آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

کاشت مو به روش FUT (اف یو تی): مراحل، مراقبت، هزینه و عوارض

در پیوند واحد فولیکولار (اف یو تی)، واحدهای فولیکولار مو از طریق یک نوار برداشته می‌شود. (برداشت تک نواری و جداسازی استریومیکروسوپی). در کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولار، رشد موهای طبیعی در گروه‌هایی شامل 1 تا 4 تار مو دوباره شروع می‌شود. زمانی که کاشت مو توسط جراحان ماهر که ادراک زیبایی شناختی بالا دارند انجام شود، نتایج آن زیبا و غیرقابل تشخیص خواهد شد.


زمانی که بیماران تصمیم به کاشت مو می‌گیرند غالباً در دوره تحقیق با دو روش اف یو ای و اف یو تی مواجه می‌شوند و در تصمیم‌گیری در مورد روش کاشت مو که اف یو تی باشد یا اف یو ای مردد می‌شوند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی پس از یک جلسه مشورتی مفصل به شما در انتخاب روش کاشت مو کمک می‌کنند. گفته می‌شود که درک تفاوت بین روش‌های FUT و FUE مهم است.

 

مشاوره با متخصص درمان


مشاوره با متخصص درمان

بسته به وضعیت اولیه ریزش مو، نخست روش کاشت مو تعیین شده و سپس جزئیات آن برای شما توضیح داده می‌شود همچنین چگونگی انجام عمل و نتایج حاصله در تراکم و حجم مو پس از کاشت مو به شما گفته می‌شود و سپس جزئیات تبیین می‌شود: کاشت مو چگونه انجام می‌شود و تراکم و حجم مورد انتظار پس از کاشت مو چقدر است. متخصصین نگرانی‌های شما را برطرف کرده و مراحل کاشت مو به روش اف یو تی را برای شما توضیح خواهند داد.

مراقبت قبل از کاشت مو


جراح قبل از درمان به شما در مورد مکمل‌ها و داروهایی که نباید مصرف کنید توصیه‌هایی خواهد کرد تا از بروز خونریزی و کبودی‌های غیرضروری پیشگیری شود.
شاید شما متوجه نباشید که مکمل‌های حاوی سیر و امگا 3 ممکن است اثرات مضر داشته باشند اما وقتی در مورد خونریزی صحبت می‌شود باید به این اثر آنها توجه داشت. مصرف این مکمل‌ها و بسیاری از داروهای ضدالتهابی دیگر نیز ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهند. مصرف این داروها که باعث خونریزی می‌شوند را باید قبل از عمل به طور موقتی قطع کنید مگر در مواقعی که آنها را به دلایل خاص پزشکی مصرف می‌کنید. جراح باید در مورد همه داروهایی که شما مصرف می‌کنید اطلاع داشته باشد تا بتواند خطرات احتمالی ناشی از مصرف آنها را سنجیده و مطمئن‌ترین راهکار را به شما ارائه نماید.
قبل و بعد از کاشت مو ممکن است به شما توصیه شود که از استعمال دخانیات اجتناب کنید. مصرف نیکوتین باعث کاهش جریان خون شده و فرایند بهبودی را طولانی‌تر کرده و ممکن است مشکلاتی برای گرافت‌های مویی زنده ایجاد کند. شما هر کاری انجام می‌دهید که گرافت‌های ارزشمند مویی شما رشد کنند پس به حرف‌های پزشک خود گوش کرده و قبل و بعد از انجام عمل از کشیدن سیگار و استعمال دخانیات پرهیز کنید.

فرایند کاشت مو به روش FUT


برداشتن فولیکول‌های مو

برداشتن فولیکول‌های مو

پس از اعمال بیحسی موضعی، پزشک یک نوار از پوست شما که با مو پوشیده شده است از پشت سر برمی‌دارد. پس از برداشتن این نوار، گروه‌های ریشه‌ای مو به طور کامل بررسی شده و به دقت انتخاب می‌شوند. این فولیکول‌ها را به سختی می‌توان با چشم غیر مسطح دید و فقط زیر میکروسکوپ‌های پیشرفته قابل مشاهده هستند.
عرض این نوار معمولاً بین 1 تا 1.5 سانتی‌متر است و طول آن نیز بسته به نیاز ممکن است از 10 تا 25 سانتی‌متر باشد. بسته به تراکم موی متقاضی می‌توان بین 60 تا 120 ریشه که به آنها “واحدهای فولیکولار” یا “گرافت” گفته می‌شود در هر سانتی‌متر مربع آماده کرد. با این کار تراکم مو بسیار عالی شده و ظاهری کاملاً طبیعی پیدا خواهد کرد.

کاشت فولیکول‌های مو

 کاشت فولیکول‌های مو

واحدهای فولیکولار آماده شده در محل مورد نظر روی سر کاشته می‌شوند. پزشکان به سه مورد توجه بسیار ویژه‌ای دارند: اول ظاهر طبیعی موهای کاشته شده در مقایسه با موهای موجود، دوم، جهت مطلوب رشد موها و سوم بهترین تراکم ممکن برای موها.

 مراقبت بعد از کاشت مو به روش FUT


مراقبت بعد از کاشت مو به روش

پس از کاشت مو، شما مدت کوتاهی در اتاق ریکاوری می‌مانید. پزشک کنترل کیفی را انجام داده و نتایج عمل را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و سر و موهای شما را به منظور محافظت از موهای کاشته شده پانسمان می‌کند. به شما دستورالعمل دقیق در مورد نحوه مراقبت از موهای کاشته شده داده می‌شود که شامل اطلاعات مهمی در مورد آنچه در روزهای آتی تجربه خواهید کرد و یا مواردی که باید در این مدت مورد توجه قرار دهید نیز می‌باشد. به علاوه، پزشک یک وقت برای اولین ویزیت پس از کاشت مو برای شما در نظر می‌گیرد. از آنجا که عمل کاشت مو تحت بیحسی موضعی یا آرام بخشی انجام می‌شود، شما می‌توانید مدت کوتاهی پس از انجام عمل و پس از ارزیابی و کنترل کیفیت نتایج حاصل از عمل جراحی به منزل خود مراجعت کنید.
پس از انجام عمل جراحی شما باید از شنا کردن، استحمام در وان آب گرم و حتی رفتن در وان خودداری کنید. شما باید مدتی از ورزش کردن پرهیز کرده و موهای خود را نیز به مدت کوتاهی نباید بشورید. تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته‌اید نباید زخم‌های بسیار ریز روی سر خود را در معرض باکتری‌های مضر قرار دهید و به همین دلیل باید محدودیت‌ها را به دقت و با جدیت رعایت کنید. خوشبختانهٔ این دردسرها را باید فقط به مدت 5 تا 10 روز تحمل کنید.
پوست قسمت اهداکننده و دریافت‌کننده ممکن است در دوران پس از جراحی به طور موقتی صورتی رنگ شود و پوسته‌های کوچکی اطراف گرافت‌های مویی کاشته شده ایجاد شوند. با این که این علائم به سرعت از بین می‌روند اما ممکن است پزشک برای افزایش راحتی شما در دوران بهبودی، مصرف برخی پمادهای موضعی یا محصولات دیگر را برای التیام و تغذیه پوشت سر به شما پیشنهاد دهد.

مسکن‌ها

جراح ممکن است مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند تایلنول را به شما پیشنهاد دهد. شما ممکن است در روز اول، خونریزی‌های جزئی و کمی بیحسی در ناحیه درمان شده داشته باشید. در صورت تمایل، می‌توانید برای مدت کوتاهی، یخ یا بسته یخ را روی سر خود قرار دهید.

آنتی‌بیوتیک‌ها

• همه آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده را مصرف کنید
• با استفاده از روش‌های میکروسرجری، احتمال بروز عفونت بسیار کم است اما با این حال برای احتیاط ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.

از سر خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

اگر دوران بهبودی شما در تابستان بود یا اگر در یک منطقه گرم زندگی می‌کنید باید توجه مضاعفی نسبت به محافظت از سر خود در برابر نور آفتاب داشته باشید. پزشکان توصیه می‌کنند که در دو هفته اول پس از کاشت مو در زمان‌هایی که بیرون از منزل هستید از کلاه‌های گشاد و راحت استفاده کنید و پس از آن در طول سال از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

موهای کاشته شده را دستکاری نکنید

جراحان کاشت مو معمولاً یک اسپری یا شامپو به شما می‌دهند که تا چند روز پس از عمل باید از آن استفاده کنید تا از فشار آب و شامپو روی گرافت‌های ظریف خودداری شود. بیماران می‌توانند پس از چند روز موهای خود را به آرامی بشورند. به هر حال این کار باید با آب تمیز انجام شود و حین شستشو نباید موهای خود را ماساژ دهند. غالباً برای تغذیه پوست سر با مواد تمیزکننده مطمئن، شامپوهای مخصوص رشد مو تجویز می‌شوند.

تا 6 الی 8 هفته پس از کاشت مو نباید موهای خود را رنگ کنید.

اگر موهای خود را رنگ می‌کنید توصیه می‌شود که از یک تا دو هفته قبل از انجام عمل و تا 6 الی 8 هفته پس از کاشت مو از رنگ کردن موهای خود پرهیز کنید. به افرادی که مو کاشته‌اند توصیه می‌شود که از رنگ‌های مو با عوامل ملاسم و مطمئن استفاده کرده و فقط پس از این که جراح اجازه داد اقدام به رنگ کردن موهای خود کنند.

