آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

درمان خطوط پنجه کلاغی با بوتاکس، لیزر و میکرونیدلینگ دور چشم

روش‌های زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان از فرایند بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پختگی لذت برد، مراقبت بهتری از خود انجام داد، از لحاظ عاطفی روابط بهتری داشت و بتوان به امنیت مالی بهتر دست پیدا کرد. اما هنگامی ‌که تعدادی چین و چروک و خطوط ریز و درشت روی سطح صورت به وجود می‌‌آیند به ویژه خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم جلب توجه می‌کنند تعداد زیادی از افراد را به چالش می‌کشند. از آنجایی که همه افراد خواستار زیبایی ظاهری خود هستند و دوست دارند زیبا به نظر برسند به وجود آمدن خطوط اطراف چشم آنها را به چالش می‌‌کشد. گاهی اوقات بهترین روش برای به آغوش کشیدن فرآیند بالا رفتن سن این است که به کمک رژیم غذایی مناسب و محصولات مراقبت از پوست و همچنین انجام دادن روش‌های پیشگیری از پیری و روش‌های درمانی مناسب برای رفع مشکلات به وجود آمده می‌باشد.

خطوط پنجه کلاغی چیست؟


خطوط پنجه کلاغی زمانی به وجود می‌‌آیند که عضلات حلقوی اطراف چشم منقبض شده و باعث به وجود آمدن تعدادی خطوط و چین و چروک در این ناحیه شوند. عوامل متعددی که باعث به وجود آمدن این خطوط می‌شوند عبارتند از جمع کردن چشم‌، خندیدن و لبخند زدن. اگرچه این خطوط در همه افراد در یک زمان مشخص به وجود نمی‌‌آید به طور متوسط در اواسط دهه سی و به تدریج این خطوط جلب توجه می‌کنند. نکته‌ ای که باید بدانید این است که به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی طبیعی است و هنگامی ‌که شما لبخند می‌زنید و می‌خندید تعداد خطوط کوچک در اطراف چشم به وجود می‌آیند که با گذر زمان جلب توجه خواهند کرد. اما اگر قصد دارید از به وجود آمدن این خطوط پیشگیری نمایید و پوست اطراف چشم خود را جوان و شاداب نگه دارید باید به این نکته که پیشگیری بهتر از درمان است توجه کنید.

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی


استرس نداشته باشید

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی با نداشتن استرس

اگر قصد دارید بدانید که به علت به وجود آمدن چین و چروک صورت چیست یک تکه کاغذ را با انگشتان خود نگه دارید سپس حدود چند دقیقه آن را تا کنید و چروک نمایید تا صفحه کاغذ بشکند. این وضعیت برای پوست صورت شما نیز به وجود می‌‌آید و انجام دادن حرکات تکراری باعث می‌‌شود که رشته‌های الاستین و کلاژن موجود درون پوست دچار آسیب دیدگی شوند و روی صورت چین و چروک وجود بیاید. عامل دیگری که در به وجود آمدن چروک صورت نقش دارد اخم کردن است که جمع کردن مداوم عضلات باعث می‌‌شود پوست اطراف چشم و رویی پوست پیشانی چروک شود. سعی کنید به حالت صورت خود به ویژه در هنگام اخم کردن دقت داشته باشید و سعی کنید کمتر اخم می‌کنید و در بهترین حالت ممکن از اخم کردن خودداری نمایید تا روی صورت شما چین و چروک به وجود نیاید.

از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا استفاده کنید

استفاده از عینک آفتابی مناسب باعث می‌‌شود که شما در روزهای آفتابی اخم نکنید و هنگامی‌ که از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا استفاده می‌کنید از آسیب دیدگی پوست و پیری زود هنگام جلوگیری نمایید. اخم کردن ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب یک حرکت تکراری هست که با گذر زمان باعث تخریب رشته‌های کلاژن و الاستین شده و چروک متعددی در ناحیه پیشانی به وجود می‌آیند.

از بالش مناسب استفاده کنید

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی با استفاده از بالش مناسب

اگرچه خواب یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای حفظ سلامت پوست و درخشندگی آن است گاهی اوقات باعث به وجود آمدن چین و چروک روی صورت خواهد شد. گاهی اوقات که شما می‌خوابید صورت خود را روی بالش فشار می‌دهید و این امر باعث به وجود آمدن چین و چروک در پوست خواهد شد. بهترین روش خوابیدن به منظور پیشگیری از به وجود آمدن چین و چروک صورت این است که به پشت بخوابید و از بالشی که به شکل یو انگلیسی می‌باشد استفاده نمایید. همه افراد از چنین بالشی استفاده نمی‌‌کنند و اگر شما یکی از این افراد هستید می‌‌توانید از بالش نرم استفاده نمایید تا میزان آسیب دیدگی صورت و چروک آن به حداقل برسد.

از غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان استفاده کنید

پیشگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی با استفاده از غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان

مصرف حق میوه‌ها و انواع مغزیجات سرشار از آنتی اکسیدان از قبیل بلوبری، توت فرنگی، گردو، روغن نارگیل و طالبی استفاده کنید. از آنجایی که خطوط پنجه کلاغی جز خطوط پویا و متحرک صورت محسوب می‌‌شوند و حتی با رعایت بهترین رژیم غذایی نیز برطرف نخواهند شد. اما این مسئله دلیل نمی‌‌شود که شما از مواد غذایی سالم که با مزایای عالی برای بدن همراه هستند استفاده نکنید.

درمان خطوط پنجه کلاغی


تزریق بوتاکس

درمان خطوط پنجه کلاغی با تزریق بوتاکس

از آن جایی که چین و چروک اطراف چشم به علت انقباضات مداوم عضله به وجود می‌‌آیند و واکنش بسیار خوبی به تزریق بوتاکس خواهند داشت. بوتاکس باعث می‌‌شود که به طور موقت از عضلات زیر ناحیه مورد نظر از قبیل عضلات اطراف چشم شل شوند. هنگامی‌ که عضلات شل می‌شوند چین و چروک صورت کاهش پیدا می‌‌کند و به تدریج و طی مدت دو هفته برطرف خواهد شد. اگرچه ماندگاری نتایج حاصل از تزریق بوتاکس حدود ۳ تا ۶ ماه است تکرار فرایند درمان باعث می‌‌شود که عضلات ناحیه مورد نظر تا حد بسیار زیادی ضعیف شوند و چین و چروک صورت از بین برود. تزریق بوتاکس تا حد بسیار زیادی به بهبود پوست شما کمک می‌کند. از آنجایی که تزریق بوتاکس یک روش بسیار حساس است باید توسط یک متخصص پوست با تجربه انجام شود.

اما بوتاکس نیز مانند هر گونه روش درمانی و زیبایی دیگر با عوارض جانبی خاص خود همراه است که در صورت تزریق بوتاکس تحت نظر یک پزشک متخصص و آموزش دیده ریسک بروز عوارض جانبی از قبیل کبودی و تورم و عدم تقارن صورت به حداقل می‌‌رسد. نکته مهمی‌ که باید به خاطر داشته باشید این است که همه افراد نمی‌توانند متقاضی تزریق بوتاکس باشند زیرا طبق ادعای متخصصین ممکن است زنان باردار یا افرادی که دچار فلج صورت هستند پس از تزریق بوتاکس با مشکل مواجه شوند.

 

 

از لیزر درمانی و پیلینگ شیمیایی استفاده کنید

درمان خطوط پنجه کلاغی با لیزر درمانی و پیلینگ شیمیایی

اگر چروک اطراف چشم باعث ناراحتی شما شده است وقت آن رسیده که به متخصص پوست مراجعه نمایید. گاهی اوقات پزشک ترجیح می‌‌دهد از پیلینگ گلیکولیک اسید به منظور جوان سازی اطراف چشم استفاده کند که فرایند درمان کمتر از ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. معمولاً دو تا سه دقیقه طول می‌‌کشد تا اسید شروع به اثرگذاری نماید. همچنین شما می‌توانید از مزایای حاصل از لیزر درمانی بهره ‌مند شوید. لیزر درمانی باعث می‌‌شود که بدن تصور کند یک زخم کوچک در صورت شما به وجود آمده است و با افزایش تولید کلاژن به ترمیم زخم ایجاد شده می‌‌پردازد.

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست یک روش درمانی مهم دیگر است که می‌‌تواند به کاهش خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم که به تازگی به وجود آمده اند کمک کند. لایه برداری پوست باعث می‌‌شود که سلول‌های مرده از روی سطح پوست برداشته شوند. به این ترتیب به طرز قابل توجهی حجم اپیدرم افزایش پیدا می‌‌کند و چروک روی صورت از بین می‌‌رود.

میکرونیدلینگ

درمان خطوط پنجه کلاغی با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از جدیدترین روش‌های موجود برای بهبود مشکلات پوستی از قبیل خطوط پنجه کلاغی می‌باشد. پزشک در مطب خود از میکرونیدلینگ به منظور تحریک تولید کلاژن و کاهش ظاهر چین و چروک صورت استفاده خواهد کرد. شما باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا شرایط شما را ارزیابی نماید و به این نتیجه برسد که کدام روش نتایج بهتری را به وجود می‌آورد. پزشک با توجه به شرایط خاص شما و مشکلات پوستی از یک پیلینگ شیمیایی خاص یا یک روش درمانی مخصوص استفاده می‌کند تا شما به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.

 

 

روش‌های درمانی خانگی

روش‌های درمانی خانگی خطوط پنجه کلاغی

ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ حاوی منیزیم است که برای بدن بسیار عالی است زیرا منیزیم باعث لایه برداری و تمیز کردن پوست خواهد شد. از سوی دیگر سفیده تخم مرغ باعث می‌‌شود که پوست ظاهر بهتر و لطافت بیشتری داشته باشد. برای تهیه ماسک سفیده تخم مرغ شما باید یک عدد تخم مرغ را تا جایی هم بزنید که کف کند. سپس عضلات صورت خود را شل کنید و سفیده تخم مرغ را روی صورت تان بمالید. اجازه دهید ماسک سفیده تخم مرغ خوش شود و مجدداً لایه دوم را روی پوست تان قرار دهید. پس از ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب و صابون بشویید و سعی کنید این روش را چند بار در هفته تکرار کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی عالی است و مواد معدنی و ویتامین‌های بسیار زیادی دارد. خواص آنتی اکسیدانی گیاه آلوئه ورا عبارت است از تراکم بسیار زیاد ویتامین آ، ب، ث، و ب ۱۲. این گیاه همچنین حاوی اسید فولیک و کولین می‌باشد که برای سلامت پوست بسیار مفید هستند. به منظور استفاده از این گیاه باید یک برش از برگ تازه آن را تهیه کنید و فشار دهید تا ماده ژله مانند داخل آن خارج شود. سپس آن را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید شب تا صبح روی صورت تان باقی بماند و صبح پس از بیدار شدن از خواب صورت خود را با آب سرد بشویید.

روغن نارگیل

می‌توان از روغن نارگیل برای تغذیه پوست استفاده کرد زیرا حاوی مقادیر بسیار زیادی ویتامین ای و لینولئیک اسید می‌‌باشد که به متصل کردن بافت‌های آسیب دیده پوست به یکدیگر کمک می‌‌کند. می‌‌توان از روغن نارگیل برای پیشگیری از به وجود آمدن چین و چروک صورت و خطوط پنجه کلاغی استفاده کرد. شما باید قبل از خواب از روغن خالص نارگیل استفاده کنید و آن را در نواحی اطراف چشم خود بمالید. برای این کار چند قطره روغن نارگیل را به آرامی روی سطح پوست خود پخش کنید.

لایه بردار لیمو

لیمو حاوی مقادیر بسیار زیادی اسید سیتریک می‌باشد که به عنوان لایه بردار عمل می‌‌کند و باعث جوان سازی پوست خواهد شد. آب لیمو به طرز قابل توجهی سلولهای مرده روی سطح پوست آنها بر می‌دارد و به جوان سازی آن کمک می‌‌کند. برای این کار مقداری آب لیموی تازه را روی خطوط پنجه کلاغی صورت خود بمالید و اجازه دهید حدود ۵ دقیقه روی صورت شما بماند سپس صورت تان را با آب سرد بشویید. شما می‌توانید این کار را دو مرتبه در طول روز انجام دهید.

استفاده از برش‌های خیار

خیار سرشار از ویتامین ب ۵ و ب ۶ می‌باشد و همچنین مقدار قابل توجهی نیاسین، ریبوفلاوین و تامین دارد. این ویتامین‌ها و مواد مغذی به افزایش لطافت پوست و کاهش چین و چروک صورت کمک می‌‌کنند. به منظور استفاده از برش خیار باید به پشت دراز بکشید و یک ورق نازک از خیار را روی هریک از چشم های خود قرار دهید. اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه خیار روی صورت شما باقی بماند. سعی کنید استفاده از برش‌های خیار را به برنامه روزانه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

استفاده از ماسک عسل و ماست

عسل باعث آب رسانی به پوست می‌شود و باکتری‌ها را از بین می‌برد و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌‌کند و به افزایش لطافت پوست کمک خواهد کرد. اسید لاکتیک موجود در ماست باعث لایه برداری پوست می‌شود و به این ترتیب پوست شما را لطیف می‌نماید. به منظور استفاده از ماسک عسل و ماست باید به مقدار مساوی از عسل و ماست را در یک کاسه با یکدیگر ترکیب کنید و سپس آن را روی صورت خود قرار بدهید. اجازه بدهید ماسک به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست شما بماند سپس آن را با آب سرد بشویید.

نمی‌‌توان از به وجود آمدن خطوط ریز صورت و خطوط پنجه کلاغی جلوگیری کرد اما به کمک روش‌های درمانی خانگی ساده می‌‌توان روند به وجود آمدن آنها را کُند نمود. هیچ نیازی به خریداری محصولات زیبایی گران قیمت ندارید تا پوست خود را جوان و لطیف نگه دارید بلکه می‌توانید به کمک روش‌های طبیعی نتایج خوبی را به دست بیاورید. ترکیبات طبیعی در مقایسه با مواد شیمیایی موجود در محصولات زیبایی نتایج بهتری را به وجود می‌‌آورند.

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