آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تزریق چربی زیر چشم: رفع گودی و تیرگی زیر چشم

تزریق چربی زیر چشم یک موفقیت بزرگ در زمینه درمان‌های جوان‌سازی زیر چشم است. بیشتر افراد، پیر و جوان، در این زمینه مشکل دارند. همه آرزو دارند زیر چشم آن‌ها مانند بچه‌ها شاداب و جوان باشد، اما به دلیل روند پیری و گاهی ژنتیک، دستیابی به این ظاهر غیرممکن است. مراقبت از پوست همیشه به از بین بردن مشکلات زیر چشم کمک نمی‌کند، خصوصاً اگر شدید باشد. در این شرایط، تزریق چربی زیر چشم بهترین روش درمان برای شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش کار و چرایی بهتر بودن آن در مقایسه با فیلرها، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مزایای تزریق چربی زیر چشم چیست؟ 


مزایای تزریق چربی زیر چشم چیست

تزریق چربی زیر چشم، که به آن پیوند چربی اتولوگ، تزریق چربی یا لیپوفیلینگ نیز گفته می‌شود، یک روش استفاده می‌کند که با استفاده از سلول‌های چربی خود فرد انجام می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند در گودی زیر چشم یا سایر مناطق زیر چشم تزریق شوند. سلول‌های چربی عموماً از مناطقی مانند شکم، ران، باسن یا سایر بخش‌های بدن که دارای چربی اضافی زنده هستند، استخراج می‌شوند. مقایسه با فیلرهای صورت نشان می‌دهد که تزریق چربی در ناحیه زیر چشم به طبیعی‌ترین شکل ممکن به نظر می‌رسد و با توجه به اینکه چربی خود فرد استفاده می‌شود، حس طبیعی‌تری به وجود می‌آید.

علاوه بر این، تزریق چربی به احتمال رد شدن، عوارض و واکنش‌های آلرژیک کمک می‌کند زیرا بدن چربی را به عنوان ماده‌ای خارجی در نظر نمی‌گیرد.

تزریق چربی زیر چشم مزایای دیگری به غیر از جوان‌سازی نواحی زیر چشم دارد. برخی از مزایای این روش شامل موارد زیر است:

 • بازگرداندن حجم به قسمت‌های گود زیر چشم
 • خلاص شدن از شر پف و تیرگی زیر چشم
 • بدون خطر واکنش‌های آلرژیک
 • بدون رد چربی‌های تزریق شده توسط بدن
 • بهبود وضعیت پوست
 • اثر طولانی مدت

کاندیداها 


کاندیداها مناسب تزریق چربی زیر چشم

کاندیداهای مناسب برای تزریق چربی زیر چشم کاسنی هستند که:

 • دچار کمبود حجم در ناحیه زیر چشم هستند
 • گودی در زیر چشم داشته باشند
 • از نظر جسمی و روحی سالم هستند
 • از نتایج انتظار واقعی داشته باشند
 • در سایر اعضای بدن چربی اضافی داشته باشند

مشاوره 


تزریق چربی صورت به طور کلی رضایت بالایی را در بین بیمارانی که آن را انجام می‌دهند ایجاد می‌کند، اما هنوز هم لازم است که در صورت تصمیم به انجام آن انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشید. بهترین راه برای انجام این کار، حداکثر استفاده از مشاوره قبل از عمل است. با انجام این کار می‌توانید درمورد مراحل عمل، آنچه می‌توان انجام داد، زمان بهبودی و نتایج قابل انتظار با دکتر خود گفتگوی آزاد داشته باشید.

راهنمایی برای آماده سازی 


به طور کلی، داوطلب باید قبل از انجام تزریق چربی اطمینان حاصل کند که از سلامت کافی برخوردار است. قبل از عمل، باید این نکات را رعایت کنید:

 • سیگار را برای مدت زمانی مشخص که جراح مشخص کرده ترک کنید.
 • داروهای رقیق کننده خون، NSAID ها، آسپرین، مکمل‌های گیاهی و ویتامین‌های خاص حداقل دو هفته قبل از جراحی نباید استفاده شوند. این داروها می‌توانند در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند و جراح به طور خاص توصیه می‌کند که از آن‌ها استفاده نکنید.
 • ممکن است لازم باشد برنامه هر داروی تجویزی را با مشورت پزشک خود تنظیم کنید.
 • همیشه به اندازه کافی هیدراته باشید.
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مصرف پروتئین‌های بدون چربی را افزایش دهید. این کار می‌تواند به بهبودی کمک کند.
 • اگر لازم باشد که برای تزریق چربی افزایش وزن داشته باشید، باید از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید تا راهی سالم برای رسیدن به آن هدف را دنبال کنید.
 • بیمار باید به طور ایده‌آل چند روز را برای مراقبت‌های بعدی تنظیم کند تا درد اولیه، کبودی و تورم فروکش کند.
 • اگر بیمار فرزندان کوچکی داشته باشد، ممکن است نیاز باشد پرستار بچه استخدام کند یا برای مراقبت از آن‌ها از یکی از دوستان خود کمک بخواهد.
 • خواب و استراحت کافی در روزهای قبل از جراحی و به ویژه شب قبل از جراحی مهم است.
 • جراح ممکن است مکمل‌های آهن را برای افزایش توانایی بهبودی بیمار تجویز کند.
 • به بیمار توصیه می‌شود که از دستورالعمل مراقبت بعد از عمل استفاده کند و هر گونه سوال در آخرین لحظه می‌تواند قبل از جراحی مطرح شود.
 • حداقل هشت ساعت قبل از عمل جراحی نباید آب و غذا مصرف شود.

تزریق چربی زیر چشم چگونه انجام می‌شود؟ 


انجام عمل تزریق چربی زیر چشم ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. هنگام انجام این روش، باید اطمینان حاصل کنید که پزشکی که قرار است عمل شما را انجام دهد، یک پزشک معتبر و با تجربه در این زمینه است. این کار برای اطمینان از موفقیت در تزریق چربی چشم بدون هیچ گونه عارضه است. مراحل زیر روند کلی این عمل را مشخص می‌کند.

بی‌حسی 

بی‌حسی استاندارد مورد استفاده در روش تزریق چربی زیر چشم، بی‌حسی موضعی است، به خصوص در ناحیه استخراج. بسته به نیاز بیمار، بی‌حسی موضعی می‌تواند با آرام بخشی IV نیز همراه باشد.

استخراج 

تزریق چربی زیر چشم با استخراج

در فرآیند استخراج از روش‌های لیپوساکشن دستی استفاده می‌شود. زیرا لیپوساکشن با لیزر یا سونوگرافی غالبا سلول‌های چربی مورد نیاز برای تزریق را از بین می‌برد. جراح با کمک یک کانول، مقدار کافی چربی را برای ناحیه زیر چشم می‌کشد.

سانتریفیوژ 

تزریق چربی زیر چشم با سانتریفیوژ

هنگامی که چربی‌ها را از قسمت دیگری از بدن بیمار جمع استخراج کردند، آن‌ها را در یک لوله آزمایش قرار داده و درون سانتریفیوژ قرار می‌دهند. سانتریفیوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز مایعات اضافی، سلول‌های چربی مرده و سایر مواد را از سلول‌های چربی قابل جدا سازی جدا می‌کند. روش دیگری که برخی از جراحان استفاده می‌کنند استفاده از محلول نمکی برای شستن چربی است. چربی‌های دور ریخته شده، چربی‌هایی هستند که بعید به نظر می‌رسد بتوانند بعد از تزریق دوام بیاورند.

 

 

تفاوت بین تزریق چربی و فیلر صورت چیست؟ 


تزریق چربی یک روش است که در آن پزشکان چربی را از نواحی غیرمطلوب بدن، معمولاً شکم و پهلو، استخراج کرده و به صورت منتقل می‌کنند و سپس چربی را به نواحی مورد نظر در صورت تزریق می‌کنند. نتایج این روش عموماً بسیار طولانی مدت‌تر از ۱ سال استاندارد با فیلرها هستند، اما ممکن است با کاهش یا افزایش وزن تغییر کنند. در تزریق فیلر، از فیلرهای پوستی موقت هیالورونیک اسید استفاده می‌شود، در حالی که در تزریق چربی از چربی خود فرد استفاده می‌شود. حدود ۵۰-۶۰٪ سلول‌های چربی با تزریق چربی حفظ می‌شوند و ۴۰-۵۰٪ دیگر می‌تواند توسط بدن جذب شود. نتایج نهایی معمولاً در حدود ۶-۸ هفته پس از عمل مشاهده می‌شوند.

