موثرترین روش های از بین بردن و رفع خط اخم و چین چروک پیشانی

chinpishani

اگر چه چین‌وچروک‌های پیشانی می‌تواند در هر سنی آشکار و نمایان شود اما معمولاً این نوع چین‌وچروک یکی از واضح‌ترین نشانه‌های بالا رفتن سن به حساب می‌آید. چین‌وچروک‌های پیشانی معمولاً به شکل خطوط افقی ظاهر می‌شوند که در تمام پوست پیشانی امتداد دارند. همچنین ممکن است که در اطراف ابروهای خود خطوط عمودی کوچکی را نیز ببینید. وقتی میزان کلاژن و الاستین که باعث صاف و بدون چین‌وچروک بودن پوست در جوانی هستند کاهش پیدا کند چین‌وچروک‌هایی بر روی پیشانی به وجود می‌آید. روش‌های قطعی متعددی جهت کاهش، رفع و از بین بردن چین‌وچروک‌های پیشانی و خطوط اخم در دسترس است که به چهره فرد ظاهری جوان‌تر می‌بخشند.

اگر به علت بروز چین‌ و چروک پیشانی و خطوط اخم پیر به نظر می‌رسید می‌توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصین ما در کلینیک رازی شدت چین‌وچروک‌ها را ارزیابی می‌کنند و بسته به محل بروز آنها مناسب‌ترین روش درمانی را به شما پیشنهاد خواهند کرد. این روش‌های درمانی عبارتند از: بازسازی و جوانسازی پوست به‌وسیله لیزر فرکشنال، میکرونیدلینگ، تزریق بوتاکس، تزریق ژل و لیفت پیشانی و ابرو. این روش‌های درمانی در کاهش میزان چین‌وچروک‌های پیشانی، خطوط اخم و رفع نشانه‌های افزایش سن بسیار مؤثرند و به چهره فرد ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر می‌بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رفع خط اخم و چین‌ و چروک پیشانی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

علت بوجود آمدن چین‌ و چروک پیشانی و خطوط اخم


chinpishani4

با افزایش سن فرد، حالت کشسانی پوست کاهش پیدا می‌کند، این امر علت اصلی بروز چین‌وچروک در پیشانی است. با پیر شدن بدن، روند تقسیم سلولی نیز آهسته شده، لایه درمیس پوست (لایه میانی پوست) شروع به نازک شدن می‌کند و سلول‌های چربی موجود در زیر لایه درمیس خشک می‌شوند و به علت اینکه غدد چربی به میزان کمتری امولسیون آبی- لیپیدی تولید می‌کند رطوبت پوست کمتر شده و پوست خشک‌تر می‌شود. تارهای کلاژن که از ساختار لایه‌های پوست محافظت می‌کند ضعیف و نازک می‌گردد. در همین زمان پروتئین الاستین در بافت همبند آسیب می‌بیند و خاصیت کشسانی پوست تحت تأثیر این مسئله قرار می‌گیرد. در این حالت دیگر پوست نمی‌تواند خود را بازسازی کند و پوست دچار افتادگی و شلی شده و چین‌وچروک‌ها بر روی پوست پیشانی بروز پیدا می‌کنند. با کمتر شدن حالت کشسانی پوست، وقتی با ایجاد حالاتی در چهره باعث بروز کشیدگی و شیارهایی در زیر پوست می‌شوید پوست دیگر قادر به حفظ بافت گذشته خود نیست. وقتی تکرار کردن حالات احساسی در چهره به یک عادت تبدیل شود پوست نمی‌تواند به وضعیت سابق خود بازگردد و با برجسته شدن این خطوط، خطوط اخم ایجاد می‌گردد. برای مثال وقتی ما در هنگام نگران شدن، به‌طور مداوم حالت نگرانی به چهره می‌دهیم این کار می‌تواند موجب بروز چروک‌هایی در راستای خطوط اخم در پیشانی شود.

 دلایل بروز خطوط اخم و چین‌وچروک‌های پیشانی


 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: اشعه‌ی فرابنفش خورشید موجب می‌شود تا کلاژن و الاستین که پوست را سفت اما انعطاف‌پذیر می‌کنند از بین بروند. زمانی که بافت حمایتی پوست ضعیف شود فرایند شلی و افتادگی پوست نیز شروع شده و چین‌وچروک‌های پیشانی بروز می‌یابند.
 • سیگار کشیدن
 • حالات چهره: تکرار حالات چهره اثرات خود از جمله خطوط اخم را بر روی پوست برجای می‌گذارند.
 • جنسیت: زنان در مقایسه با مردان بیشتر دچار چین‌وچروک پوست می‌شوند.
 • سن
 • تغییرات هورمونی
 • جاذبه: جاذبه باعث افزایش میزان افتادگی و شلی پوست می‌شود. جاذبه، بر شدت نازکی و افتادگی پوست که با بالا رفتن سن مرتبط است می‌افزاید تا بر روی پوست خطوط عمیق‌تری به وجود آید.
 • سوءتغذیه

انواع


chinpishani5

 • خطوط ریز روی پیشانی خطوطی کم‌عمق و سطحی هستند و تا زمانی که از نزدیک به آنها نگاه نشود به‌سختی دیده می‌شوند. خطوط ریز زودتر از خطوط عمیق بر روی پوست ما بروز پیدا می‌کنند بعضی از این خطوط ریز در آینده تبدیل به خطوط عمیقی می‌گردند.
 • به خطوط عمیق شیار گفته می‌شود. این خطوط بسیار واضح و آشکارند و معمولاً به شکل خطی مستقیم و دراز هستند. بیشتر خطوط روی پیشانی و شیارها (گلابلا، خط اخم بین ابروها) از این نوع خطوط می‌باشند. اکثر خطوط عمیق (گاهی به آنها خطوط شیاری پوست نیز گفته می‌شود) به‌مرورزمان بر اثر فعالیت ماهیچه‌ها به وجود می‌آیند.
 • چین‌های پیشانی به دنبال افتادن پوست به سمت پایین ایجاد می‌شوند. معمولاً این نوع چین‌ها در سال‌های آتی زندگی در زمانی که پوست شل‌تر و افتاده‌تر شود ظهور پیدا می‌کنند.

 درمان چروک پیشانی و خطوط اخم


بازسازی پوست به‌وسیله لیزر فرکشنال

chinpishani6

روش بازسازی پوست با لیزر فرکشنال می‌تواند خطوط ریز، خطوط و چین‌وچروک‌های عمیق را کاهش داده و آنها را رفع کند. پالس‌های کوتاه لیزر از سطح پوست عبور می‌کند و به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده بنابراین تولید طبیعی کلاژن در پوست تحریک می‌شود. کم‌کم کلاژن‌های جدید و تازه جایگزین بافت‌های تخریب‌شده (چین‌وچروک‌ها، خطوط ریز) می‌گردند بنابراین این ضایعات پوستی کاهش‌یافته و از بین می‌روند.

میکرونیدلینگ

chinpishan7i

در روش میکرونیدلینگ برای درمان خط اخم از سوزن‌های بسیار ریزی برای تخریب سطح بالایی پوست استفاده می‌شود تا بدین‌وسیله تولید کلاژن طبیعی در بدن تحریک گردد در نتیجه پوست صاف شده و چین‌وچروک و خطوط ریز پوست از بین می‌رود.

تزریق بوتاکس

risquesinjectionssilicone

چند قطره از بوتاکس به درون ماهیچه ایجادکننده خطوط و چروک‌ها تزریق می‌شود. بوتاکس مانع از ارسال تکانه‌های عصبی به ماهیچه شده و ماهیچه را شل می‌کند. بوتاکس، ماهیچه‌های بیش‌ازحد فعال صورت را به حالت استراحت درمی‌آورد و از انقباض عضلات جلوگیری می‌کند. این امر از بروز خطوط دینامیکی که در هنگام اخم کردن توسط عضلات صورت ایجاد می‌شوند (خطوط اخم) پیشگیری می‌کند. وقتی عضلات شل شوند پوست روی عضله صاف‌تر شده و چین‌وچروک‌های پیشانی محو و ناپدید می‌گردند. ظرف چند روز پس از انجام درمان، خطوط روی صورت کاهش می‌یابد و با تکرار درمان، این خطوط کاملاً رفع خواهند شد. درمان چروک اخم پیشانی با بوتاکس نتایج چشمگیری به همراه دارد و مدت ماندگاری نتایج آن معمولاً 3 تا 6 ماه است. برنامه‌ریزی زمان در درمان چین‌وچروک‌ها با بوتاکس اهمیت بسیاری دارد، برای اینکه نتایج، ماندگاری طولانی‌مدت‌تری داشته باشد بسیار مهم است که درمان تکمیلی را قبل از دوباره فعال شدن عضله انجام شود.

ژل‌

chinpishan9i

ژل و پرکننده‌های پوستی با بافت‌های اطراف سازگاری دارند و از هیالورونیک اسید یعنی مواد طبیعی درون پوست ساخته می‌شوند. پرکننده‌های پوستی می‌توانند به تقویت و بازیابی قوام و استحکام پوست کمک کنند. این مواد با استفاده از تکنولوژی بهبود یافته‌اند تا به لایه مناسب پوست بهتر وارد شده و تأثیرشان دوام بیشتری داشته باشد. ژوویدرم و رستیلن دو نوع از پرکننده‌های پوستی هستند که از اسید هیالورونیک ساخته‌ شده‌اند. اسید هیالورونیک ماده‌ای طبیعی است که در بدن ما انسان‌ها وجود دارد. با بالا رفتن سن، میزان اسید هیالورونیک در بدن کاهش پیدا می‌کند و از حجم و حالت کشسانی پوست کاسته می‌شود. ژوویدرم و رستیلن، میزان اسید هیالورونیک پوست ما را افزایش داده و از شدت چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز پیشانی می‌کاهند. ژل‌ها و پرکننده‌های پوستی یا پرکننده‌های چین‌ و چروک پیشانی، می‌توانند چروک‌ها را پر، حجم پوست را بازگردانند و یا به قسمت‌هایی از صورت که دچار افتادگی شده‌اند مجدداً حجم دهند. ژل‌ها و پرکننده‌های پوستی قادرند فوراً چین‌وچروک‌های پیشانی را بازسازی و آنها را رفع کنند و فرورفتگی یا کاهش حجم پوست را اصلاح نمایند. بسته به نوع ژل و ماده پرکننده مور داستفاده، مدت ماندگاری نتایج سال در هر منطقه از بدن حدود 6 ماه تا 2 است اما تأثیرات ژل‌ها و مواد پرکننده نیمه دائمی و دائمی می‌تواند 5 سال و یا حتی بسیار بیشتر هم دوام داشته باشد.

بوتاکس

لیفت ابرو و پیشانی

در روش لیفت پیشانی و ابرو جراح برشی را در پشت خط رویش مو از ناحیه پشت یک گوش تا طرف گوش دیگر ایجاد می‌کند. سپس پوست پیشانی از ماهیچه‌های زیرین جدا شده و پوست اضافه چیده می‌شود تا میزان چروک‌های پیشانی کاهش پیدا کند و بعد از آن برش به‌وسیله بخیه، کلیپس یا منگنه پوستی بسته می‌شود. در پایان ممکن است جراح برش را با پانسمان بپوشاند و سر را با یک بانداژ کشی ببندد. در صورت استفاده از بانداژ معمولاً پس از یکی دو روز بعد از جراحی می‌توان آن را از روی سر برداشت.

هزینه


هزینه رفع چروک پیشانی به نوع روش درمان، نوع و شدت چین‌وچروک‌های پیشانی، میزان حجم ازدست‌رفته و کیفیت پوست، دستمزد پزشکان و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان