آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

بلفاروپلاستی (جراحی پلک) درمان افتادگی پلک بالا و پف پلک پایین

چشم ها اولین عضوی هستند که در هنگام صحبت با افراد به آن توجه می شود. علت افتادگی پلک چشم ها به خاطر افزایش سن، خستگی بوده و همچنین موجب  پف زیر چشم می شوند که این مشکلات می تواند بر ظاهر فرد تاثیر جدی داشته باشند. چربی بیش از حد، چین و چروک و افتادگی پلک می تواند از علت پف زیر چشم باشند و یک ظاهر خسته و پیر برای فرد به همراه داشته باشد. 

در کلينيک تخصصی پوست و موی رازی به منظور جوانسازی و شادابی چهره، جراحی پلک در قسمت پلک بالا (رفع افتادگی پلک) و پلک پایین (رفع پف زیر چشم) توسط متخصصین انجام می شود. برای این منظور ابتدا در یک جلسه مشاوره پزشک با بیمار گفتگو می کند و وی را در جریان تمام جزئیات جراحی می گذارد و بیمار نیز انتظارات خود از نتایج عمل را بازگو می کند. سپس متخصصین ما در این مرکز با توجه به فرم چهره فرد و خواسته های وی،  طرحی را آماده کرده و در طی جراحی پیاده سازی می کنند. در این مرکز، می توانیم جراحی بلفاروپلاستی را روی پلک های بالا و پایین انجام دهیم. نتایج جراحی کاملا طبیعی بوده و نقش بسزایی در درشت کردن چشم دارد و اطرافیان به سختی متوجه انجام این جراحی می شوند.

علل تغییر کردن پلک


پلک بالا

عمل-جراحی-پلک

پوست قرار گرفته بر روی پلک بالا، یکی از نازک‌ترین لایه‌های پوست بدن است. دقیقاً زیر پوست پلک، یک لایه عضلانی قرار دارد و بافت چربی را از طریق یک غشاء بافتی نازک به نام سپتوم چشم، از هم جدا می‌کند. این لایه‌های عضلانی و سپتوم چشم در طول زمان ضعیفتر می‌شوند و فرو می‌افتند، در حالی که توده‌های چربی به علت ضعف عضلات، جابجا می‌شوند و این موجب افتادگی پلک و پف چشم می‌شود. همچنین، با بالا رفتن سن، پوست نیز تغییر می‌کند. کلاژن و الاستین، که به پوست خاصیت انعطاف‌پذیری و جمع و جوری می‌بخشند، در طول زمان تجزیه می‌شوند و در نتیجه پوست شل و فرو رفته می‌شود. این فرآیند پیری بر روی ابروها نیز تأثیر می‌گذارد و باعث افتادگی پلک بالا می‌شود که از درخشندگی چشم‌ها کاسته می‌شود.

پلک پایین

عمل-پلک-پایین

سنتان که بالا می‌رود ، ساختار بافت و عضلات حمایت کننده از پلک پایین ضعیف می‌شوند. پوست شروع به شل شدن می‌کند و چربی که به طور عادی در ناحیه‌ی اطراف چشم قرار گرفته می‌تواند به سمت زیر چشمتان حرکت کند. همچنین فضای زیر چشم‌هایتان می‌تواند مایع را در خود نگه دارد و ظاهر زیر چشم را پف کرده و ورم کرده نشان دهد. عوامل متعدد موجب این امر می‌شوند یا آن را بدتر می‌کنند که عبارتند از:

 • مصرف مایعات، خصوصا به محض بیدارشدن یا بعد از صرف یک وعده غذای شور
 • کمبود خواب
 • آلرژی‌ها
 • سیگار کشیدن
 • وراثت، تورم زیر چشم می‌تواند ارثی باشد

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی


جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

عمل جراحی زیبایی پلک با دلایل مختلف انجام می شود و متخصصان با تجربه می توانند تاثیرات شگرفی در بهبود ظاهر فرد جهت شاداب و جوان نشان دادن چشمان بیمار داشته باشند. دلایل اصلی استفاده از عمل جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی) به شرح زیر هستند:

 • افتادگی پلکداشتن پوست اضافی بر روی پلک بالا می تواند باعث ایجاد پف در ناحیه بالای چشم و حالت چشم بادامی شود، این مسئله می تواند ظاهر خسته و ناراحت برای فرد ایجاد کند. در حالت های شدید، پف بالای چشم می تواند حتی دید فرد را نیز دچار مشکل نماید. درمان افتادگی پلک باعث بهبود ظاهر فرد خواهد شد.
 • پف زیر چشمبا افزایش سن، اغلب پف در ناحیه زیر چشم ها ایجاد می شود. پف چشم معمولاً به خاطر کشیدگی بیش از حد لایه های پلک پایین ایجاد می شود و مشکلی است که امکان درمان پف زیر چشم به سادگی با استفاده از جراحی پلک چشم وجود دارد.
 • افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم: سست شدن پوست و بافت زیر چشم ها می تواند باعث ایجاد یک ظاهر مسن برای فرد شود و عمل جراحی زیبایی پلک می تواند برای هموار کردن این چین و چروک دور چشم و افتادگی ایجاد شده مفید باشد.
 • چشم های سنگین و پژمردهپلک ها ممکن است حجم زیادی از چربی را به خود جذب کنند و به این ترتیب همیشه ظاهر خسته ای داشته باشند. به هر حال امکان خارج کردن این چربی با استفاده از عمل افتادگی پلک ها وجود دارد و به این ترتیب فرد ظاهر بهتر و شاداب تری پیدا می کندو باعث خوش فرم شدن و درشت شدن چشم در صورت می گردد.

بلفاروپلاستی  واقعاً می‌تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد و چین‌خوردگی‌های مغولی (چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند) را اصلاح کند و در نتیجه منجر به واضح‌تر شدن پلک‌های پایینی و عمل بزرگ كردن چشم و جذاب‌تر شدن ظاهر کلی چشم‌ها شود.عمل زیبایی بزرگ کردن چشم خواسته‌ی بسیاری برای داشتن چشم‌های گربه‌ای کشیده و با شیب رو به بالا را تحقق می‌بخشد.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، یک روش ساده، ایمن و موثر برای رفع تیرگی دور چشم است که ممکن است به همراه عوارض جانبی بسیار نادری همراه باشد. زمانی که افراد از روش لیفت پلک برای درمان افتادگی پلک استفاده می‌کنند، هدف آنها حفظ ظاهر و زیبایی طبیعی خود است. افراد متقاضی علاقه‌مند به حفظ ظاهر طبیعی خود هستند و نمی‌خواهند شبیه به دیگران به نظر برسند. این تکنیک می‌تواند به طور دقیق خواسته‌های بیماران را بدون عوارض خاصی در جراحی پلک برآورده کند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک هستند؟ 

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک هستند

کاندیداهای مناسب برای جراحی پلک شامل افراد زیر می‌شوند:

 • افراد سالمی که هیچ بیماری ندارند که بتواند به روند بهبود یافتن زیان برساند
 • غیر سیگاری‌ها
 • افرادی با چشم‌اندازی مثبت و اهداف واقعی
 • افرادی که مشکلات جدی چشمی ندارند

به خاطر داشته باشید که پلک‌ها بخشی از صورت هستند. ظاهر سست شدن پلک بالا ممکن است به دلیل شل شدن پوست پیشانی و ابرو باشد. گاهی کشیدن عضلات پلک بالا شاید سبب سست شدن پلک شود.. این حالت افتادگی پلک نامیده می‌شود و نیازمند جراحی متفاوتی است. جراح پلاستیک شما آناتومی صورتتان را کاملا ارزیابی خواهد کرد و شرح خواهد داد که چه عملی برای درمان نگرانی‌های شما بهتر است.

چگونه  باید برای جراحی پلک آماده شوم؟


چگونه باید برای جراحی پلک آماده شوم

جهت آمادگی برای جراحی پلاک از شما خواسته می‌شود:

 • آزمایش یا ارزیابی پزشکی انجام دهید.
 • داروهای خاص استفاده کنید یا داروهای فعلی را تعدیل کنید
 • سیگار نکشید
 • از خوردن آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی خودداری کنید، زیرا خونریزی و کبودی را بیشتر می‌کنند.