 

 

ریکاوری بعد از تزریق چربی زیر چشم 


ریکاوری بعد از تزریق چربی زیر چشم

بازیابی پس از تزریق چربی زیر چشم تنها چند روز تا یک هفته طول می‌کشد؛ زیرا این روش یک عمل کم تهاجمی است و فقط یک برش کوچک در فرآیند استخراج چربی ایجاد می‌کند. کبودی، تورم و درد همگی مانند سایر روش‌های جراحی پلاستیک استاندارد هستند. هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد، زیرا پزشک داروهای مسکن را برای شما تجویز می‌کند که باعث کاهش ناراحتی شما می‌شود. یک هفته برای استراحت، بهبودی و مرخصی از محل کار کافی است، زیرا تورم و کبودی در آن زمان در هر دو بخش اهدا کننده و گیرنده کاهش می‌یابد. در طول دوره بهبودی، باید حدود ۴۸ ساعت از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهیز کنید و اگر باید در معرض آفتاب قرار بگیرید، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

آیا تزریق چربی زیر چشم می‌تواند تیرگی و پف زیر چشم را برطرف کند؟


از آنجا که تزریق چربی زیر چشم یک روش جوان‌سازی برای ناحیه زیر چشم است، می‌تواند پف زیر چشم و تیرگی‌ها و همچنین گودی زیر چشم را از بین ببرد. با این حال، برای دستیابی به نتایج بهتر، شما می‌توانید تزریق چربی زیر چشم را با روش جوان‌سازی دیگر برای ناحیه زیر چشم همراه کنید. شما می‌توانید در مورد سایر روش‌های درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

نتایج 


نتایج تزریق چربی زیر چشم

حتی اگر نتایج پس از چند روز تا یک هفته با فروکش شدن تورم قابل مشاهده باشد، نتایج کامل پس از شش ماه قابل مشاهده خواهد بود. دلیل این امر این است که ممکن است چند ماه طول بکشد تا چربی‌ها کاملاً در مکان جدید خود مستقر شوند. برای دستیابی به نتایج بهتر، توصیه می‌شود که در طی شش ماه تا یک سال ۳-۴ درمان نگهدارنده دیگر نیز انجام دهید.

حتی اگر درمان‌های نگهداری ضروری باشند، باز هم ارزش وقت، تلاش و هزینه را دارد زیرا این روش بسیار موثر و امیدوار کننده است. همچنین با این روش می‌توانید موفقیت در جوان‌سازی و جوانتر نشان دادن ناحیه زیر چشم خود را تضمین کنید. نه تنها از شر منافذ پوستی خلاص می‌شوید، بلکه این روش می‌تواند تیرگی و چروک‌ها را نیز از بین ببرد.

آیا بعد از لیپوساکشن جای زخم باقی می‌ماند؟ 


ابعاد هر زخم کمتر از ۱ سانتی‌متر است. این زخم‌ها در مناطقی قرار دارند که در زیر لباس پنهان می‌شود. معمولاً بعد از چند ماه دیگر نمی‌توانید آن‌ها را ببینید.

چه مدت باید از محل کارم مرخصی بگیرم؟


بستگی به این دارد که چند منطقه تحت درمان قرار گرفته است، وضعیت سلامت عمومی بیمار چگونه است، و کار بیمار چیست. به طور کلی، بیشتر بیماران ظرف یک هفته به کار خود برمی‌گردند.

عوارض جانبی تزریق چربی زیر چشم چیست؟ 


این روش با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و خطرات و عوارض جانبی آن به حداقل می‌رسد. با این حال، ملاقات با ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای بررسی سابقه سلامت شخصی شما، اطمینان خاطری ایجاد می‌کند که این روش با توجه به نیازهای فردی بدن شما با خیال راحت انجام می‌شود.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان