پوست، حرارت ایجاد کرده و سلول‌های بیمار و ناسالم را از بین می‌برند.

لیزرها انواع مختلفی دارند که در درمان مشکلات پوستی کاربرد دارند. تفاوت این لیزرها در محیط تولید کننده پرتو لیزر است. هر کدام از انواع مختلف لیزر بسته به طول موج و قدرت نفوذ آن کاربردهای خاصی دارند. این محیط یا مدیوم نور لیزر با طول موج خاص را به هنگام عبور تقویت می‌کند که منجر به آزاد شدن فوتون نور به هنگام بازگشت به حالت پایدار می‌شود.

مدت زمان پالس‌های نوری بر کاربردهای بالینی لیزر در جراحی پوست تأثیر می‌گذارد. طول موج نور پر انرژی که توسط لیزر ساطع می‌شود به ناحیه مدنظر تابانده شده و حرارت ایجاد می‌کند. بنابراین لیزرهای الکساندرایت با یک فرآیند فوتوترمولیز کار می‌کنند که به معنای استفاده از یک اشعه نوری (فوتو) برای گرم کردن (ترمو) یک منطقه انتخابی از پوست برای تخریب (لیز) است.

لیزرهای الکساندرایت در تخریب فولیکول موهای مدنظر بسیار دقیق عمل می‌کنند و به بافت پوست اطراف آسیبی نمی‌رسانند.

طریقه عملکرد لیزر الکساندرایت چگونه است؟


طریقه عملکرد لیزر الکساندرایت چگونه است؟

بسیار مهم است که قبل از اقدام به درمان ابتدا وضعیت بیمار به خصوص هنگامی که ضایعات پیگمانته (رنگدانه) مورد هدف قرار گرفته باشند به درستی توسط پزشک تشخیص داده شود تا  از سوء درمان سرطان‌های پوستی مانند ملانوما پیشگیری شود.

 • بیمار در طول جلسه درمانی باید از چشمی مایع و از عینک مات یا عینک محافظ استفاده کند.
 • در حین درمان، یک هندپیس (ابزار دستی) بر روی سطح پوست قرار می‌گیرد. بسیاری از بیماران هر حس می‌کنند که انگار این هندیپس یک نوار لاستیکی است که بر روی پوست قرار گرفته است.
 • گاهی ممکن است که از بیحس‌کننده‌ی موضعی استفاده شود اما در بیشتر مواقع نیازی به آن نیست.
 • کولینگ یا خنک کننده سطح پوست در تمام مراحل حذف مو اعمال می‌شود. بعضی از لیزرها دارای دستگاه خنک کننده داخلی هستند.
 • گاهی ممکن است که برای تسکین درد بلافاصله پس از درمان یک بسته یخ بر روی ناحیه درمان شده قرار گیرد.
 • باید در چند روز اول پس از درمان احتیاط کرد که از خراشیدن ناحیه و یا استفاده از پاک کننده‌های ساینده‌ای پوست خودداری شود.
 • شاید بتوان به کمک یک باند یا پچ از ساییدگی و خراش برداشتن ناحیه مدنظر جلوگیری کرد.
 • در طول دوره درمان، فرد باید این قسمت از بدن خود را از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب محافظت کنند تا خطر افزایش رنگدانه‌های پوستی پس از التهاب کاهش یابد.

تفاوت بین لیزر الکساندرایت، ان دی: یاگ، آی پی ال چیست؟


تفاوت بین لیزر الکساندرایت، ان دی یاگ، آی پی ال چیست؟

با توجه به طول موج ۷۵۵ نانومتری، لیزرهای الکساندریت بهترین گزینه برای از بین بردن دائمی موهای زائد هستند. این طول موج امکان انتخاب موهای درشت و ریز را فراهم می‌کند و بهترین نتایج را در کاهش موهای زائد بدن به ارمغان می‌آورد.

از سوی دیگر، لیزرهای Nd:YAG با طول موج ۱۰۶۴ نانومتری عمل می‌کنند. این نوع لیزر مناسب افرادی است که پوست تیره دارند و تشخیص بین رنگ پوست و مو بسیار دشوار است. اما شناسایی و حذف موهای ریز و روشن با این نوع لیزر مشکل است.

باید به یاد داشت که دستگاه‌های نور پالسی شدید (IPL) تنها نور تولید می‌کنند و در واقع از لیزر استفاده نمی‌کنند. این دستگاه‌ها قادر به نفوذ به زیر پوست و تنظیم ریشه‌ی موهای زائد نیستند.

