آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

پروتز گونه؛ مزایا، عوارض و هزینه

گونه‌ها نقش بسیار مهمی در جذابیت و زیبایی صورت ایفا می‌کنند و استخوان‌های مشخص گونه از زمان‌های دور به عنوان نمادهای زیبایی شناخته شده‌اند. برای داشتن یک صورت جوانانه و زیبا، حجم مناسبی در گونه‌ها بسیار مهم است. مالارپلاستی یک عبارت پزشکی است که برای توصیف جراحی برجسته‌سازی گونه یا تغییر شکل آن‌ها استفاده می‌شود. جراحی کاشت پروتز گونه یک روش زیبایی است که می‌تواند برای هر دو جنس (مردان و زنان) انجام شود و امکان تغییر شکل منطقه استخوان گونه و بهبود هماهنگی اجزای صورت را فراهم می‌کند. این جراحی به وسیله کاشت پروتزهایی در ناحیه گونه‌ها انجام می‌شود تا حجم و شکل گونه‌ها به طور طبیعی و هماهنگ با سایر بخش‌های صورت بهبود یابد.

جراحی کاشت پروتز گونه

اگر استخوان‌های گونه شما کوچک شده یا متناسب با بقیه اجزای صورت نیست می‌توانید جراحی کاشت پروتز گونه را انجام دهید. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با شما در مورد انتظاراتتان از انجام عمل مشورت کرده و استخوان گونه را مورد معاینه قرار می‌دهند تا بهترین نوع پروتز که مناسب شرایط شما است انتخاب شود.

برجسته‌سازی گونه از طریق استفاده از پروتز یک جراحی کوچک با حداقل زمان مورد نیاز برای بستری شدن و فرایند بهبودی سریع است که برای زیباسازی گونه‌ها به کار می‌رود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص پروتز گونه یا رزرو نوبت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

پروتز گونه


یکی از عوارض طبیعی افزایش سن، کاهش حجم صورت است. برای افزایش حجم و برجسته‌سازی گونه‌ها، پروتز و کاشت گونه مورد استفاده قرار می‌گیرند که یک روش جراحی زیبایی است که حجم ناحیه گونه‌ها و تناسب بین اجزای صورت را افزایش می‌دهد. با گذراندن زمان و افزایش سن، کاهش حجم عضلات و چربی زیر جلدی پوست می‌تواند باعث صاف شدن گونه‌ها شود. استفاده از پروتزهای گونه برای افرادی که صورت باریک و صافی دارند یا افرادی که برجستگی گونه آن‌ها به دلیل مشکلات مادرزادی، آسیب‌دیدگی‌های صورت یا افزایش سن کاهش یافته است، مناسب است. این پروتزها انواع شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند و می‌توانند ساختار ضعیف شده صورت را متناسب با هر نوع ظاهری تقویت کرده و با ظاهر پیری و لاغری مبارزه کنند. جایگزین دیگر برای پروتزهای گونه، تزریق ژل و چربی است که می‌تواند باعث افزایش حجم گونه‌ها شود.

کاشت پروتز گونه برای چه کسانی مناسب است؟


این عمل برای افرادی که گونه‌های آن‌ها در اثر عوامل وراثتی یا به دلیل افزایش سن، نامشخص، شل شده و تورفته و باعث شده که بافت گونه‌های آن‌ها تحلیل برود مناسب است. همچنین کاشت پروتز گونه می‌تواند برای افرادی که بافت استخوانی گونه‌های آنها به دلیل آسیب‌دیدگی یا ناهنجاری‌های مادرزادی از بین رفته است نیز مناسب است.

مزایای کاشت پروتز گونه


  • بهبود ظاهر فرد
  • ایجاد تناسب و تعادل در اجزای صورت
  • ظاهر جوان‌تر
  • افزایش اعتماد به نفس

انواع پروتزهای گونه


انواع پروتزهای گونه

پروتزهای گونه در شکل‌ها و سایزهای مختلف و متناسب با نیازهای هر فرد ساخته می‌شوند. سه نوع عمومی پروتز گونه وجود دارد که عبارتند از: پروتز مالار، پروتز ساب مالار و پروتز ترکیبی

  • پروتز مالار: برای اصلاح نقص‌های استخوان گونه با قرار دادن مستقیم پروتز روی استخوان گونه به کار برده می‌شوند. با این عمل ناحیه استخوان گونه برجسته شده و صورت جذاب‌تر به نظر می‌رسد.
  • پروتز ساب مالار: برای اصلاح کمبود گوشتی قسمت گونه به کار برده می‌شود و مستقیماً در زیر برجسته‌ترین قسمت استخوان گونه قرار داده می‌شود. با پر شدن این ناحیه، گونه بازسازی شده و فرورفتگی‌های ناشی از افزایش سن یا بیماری از بین می‌رود.
  • پروتز ترکیبی: هم نقص‌های استخوان گونه و هم نقص‌های قسمت گوشتی گونه را اصلاح می‌کند.

مواد مورد استفاده در پروتز


مواد مختلف و متنوعی برای ساخت پروتز به کار برده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

پروتزهای سیلیکونی

مواد مورد استفاده در پروتز

پروتزهای سیلیکونی با تنوع گسترده‌ای در اشکال و اندازه‌های متناسب با نیازهای هر فرد در دسترس هستند و به عنوان حجم دهنده‌های دائمی برای گونه‌ها استفاده می‌شوند. در این روش، پس از تجزیه و تحلیل ساختار صورت بیمار با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، جراح سایز و شکل پروتز مناسب را انتخاب می‌کند. پروتزها به طور دقیق بر روی فرورفتگی‌های موجود در استخوان گونه قرار داده می‌شوند و با بخیه‌گذاری ثابت می‌شوند.

این نوع سیلیکون با سایر ژل‌های سیلیکونی که در عمل جراحی سینه استفاده می‌شوند، تفاوت دارد. زیرا آنها به صورت جامد هستند و احتمال نشت یا رسوب آب در آنها وجود ندارد. این امر باعث می‌شود پروتزهای سیلیکونی برای بیماران انتخابی مطمئن‌تری باشند، زیرا از لحاظ ساختاری پایدارتر هستند و خطرات ناشی از نشت یا تغییر شکل کمتری دارند.

پروتزهای پلی‌اتیلنی متخلخل

مواد مورد استفاده در پروتز

یک پروتز محبوب دیگر پروتزهای پلی‌اتیلنی متخلخل هستند که مانند پروتزهای سیلیکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجا که این پروتزها متخلخل هستند، مطابق با برجستگی‌های داخلی گونه شکل طبیعی به خود می‌گیرند. این نوع از پروتز، بهتر به استخوان‌ها و بافت‌های متصل شده و به بافت‌ها اجازه می‌دهند که به شکل طبیعی رشد نمایند. عیب این نوع از پروتز این است که به دلیل ماهیت متخلخل آن و یکپارچگی که با بافت پیدا می‌کند در صورتی که بیمار بخواهد این پروتز را بردارد، درآوردن آن بسیار مشکل است.

نحوه انجام درمان


برای انجام جراحی کاشت پروتز گونه، سایز و برجستگی مورد نظر باید در جلسه مشاوره با تیم پزشکی مشخص شود. این جراحی با ایجاد یک شکاف در بالای خط لثه داخل دهان انجام می‌شود و فضایی در بالای سطح استخوانی گونه برای قرار دادن پروتز ایجاد می‌شود. پروتز با پیچ‌های تثبیت‌کننده در دوران بهبودی در محل قرار گرفته و ثابت می‌شود. این عمل عموماً یک ساعت طول می‌کشد و زمان آن به برنامه‌ریزی شما برای ترکیب عمل‌های زیبایی دیگر که ممکن است انجام دهید، بستگی دارد. جراحی برجسته‌سازی گونه به عنوان یک عمل سرپایی محسوب می‌شود و شما چند ساعت پس از انجام جراحی می‌توانید به خانه بازگردید.

اقدامات پس از عمل جراحی

پس از جراحی، پوششی بر روی صورت شما قرار می‌گیرد که باعث فشردگی محل عمل می‌شود و تورم را به حداقل می‌رساند. این کار باعث می‌شود پروتز در محل مورد نظر و در سطح استخوان گونه قرار گیرد و از تکان خوردن آن جلوگیری شود.

دوران نقاهت و بهبودی


در دوران نقاهت و بهبودی، تورم ممکن است در دو هفته اول پس از جراحی بزرگ‌تر به نظر برسد، اما نتایج این عملیات بلافاصله قابل مشاهده هستند. تورم و کبودی‌هایی که روی گونه ایجاد می‌شوند، معمولاً پس از ۲ هفته کاهش می‌یابند و بسیاری از بیماران می‌توانند یک هفته پس از جراحی به سر کار خود بازگردند. در برخی موارد، ممکن است تورم تا ۶ هفته برای مدت بیشتری باقی بماند و در این مواقع، داروهایی برای کاهش تورم تجویز می‌شود. حرکات لب بالایی ممکن است در هفته‌های اول پس از عمل سخت باشد، اما این مشکل به تدریج بهبود می‌یابد.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی کاشت پروتز گونه


برخی از خطرات احتمالی که ممکن است پس از کاشت پروتز گونه رخ دهند عبارتند از:

هزینه‌ها


هزینه‌های کاشت گونه به نوع پروتز، نوع بیهوشی، تبحر جراح و محل جغرافیایی بستگی دارد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان