آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تزریق بوتاکس؛هزینه،عوارض و اثرات

 

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک درمان تزریقی زیباسازی است که برای جوانسازی صورت با کاهش و رفع چین و چروک صورت از طریق شل کردن عضلاتی که باعث به وجود آمدن آنها می‌شوند، استفاده می‌شود. این روش برای درمان خطوط ریز و رفع خطوط عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درمان با دستکاری کردن عضلات صورت در زیر پوست که مرتبط با چین و چروک هستند کار می‌کند. امروزه بسیاری از افراد به منظور کاهش چین و چروک‌ها یا حذف آنها به بوتاکس روی آورده‌اند. اگر راجع به بهبود چین و چروک‌های متوسط تا شدید خود جدی هستید، ممکن است بوتاکس گزینه‌ی درمانی مناسب برای شما باشد که بدون نیاز به استراحت نتایج عالی فراهم می‌کند.


اگر از ظاهر فعلی چین و چروک یا خطوط ریز صورت خود ناراضی هستید، می‌توانید بوتاکس را به عنوان راه حلی قابل اعتماد در نظر بگیرید. متخصص کلینیک پوست و موی رازی مناسب بودن شما برای این درمان را مورد بررسی قرار خواهد داد و انتظارات شما از نتایج عمل را مورد بحث قرار می‌دهد و ناحیه‌ای که نیاز به درمان دارد و عضلات زیرین آن را نیز تعیین می‌کند. بوتاکس یک روش سریع و سرپایی با دوره بهبودی سریع جهت بازیابی ظاهر جوان پوست است.
برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات در خصوص تزریق بوتاکس یا رزرو نوبت با شماره 02188334029 و 02188333259  تماس حاصل فرمایید.

نحوه کار بوتاکس


با بالا رفتن سن عضلات صورت بطور مکرر منقبض شده و سفت می‌شوند و باعث چین و چروک می‌گردند. بوتاکس زیر سطح پوست عمل کرده و فعالیت عضله زیرین که باعث شکل‌گیری چین و چروک می‌شود را هدف قرار می‌دهد. سم بوتولینوم پروتئینی است که به طور موقت مانع از حرکت عضله می‌شود. بوتاکس در محل اتصال بین عضلات و اعصاب عمل می‌کند و از ارسال سیگنال به عضله جهت منقبض شدن توسط اعصاب جلوگیری می‌کند و به طور موقت عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند را فلج کرده و در نتیجه به پوست ظاهری نرم، صاف و شاداب‌تر می‌دهد. وتاکس یا سم بوتولینوم نوع A عملکرد معمول نقطه اتصال عصبی ـ عضلانی را به این ترتیب مختل می‌کند که از آزاد شدن انتقال دهنده‌ای عصبی به نام استیل کولین جلوگیری می‌کند. پژوهشگران معتقداند که بوتاکس با انسداد ترشح استیل کولین از عملکرد گذرگاه‌های درد جلوگیری می‌کند. پژوهش‌های بیشتری در زمینه یافتن سازو کار دقیق سودمند بودن بوتاکس برای درمان سردرد شدید با بوتاکس در حال انجام است.

متقاضیان درمان


شما برای انجام بوتاکس مورد مناسبی خواهید بود اگر:

 • قصد کاهش علائم پیری خود را دارید.
 • به دنبال یک روش غیر تهاجمی هستید.
 • در وضعیت سلامت کلی خوبی بوده و مشکل خاص پزشکی ندارید.
 • بالای 18 سال سن دارید و سنتان بیشتر از چیزی که هست به نظر می‌رسد. بیشتر بیماران 35 ساله یا بیشتر هستند اما این روش اغلب به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده می‌شود.
 • دارای چین و چروک‌های متوسط تا شدید در نواحی دور چشم‌ها، پیشانی و گردن هستید.
 • توقعات واقع‌بینانه از نتایج بوتاکس دارید.

در صورت داشتن شرایط زیر نباید درمان بوتاکس را در نظر بگیرید:

 • باردار یا شیرده هستید.
 • دارای عفونت پوستی یا مشکلات دیگر در ناحیه درمان هستید.
 • به مواد تشکیل دهنده‌ی بوتاکس حساسیت دارید.
 • مشکل بلعیدن دارید.
 • عضلات پیشانی ضعیف باشند.

نواحی قابل درمان با بوتاکس


نواحی قابل درمان با بوتاکس

بوتاکس را می‌توان در نواحی مختلفی از صورت و گردن به منظور شل کردن عضلات اجرا کرد. نواحی اصلی قابل درمان با بوتاکس در نیمه‌ی بالایی صورت وجود دارند که در آنجا درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت.

بوتاکس را می‌توان جهت برطرف کردن چین ناشی از بالا بردن ابرو و بین دو ابرو به منظور رفع خطوط اخم و در گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها به منظور رفع چین و چروک دور چشم استفاده کرد. همچنین می‌تواند به منظور لیفت ابرو مورد استفاده قرار گیرد. بوتاکس ممکن است در نواحی اطراف دهان از جمله در لب بالا و پایین، چانه، خط فک و فک مربعی ، بینی، بازشدگی حفره‌های بینی، لبخند لثه‌ای، چانه پاپلی، خطوط سیگاری‌ها، خطوط ماریونت و لیفت پوست گردن استفاده شود.