همچنین، هر یک از انواع لیزر یا دستگاه‌های نوری دارای مدل‌ها و انواع مختلفی هستند و هر یک از آنها تنظیمات و دستگاه‌های خنک کننده (کولینگ) خاص خود را دارند.

آیا رفع موهای زائد با لیزر الکساندرایت عوارض جانبی دارد؟ 


عوارض جانبی ناشی از لیزر آلکساندرایت معمولاً جزئی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد در طول درمان (البته می‌توان به کمک دستگاه کولینگ و همچنین در صورت لزوم استفاده از بی‌حسی موضعی این درد را کاهش داد)
 • قرمزی، تورم و خارش بلافاصله بعد از عمل که ممکن است تا چند روز پس از درمان نیز طول بکشد.
 • در موارد نادر ممکن است که رنگدانه‌های پوست انرژی زیادی از نور را جذب کرده و باعث ایجاد تاول شود. البته جای نگرانی نیست و این مورد به خودی خود برطرف می‌شود.
 • لیزر الکساندرایت ممکن است باعث تغییراتی در رنگدانه‌های پوست شده و سلولهای رنگدانه (ملانوسیت) آسیب ببینند و پوست فرد تیره‌ (هایپرپیگمانتاسیون) شود یا لکه‌های پوستی کمرنگ (هیپوپگمانتاسیون) ایجاد شود. به طور کلی، لیزرهای زیبایی روی افرادی که دارای پوست‌های روشن هستند بهتر از افراد دارای پوست‌های تیره کار می‌کند و کیفیت بهتری دارد.
 • ۱۰ درصد از افراد دچار کبودی می‌شوند که معمولاً این کبودی پس از مدتی به خودی خود محو می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: بدین منظور ممکن است که پزشک مصرف آنتی بیوتیک‌ها را تجویز کند تا از ابتلا به عفونت ناشی از زخم پیشگیری شود.

برای رفع موهای زائد با لیزر الکساندرایت به چند جلسه نیاز است؟ 


ضایعات عروقی

تعداد جلسات لیزر برای درمان مشکلات عروقی :

 • ضایعات عروقی ممکن است نیاز به چندین درمان داشته باشد. زمان درمان بستگی به شکل، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست آن دارد.
 • معمولاً برای برداشتن رگ‌های قرمز و کوچک تنها به ۱ تا ۳ جلسه نیاز است و عموماً پس از درمان نامرئی می‌شوند.
 • همچنین گاهی ممکن است برای حذف رگ‌های عنکبوتی و برجسته به چندین جلسه لیزر درمانی نیاز باشد.

رفع موهای زائد 

تعداد جلسات مورد نیاز لیزر الکساندرایت برای حذف موهای زائد:

مرحله آناژن به عنوان مرحله رشد فعال مو توصیف می‌شود. همچنین در این مرحله مو در قوی‌ترین حالت خود است لذا زمانی ایده‌آل برای لیزر درمانی موهای زائد است. کاتاژن کوتاه‌ترین مراحل چرخه رشد است و بطور متوسط ​​۱ تا ۳ هفته طول می‌کشد. در حدود ۱ تا ۳ درصد موها در مرحله‌ی كاتاژن قرار دارند. در طی مرحله کاتاژن، فولیکول مو کوتاه شده و یا به کسری از طول آناژن بازمی‌گردد. در این دوره، پاپیلای پوستی از ساختار مو جدا می‌شود و باعث می‌شود که فیبر مو رشد خود را متوقف کند. معمولاً موهایی که در طول مرحله کاتاژن برداشته می‌شوند در دوره‌ی تلوژن ریخته یا آزاد می‌شوند. مرحله‌ی تلوژن به طور متوسط و بسته به اینکه پاپیلا پوستی چه مدت در حالت استراحت باقی می‌ماند چیزی بین ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد،. تقریباً ۱۰ درصد موها در هر زمانی در مرحله تلوژن قرار دارند. از آنجا که فیبر مو ریشه‌ای در تلوژن ندارد لذا موها به راحتی به وسیله‌ی برس زدن، شانه زدن، شامپو زدن یا چیدن دچار ریزش می‌شوند. اگر مویی تا پایان مرحله تلوژن باقی بماند، با شروع مرحله آناژن بعدی از فولیکول بیرون رانده می‌شود.