جراحی پلک باید در یک مطب معتبر با امکانات جراحی، مرکز جراحی سیار داری مجوز، یا بیمارستان صورت گیرد. حتما با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده هماهنگ کنید تا شما را برساند و ببعد از جراحی برگرداند و شب اول بعد از جراحی پیش شما بماند.

روند جراحی


روش

روش جراحی پلک بالا

روش-جراحی-پلک-بالا

اگر هر چهار پلک را می‌خواهید جراحی کنید، جراح  احتمالا در ابتدا روی پلک بالا کار خواهد کرد. جراح معمولا خطوط طبیعی پلک‌هایتان را برش می‌دهد. از طریق این برش‌ها، جراحتان پوست بافت زیرین را جدا می‌کند و چربی زیاد پوست را برمی‌دارد(و عضلات اگر ). سپس جراح این شکاف‌ها را با بخیه‌های بسیار ریز می‌بندد.

روش جراحی پلک پایین

روش-جراحی-پلک-پایین

جراحی پلک پایین می‌تواند راه‌حل بسیار خوبی برای اصلاح پف‌های زیر چشم باشد. تکنیک‌های جراحی متعددی وجود دارند که می‌توانند برای بهتر کردن پلک‌های پایین استفاده شوند. برش‌ها معمولا در لبه‌ی بیرونی پلک پایین ایجاد می‌شوند، دقیقا در زیر مژه‌ها یا درون پلک. جراح زیباییتان روشی را که برای شما بهتر است برایتان توضیح خواهد داد.

از طریق برش‌ها، جراح زیباییتان چربی را برداشته یا جابجا می‌کند تا ظاهری طبیعی و صاف زیر پلک‌هایتان ایجاد کند. بسته به حالت، پوست اضافه و شل شده برداشته می‌شود یا عضلات پلک پایین کشیده می‌شوند تا نتایج موثرتر و طبیعی‌تری بدست آید.

جراحی پلک پایین به روش خارجی

جراحی پلک پایین می‌تواند به دو روش داخلی و خارجی انجام شود. در روش خارجی، برش جراحی زیر مژه‌های پلک پایین قرار می‌گیرد تا جای زخم حتی‌الامکان دیده نشود. در این روش، جراح برش را ایجاد می‌کند تا عضله دیده شود و سپس برش کوچک دیگری را در لایه عضلانی ایجاد می‌کند تا پوست و عضله از سپتوم چشم جدا شوند. سپس جراح سپتوم چشم را با احتیاط باز می‌کند تا سه لایه چربی پلک پایین مشخص شود. در این مرحله، جراح چربی‌ها را برمی‌دارد یا جابجا می‌کند تا پف زیر چشم کمتر شود. در نهایت، پوست اضافی و در صورت لزوم مقدار کمی از عضله را از سمت خارجی پلک برمی‌دارد تا پف و تیرگی زیر چشم از بین برود. در پایان، برش‌ها با بخیه جذبی یا غیرقابل جذب بسته می‌شوند.

جراحی پلک پایین به روش داخلی

در روش داخلی، جراح برای انجام جراحی پلک از راه ملتحمه، برشی روی لایه پوشش دهنده پلک پایین ایجاد می‌کند. سپس پلک پایین را با احتیاط می‌کشد و از چشم دور می‌کند و برش کوچکی را در ملتحمه ایجاد می‌کند تا سه لایه چربی چشم مشخص شود. در این مرحله، جراح لایه‌های چربی را یک به یک برمی‌دارد تا پف زیر چشم از بین برود. در صورت لزوم، برش را با بخیه می‌بندد، اما بخیه زدن همواره لازم نیست.

هر دو روش جراحی پلک پایین، نیازمند مهارت و دقت جراح پلاستیک می‌باشد و باید توسط یک جراح مجرب و متخصص انجام شود. قبل از انجام هر نوع جراحی، باید با جراح پلاستیک مشورت کرده و نکات و ملاحظات مربوط به هر روش را با او بررسی کرد.

