آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

درمان خطوط پنجه کلاغی با بوتاکس، لیزر و میکرونیدلینگ دور چشم

روش‌های زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان از فرایند بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پختگی لذت برد، مراقبت بهتری از خود انجام داد، از لحاظ عاطفی روابط بهتری داشت و بتوان به امنیت مالی بهتر دست پیدا کرد. اما هنگامی ‌که تعدادی چین و چروک و خطوط ریز و درشت روی سطح صورت به وجود می‌‌آیند به ویژه خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم جلب توجه می‌کنند تعداد زیادی از افراد را به چالش می‌کشند. از آنجایی که همه افراد خواستار زیبایی ظاهری خود هستند و دوست دارند زیبا به نظر برسند به وجود آمدن خطوط اطراف چشم آنها را به چالش می‌‌کشد. گاهی اوقات بهترین روش برای به آغوش کشیدن فرآیند بالا رفتن سن این است که به کمک رژیم غذایی مناسب و محصولات مراقبت از پوست و همچنین انجام دادن روش‌های پیشگیری از پیری و روش‌های درمانی مناسب برای رفع مشکلات به وجود آمده می‌باشد.

خطوط پنجه کلاغی چیست؟


خطوط پنجه کلاغی در حالتی به وجود می‌آیند که عضلات اطراف چشم متقبض شده و باعث ایجاد خطوط و چین و چروک‌هایی در این منطقه می‌شوند. عوامل مختلفی می‌توانند این خطوط را تشدید کنند، از جمله جمع کردن چشم‌ها، خندیدن و لبخند زدن. اگرچه این خطوط در همه افراد در یک زمان مشخص به وجود نمی‌آیند، اما به طور متوسط در دهه سی به تدریج قابل مشاهده‌تر می‌شوند. باید توجه داشت که ایجاد خطوط پنجه کلاغی طبیعی است و هنگامی که شما لبخند می‌زنید یا خندید، تعدادی خط کوچک در اطراف چشم شکل می‌گیرند که به مرور زمان قابل مشاهده‌تر می‌شوند. اما اگر می‌خواهید از ایجاد این خطوط پیشگیری کنید و پوست اطراف چشم خود را جوان و سالم نگه دارید، باید به این نکته توجه کنید که پیشگیری بهتر از درمان است.

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی


استرس نداشته باشید

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی با نداشتن استرس

اگر می‌خواهید بفهمید چرا چین و چروک در صورت شما به وجود می‌آید، یک تکه کاغذ را با انگشتان خود نگه دارید و حدود چند دقیقه آن را تا کنید و چروک بزنید تا صفحه کاغذ شکسته شود. این وضعیت برای پوست صورت شما نیز به وجود می‌آید و حرکات تکراری مانند این که چندین بار در روز بخندید، بخوابید، یا اخم کنید باعث می‌شود که رشته‌های الاستین و کلاژن موجود درون پوست دچار آسیب دیدگی شوند و روی صورت چین و چروک وجود بیاید.

عامل دیگری که در به وجود آمدن چروک صورت نقش دارد، اخم کردن است. اخم کردن باعث می‌شود عضلات صورت شما به صورت مداوم جمع شوند و پوست اطراف چشم و رویی پوست پیشانی چروک شود. برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید به حالت صورت خود به ویژه در هنگام اخم کردن دقت داشته باشید و سعی کنید کمتر اخم کنید و در بهترین حالت ممکن از اخم کردن خودداری نمایید تا روی صورت شما چین و چروک به وجود نیاید.

از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا استفاده کنید

استفاده از عینک آفتابی مناسب باعث می‌‌شود که شما در روزهای آفتابی اخم نکنید و هنگامی‌ که از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا استفاده می‌کنید از آسیب دیدگی پوست و پیری زود هنگام جلوگیری نمایید. اخم کردن ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب یک حرکت تکراری هست که با گذر زمان باعث تخریب رشته‌های کلاژن و الاستین شده و چروک متعددی در ناحیه پیشانی به وجود می‌آیند.

از بالش مناسب استفاده کنید

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی با استفاده از بالش مناسب

اگرچه خواب یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای حفظ سلامت پوست و درخشندگی آن است گاهی اوقات باعث به وجود آمدن چین و چروک روی صورت خواهد شد. گاهی اوقات که شما می‌خوابید صورت خود را روی بالش فشار می‌دهید و این امر باعث به وجود آمدن چین و چروک در پوست خواهد شد. بهترین روش خوابیدن به منظور پیشگیری از به وجود آمدن چین و چروک صورت این است که به پشت بخوابید و از بالشی که به شکل یو انگلیسی می‌باشد استفاده نمایید. همه افراد از چنین بالشی استفاده نمی‌‌کنند و اگر شما یکی از این افراد هستید می‌‌توانید از بالش نرم استفاده نمایید تا میزان آسیب دیدگی صورت و چروک آن به حداقل برسد.

از غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان استفاده کنید

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی با استفاده از غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان

مصرف حق میوه‌ها و انواع مغزیجات سرشار از آنتی اکسیدان از قبیل بلوبری، توت فرنگی، گردو، روغن نارگیل و طالبی استفاده کنید. از آنجایی که خطوط پنجه کلاغی جز خطوط پویا و متحرک صورت محسوب می‌‌شوند و حتی با رعایت بهترین رژیم غذایی نیز برطرف نخواهند شد. اما این مسئله دلیل نمی‌‌شود که شما از مواد غذایی سالم که با مزایای عالی برای بدن همراه هستند استفاده نکنید.

درمان خطوط پنجه کلاغی


تزریق بوتاکس

درمان خطوط پنجه کلاغی با تزریق بوتاکس

چین و چروک‌های اطراف چشم ناشی از انقباضات مداوم عضلات هستند و تزریق بوتاکس به عنوان یک روش موثر برای کاهش آنها شناخته شده است. بوتاکس باعث می‌شود که عضلات زیر ناحیه مورد نظر، مانند عضلات اطراف چشم، به طور موقت شل شوند. این باعث کاهش چین و چروک صورت می‌شود و در طی دو هفته نتایج مشاهده خواهد شد. با این حال، ماندگاری این نتایج تا ۳ تا ۶ ماه است و نیاز به تکرار فرایند درمانی دارد تا عضلات ناحیه مورد نظر به طور قابل توجهی ضعیف شوند و چین و چروک صورت به طور کامل برطرف شود.

تزریق بوتاکس می‌تواند بهبود قابل توجهی در پوست ایجاد کند، اما باید توسط یک متخصص پوست با تجربه انجام شود به دلیل حساسیت بالای این روش. همچنین، بوتاکس همانند هر روش درمانی دیگر، دارای عوارض جانبی خاص خود است. اما اگر تحت نظر یک پزشک متخصص و آموزش‌دیده انجام شود، ریسک به وقوع پیوستن عوارض جانبی از قبیل کبودی، تورم و عدم تقارن صورت به حداقل می‌رسد.

واضح است که همه افراد نمی‌توانند متقاضی تزریق بوتاکس باشند. به عنوان مثال، زنان باردار یا افرادی که دچار فلج صورت هستند ممکن است پس از تزریق بوتاکس با مشکلاتی روبرو شوند. بنابراین، انجام این روش تحت نظر یک پزشک متخصص و با رعایت همه نکات ایمنی ضروری است.

 

 

از لیزر درمانی و پیلینگ شیمیایی استفاده کنید

درمان خطوط پنجه کلاغی با لیزر درمانی و پیلینگ شیمیایی

اگر چروک‌های اطراف چشم شما ناراحتی را به همراه داشته وقت آن رسیده است که به متخصص پوست مراجعه کنید. برخی از مواقع، پزشک ممکن است ترجیح دهد از پیلینگ گلیکولیک اسید برای جوان‌سازی اطراف چشم استفاده کند که فرآیند درمان آن کمتر از ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد. معمولاً، حدود دو تا سه دقیقه طول می‌کشد تا اسید شروع به اثرگذاری کند. همچنین، شما می‌توانید از مزایای درمان لیزری بهره‌مند شوید. درمان لیزری باعث می‌شود بدن تصور کند در صورت شما یک زخم کوچک وجود دارد و با افزایش تولید کلاژن، به ترمیم زخم مشغول شود.

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست یک روش درمانی مهم دیگر است که می‌‌تواند به کاهش خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم که به تازگی به وجود آمده اند کمک کند. لایه برداری پوست باعث می‌‌شود که سلول‌های مرده از روی سطح پوست برداشته شوند. به این ترتیب به طرز قابل توجهی حجم اپیدرم افزایش پیدا می‌‌کند و چروک روی صورت از بین می‌‌رود.

میکرونیدلینگ

درمان خطوط پنجه کلاغی با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از جدیدترین روش‌های موجود برای بهبود مشکلات پوستی از قبیل خطوط پنجه کلاغی می‌باشد. پزشک در مطب خود از میکرونیدلینگ به منظور تحریک تولید کلاژن و کاهش ظاهر چین و چروک صورت استفاده خواهد کرد. شما باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا شرایط شما را ارزیابی نماید و به این نتیجه برسد که کدام روش نتایج بهتری را به وجود می‌آورد. پزشک با توجه به شرایط خاص شما و مشکلات پوستی از یک پیلینگ شیمیایی خاص یا یک روش درمانی مخصوص استفاده می‌کند تا شما به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

 

 

روش‌های درمانی خانگی

روش‌های درمانی خانگی خطوط پنجه کلاغی

ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ حاوی منیزیم است که برای بدن بسیار عالی است زیرا منیزیم باعث لایه برداری و تمیز کردن پوست خواهد شد. از سوی دیگر سفیده تخم مرغ باعث می‌‌شود که پوست ظاهر بهتر و لطافت بیشتری داشته باشد. برای تهیه ماسک سفیده تخم مرغ شما باید یک عدد تخم مرغ را تا جایی هم بزنید که کف کند. سپس عضلات صورت خود را شل کنید و سفیده تخم مرغ را روی صورت تان بمالید. اجازه دهید ماسک سفیده تخم مرغ خوش شود و مجدداً لایه دوم را روی پوست تان قرار دهید. پس از ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب و صابون بشویید و سعی کنید این روش را چند بار در هفته تکرار کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی عالی است و مواد معدنی و ویتامین‌های بسیار زیادی دارد. خواص آنتی اکسیدانی گیاه آلوئه ورا عبارت است از تراکم بسیار زیاد ویتامین آ، ب، ث، و ب ۱۲. این گیاه همچنین حاوی اسید فولیک و کولین می‌باشد که برای سلامت پوست بسیار مفید هستند. به منظور استفاده از این گیاه باید یک برش از برگ تازه آن را تهیه کنید و فشار دهید تا ماده ژله مانند داخل آن خارج شود. سپس آن را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید شب تا صبح روی صورت تان باقی بماند و صبح پس از بیدار شدن از خواب صورت خود را با آب سرد بشویید.

روغن نارگیل

می‌توان از روغن نارگیل برای تغذیه پوست استفاده کرد زیرا حاوی مقادیر بسیار زیادی ویتامین ای و لینولئیک اسید می‌‌باشد که به متصل کردن بافت‌های آسیب دیده پوست به یکدیگر کمک می‌‌کند. می‌‌توان از روغن نارگیل برای پیشگیری از به وجود آمدن چین و چروک صورت و خطوط پنجه کلاغی استفاده کرد. شما باید قبل از خواب از روغن خالص نارگیل استفاده کنید و آن را در نواحی اطراف چشم خود بمالید. برای این کار چند قطره روغن نارگیل را به آرامی روی سطح پوست خود پخش کنید.

لایه بردار لیمو

لیمو حاوی مقادیر بسیار زیادی اسید سیتریک می‌باشد که به عنوان لایه بردار عمل می‌‌کند و باعث جوان سازی پوست خواهد شد. آب لیمو به طرز قابل توجهی سلولهای مرده روی سطح پوست آنها بر می‌دارد و به جوان سازی آن کمک می‌‌کند. برای این کار مقداری آب لیموی تازه را روی خطوط پنجه کلاغی صورت خود بمالید و اجازه دهید حدود ۵ دقیقه روی صورت شما بماند سپس صورت تان را با آب سرد بشویید. شما می‌توانید این کار را دو مرتبه در طول روز انجام دهید.

استفاده از برش‌های خیار

خیار سرشار از ویتامین ب ۵ و ب ۶ می‌باشد و همچنین مقدار قابل توجهی نیاسین، ریبوفلاوین و تامین دارد. این ویتامین‌ها و مواد مغذی به افزایش لطافت پوست و کاهش چین و چروک صورت کمک می‌‌کنند. به منظور استفاده از برش خیار باید به پشت دراز بکشید و یک ورق نازک از خیار را روی هریک از چشم های خود قرار دهید. اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه خیار روی صورت شما باقی بماند. سعی کنید استفاده از برش‌های خیار را به برنامه روزانه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

استفاده از ماسک عسل و ماست

استفاده از ماسک‌های طبیعی می‌تواند بهبود و لطافت پوست را تسهیل کند. عسل به عنوان یک ماده آنتی‌باکتریال و آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و همچنین باعث آب‌رسانی پوست می‌شود. از طرف دیگر، اسید لاکتیک موجود در ماست می‌تواند باعث لایه‌برداری و لطافت پوست شود.

برای تهیه ماسک عسل و ماست، مقدار مساوی از عسل و ماست را در یک کاسه مخلوط کرده و سپس آن را به صورت یک لایه نازک بر روی صورت خود پخش کنید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا ماسک روی پوست جذب شود و سپس آن را با آب سرد بشویید.

استفاده از روش‌های درمانی خانگی مانند ماسک عسل و ماست می‌تواند به کند کردن فرایند پیری پوست کمک کند. استفاده از ترکیبات طبیعی می‌تواند بهبود و نرمی پوست را تسهیل کند و نیازی به استفاده از محصولات زیبایی شیمیایی گران قیمت نباشد. به عنوان یک جایگزین، استفاده از ترکیبات طبیعی می‌تواند به دست آوردن نتایج بهتری کمک کند.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان