آدرس: تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک تخصصی پوست و مو رازی

تزریق بوتاکس؛هزینه،عوارض و اثرات

 

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک روش زیبایی تزریقی است که برای جوانسازی صورت با کاهش و رفع چین و چروک صورت صورت از طریق آرام کردن عضلاتی که موجب تشکیل آنها می‌شوند، استفاده می‌شود. این روش به منظور درمان خطوط ریز و رفع خطوط عمیق‌تر استفاده می‌شود. با تغییر عملکرد عضلات صورت زیر پوست که با چین و چروک‌ها مرتبط هستند، این درمان کار می‌کند. در حال حاضر، بسیاری از افراد برای کاهش چین و چروک‌ها یا حذف آنها به بوتاکس روی می‌آورند. اگر بهبود چین و چروک‌های متوسط تا شدید خود را جدی می‌گیرید، بوتاکس ممکن است گزینه درمانی مناسب برای شما باشد. این روش بدون نیاز به استراحت، نتایج عالی را فراهم می‌کند.


اگر از ظاهر فعلی چین و چروک یا خطوط ریز صورت خود ناراضی هستید، می‌توانید بوتاکس را به عنوان راه حلی قابل اعتماد در نظر بگیرید. متخصص کلینیک پوست و موی رازی مناسب بودن شما برای این درمان را مورد بررسی قرار خواهد داد و انتظارات شما از نتایج عمل را مورد بحث قرار می‌دهد و ناحیه‌ای که نیاز به درمان دارد و عضلات زیرین آن را نیز تعیین می‌کند. بوتاکس یک روش سریع و سرپایی با دوره بهبودی سریع جهت بازیابی ظاهر جوان پوست است.
برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات در خصوص تزریق بوتاکس یا رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

نحوه کار بوتاکس


با گذشت سن، عضلات صورت به طور مکرر منقبض و سفت می‌شوند که باعث ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود. بوتاکس به طور زیرسطحی عمل کرده و به فعالیت عضلات زیرین که منجر به شکل‌گیری چین و چروک می‌شود، توجه می‌کند. این سم، پروتئین بوتولینوم، باعث موقتی مانع از حرکت عضلات می‌شود. بوتاکس در نقطه اتصال بین عضلات و اعصاب عمل کرده و جلوی ارسال سیگنال به عضلات برای منقبض شدن را می‌گیرد. این باعث فلج موقت عضلاتی که منجر به چین و چروک می‌شوند می‌شود و در نتیجه پوست نرم، صاف و جوان‌تری به نمایش می‌گذارد.

بوتاکس نوع A از سم بوتولینوم، عملکرد نقطه اتصال عصبی-عضلانی را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که از آزاد شدن یک ماده انتقال دهنده عصبی به نام استیل کولین جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که بوتاکس با مسدود کردن ترشح استیل کولین، می‌تواند از عملکرد مسیرهای درد جلوگیری کند. تحقیقات بیشتری در حال انجام است تا به دقت بررسی کند که آیا بوتاکس می‌تواند در درمان سردردهای شدید موثر باشد یا خیر.

متقاضیان درمان


شما برای انجام بوتاکس مورد مناسبی خواهید بود اگر:

 • قصد کاهش علائم پیری خود را دارید.
 • به دنبال یک روش غیر تهاجمی هستید.
 • در وضعیت سلامت کلی خوبی بوده و مشکل خاص پزشکی ندارید.
 • بالای ۱۸ سال سن دارید و سنتان بیشتر از چیزی که هست به نظر می‌رسد. بیشتر بیماران ۳۵ ساله یا بیشتر هستند اما این روش اغلب به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده می‌شود.
 • دارای چین و چروک‌های متوسط تا شدید در نواحی دور چشم‌ها، پیشانی و گردن هستید.
 • توقعات واقع‌بینانه از نتایج بوتاکس دارید.

در صورت داشتن شرایط زیر نباید درمان بوتاکس را در نظر بگیرید:

 • باردار یا شیرده هستید.
 • دارای عفونت پوستی یا مشکلات دیگر در ناحیه درمان هستید.
 • به مواد تشکیل دهنده‌ی بوتاکس حساسیت دارید.
 • مشکل بلعیدن دارید.
 • عضلات پیشانی ضعیف باشند.

نواحی قابل درمان با بوتاکس


نواحی قابل درمان با بوتاکس

بوتاکس را می‌توان در نواحی مختلفی از صورت و گردن به منظور شل کردن عضلات اجرا کرد. نواحی اصلی قابل درمان با بوتاکس در نیمه‌ی بالایی صورت وجود دارند که در آنجا درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت.

بوتاکس را می‌توان جهت برطرف کردن چین ناشی از بالا بردن ابرو و بین دو ابرو به منظور رفع خطوط اخم و در گوشه‌ی بیرونی چشم‌ها به منظور رفع چین و چروک دور چشم استفاده کرد. همچنین می‌تواند به منظور لیفت ابرو مورد استفاده قرار گیرد. بوتاکس ممکن است در نواحی اطراف دهان از جمله در لب بالا و پایین، چانه، خط فک و فک مربعی ، بینی، بازشدگی حفره‌های بینی، لبخند لثه‌ای، چانه پاپلی، خطوط سیگاری‌ها، خطوط ماریونت و لیفت پوست گردن استفاده شود.

درمان بوتاکس برای چین و چروک می‌تواند عضلات زیرین را شل و نرم کند و از بدتر شدن آنها جلوگیری کند. همچنین می‌تواند با مسدود کردن مواد شیمیایی تحریک کننده‌ی غدد عرق برای درمان تعریق زیاد ازجمله تعریق زیر بغل نیز استفاده شود.

مزایا


 • بوتاکس یک روش درمانی موقت است. پس از درمان اول، ممکن است تصمیم بگیرید دیگر نیازی به ادامه درمان ندارید.
 • پوست شما به هیچ وجه تغییر نمی‌کند و با گذر زمان به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.
 • استفاده از بوتاکس نتایج سریعی را به ارمغان می‌آورد. با تزریق صحیح دارو، نتایج در عرض چند ساعت یا چند روز قابل مشاهده هستند.
 • زمان تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است.
 • استفاده از بوتاکس به خطرات سلامتی بسیار کمی منجر می‌شود.
 • بعد از درمان، نیازی به استراحت ندارید.

روش تزریق بوتاکس


روش تزریق بوتاکس

محل تزریق پاک می‌شود و معمولاً قبل از تزریق نیازی به بی‌حسی نیست. سوزن‌های مورد استفاده بسیار کوتاه و نازک بوده و ممکن است دردی کمرنگ را به همراه داشته باشند. برای تزریق مقدار کمی از سم بوتولینوم (معمولاً ۱ تا ۲ سی‌سی) به عضلات مشخص، از یک سوزن بسیار نازک استفاده می‌شود. تزریق‌ها به طور کلی دردناک نیستند. با انتخاب دقیق عضلات مورد نظر، پزشک تنها عضلاتی را تضعیف می‌کند که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند و حالت طبیعی چهره حفظ می‌شود. تعداد تزریق‌ها بستگی به ویژگی‌های چهره و میزان چین و چروک دارد.

پس از عمل بوتاکس

پس از عمل بوتاکس، جلسه درمان معمول بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و نتایج کامل آن پس از ۳ تا ۷ روز قابل مشاهده خواهد بود. همچنین، بلافاصله پس از اتمام درمان بوتاکس از یخ نیز استفاده می‌شود.

میزان ماندگاری بوتاکس


اثرات بوتاکس می‌تواند بین ۳ تا ۶ ماه باقی بماند. با تقبل هزینه تزریق بوتاکس ، عوامل بسیاری می‌توانند بر دوام نتایج بوتاکس تاثیر بگذارند. با از بین رفتن تاثیر بوتاکس، عملکرد عضلات به تدریج باز می‌گردد و خطوط و چین و چروک‌هایی که قبلاً درمان شده‌اند ممکن است مجدداً ظاهر شوند و نیاز به درمان داشته باشند. با تکرار درمان، خطوط و چین و چروک اغلب خفیف‌تر از قبل ظاهر می‌شوند زیرا عضلات شل می‌شوند. برخی از عوامل که ممکن است بر کوتاه شدن یا طولانی شدن تاثیرات بوتاکس تاثیر بگذارند عبارتند از:

 • سن
 • وضعیت پوست و سطح آسیب‌های ناشی از نور خورشید
 • ساختار و حالات چهره
 • رژیم غذایی
 • سیگار کشیدن
 • تجربه‌ی انجام بوتاکس یا سایر روش‌های برطرف کننده چین و چروک

بهبودی


مدت زمان بهبودی بعد از بوتاکس

به طور کلی بیماران بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های خود باز می‌گردند، هرچند پیروی از دستورالعمل‌های پس از عمل به طور چشمگیری طول و شدت دوره‌ی بهبودی و عوارض بوتاکس را کاهش می‌دهند. بیماران باید از انجام حرکات ورزشی سنگین، استفاده از لوازم آرایشی یا دراز کشیدن به مدت حداقل چهار ساعت پس از تزریق اجتناب کنند. پرهیز از مالش یا ماساژ محل تزریق به مدت حداقل ۲۴ ساعت نیز توصیه می‌شود.

آیا بوتاکس بی خطر است؟


بوتاکس وقتی توسط یک متخصص با تجربه که از بوتاکس تقلبی استفاده نکند، انجام شود نسبتاً بی خطر است. بوتاکس در صورتی که دوز، تعداد دفعات درمان و انواع شرایط بالینی آن در نظر گرفته شود، یک پروتئین درمانی ارزشمند و موفقیت‌آمیز است.

خطرات


اگر بوتاکس توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، نسبتاً بی‌خطر است و عوارض بسیار کمی دارد. با این حال، همانند تمام روش‌های پزشکی، برخی عوارض احتمالی وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند:

۱. ضعف عضلانی در نواحی دیگر: در برخی موارد، استفاده از بوتاکس ممکن است به ضعف عضلات در نواحی دیگر صورت منتهی شود. این موضوع نادر است، اما باید مورد نظر قرار گیرد.

۲. مشکل در بینایی: در صورت تزریق نادرست بوتاکس در نزدیکی منطقه چشم، ممکن است مشکلاتی در بینایی به وجود آید. این مورد بسیار نادر است و نیاز به رعایت دقیق فنیک‌های تزریق دارد.

۳. مشکل در بلعیدن، صحبت کردن یا تنفس: در صورتی که بوتاکس در نزدیکی مناطق حساسی مانند لبها و منطقه گلو تزریق شود، ممکن است مشکلاتی در بلعیدن، صحبت کردن یا تنفس به وجود آید. این مسئله نادر است و باید از تزریق در این مناطق خودداری شود.

۴. واکنش آلرژیک: در برخی افراد، واکنش‌های آلرژیک مانند خارش، قرمزی، تنگی قفسه سینه، و تورم شدید ممکن است رخ دهد. این نوع واکنش‌ها نادر هستند، اما در صورت بروز باید فوراً به پزشک مراجعه شود.

به طور کلی، بوتاکس یک روش امن است، اما همواره باید توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود تا عوارض حداقلی و ایمنی بیشتری برای بیماران فراهم شود.

هزینه


هزینه بوتاکس بستگی به موقعیت جغرافیایی، حق‌الزحمه پزشک، میزان محلول مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد نظر و ناحیه‌ی تحت درمان دارد. در جلسه مشاوره معمولا هزینه تزریق بوتاکس برای شما برآورد خواهد شد.

فهرست مطالب

مشاوره رایگان