 

در کلینیک تخصصی رازی متخصصان با تجربه می توانند تمام فعالیت های مورد نیاز قبل از جراحی، در طول درمان پف چشم و پس از آن را برای بیماران ارائه کنند و به این ترتیب شما می توانید اطمینان داشته باشید که روش درمانی یا ریکاوری (دوره بهبودی پس از عمل) مورد نیاز برای آن به درستی و دقت کامل برای دستیابی به نتایج دلخواه مورد انتظار انجام خواهد شد. در این حالت زمان مورد نیاز در اختیار بیماران قرار داده می شود، تا به تمام سوالات فرد در مورد نحوه جراحی و طول دوره ریکاوری به خوبی پاسخ داده شود.

مراقبت های بعد از جراحی


مراقبت های بعد از جراحی

 • برای حفاظت از بدنتان و گرفتن نتیجه‌ی بهتر، مراقب خودتان باشید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید بعد از جراحی بپرهیزید.
 • از زخم‌هایتان همانطور که گفته شده محافظت کنید
 • زیاد شدن وزن بر نتایج اثر می‌گذارد. وزن مناسب داشته باشید و ورزش کنید

خونریزی بعد از جراحی می‌تواند سبب ورم کردن، تغییر رنگ و درد، معمولا در یک سمت شود. اگر خونریزی داخل حدقه چشم باشد، می‌تواند سبب سردرد شود و بر بینایی تاثیر بگذارد. اگر این اتفاق افتاد، با پزشکتان تماس بگیرید .نشانه‌های عفونت، درد، قرمزی، ورم کردن و چرک کردن زخم‌ها است و حتی ممکن است تب کنید. لخته‌ی خون در پا می‌تواند سبب تورم و درد در ساق پا شود. اگر لخته در ریه باشد، ممکن است نفستان بگیرد یا در قفسه‌ی سینه درد داشته باشید. اگر زخم به خوبی بهبود نیابد، شاید دردناک شود و لیچ بیفتد(آب پس دهد). اگر بعد از عمل نگرانی داشتید با پزشکتان صحبت کنید

نتایج جراحی


924698_399901333527857_316935892_n-300x300

نتایج نهایی حاصل از تقبل هزینه جراحی پلک  در طول چند هفته ظاهر می شود. عمل پلک چشم با درمان علت افتادگی پلک چشم و پف چشم، می تواند فرآیند پیر شدن ظاهر چشم شما را متوقف کند، نتایج عمل جراحی پلک برای رفع افتادگی پلک معمولاً ماندگاری بسیار زیادی دارد. نتایج حاصل از جراحی پلک فوقانی و کشیدن پلک چشم می تواند برای چند سال یا حتی تمام عمر فرد ماندگاری داشته باشد، همچنین جراحی پلک پایین برای رفع تیرگی زیر چشم در موارد نادر نیاز به تکرار دارد. دنبال کردن توصیه های متخصصان این مرکز به همراه اجتناب از قرارگیری طولانی در معرض نور خورشید از عوامل مهم و تاثیرگذار در حفظ نتایج بلفاروپلاستی می باشند.

آیا جای زخم بعد از عمل باقی می‌ماند؟


درمان پلک چشم، که به عنوان جراحی از طریق ملتحمه نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی است که معمولاً برای اصلاح شرایط پلک پایین، کاهش پف زیر چشم و درمان گودی زیر چشم استفاده می‌شود. آثار زخم‌های ایجاد شده در این روش در سطح حداقلی قرار دارند و زمانی که چشم باز است، به راحتی قابل رویت نیستند. برش‌های ایجاد شده در لایه‌های داخلی پلک پایین، بسته به نوع عملیات پلک چشم، می‌توانند مخفی شوند. این روش درمانی، نتایج مطلوبی در ترمیم افتادگی پلک، کاهش پف زیر چشم و درمان گودی زیر چشم به ارمغان می‌آورد و در عین حال، تأثیر کمتری در زخم و آثار جانبی دارد.

