آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

درمان و رفع چین و چروک دور و زیرچشم

پوست اطراف چشم نازک است و بافت آن از سایر قسمت‌های صورت متفاوت می‌باشد. به علت اینکه در بیشتر ساعات بیداری، چشم‌ها باز هستند، این فشار گاهی با ایجاد چین‌وچروک، خطوط، لکه و دیگر علائم کشیدگی پوست، به پوست اطراف چشم آسیب می‌رساند.

چین ‌و چروک جزئی از فرایند پیری می‌باشد؛ با این ‌وجود عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب شکل‌گیری آن می‌شوند. اگر به دلیل بروز چین ‌و چروک در اطراف چشمتان احساس پیری می‌کنید، چند روش درمانی قطعی برای رفع چروک و خطوط اطراف چشم وجود دارد. متخصص کلینیک پوست و موی رازی شدت چروک‌ها را بررسی و برای دست‌یابی به نتایج مطلوب، بهترین گزینه‌های درمانی را به شما توصیه می‌نماید. بعضی از این گزینه‌های درمانی عبارتند از: لیزر فرکشنال ، تزریق بوتاکس، تزریق ژل یا پرکننده‌های پوستی و میکرودرم ابریژن. رفع چروک اطراف چشم یک فرایند درمانی سرپایی با نتایج بسیار مؤثر و با حداقل زمان دوره نقاهت می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص رفع چروک دور چشم یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029  و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

جهت رفع چین و چروک‌های ایجاد شده روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که می‌توانند به کاهش شدت چین‌ و چروک‌ها کمک کنند.

چگونگی ایجاد چین ‌و چروک و خطوط اطراف چشم


پوست اطراف چشم به ‌وسیله سه عنصر مهم کلاژن، اسید هیالورونیک و الاستین به صورت سفت و صاف حفظ می‌شود. این مواد شیمیایی ترکیب می‌گردند تا یک شبکه سفت و اسفنجی مانندی در زیر سطح پوست ایجاد شود. این ساختار الاستیک (ارتجاعی) پوست زیر چشم را صاف و سفت نگه می‌دارد. با بالا رفتن سن این ساختار کم‌کم استحکام و یکپارچگی خود را از دست می‌دهد. با ضعیف شدن لایه محافظتی زیرین، پوست زیر چشم لطافت خود را از دست می‌دهد. این امر سبب به وجود آمدن چین‌وچروک و خطوط در زیر چشم می‌شود.

انواع چین‌ و چروک و خطوط اطراف چشم


چین‌وچروک پاکلاغی

وقتی چین‌ و چروک در گوشه‌های خارجی چشم روی دهد آن را چین ‌و چروک پاکلاغی‌ می‌نامند. خطوط پاکلاغی بخشی از فرایند طبیعی پیری هستند. این خطوط در سال‌های پایانی دهه‌ی دوم از عمر بر روی پوست ظاهر می‌شوند، هر چند که ممکن است بلافاصله بر روی پوست محسوس نباشند. خطوط پنجه‌کلاغی از عارضه‌های بسیار شایع می‌باشد.

چین‌وچروک زیر چشم

ممکن است این نوع از چین ‌و چروک‌ها ‌طور موازی در زیر چشم و در راستای پلک پایین امتداد پیدا کنند و یا در پلک پایین ایجاد شوند. با از دست دادن حجم صورت و خاصیت کشسانی پوست، این خطوط در اطراف چشم‌ها و در بخش بالایی صورت ظاهر می‌شوند.

چین‌وچروک پلک بالا

ممکن است چین ‌و چروک پلک بالا به علت کاهش کلاژن، از بین رفتن الاستین و اختلال و انحطاط اسکلتی و علل دیگر ایجاد شود.

دلایل


از دلایل یجاد چین وچروک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالا رفتن سن: شایع‌ترین علت بروز چین‌وچروک اطراف چشم، روند عمومی بالا رفتن سن می‌باشد. پوست نازک و ظریف به‌مرور زمان، خشک‌تر و نازک‌تر می‌گردد و درنتیجه به‌تدریج خاصیت ارتجاعی و کشسانی خود را از دست می‌دهد. تولید کلاژن و الاستین متوقف می‌شود و چین‌وچروک‌ها شکل می‌گیرند و به‌مرور عمیق‌تر می‌شوند.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث تنگ شدن رگ‌های خونی در بیرونی‌ترین لایه پوست می‌شود که این امر جریان خون را کاهش می‌دهد و به فیبرهای بافت همبند مانند کلاژن و الاستین آسیب می‌رساند و بدین طریق خطوط اطراف چشم ایجاد و عمیق‌تر می‌شوند.
 • حرکات و حالات صورت: نگاه کردن با چشم‌های نیمه‌باز، خندیدن و اخم کردن حرکات عادی چهره هستند که موجب ایجاد چین‌ و چروک در اطراف چشم می‌شوند.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: اشعه‌های مضر فرابنفش، رادیکال‌های آزادی را منتشر می‌کند که عامل صورتی شدن پوست و آسیب دیدن پوست نازک و حساس ناحیه‌ی زیر چشم‌ هستند؛ بنابراین این عامل، موجب پدیدار شدن چین ‌و چروک و خطوط ریز می‌شود و گودی و سیاهی دور چشم را افزایش می‌دهد.
 • عدم مراقبت صحیح از پوست: خشکی پوست یکی از دلایل اصلی شکل‌گیری چین‌وچروک و خطوط اطراف چشم می‌باشد.
 • کمبود مواد مغذی: کمبود ویتامین C، ویتامین E و امگا 3، اسیدهای چرب موجب ایجاد چین‌وچروک و خطوط در اطراف چشم می‌شوند.
 • ژنتیک و عوامل وراثتی

روش‌های درمانی


روش درمانی لیزرفرکشنال

روش درمانی لیزرفرکشنال

یکی از روش‌های درمانی برای رفع چین ‌و چروک زیر چشم روش درمانی با لیزر فرکشنال می‌باشد. در این روش، اشعه‌ی لیزر به زیر اپیدرمیس (سطح‌رویی پوست) نفوذ می‌کند و موجب رشد کلاژن‌های جدید (کلاژن‌سازی) در لایه‌های زیرین پوست می‌شود. این روش را می‌توان به ‌صورت سرپایی انجام داد. لیزر درمانی برای آسیب‌های جزئی در بخش‌های بیرونی‌تر پوست بهترین کارکرد را دارد. بلافاصله پس از انجام لیزر درمانی، پوست احتمالاً صورتی و حساس می‌شود، اما با مراقبت صحیح و توجه به نکاتی که توسط پزشک مسئول به شما می‌شود ظاهر شما جوان‌تر خواهد شد.

فرایند درمان

تا زمانی که آسیب‌دیدگی پوست به لایه‌ی میانی درمیس که لایه‌ی دوم پوست است برسد، لیزر فرکشنال چندین بار از روی خطوط و چین‌ و چروک اطراف چشم عبور داده می‌شود. این روش به تحریک طبیعی تولید کلاژن که شل‌شدگی پوست و چین‌وچروک اطراف چشم را پر می‌کنند کمک می‌کند. این روش به تحریک خاصیت طبیعی بدن در ساخت کلاژن کمک می‌کند و با افزایش تولید کلاژن باعث رفع افتادگی پوست و چین‌وچروک زیر چشم می‌شود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی برای رفع چروک زیر چشم

روش هایفوتراپی (امواج فراصوت کانونی با شدت بالا) روشی غیرتهاجمی و جایگزینی مناسب برای عمل جراحی لیفت (بالا کشیدن) پوست صورت است و این روش جهت صاف کردن و درمان چروک دور چشم به‌ کار برده می‌شود. در روش غیرتهاجمی هایفوتراپی از تکنولوژی اولتراسوند (امواج فراصوت) استفاده می‌گردد و این روش درمانی روشی ایمن و مؤثر می‌باشد. انرژی اولتراسوند بدون ایجاد آسیب با دمای مناسب از سطح پوست عبور می‌کند و به عمق مناسب می‌رسد. این انرژی واکنش‌هایی را در پوست تحریک می‌کند که به دنبال آن کلاژن که برای بازیابی و حفظ خاصیت ارتجاعی نیاز می‌باشد به‌طور طبیعی تولید می‌شود و بدین طریق پوست صاف و چین‌وچروک اطراف چشم رفع می‌گردد.