روش FUT در مقایسه با روش FUE


روش اف یو ای یک روش جایگزین اف یو تی است و زمانی که نتوان نوار مویی را از پشت سر برداشت انجام می‌شود همچنین جراح در این روش موهای نازک‌تری از پشت گردن شما برمی‌دارد تا برای کاشت در خط رویش مو یا ابرو به کار ببرد.
در روش FUE در مقایسه با روش اف یو تی، فولیکول‌ها از قسمت بزرگ‌تری از سر در ناحیه اهداکننده که تخمین زده می‌شود 8 برابر روش اف یو تی است برداشته می‌شوند به همین دلیل بیمارانی که با این روش مو کاشته‌اند باید موهای پشت سر خود را بلندتر آرایش کنند تا جای نوار برداشته شده در پشت سر مشخص نشود.
در نتیجه، موهای قسمت بالا و پایین ناحیه اهداکننده که گرافت ها از آنجا برداشته شده‌اند ممکن است نازک‌تر شوند و این باعث مشهود شدن اسکار در ناحیه اهداکننده می‌شود. این احتمال نیز وجود دارد که فولیکول‌های برداشته شده از کناره‌های قسمت اهداکننده، موهای دائمی نباشند بنابراین به مرور زمان موهای کاشته شده دچار ریزش خواهند شد.
حداکثر گرافت واحد فولیکولار کمتر از روش اف یو تی است و احتمال آسیب‌دیدگی فولیکولارها نیز بیشتر باشد. به دلیل ایجاد اسکار و تخریب پوست اهداکننده در روش اف یو ای، درمان در جلسات بعدی با مشکل مواجه می‌شود و گرافت ها شکننده‌تر بوده و حین جایگذاری ممکن است به آنها ضربه وارد شود. از آنجا که غالباً این گرافت ها پوست و چربی محافظ ندار‌ند در نهایت ممکن است رشد ضعیفی پیدا کنند.
یک مشکل موهای کاشته شده ممکن است در مرحله نازک شدن در روش سه مرحله‌ای اتفاق بیفتد؛ زمانی که گرافت در چربی قرار داده می‌شود و باید از طرق یک شکاف کوچک برداشته شوند. روش اف یو ای ممکن است سنگین‌تر نیز باشد و انجام آن مدت طولانی‌تری طول بکشد بنابراین گرافت ها معمولاً مدت بیشتری بیرون از بدن خود هستند و احتمال رشد کمتر از انتظار آنها وجود دارد.

خطرات احتمالی


با این که مراقبت‌های پس از عمل کاملاً مشخص است اما هر عمل جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشد. محتمل‌ترین این عوارض ابتلا به عفونت، خونریزی یا آسیب‌دیدگی گرافت‌های کاشته شده است که باید نسبت به آنها هشیار باشید.

سؤالات رایج


کاشت مو - سوالات رایج

سن مناسب برای کاشت مو چه سنی است؟

برای دست‌یابی به نتیجه‌ای رضایت یخش باید روش درست درمان را انتخاب کنید. بیماران در هر سنی از میانه دهه 20 تا پس از 70 سالگی می‌توانند مو بکارند. پزشکان در برخی موارد زمانی برای شروع کاشت مو تعیین نمی‌کنند بنابراین سخنانی که در مورد سن خاص کاشت مو گفته می‌شوند معتبر نیستند. پزشکان ابتدا باید تشخیصی دقیق از وضعیت شما داشته باشند که در جلسه مشاوره اولیه انجام می‌شود.

دوام موهای کاشته شده چقدر است؟

فولیکول‌های استخراج‌شده معمولاً تا پایان عمر دوام خواهند داشت.

آیا موهای کاشته شده را می‌توان از موهای اصلی تمیز داد؟

خیر

چه مدت برای کاشت مو باید مرخصی گرفت؟

تورم صورت پس از 5 تا 7 روز از بین می‌رود. پوسته‌های کوچک نیز پس از 10 تا 14 روز می‌ریزند. پزشکان توصیه می‌کنند زمانی در حدود دو هفته برای حضور دوباره در اجتماع در نظر بگیرید. کارهای پشت میز را می‌توانید 3 تا 5 روز پس از انجام عمل کاشت مو ادامه دهید.

چه موقع می‌توانم دوباره سرم را بشورم؟

سه روز پس از کاشت مو باید موهای خود را بشورید تا پوسته‌هایی که پس از عمل شکل گرفته‌اند بریزند.

چه موقع می‌توانم دوباره ورزش کنم؟

معمولاً سه هفته پس از کاشت مو می‌توانید به فعالیت‌های ورزشی خود بپردازید.

مشاوره رایگان