زمان کشیدن بخیه‌ها


بعد از جراحی پلک، اغلب نیازی به بخیه زدن نیست، مگر اینکه جراحی با برش روی پوست انجام شود یا از راه ملتحمه انجام شود. اگر بخیه زده شود، بعد از ۳-۴ روز از بین می‌رود.

بیشتر بخیه‌های حل‌شدنی در پلک‌ها در هفته‌های اول بعد از جراحی کاملاً جذب می‌شوند. برخی از انواع دیگر بخیه‌های حل‌شدنی ممکن است چند ماه طول بکشد تا حل شوند، اما معمولاً در جراحی پلک استفاده نمی‌شوند. زمان حل شدن بخیه‌ها به نوع آنها بستگی دارد. اگر از بخیه‌ی روده‌ی گربه‌ی زود جذب ۰-۶ استفاده شود، ۶ تا ۷ روز بعد از جراحی از بین می‌رود.

عوارض جانبی


همانند سایر عمل‌های جراحی زیبایی، جراحی زیبایی پلک نیز دارای خطراتی مانند خونریزی، عفونت، ورم، اثرات ناشی از زخم و ایجاد لخته‌های خون است، اما این عوارض در حالت‌های نادر مشاهده می‌شوند. در مرکز ما از روش‌های درمانی پیشرفته و پروتکل‌های ایمن برای پیشگیری از این عوارض استفاده می‌شود، بنابراین خطرات مرتبط با عمل جراحی به حداقل ممکن می‌رسد.

هزینه و قیمت


با وجودی که هزینه جراحی پلک با توجه به شرایط مختلف همچون نوع تکنیک استفاده شده متفاوت است، باید توجه کنید که هزینه جراحی زیبایی پلک بیشتر از سایر انواع جراحی های پلاستیک زیبایی صورت نیست. در مقایسه با انواع اصلی عمل جراحی پلاستیک پلک، عمل بلفاروپلاستی را می توان با یک هزینه به نسبت ارزان تر بر روی افراد بیمار انجام داد.

علت جراحی پلک می تواند رفع پف چشم باشد، همچنین می توان با این روش افتادگی پلک چشم را نیز درمان کرد. جراحی بالا کشیدن پلک فوقانی و رفع پف چشم و از بین بردن پف چشم به زیبایی و جوانسازی پلک ها کمک شایانی میکند.

در صورت داشتن هر گونه سوال در این حوزه و نیز برای دریافت مشاوره رایگان تخصصی در مورد علت افتادگی پلک یا آگاهی از قیمت و هزینه عمل جراحی پلک می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول


سوالات متداول

 

آیا جراحی پلک خطوط دور چشم را از بین می‌برد؟

برداشتن پوست اضافی پلک، بافت چربی و کشیدن پوست پلک هدف اصلی از انجام بلفاروپلاستی است، بااین توصیف جراحی پلک چین و چروک‌های افقی ریزی را که گوشه چشم ایجاد شده است و به خطوط پنجه کلاغی موسوم است، از بین نمی‌برد. خطوط دور چشم در نتیجه حرکت مکرر عضلات، هنگام لبخند زدن، خندیدن یا اخم کردن ایجاد می‌شود. بسیاری از بیماران بلفاروپلاستی ترجیح می‌دهند که جراحی پلک را هم‌زمان با تزریق بوتاکس انجام دهند تا هم چین و چروک‌های دور چشم از بین برود و هم افتادگی پلک درمان شود.

چه مدت پس از جراحی پلک می‌توان ورزش کرد؟

در هفته‌ی اول بعد از عمل برای کاهش ورم و سرعت بخشیدن به درمان، باید از انجام هر نوع ورزش یا کشش خاص خودداری کنید. در طول هفته‌ی دوم بعد از عمل می‌توانید شروع به انجام ورزش‌های سبک کنید، ولی از برداشتن و حمل اجسام سنگین و ورزش‌های ایروبیک شدید پرهیز کنید. بعد از سه هفته باید بتوانید بدون هیچ محدودیتی به فعالیت‌های عادیتان برگردید.

سن مناسب جراحی پلک چه سنی است؟ 

برای انجام جراحی پلک هیچ رده‌ی سنی خاصی وجود ندارد. بیشتر بیماران تا بعد از سن ۳۵ سالگی ، دنبال مشاوره برای این عمل نیستند. با این وجود آنهایی که پوست و چربی اضافه در پلک بالایشان دارندشاید بخواهند زودتر جراحی کنند، و آنهایی که مایل به داشتن پلک‌های دوتایی هستند(جراحی پلک آسیایی) هم اغلب جوانتر و بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سال هستند.

چه زمانی انجام جراحی ترمیمی لازم می‌شود؟

ترمیم بلفاروپلاستی یا جراحی بازبینی پلک، یک روش جراحی است که به منظور اصلاح نتایج جراحی پلک قبلی به منظور بهبود زیبایی پلک‌ها و نواحی اطراف چشم انجام می‌شود. اگر شما قبلاً بلفاروپلاستی داشته‌اید و از نتایج آن راضی نیستید، ممکن است به دنبال جراحی ترمیمی پلک باشید. این نوع جراحی می‌تواند نقص‌ها و بدشکلی‌های پلک‌ها را اصلاح کند. با توجه به حساسیت و حرکت زیاد ناحیه چشم، انجام جراحی ترمیم پلک نیازمند ملاحظات و دقت ویژه است. تصمیم در مورد ترمیم بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، یک تصمیم شخصی است که باید با مشورت و نظر جراح پلاستیک انجام شود. بسیاری از افراد به دلیل عدم رضایت از نتایج جراحی اولیه یا مشاهده نقص‌های جدید پس از آن، به جراحی ترمیمی پلک مراجعه می‌کنند. عوامل دیگری مانند تغییرات طبیعی در پوست و بافت با گذشت زمان نیز می‌توانند دلایلی برای انجام جراحی ترمیمی پلک باشند.

چه عمل‌های دیگری را می‌توان هم‌زمان با جراحی پلک بالا انجام داد؟ 

بلفاروپلاستی پلک پایین، لیفت ابرو، لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت بخش میانی صورت، لیپوساکشن گردن و ترمیم و جوانسازی پوست جراحی‌های زیبایی دیگری هستند که معمولاً هم‌زمان با جراحی پلک بالا انجام می‌شود.

دوران نقاهت جراحی زیبایی پلک چه مدت است؟

بیماران معمولا بعد از بلفاروپلاستی یک دوره نقاهت کوتاه دارند. اگرچه کبودی و ورم کردگی معمولا در روز اول بعد از جراحی بد است، ولی به سرعت شروع به از بین رفتن می‌کند. در ۴۸ ساعت اول، استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به خوبی کبودی و ورم اطراف چشم و صورت را کم کند. فعالیت‌های سبک نظیر راه رفتن نیز به بهبود سریعتر کمک خواهد کرد. معمولا پانسمان‌های نازکی روی محل‌های برش قرار داده خواهد شد و چند روز بعد برداشته می‌شود، در حالیکه بخیه‌ها می‌توانند تا یک هفته باقی بمانند. گاهی، بخیه‌های جاذب استفاده می‌شوند که نیازی به برداشتن ندارند. بیشتر افراد بعد از هفت تا ده روز بعد از بلفاروپلاستی  فعالیت‌های عادیشان را از سر می‌گیرند. دو هفته بعد از جراحی پلاستیک، بیشتر کبودی و ورم از بین خواهد رفت.

آیا بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا، ظاهر چشمم تغییر می‌کند؟ 

رایج‌ترین تغییری که بعد از جراحی پلک بالا رخ می‌دهد این است که چشم بازتر،جوان‌تر و با خستگی کمتر دیده می‌شود.

آیا بلفاروپلاستی پلک بالا به ظاهر افتادگی ابروهایم کمک می‌کند؟

خیر، جراحی پلک بالا، افتادگی ابرو را بهتر نمی‌کند.جهت برگرداندن ابروهایتان به حالت اولیه‌ و جوانتر، معمولا لیفت ابرو پیشنهاد می‌شود.

 

فهرست مطالب

مشاوره رایگان