بوتاکس

بوتاکس برای رفع چروک زیر چشم

بوتاکس با مسدود کردن پاسخ عصب در محل تزریق، موجب بی‌حس شدن موقتی ماهیچه‌های اطراف چشم می‌شود. وقتی‌که بوتاکس به ناحیه‌ی زیر چشم تزریق شود، این ماده با بی‌حس عضلاتی که در حالت نیمه‌باز بودن چشم‌ها از آنها استفاده می‌کنید به‌طور موقتی خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد. بسته به هر فرد و میزان ماده‌ی استفاده‌شده، اثرات این ماده در هر ناحیه‌ای که تزریق شود 2 تا 4 ماه دوام دارد.

  تزریق بوتاکس

 فرایند درمان

برای درمان چین ‌و چروک دور چشم پزشک حدود 1 تا 3 سی‌سی بوتاکس رقیق‌شده به‌ وسیله محلول نمک را به عضلات زیر چشم تزریق می‌کند. شما تنها درد خفیف و ملایمی را در هنگام تزریق احساس خواهید کرد و باید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس قادر به انجام فعالیت‌های طبیعی خود باشید. ممکن است از 7 تا 14 روز زمان ببرد تا بتوانید تأثیر کامل بوتاکس را مشاهده کنید هر چند که ممکن است ظرف چند روز تفاوت را احساس کنید.

تزریق ژل

تزریق ژل برای رفع چروک زیر چشم

ژل‌های پرکننده پوستی موادی هستند که وقتی به پوست تزریق شوند می‌توانند به‌طور موقتی چین ‌و چروک‌های زیر چشم را صاف کنند. مدت ماندگاری تأثیرات این مواد به عواملی نظیر نوع چین‌وچروک و نوع ماده مورد استفاده بستگی دارد. تزریق ژل روش درمانی متداولی هستند که از آنها برای صاف کردن چین‌وچروک زیر چشم، خطوط لبخند، خطوطی که به‌طور طبیعی با بالا رفتن سن یا براثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی چهره ظاهر می‌شوند استفاده می‌گردد. پرکننده‌ها از مواد گوناگونی ساخته می‌شوند و تأثیرات آن می‌تواند دائمی یا موقتی باشد.

فرایند درمان

ناحیه تزریق به ‌وسیله یک ماده آنتی‌بیوتیک تمیز خواهد شد سپس یک کرم بی‌حسی موضعی یا بی‌حس‌کننده سطحی در زیر چشمی که تحت درمان است استفاده می‌گردد و بعد از آن ژل‌های پرکننده پوستی به چین‌وچروک و خطوط ریز در زیر چشم‌ها تزریق می‌شوند تا این مواد چین ‌و چروک‌ها را صاف یا آنها آن‌ها را از بین ببرند.

لیفت پلک چشم

لیفت پلک چشم برای درمان چروک زیر چشم

لیفت پلک چشم که همچنین با نام بلفاروپلاستی نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین شیوه‌های درمانی می‌باشد. این شیوه جراحی زیبایی صورت، جهت درمان بخش بالایی یا پایینی چشم یا هر دو بخش طراحی شده است. این روش درمانی به ‌ویژه وقتی به همراه لیفت جزئی پوست صورت انجام شود می‌تواند تأثیر چشمگیری بر چین‌وچروک پنجه‌کلاغی داشته باشد. جراحی بلفاروپلاستی بر روی پوست شل و افتاده تمرکز دارد و پوست اطراف چشم را سفت می‌کند و بدین طریق چین ‌و چروک و خطوط اطراف چشم‌ها را صاف و آنها را از بین می‌برد.

مزایا


 • ظاهر را بهبود می‌بخشد.
 • اعتماد به ‌نفس را افزایش می‌دهد.
 • جوانی را به چهره بازمی‌گرداند.
 • پوست را صاف می‌کند.
 • نتایج آن فوری است.
 • روشی مؤثر می‌باشد.
 • روش درمانی راحت و بدون دردی است.

خطرات


 • بروز درد، ورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد یا علائمی شبیه سرماخوردگی
 • افتادگی پلک یا مشکل بینایی

هزینه‌ها


هزینه ‌ی رفع چین‌ و چروک زیر چشم به عواملی نظیر موقعیت جغرافیایی، میزان مهارت جراح، میزان ماده‌ی بیهوشی استفاده ‌شده، نوع درمان، تعداد روش‌های درمانی بکار گرفته‌شده و شدت چین‌وچروک و خطوط اطراف چشم بستگی دارد.

مشاوره رایگان