درمان بوتاکس برای چین و چروک می‌تواند عضلات زیرین را شل و نرم کند و از بدتر شدن آنها جلوگیری کند. همچنین می‌تواند با مسدود کردن مواد شیمیایی تحریک کننده‌ی غدد عرق برای درمان تعریق زیاد ازجمله تعریق زیر بغل نیز استفاده شود.

مزایا


 • بوتاکس یک درمان موقت است. ممکن است پس از درمان اول تصمیم بگیرید که دیگر نیازی به ادامه‌ی درمان ندارید.
 • پوستتان به هیچ وجه تغییر نمی‌کند و با گذر زمان به شکل اولیه‌ی خود باز می‌گردد.
 • بوتاکس نتایجی سریع ایجاد می‌کند. در صورت تزریق صحیح دارو، نتایج پس از چند ساعت یا چند روز قابل مشاهده خواهند بود.
 • مدت زمان تزریق بوتاکس کوتاه است.
 • خطرات سلامتی بسیار کمی در اثر استفاده از بوتاکس وجود دارد.
 • نیازی به استراحت پس از درمان نمی‌باشد.

روش تزریق بوتاکس


روش تزریق بوتاکس

محل تزریق پاک می‌شود و معمولاً قبل از تزریق نیازی به بی‌حسی نیست. سوزن‌های مورد استفاده بسیار کوتاه و نازک بوده و درد جزئی را به همراه دارند. یک سوزن بسیار نازک برای تزریق مقدار کمی از سم بوتولینوم (معمولاً ۱ تا ۲ سی‌سی) به عضلات مشخص استفاده می‌شود. تزریق‌ها دردناک نمی‌باشند. با انتخاب محتاطانه عضلات خاص، پزشک تنها عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند را تضعیف کرده و حالات طبیعی چهره حفظ می‌شوند. تعداد تزریق‌هایی که نیاز دارید بستگی به خصوصیات صورت و میزان چین و چروک دارد.

پس از عمل بوتاکس

یک جلسه درمان معمول بوتاکس بسته به ناحیه تحت درمان بین 10 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد و نتایج کامل آن پس از 3 تا 7 روز قابل مشاهده خواهد بود. بلافاصله پس از اتمام درمان بوتاکس نیز از یخ استفاده می‌شود.

میزان ماندگاری بوتاکس


اثرات بوتاکس می‌تواند بین 3 تا 6 ماه باقی بماند. با تقبل هزینه تزریق بوتاکس ، عوامل بسیاری می‌توانند بر دوام نتایج بوتاکس تاثیر بگذارند. با از بین رفتن تاثیر بوتاکس، عملکرد عضلات به تدریج باز می‌گردد و خطوط و چین و چروک‌هایی که قبلاً درمان شده‌اند ممکن است مجدداً ظاهر شوند و نیاز به درمان داشته باشند. با تکرار درمان، خطوط و چین و چروک اغلب خفیف‌تر از قبل ظاهر می‌شوند زیرا عضلات شل می‌شوند. برخی از عوامل که ممکن است بر کوتاه شدن یا طولانی شدن تاثیرات بوتاکس تاثیر بگذارند عبارتند از:

 • سن
 • وضعیت پوست و سطح آسیب‌های ناشی از نور خورشید
 • ساختار و حالات چهره
 • رژیم غذایی
 • سیگار کشیدن
 • تجربه‌ی انجام بوتاکس یا سایر روش‌های برطرف کننده چین و چروک

بهبودی


مدت زمان بهبودی بعد از بوتاکس

به طور کلی بیماران بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های خود باز می‌گردند، هرچند پیروی از دستورالعمل‌های پس از عمل به طور چشمگیری طول و شدت دوره‌ی بهبودی و عوارض بوتاکس را کاهش می‌دهند. بیماران باید از انجام حرکات ورزشی سنگین، استفاده از لوازم آرایشی یا دراز کشیدن به مدت حداقل چهار ساعت پس از تزریق اجتناب کنند. پرهیز از مالش یا ماساژ محل تزریق به مدت حداقل 24 ساعت نیز توصیه می‌شود.

آیا بوتاکس بی خطر است؟


بوتاکس وقتی توسط یک متخصص با تجربه که از بوتاکس تقلبی استفاده نکند، انجام شود نسبتاً بی خطر است. بوتاکس در صورتی که دوز، تعداد دفعات درمان و انواع شرایط بالینی آن در نظر گرفته شود، یک پروتئین درمانی ارزشمند و موفقیت‌آمیز است.

خطرات


این روش اگر توسط یک پزشک با تجربه انجام شود نسبتاً بی‌خطر است و عوارض بوتاکس بسیار ناچیز است. با این حال مانند تمام روش‌های پزشکی، برخی عوارض احتمالی وجود دارد. با اینکه نادر هستند اما مضرات بوتاکس صورت ممکن است نگران کننده باشند:

 • ضعف عضلانی در نواحی دیگر
 • مشکل در بینایی
 • مشکل در بلعیدن، صحبت کردن یا تنفس
 • واکنش آلرژیک (خارش، کهیر، تنگی قفسه سینه، تورم شدید)

هزینه


هزینه بوتاکس بستگی به موقعیت جغرافیایی، حق‌الزحمه پزشک، میزان محلول مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد نظر و ناحیه‌ی تحت درمان دارد. در جلسه مشاوره معمولا هزینه تزریق بوتاکس برای شما برآورد خواهد شد.

مشاوره رایگان