 • لیزر موهای زائد به چندین جلسه (۳ تا ۶ جلسه یا بیشتر) نیاز دارد. تعداد جلسات بستگی به ناحیه تحت درمان، رنگ پوست، زمختی مو، عارضه‌های زمینه‌ایی مانند تخمدان‌های پلی کیستیک و رابطه جنسی دارد.
 • معمولاً پزشکان توصیه‌ می‌کنند که بین جلسات لیزر درمانی برای رفع موهای زائد ۳ تا ۸ هفته وقفه بیندازند.
 • بسته به منطقه تحت درمان، حدود ۶ تا ۸ هفته بعد از درمان پوست کاملاً تمیز و صاف خواهد شد. جلسه بعدی زمانی شروع می‌شود که موهای ریز دوباره رشد کنند.

پاک کردن خالکوبی و تتو 

برای پاک کردن خالکوبی با لیزر الکساندرایت:

 • رنگ خالکوبی و عمق رنگدانه روی طول مدت و نتیجه درمان با لیزر الکساندرایت برای پاک کردن تتو تأثیر می‌گذارد.
 • برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است به چندین جلسه (۵ تا ۲۰ جلسه) با حداقل ۷ هفته فاصله زمانی نیاز باشد.

سوالات متداول


آیا رفع موهای زائد با لیزر الکساندرایت درد دارد؟ 

از نظر برخی از افراد رفع موهای زائد با لیزر ناخوشایند و دردنام است اما از نظر بیشتر افراد شدت درد آن در مقایسه با اپیلاسیون کمتر و قابل تحمل است. درد آن به لرزش باند الاستیک روی پوست تشبیه شده است که به سرعت از بین می‌رود. تقریباً ۱۰ درصد از بیماران به هنگام لیزر درمانی موهای زائد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند. مراقب کلینیک‌هایی باشید که تبلیغ درمان بدون درد می‌کنند. تکنولوژی لیزر و IPL هر دو با آسیب رساندن به فولیکول مو کار می‌کنند. اگر شدت آن خیلی کم باشد نتایج بهینه را برابر با درمان‌های بیشتر (= هزینه بیشتر) حاصل نمی‌شود.

آیا لیزر درمانی موهای زائد بدن پر هزینه است؟ 

استفاده از لیزر برای کاهش موهای زائد به مقایسه با هزینه‌های مکرر اپیلاسیون، هزینه‌ای به مراتب کمتر دارد. البته باید توجه داشت که هزینه لیزر موهای زائد برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد. مشاوران تخصصی می‌توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه درمانی مناسب با نیازهای شما را ایجاد کنند. باید به یاد داشت که انسان‌ها از یکدیگر متفاوتند و بنابراین موهایشان نیز از هم متفاوت هستند. لیزر الکساندرایت قادر است تقریباً موهای هر قسمتی از بدن را کاهش دهد، اما بهتر است برای یک مشاوره رایگان به کلینیک مراجعه کرده و درباره نیازهای خود با متخصصان آنجا صحبت کنید.

لیزر الکساندرایت برای چه رنگ مو و پوستی مناسب‌تر است؟

معمولا لیزر الکساندرایت بر روی موهای تیره بهتر تاثیر می‌گذارد ولی قدرت نفوذ و اثربخشی آن بر روی موهای قرمز، بلوند و خاکستری اندکی کمتر است. در طول مشاوره اولیه برای اطمینان از کسب نتایج مطلوب و صاف و رضایت‌بخش، پزشک نوع پوست، رنگ مو و حساسیت پوست بیمار را ارزیابی می‌کند و سپس بر مبنای آن یک برنامه درمانی دقیق تنظیم می‌کند.

مزایای لیزر موی زائد با دستگاه الکساندرایت چیست؟

لیزر موهای زائد فواید زیادی دارد. نه تنها با این کار می‌توانید از شر موهای زائد، اپیلاسیون و یا بریدگی‌های ناشی از تراشیدن موهای زائد خلاص خواهید شد بلکه می‌توانید اطمینان داشته باشید که پس از اتمام دوره‌ی درمانی با لیزر بصورت باورنکردنی در هدر دادن زمان برای خلاص شدن از موهای زائد بدن صرفه جویی کنید.

افرادی که از رشد موهای به درون روییده (زیرپوستی) و یا تغییر رنگ پوست ناشی از موهای زمخت رنج می‌برند نیز خوشحال خواهند شد که بدانند یکی از موثرترین راه‌های رهایی از شر این نگرانی‌ها  استفاده از لیزر الکساندرایت است.

آیا می‌توان در دوران بارداری از لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده کرد؟ 

پزشکان توصیه می‌کنند که زنانی باردار هستند و یا نوزاد شیرخوار دارند و یا قصد باردار شدن در آینده نزدیک را دارند به سراغ لیزر کردن موهای زائد نروند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان